Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Καταλαβαίνω ότι το κράζεις, και από την άλλη ξέρω ότι τους ψήφισες! Τι να το κάνω το κράξιμο αν τους στηρίζεις? Κλασσικό "Βαράτε με και ας κλαίω"

Για το λινκ, ακόμα γελάω, διάβασε το ολόκληρο για να καταλάβεις ότι τρολλάρει αβέρτα και κάνει πλάκα σε όλο το άρθρο. Το θυμάμαι από τις εκλογές...

Αλλά ακόμα και σε αυτό, δεν λέει ότι είναι προϋπόθεση όπως το παρουσίασες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις

.-

Άρα τι μου λες; Οτι πχ στο ΣΥΡΙΖΑ οι σύμβουλοι και μετακλητοί επιλέγονται με καθαρά αξιοκρατικά κριτήρια και οτι παίζει να βρεις σύμβουλο πχ της Ζωιτσας που να κοιμάται με πόστερ του Σαμάρα στο προσκέφαλο του;

Απο κει και περα εσυ λες οτι ο τύπος τρολαρει. Ξέρεις κατι; Εσυ το λες. Πχ εγω θεωρώ τρολαρισμα την ιδέα να απαγορεύσεις σε επιχείρηση να απολύσει υπάλληλο της. Έλα όμως που εχει ειπωθεί στα σοβαρά απο μέλος της κοινοβουλευτικής σας ομάδας. Θελω να πω οτι δυσκολεύομαι να βρω που ξεκινάει το τρολαρισμα και που τελειώνει η σοβαρότητα όσον αφορά την αφεντιά σας.

Επίσης καθόμαστε και συζητάμε για αξιοκρατία στους συμβούλους. Για μισό ρε μάγκες. Κάναμε καθόλου αυτοκριτική; Εμείς σαν λαός ποιους διαλέξαμε πχ να μας εκπροσωπούν στη ευρωβουλή; (Έτσι για να σας κάνω τη χάρη θα μιλήσω μονο για το Ζαγορακη). Ουτοις η άλλως ολοι οι άλλοι απο όλα τα κόμματα ειναι ένας και ένας.

Link to comment
Share on other sites

10314747_10152169241022051_8481172507934898158_n.jpg?oh=60c3a9b854483cfb13b5302f7782ddfb&oe=543DBE42&__gda__=1414821655_9b91fe980aa725d5ecf975a9c8a0a248

Περα απο όλα τα αλλα στο θέμα του "σκυλεματος" νεκρών μου γυρίζουν τα ματιά. Οποτε seismic σου χω ερώτηση (και απευθύνομαι σε σενα seismic μιας και εσυ ανέβασε στη φωτο) δε μου λες εσυ σαν εργοδηγος ήσουν όσα χρόνια κανεις αυτή τη δουλειά καθολα νόμιμος; Εξεδιδες όλα σου τα τιμολόγια νόμιμα και απαιτουσες όλα τα τιμολόγια που έβγαζαν για σενα να ειναι ακριβή. Αν η απάντηση ειναι "ναι" τότε μπράβο και μαγκιά σου. Αν οχι τότε μάντεψε. Ένα καρφακι σε αυτά τα φερετρα το χεις βάλει και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Γιάννη, το τροπάριο ότι για όλα φταίει ο ελ. επαγγελματίας θα σταματήσει ποτέ;

Γιώργο βρες μου ένα ποστ όπου λέω αυτό. Αυτό που λέω ειναι οτι ΟΛΟΙ είμαστε ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ που μας αναλογεί ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο όλα τα αλλα στο θέμα του "σκυλεματος" νεκρών μου γυρίζουν τα ματιά. Οποτε seismic σου χω ερώτηση (και απευθύνομαι σε σενα seismic μιας και εσυ ανέβασε στη φωτο) δε μου λες εσυ σαν εργοδηγος ήσουν όσα χρόνια κανεις αυτή τη δουλειά καθολα νόμιμος; Εξεδιδες όλα σου τα τιμολόγια νόμιμα και απαιτουσες όλα τα τιμολόγια που έβγαζαν για σενα να ειναι ακριβή. Αν η απάντηση ειναι "ναι" τότε μπράβο και μαγκιά σου. Αν οχι τότε μάντεψε. Ένα καρφακι σε αυτά τα φερετρα το χεις βάλει και εσυ.

