Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ο Σαμαρικός μηχανισμός που λες είχε ολοκληρώσει τον έλεγχο στο 25% των περιπτώσεων.

Πέραν τούτου και με βάση το λινκ του Μυραλι αποδεικνύει ένα πράγμα. Ότι με βάση τα χρηματικά οφέλη απο τους μέχρι τώρα ελέγχους η παπαντζα του δε χρειάζονται νέα μέτρα, θα βρούμε τα λεφτά απο τις λίστες ήταν μια παπάρια καμαρωτή

Ο Σαμαρικός μηχανισμός πόσο καιρό είχε την λίστα και πόσα εισέπραξε σε αυτο το διάστημα?

Πότε ειπώθηκε αυτή η παπάτζα?

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτή η νέα κυβέρνηση είναι αριστερή. Το να γίνεται σύγκριση με την κακιά δεξιά και να επιχειρείται να βρεθεί δικαιολογία μέσω αυτής της σύγκρισης, είναι ήδη παραδοχή ότι τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως αναμενόταν.

 

Αλλά εντάξει. Η λίστα θα είναι το ελάχιστο των θεμάτων που θα μας απασχολεί αν πάμε σε δραχμή. Βασικά λίστες σαν αυτές θα πάψουν να ενδιαφέρουν τον κόσμο. Αυτό που θα τον ενδιαφέρει θα είναι το πως θα βγάλει.... τους πρώτους μήνες. Οι σωτήρες του λαού ήδη υπόσχονται ότι τα βάσανα δεν θα κρατήσουν πάνω από λίγους μήνες.

Στρατούλης: Σε περίπτωση Grexit θα δυσκολευτούμε μόνο για λίγους μήνες — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

 

Το πρόβλημα με αυτούς εδώ, είναι ότι η σωτηρία της χώρας έρχεται δεύτερη. Πρωτεύον είναι το «Το ζήτημα πλέον είναι ιδεολογικοπολιτικό»

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξυ @yanni, ας μην κάνουμε καμία σύγκριση με την προηγούμενη κυβέρνηση. Σε καθαρό καμβά με καινούργια πινέλλα και φρεσκιες μπογιές ζωγραφίζει η νέα κυβέρνηση.

Η πρώτη αριστερή κυβέρνηση, αυτή που είναι πεντακάθαρη χωρίς αμαρτίες του παρελθόντος, που τα μέλη της δεν είναι διεφθαρμένα, που είναι η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών, που θα καθαρίσει την χώρα από τα συμφέροντα, τους μεγαλοεργολάβους και την διαφθορά, τελικώς ζωγραφίζει πάνω στον ίδιο καμβά με τα ίδια χρώματα? Αυτό μας λες τώρα? Εντάξει συγνώμη, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Ελεύθερα χρησιμοποίησε τον Σαμαρά ως άλλοθι. Με συγχωρείς αν σε αναστάτωσα με το σχόλιό μου.

Αυτά είναι. Βάλανε το μαχαίρι στο λαιμό του λαού για να πάρει αυτός την απόφαση και να μην λερωθεί ο ιδεολογισμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη αριστερή κυβέρνηση, αυτή που είναι πεντακάθαρη χωρίς αμαρτίες του παρελθόντος, που τα μέλη της δεν είναι διεφθαρμένα, που είναι η καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών, που θα καθαρίσει την χώρα από τα συμφέροντα, τους μεγαλοεργολάβους και την διαφθορά, τελικώς ζωγραφίζει πάνω στον ίδιο καμβά με τα ίδια χρώματα? Αυτό μας λες τώρα? Εντάξει συγνώμη, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Ελεύθερα χρησιμοποίησε τον Σαμαρά ως άλλοθι. Με συγχωρείς αν σε αναστάτωσα με το σχόλιό μου.

Καινούργια χώρα παρέλαβε? Χωρίς χρέη? Χωρίς μνημόνια και συμφωνίες? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ. Δίκιο έχεις. Ότι πεις. Όλα δικαιολογούνται άλλωστε, όταν είσαι κυβέρνηση.

Μόνο οι άλλοι διαβάζουν avatar και όχι τι γράφει το ποστ, όχι εσύ. Εσύ αν κάνεις λάθος το παραδέχεσαι και δεν υπεκφευγεις για να μην φανείς αδύναμος.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει τις αλλαγές προπονητών. Όταν φεύγει ο Γιωρίκας και γίνεται προπονητής ο βοηθός του Γιωρίκα, ο Κωστίκας.

