Jump to content


Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Η Ελλάδα κατάφερε μετά από αρκετά χρόνια επίπλαστης ευφορίας να βρεθεί το 2009 με τη πλάτη στο τοίχο. Από τότε και για 5 χρόνια μέχρι και σήμερα, η χώρα περιδινίζεται στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι, με τα προβλήματά της, τις παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας και το πολιτικό σύστημα που προσπαθεί με ένα κουβαδάκι και ένα φτυάρι να σταματήσει την παλίρροια πολλών χρόνων κακοδιαχείρισης.

Εδώ περιμένουμε να δούμε γόνιμο διάλογο και όχι οπαδισμούς ή κλίμα γηπέδου. Είναι από τα πιο στενώς παρακολουθούμενα θέματα οπότε η παραμικρή παρέκκλιση θα έχει άμεση απάντηση. Εκτός από τον @LL_Neo και τον @Myralis που από τα πολλά ban έχουν γίνει μέτοχοι στο θέμα, ελπίζουμε να μη δημιουργηθούν και άλλοι. Enjoy (και καλά :p)

 

Το παλαιότερο, αρχειοθετημένο θέμα, μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.thelab.gr/topic/74249-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική σύμπτωση το οτι το νέο θέμα συμπίπτει με το πρώτο τρίμηνο ανάπτυξης μετά απο 6 χρόνια.

Α να μην το ξεχάσω. Εγω και το τΣυριζαιικο αγορι μιας και είμαστε μέτοχοι όπως λες, περιμένουμε μέρισμα απο τα hits εδω. Μη μας κάνετε τους Κινέζους. Αλλιώς θα τον παρω και θα κάνουμε live broadcast μέσω YouTube κάθε Κυριακή βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική σύμπτωση το οτι το νέο θέμα συμπίπτει με το πρώτο τρίμηνο ανάπτυξης μετά απο 6 χρόνια.

 

 

Eξαιρετικη συμπτωση οτι στο πρωτο τριμηνο αναπτυξης μετα απο 6 χρονια... φευγεις αλλου μπας και δεις προκοπη

 

#stasoumygdala-successstory

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικη συμπτωση οτι στο πρωτο τριμηνο αναπτυξης μετα απο 6 χρονια... φευγεις αλλου μπας και δεις προκοπη

 

#stasoumygdala-successstory

Ε ρε η αποστολή μου εδω τελείωσε. (Που ειναι το emoticon το hehe τώρα που το χρειάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελλάδα λυπημένη έρημη μα δοξασμένη πόσο σ' αγαπώ
Οι ήρωες που μας ζητάνε να μη δώσουμε να φάνε κι άλλο μερτικό.

 

με ίδια λόγια στο url

 

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΛΛΗΝΑ;

 

http://www.eleysis-ellinwn.gr/el/articles/diafora/axeres_oti/katalabaineis_tora_ellhna.html

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελλάδα λυπημένη έρημη μα δοξασμένη πόσο σ' αγαπώ

Οι ήρωες που μας ζητάνε να μη δώσουμε να φάνε κι άλλο μερτικό.

 

με ίδια λόγια στο url

 

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΛΛΗΝΑ;

 

http://www.eleysis-ellinwn.gr/el/articles/diafora/axeres_oti/katalabaineis_tora_ellhna.html

Απο το ίδιο site

http://www.eleysis-ellinwn.gr/el/articles/xristianismos/gerontas_efraim_tis_arizonas_h_ellada_8a_upoferei_giati_gurise_tin_plati_tis_sto_xristo.html

@vic, εσύ μας κατέστρεψες

Link to comment
Share on other sites

 

Συνομιλήτρια: Γέροντα, όταν πάτε στον παράδεισο και έχετε αυτήν την επικοινωνία με τον Κύριο, δεν του μιλάτε και για μας τους μοναχούς σας και τις μοναχές και για τους ανθρώπους που θέλουν την βοήθειά σας;

Γέροντας ΕΦΡΑΙΜ: Βεβαίως του μιλάω.