Εγώ θα σου δώσω μία απάντηση πολύ απλή.

Αν εμείς οι Έλληνες δεν πληρώναμε εφορεία, και μας έκλεψαν τόσα πολλά,

σκέψου πόσα πολλά θα μας έκλεβαν αν πληρώναμε.

Απλή μέθοδος των τριών είναι.

Το καρφάκι στα φέρετρα το έβαλαν έτσι....Αυτοί.

Έπαιρνες ένα δάνειο και σου πίνανε το μεδούλι.

Μετά τους δώσαμε και 220 δις. ευρώ γιατί είναι και μάγκες.

Αυτά είναι τα καρφιά για τα φέρετρα....

Εγώ έβαζα καρφιά σαν καλουπατζής για να σας φτιάξω τα σπίτια να μην κρυώνετε.

Τώρα μου ζητάνε να πληρώσω αυτά που έκλεψαν οι άλλοι.

Δεν έχω.. δεν πληρώνω...άμα είχα μπορεί και να πλήρωνα.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου δώσω μία απάντηση πολύ απλή.

Αν εμείς οι Έλληνες δεν πληρώναμε εφορεία, και μας έκλεψαν τόσα πολλά,

σκέψου πόσα πολλά θα μας έκλεβαν αν πληρώναμε.

Απλή απάντηση στην ερώτηση που σου έκανα θα ήταν "οχι" ή "ναι". Επέτρεψε μου λοιπόν να εκλαβω το απο πάνω σαν οχι.

Link to comment
Share on other sites

για διάβασε παραπάνω τι έγραψες : οι ελ. επαγγελματίες ευθύνονται (εν μέρει) για τις αυτοκτονίες.

όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι, αλλά τέλος επιτηδεύματος και 26% επί του τεκμαρτού εισοδήματος που ΔΕΝ αποκτήσαμε το 2013 μόνο εμείς πληρώσαμε. ξέρεις πόσο τεκμήριο έχει ένα ζευγάρι που μένει σε ένα σπίτι 100 τ.μ. και έχει ένα αυτοκίνητο 1300 κ.εκ; 14.000. για να βγάλω κέρδος 14.000 πρέπει να κάνω τζίρο στην καλύτερη 20.000. και στην συνέχεια να πληρώσω 3640 φόρο, 650 τέλος επιτηδεύματος και 2000 προκαταβολή φόρου. Άρα από τα 20.000 που έκανα θεωρητικά τζίρο μου έμειναν πόσα;;; 7700. Διά του 12 μας κάνει 640 ευρώ.

Άσε που οι οποιεσδήποτε εκπτώσεις από το φόρο (π.χ. ιατρικά έξοδα) δεν μετράνε για τους φοροφυγάδες ελ. επαγγελματίες. Άρα τι μου λένε οι φωστήρες του υπουργείου; Όταν θα πάω στον γιατρό που φορολογείται σαν εμένα, και μου πει 50 με απόδειξη, 40 χωρίς να προτιμήσω το 40 χωρίς μιας και δεν έχω κανένα απολύτως όφελος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω ενα καρφακι δηλαδη, επειδη τα τελευταια 4-5 χρονια δεν ζηταω αποδειξη απο φαγαδικα που δουλευουν γνωστοι μου(τα οποια με το ζορι παραμενουν ανοιχτα σημερα ) ουτε απο το περιπτερο για πραγματακια των 5-10 ευρω, με αυτη την λογικη ειμαι επισης και κλεπταποδοχος επειδη πριν 5 χρονια μου ερχοτανε ο Καρυπιδης της ΝΔ (τοτε που το πληρωνε το κομμα διαμονη στο Caravel ) και επαιζε στο κινο 80 ευρω την κληρωση ! ( αχαχουχα -> ΡΕΣΠΕΝΤΖΑ το πρώτο blog της Χαλκιδικής: Δεν του φτάνουν...! )

btw ο συγκεκριμενος εχει να φανει απο το βραδυ που βγηκε ο τουρκοσπορας στην TV και ανακοινωσε εκλογες, σαν χθες το θυμαμαι που ακουσε την ανακοινωση απο την τηλεοραση και εφυγε μετα απο την πισω πορτα για να μην τον δει κανεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απλή απάντηση στην ερώτηση που σου έκανα θα ήταν "οχι" ή "ναι". Επέτρεψε μου λοιπόν να εκλαβω το απο πάνω σαν οχι.