Κάτσε μωρέ νέος προπονητής είναι. Δώστου πίστωση χρόνου. Και στο τέλος πέφτει η ομάδα.  :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτή η νέα κυβέρνηση είναι αριστερή. Το να γίνεται σύγκριση με την κακιά δεξιά και να επιχειρείται να βρεθεί δικαιολογία μέσω αυτής της σύγκρισης, είναι ήδη παραδοχή ότι τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως αναμενόταν.

 

Αλλά εντάξει. Η λίστα θα είναι το ελάχιστο των θεμάτων που θα μας απασχολεί αν πάμε σε δραχμή. Βασικά λίστες σαν αυτές θα πάψουν να ενδιαφέρουν τον κόσμο. Αυτό που θα τον ενδιαφέρει θα είναι το πως θα βγάλει.... τους πρώτους μήνες. Οι σωτήρες του λαού ήδη υπόσχονται ότι τα βάσανα δεν θα κρατήσουν πάνω από λίγους μήνες.

Στρατούλης: Σε περίπτωση Grexit θα δυσκολευτούμε μόνο για λίγους μήνες — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

 

Το πρόβλημα με αυτούς εδώ, είναι ότι η σωτηρία της χώρας έρχεται δεύτερη. Πρωτεύον είναι το «Το ζήτημα πλέον είναι ιδεολογικοπολιτικό»

 

yanni νομίζω πως και για τους δανειστές και ειδικά για το ΔΝΤ το ζήτημα είναι ιδεολογικό. 

 

"Οι δανειστές δεν αποδέχθηκαν καμία από τις προτάσεις της Ελλάδος, όπως για παράδειγμα την αναδιάρθρωση του χρέους, τη συμμετοχή της χώρας στην ποσοτική χαλάρωση του Ντράγκι. Δεν αφήνουν, ειδικά τα κλιμάκια του ΔΝΤ, πρωτοβουλίες που οδηγούν στην ανάπτυξη. Είναι σαφής ο στόχος τους. Παρά τα όποια λάθη που ενδεχομένως να έχουν γίνει στη διαχείριση, εκείνο που είναι πρόδηλο στις κινήσεις της αντίπερα όχθης είναι να μην επιτρέψουν στον Τσίπρα και στην κυβέρνησή του να κερδίσει έστω και το παραμικρό που να αμφισβητεί τις πολιτικές τους. Γιατί αυτό θα σημαίνει πολλά για τη συνέχεια και τις εκλογές που ακολουθούν στην Ευρώπη. Συνεπώς το παιχνίδι που διαδραματίζεται δεν είναι λογιστικό, αλλά πολιτικό. Γι αυτό και το μήνυμα του Πρωθυπουργού, μέσω της Εφημερίδας των Συντακτών, είναι σαφές: «Δεν είναι ζήτημα ιδεολογικής εμμονής. Είναι ζήτημα δημοκρατίας. Δεν έχουμε το δικαίωμα να θάψουμε την ευρωπαϊκή δημοκρατία στον τόπο που γεννήθηκε».

http://mignatiou.com

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι άλλοι διαβάζουν avatar και όχι τι γράφει το ποστ, όχι εσύ. Εσύ αν κάνεις λάθος το παραδέχεσαι και δεν υπεκφευγεις για να μην φανείς αδύναμος.

Ονειρεύεσαι και προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

 

Και ναι εγώ έχω το θάρρος να ποστάρω το παρακάτω μετά από όλα όσα έγραψα και να πω "μακάρι να αποδειχτούν μάγκες τελικά"

 

Δήλωση για ελάφρυνση χρέους της Ελλάδας εξετάζουν Κομισιόν-ΕΚΤ

 

@Alexgk, αν αυτό εδώ^ ισχύει και αν αυτή τη φορά η δέσμευση είναι ξεκάθαρη και γραπτή και όχι κάποιο τρικ, εκεί θα φανεί το αν και οι δανειστές λειτουργούν με την λογική της ιδεολογίας πάνω από όλα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δημοψήφισμα που λεει παλι ο Τσακαλωτος(ενω χτες ο Τσιπρας ελεγε οχι θα αποφασισουμε εμεις) δεν το εχω καταλαβει, ο Ελληνικος λαος εχει τις γνωσεις να παρει μια τετοια κρίσιμη απόφαση?? Δεν ειναι λιγο σαν να πετας το μπαλακι για να αποποιηθείς την ευθύνη??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το δημοψήφισμα που λεει παλι ο Τσακαλωτος(ενω χτες ο Τσιπρας ελεγε οχι θα αποφασισουμε εμεις) δεν το εχω καταλαβει, ο Ελληνικος λαος εχει τις γνωσεις να παρει μια τετοια κρίσιμη απόφαση?? Δεν ειναι λιγο σαν να πετας το μπαλακι για να αποποιηθείς την ευθύνη??