Συνομιλήτρια: Τι σας απαντά;

Γέροντας ΕΦΡΑΙΜ: Εντάξει. Θα φροντίσω. Ο.Κ.

 

Και να πας να κάνεις τι; Άσε. Μέχρι και εκεί μέσο και αναξιοκρατία. :p

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλη αναπτυξη ! σταματηστε το τρενο της αναπτυξης θελω να κατεβωΩΩΩωΩΩω

http://www.enikos.gr/economy/278604,Me_daneio_8a_plhrwsei_tis_syntaxeis_toy_.html

Πιστεύεις οτι τα τελευταία 40 χρόνια τα ταμεία ασφαλίσεων "έβγαιναν" χωρις να δανείζονται;
Link to comment
Share on other sites

Ο LL εφυγε... δυστυχως οι υπολοιποι εμειναν...

 

Πάμε πάλι πίσω στην επίθεση του υπόκοσμου της ΝΔ. «Εμείς δεν είμαστε τσουτσέκια κανενός», είπε ο Β. Υψηλάντης και μετά συνέχισε με άθλιες εκφράσεις, συνεπικουρούμενους από τους ομογάλακτους βουλευτές του. Αν δεν είναι «τσουτσέκια» (κατά την έκφραση των ίδιων) αυτοί που ψηφίζουν φωτογραφικές διατάξεις για να χαρίσουν χρέη, για να απαλλάξουν ΔΣ Τραπεζών, για να γλιτώσουν από ποινικές ευθύνες ΔΣ Οργανισμών, τότε τι είναι;

Αν δεν είναι «τσουτσέκια» κάποιων αυτοί που σήμερα στην Επιτροπή της Βουλής έφεραν και υποστήριξαν νομοσχέδιο που θα προσφέρει διακριτική μεταχείριση σε ποινικά υπόλογους για οικονομικά εγκλήματα σε βάρος του δημοσίου, τότε τι είναι;

 

 

http://unfollow.com.gr/web-only/15378-xydaiotites/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/topic/74249-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82/page-882#entry2027444

 

μνημη χρυσοψαρου να υποθεσω, αλλα δεν φταιει κανας αλλος εγω φταιω που ανοιξα το thread πριν λιγη ωρα με tapatalk. 

 

εχει και συνεχεια το πραμα  btw http://www.star.gr/Pages/Oikonomia.aspx?art=252746&artTitle=sta_oria_tis_trelas_evalan_foro_stous_ethelontes_aimodotes

 

φορολογειστε τον αερα και τον αυνανισμο να τελειωνουμε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι τα τελευταία 40 χρόνια τα ταμεία ασφαλίσεων "έβγαιναν" χωρις να δανείζονται;
 

 

Mα ο Σαμαρας δεν μας ειπε οτι θα πρεπει να μαθουμε απο δω και περα να ζουμε χωρις δανεικα?Μηπως θα μας παρει ακομα καμια 10ετια αυτο....btw!

Παντως αν εχεις προχειρο βρες μου ποσα δανειστηκε το ΙΚΑ πριν 40 χρονια,και απλα δες την τελευταια 5ετια μετα απο τις περικοπες που εγιναν.

Μεγαλη κοροιδια να μιλανε για πρωτογενες πλεονασμα οταν τα ταμεια πανε για φουντο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@argi, Το να συνδέεις πρωτογενές με τον δανεισμό μεταξύ φορέων της γενικής κυβέρνησης είναι περίπου σαν να μου συνδέεις το πρωτογενές με την κατάσταση στη Superleague.