Γιατί ρε φίλε είναι σωστό να πληρώνω φόρους για να βάζει ο κάθε πολιτικός τον κολλητό του στο φαγοπότι?

Όχι είπε και ο Μεταξάς.

Αν θέλεις δώσε μου τα χρήματά σου να σου τα φιλάω...και αν τα πάρεις πίσω γράψε μου.

Αν δεν δικαστούν οι κλέφτες πως ο Έλληνας να κάνει φορολογική συνείδηση?

Link to comment
Share on other sites

για διάβασε παραπάνω τι έγραψες : οι ελ. επαγγελματίες ευθύνονται (εν μέρει) για τις αυτοκτονίες.

όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι, αλλά τέλος επιτηδεύματος και 26% επί του τεκμαρτού εισοδήματος που ΔΕΝ αποκτήσαμε το 2013 μόνο εμείς πληρώσαμε. ξέρεις πόσο τεκμήριο έχει ένα ζευγάρι που μένει σε ένα σπίτι 100 τ.μ. και έχει ένα αυτοκίνητο 1300 κ.εκ; 14.000. για να βγάλω κέρδος 14.000 πρέπει να κάνω τζίρο στην καλύτερη 20.000. και στην συνέχεια να πληρώσω 3640 φόρο, 650 τέλος επιτηδεύματος και 2000 προκαταβολή φόρου. Άρα από τα 20.000 που έκανα θεωρητικά τζίρο μου έμειναν πόσα;;; 7700. Διά του 12 μας κάνει 640 ευρώ.

Άσε που οι οποιεσδήποτε εκπτώσεις από το φόρο (π.χ. ιατρικά έξοδα) δεν μετράνε για τους φοροφυγάδες ελ. επαγγελματίες. Άρα τι μου λένε οι φωστήρες του υπουργείου; Όταν θα πάω στον γιατρό που φορολογείται σαν εμένα, και μου πει 50 με απόδειξη, 40 χωρίς να προτιμήσω το 40 χωρίς μιας και δεν έχω κανένα απολύτως όφελος.

Άρα μου λες ότι την περίοδο 2000-2008 που οι μύγες ήταν παχιές όλοι οι ελ. επ. ήταν τυπικοί στις υποχρεώσεις τους και η ερώτηση "με απόδειξη ή χωρίς;" πρωτοεμφανίστηκε κάπου εκεί που ο ΓΑΠ πάταγε πόδι στο Καστελόριζο; Πέραν τούτου πριν κάτι σελίδες σε ανάλογη συζήτηση για τα τις φορολογίας των ελ. επ. είπα ότι έχετε δίκιο που παραπονιέστε (στα καπάκια μου είπαν κάποιοι που μάλλον μπήκαν στο κεφάλι μου και διάβασαν τη σκέψη μου ότι δεν το πιστεύω πραγματικά και απλά το λέω επειδή δεν έχω επιχειρήματα) και αν θες να το πάω και ένα βήμα παραπάνω η κυβέρνηση κάνει μαλ@κία διότι πολύ απλά η υπερβολική φορολόγηση φέρνει και μεγαλύτερη φοροδιαφυγή (πέρα απο το προφανώς μεγάλο βιοποριστικό πρόβλημα που δημιουργεί στους ελ.επ. και ειδικά στους νέους σαν και σένα που μπήκαν στη δουλειά σε περίοδο ισχνών αγελάδων).

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]. Ναι είσαι συνυπεύθυνος.

Γιατί ρε φίλε είναι σωστό να πληρώνω φόρους για να βάζει ο κάθε πολιτικός τον κολλητό του στο φαγοπότι?

Όχι είπε και ο Μεταξάς.

Αν θέλεις δώσε μου τα χρήματά σου να σου τα φιλάω...και αν τα πάρεις πίσω γράψε μου.

Αν δεν δικαστούν οι κλέφτες πως ο Έλληνας να κάνει φορολογική συνείδηση?

Το να μην είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις σου είναι επιλογή σου (αλλά σαφώς όχι δικαίωμα σου).