Σου έχω μια άλλη λέξη, Δημοκρατία. Αν πιστευεις ότι η δημοκρατία είναι η ανάθεση της εξουσίας και της τύχης σου σε κάποιους κάθε 4 χρόνια, και αυτό σου είναι αρκετό, τότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ σε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω μια άλλη λέξη, Δημοκρατία. Αν πιστευεις ότι η δημοκρατία είναι η ανάθεση της εξουσίας και της τύχης σου σε κάποιους κάθε 4 χρόνια, και αυτό σου είναι αρκετό, τότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ σε τίποτα. 

Ο λαος δημοκρατικα ψηφισε συριζα για να ερθουν καλυτερες μερες με δημοκρατικες διαδικασιες για μια συγκεκριμενη κατασταση που υποσχεθηκε, αν δεν μπορει απλα να παραιτηθει η να παει σε κυβερνηση εθνικης σωτηριας. Αν ειναι καθε φορα που τα βρισκουμε σκουρα να ρωταμε τον "σοφο λαο" τοτε παω να κανω και εγω πρωθυπουργος σιγα το δυσκολο, κανω το μαγκα και οταν τα βρω σκουρα δημοψηφισμα, ez game ez life..  :p Και bonus οριστε ποιοι θα αποφασισουν το μελλον μας:

 

10433239_553396184798535_256356179232206

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια χώρα παρέλαβε? Χωρίς χρέη? Χωρίς μνημόνια και συμφωνίες? 

 

http://www.thelab.gr/topic/140717-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2512015/page-3#entry2114633

 

http://www.thelab.gr/topic/140717-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2512015/page-3#entry2114653

 

youtube.com/watch?v=lyHv9Y3QnUM&t=9m12s

 

επαναληψη μητηρ της μαθησεως ? :hehe:

 

 

btw και " το μνημονιο εληξε στις 25 του Γενναρη" που λεγανε ολοι, "σχημα λογου" πρεπει να ητανε.  

 

edit : 

 

μου πηρε 8 χρονια για να καταλαβω τι εννουσε καποιος οταν εγραψε σε εναν τοιχο  "ΑΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΛΛΑΖΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ" 

 

τουλαχιστον δεν ντρεπομαι γι αυτους που ψηφισα, μιλανε οι κομμουνιστες για "δημοκρατια" γελαει ο κοσμος τακη. 

 

edit #2 : ενταξει τωρα καταλαβα  γιατι γινεται ολη αυτη η φασαρια  5 μηνες τωρα    http://www.athenstimeout.gr/media/tsipras-paradotho-stin-eyropi-tha-me-horisei-i-gynaika-moy   παντα μια γυναικα κρυβεται απο πισω :p 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Ο λαος δημοκρατικα ψηφισε συριζα για να ερθουν καλυτερες μερες με δημοκρατικες διαδικασιες για μια συγκεκριμενη κατασταση που υποσχεθηκε, αν δεν μπορει απλα να παραιτηθει η να παει σε κυβερνηση εθνικης σωτηριας. Αν ειναι καθε φορα που τα βρισκουμε σκουρα να ρωταμε τον "σοφο λαο" τοτε παω να κανω και εγω πρωθυπουργος σιγα το δυσκολο, κανω το μαγκα και οταν τα βρω σκουρα δημοψηφισμα, ez game ez life..  :p Και bonus οριστε ποιοι θα αποφασισουν το μελλον μας:

Ξαναγράφω το κείμενό σου πιο σωστά για να κατανοηθεί καλύτερα.

 

Ο λαος ΨΕΥΤΟδημοκρατικα ψηφισε συριζα για να ερθουν καλυτερες μερες με ΨΕΥΤΟδημοκρατικες διαδικασιες για μια συγκεκριμενη κατασταση που ΨΕΥΤΟυποσχεθηκε, αν δεν μπορει απλα να παραιτηθει η να παει σε κυβερνηση ΨΕΥΤΟεθνικης σωτηριας. Αν ειναι καθε φορα που τα βρισκουμε σκουρα να ρωταμε τον "ΨΕΥΤΟσοφο λαο" τοτε παω να κανω και εγω ΨΕΥΤΟπρωθυπουργος σιγα το δυσκολο, κανω το ΨΕΥΤΟμαγκα και οταν τα βρω σκουρα ΨΕΥΤΟδημοψηφισμα, ez game ez life..   :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.