 

 @SLN, Εντάξει και στην τελική ποιος είμαι εγώ να πω κόντρα στους τιτάνες της δημοσιογραφίας που γράφουν στο unfollow αλλά απο τη διακριτική μεταχείρηση μέχρι το αναστολή μέχρι την ιδιωτικοποίηση που λέει το επίμαχο άρθρο πρέπει να ναι και δυο τσιγάρα δρόμος. Να δω κανέναν να ποστάρει ρε μπαγάσηδες απο κάνα stoxos.gr και κάντε το αστείο να τον πείτε χρυσαυγίτη. Έχετε ξεπατωθεί οι αντικειμενικοί να ποστάρετε unfollow και pressproject

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO 

Ναι,μονο που τους φορεις καποιος τους χρηματοδοτει για να ειναι βιωσιμη,δεν τα βρισκουν απο τον ουρανο τα λεφτα.

Και το πρωτογενες πλεονασμα δεν υπαρχει απο τη στιγμη που εχουμε υστερηση εσοδων στα ταμεια,ηταν ενα ωραιο τρικ οπως και η εξοδος στις αγορες.

Link to comment
Share on other sites

@argi

 

Κάτσε ρε μπαγάσα, πριν που είπα ότι μια ζωή οι ασφαλιστικοί φορείς έπαιρναν λεφτά απο το κράτος μου είπες δείξε μας τι και πως. Και τώρα έρχεσαι να συμφωνήσεις μαζί μου;

Πρωτογενές πλεόνασμα υπάρχει και σε ταμειακή και σε δεδουλευμένη βάση. Η υστέρηση εσόδων στα ασφαλιστικά ταμεία καλύπτεται ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ απο τα υπόλοιπα έσοδα της γενικής κυβέρνησης. Υπόψιν ότι αν ένας φορέας πχ το ΙΚΑ χρειάζεται χρήματα και τα δανειστεί απο κάποιον άλλο φορέα, ποιον να σου πω τώρα; τυχαίο το Πανεπιστήμιο Πειραιά, δεδομένου ότι και οι δυο είναι φορείς της γενικής κυβέρνησης τότε με βάση τα ευρωπαικά λογιστικά πρότυπα αυτό το χρέος ΔΕΝ προσμετράται στους λογαριασμούς της γενικής κυβέρνησης.

 

Τα χω πει και τα χω εξηγήσει ενα εκ φορές εδώ μέσα. Κάθε 10-15 μέρες έχουμε το ίδιο βιολί. Για ότι αφορά την έξοδο στις αγορές, επειδή έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στις ασυναρτησίες περί αυτού του θέματος και ξέρω ότι νομοτελειακά θα τσαντιστώ και θα κάνει πάρτι ο @vic, με αυτά που θα ξεράσει το στόμα μου το αφήνω έτσι. Ναι αγόρι μου τρικ, η έξοδος στις αγορές. Προσέξτε μόνο μην το πολυλέτε και παραέξω διότι τα λεφτά που περιμένετε απο τον Ντράγκι δε θα έρθουν αν η χώρα δεν έχει πρόσβαση στις αγορές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει και στην τελική ποιος είμαι εγώ να πω κόντρα στους τιτάνες της δημοσιογραφίας που γράφουν στο unfollow

 

Ετσι πρεπει να σκεφτηκαν και οι βουλευτες σας και με αυτη την λογικη απαντησαν με επιχειρηματα "Αει μωρη απο δω" κλπ κλπ

Γνωστη Κασιδιαρεια μεθοδος των σοφιστων.

Επειδη δεν θελω να διαφωνησεις μαζι τους περιμενω καποιο αρθρο απο αντιπαλο γιγαντα της δημοσιογραφιας ειτε απο capital/στοχο/κλπ που να λεει κατι για την ταμπακιερα του αρθου και το νομοσχεδιο και οχι για το αν η Ζωη "ειχε περιοδο εκεινη την ωρα και ηταν εριστικη οποτε δικαιολογημενα προκαλεσε τις αντιδρασεις των γιγαντιαιων πολιτικων" που παλευουν για την δοση του Ντραγκι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.