Απλά κατά τη δική μου ταπεινή άποψη αυτή σου η επιλογή σου αφαιρεί το δικαίωμα του να κριτικάρεις την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Ο Τσοχατζόπουλος έκλεψε πχ όσα έκλεψε και εσύ έκλεψες (διότι ας μην το ξεχνάμε η φοροδιαφυγή είναι κλοπή) το 1/1000 (βάλε όσα μηδενικά θες)

Και σου ξαναλέω αυτό που είπα και πριν. Πριν τις μεγάλες πείνες δεν φοροδιαφεύγατε; Τώρα που εσφιξε το ζονάρι ξεκίνησε αυτή η μόδα;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

άρα επειδή δεν θέλουν να ασχοληθούν με την πάταξη της φοροδιαφυγής, τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

ξεχνάς μου φαίνεται τι είχε γίνει την χρονιά που μετράγαν ΟΛΕΣ οι αποδείξεις στην φορολογική δήλωση (νομίζω το 2011 για τα εισοδήματα του '10) που γινόταν χαμός. όλοι ζήταγαν αποδείξεις ακόμα και από το περίπτερο.

και σε τελική ανάλυση δεν ξέρω κατά πόσον είναι συνταγματικό, να έχεις μείωση φόρου εσύ για τις ιατρικές σου δαπάνες και εγώ να μην έχω... σε πηγάδι κατούρησα;

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι μου λες; Οτι πχ στο ΣΥΡΙΖΑ οι σύμβουλοι και μετακλητοί επιλέγονται με καθαρά αξιοκρατικά κριτήρια και οτι παίζει να βρεις σύμβουλο πχ της Ζωιτσας που να κοιμάται με πόστερ του Σαμάρα στο προσκέφαλο του;

Όχι, εσύ το λες αυτό, εγώ απλά κορόιδεψα τον γιο Ζαγορίτη για τα κατορθώματα του και για το γεγονός ότι πληρώνεται μια χαρά από το κόμμα σου για να τα ξύνει πάνω στην Σπυράκη. Επίσης, κάνω κριτική σε εσένα που ενώ δεν το γουστάρεις αυτό, το ψήφισες κανονικότατα.

Απο κει και περα εσυ λες οτι ο τύπος τρολαρει. Ξέρεις κατι; Εσυ το λες. Πχ εγω θεωρώ τρολαρισμα την ιδέα να απαγορεύσεις σε επιχείρηση να απολύσει υπάλληλο της. Έλα όμως που εχει ειπωθεί στα σοβαρά απο μέλος της κοινοβουλευτικής σας ομάδας. Θελω να πω οτι δυσκολεύομαι να βρω που ξεκινάει το τρολαρισμα και που τελειώνει η σοβαρότητα όσον αφορά την αφεντιά σας.

Οκ, αν δεν αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ του ανθρώπου σε 5 παραγράφους, δεν ευθύνομαι εγώ.

Επίσης καθόμαστε και συζητάμε για αξιοκρατία στους συμβούλους. Για μισό ρε μάγκες. Κάναμε καθόλου αυτοκριτική; Εμείς σαν λαός ποιους διαλέξαμε πχ να μας εκπροσωπούν στη ευρωβουλή; (Έτσι για να σας κάνω τη χάρη θα μιλήσω μονο για το Ζαγορακη). Ουτοις η άλλως ολοι οι άλλοι απο όλα τα κόμματα ειναι ένας και ένας.

Τι κουλή γενίκευση είναι αυτή? Το δικό σου κόμμα τον έβαλε υποψήφιο, και συν-ψηφοφόροι σου τον σταυρωσαν. Εγώ τι αυτοκριτική να κάνω? Ψήφισα αυτό που συμφωνώ ιδεολογικά, δεν θα πω ποιοι ήταν μέσα στο ψηφοδέλτιο γιατί θα μαλώσουμε πάλι, αλλά συμφωνώ ιδεολογικά με τα ονόματα αυτά, και προσωπικά σταύρωσα μόνο 2 ανθρώπους που ξέρω προσωπικά και τελικά δεν εκλέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

άρα επειδή δεν θέλουν να ασχοληθούν με την πάταξη της φοροδιαφυγής, τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

ξεχνάς μου φαίνεται τι είχε γίνει την χρονιά που μετράγαν ΟΛΕΣ οι αποδείξεις στην φορολογική δήλωση (νομίζω το 2011 για τα εισοδήματα του '10) που γινόταν χαμός. όλοι ζήταγαν αποδείξεις ακόμα και από το περίπτερο.

και σε τελική ανάλυση δεν ξέρω κατά πόσον είναι συνταγματικό, να έχεις μείωση φόρου εσύ για τις ιατρικές σου δαπάνες και εγώ να μην έχω... σε πηγάδι κατούρησα;

Εεεεεεεεεμ αν δεν είμαι πολύ λάθος (που τα φορολογικά δεν είναι το φόρτε μου οπότε παίζει και να είμαι) οι ιατρικές δαπάνες δε μετράνε για κανέναν. Εδώ νομίζω ότι το σχολιάζαμε πριν καιρό και είπα "κοιτάξτε ρε βλάκες πόσοι γιατροί είναι βουλευτές και θα καταλάβετε".

Γιώργο αν δεν έχει ο άλλος φορολογική συνείδηση ότι και να κάνεις δεν πιάνει τόπο (εκτός απο το να έχεις ένα σοβαρό σύστημα που να τσιμπάει λογαριασμούς τραπεζών και να τους αντιπαραβάλει με φορολογικές δηλώσεις, αλλά ακόμα και έτσι όπως καταλαβαίνεις υπάρχει χώρος για λοβιτούρα). Πήγα την Παρασκευή σε ορθοπεδικό. Μου λέει 35 χωρίς, αλλιώς 40. 40 του λέω. Κάτι λέει και μου δίνει απόδειξη. Έρχομαι σπίτι και βλέπω ότι η απόδειξη δεν έχει ποσό πάνω (μπορώ να στη στείλω στο fb για να το δεις). Μάντεψε που θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

LL_NEO

Το να μην είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις σου είναι επιλογή σου (αλλά σαφώς όχι δικαίωμα σου).

Απλά κατά τη δική μου ταπεινή άποψη αυτή σου η επιλογή σου αφαιρεί το δικαίωμα του να κριτικάρεις την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Ο Τσοχατζόπουλος έκλεψε πχ όσα έκλεψε και εσύ έκλεψες (διότι ας μην το ξεχνάμε η φοροδιαφυγή είναι κλοπή) το 1/1000 (βάλε όσα μηδενικά θες)

Και σου ξαναλέω αυτό που είπα και πριν. Πριν τις μεγάλες πείνες δεν φοροδιαφεύγατε; Τώρα που εσφιξε το ζονάρι ξεκίνησε αυτή η μόδα;

seismic

Και πως θα ζήσω την οικογένειά μου όταν βγάζω πέντε και μου ζητάνε δέκα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εσύ το λες αυτό, εγώ απλά κορόιδεψα τον γιο Ζαγορίτη για τα κατορθώματα του και για το γεγονός ότι πληρώνεται μια χαρά από το κόμμα σου για να τα ξύνει πάνω στην Σπυράκη. Επίσης, κάνω κριτική σε εσένα που ενώ δεν το γουστάρεις αυτό, το ψήφισες κανονικότατα.

Ε τότε τι μου τσαπουνάς ρε Myrali? Αν συμβαίνουν σε όλα τα κόμματα τα ιδια καραγκιοζιλίκια τότε τι μου λες γιατί τον ψήφισες αφού και εσύ το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνεις; Εκτός και αν δεσμεύεσαι ότι τη στιγμή που θα βγει δημοσιεύμα για σούργελο που είναι σύμβουλος σε ΣΥΡΙΖΑΙΟ βουλευτή εσύ θα σταματήσεις να τους ψηφίζεις. Σε τέτοια περίπτωση μαγκιά σου, είσαι αν όχι καλύτερος, τότε σίγουρα λιγότερο κυνικός πολίτης απο εμένα.

Τι κουλή γενίκευση είναι αυτή? Το δικό σου κόμμα τον έβαλε υποψήφιο, και συν-ψηφοφόροι σου τον σταυρωσαν. Εγώ τι αυτοκριτική να κάνω? Ψήφισα αυτό που συμφωνώ ιδεολογικά, δεν θα πω ποιοι ήταν μέσα στο ψηφοδέλτιο γιατί θα μαλώσουμε πάλι, αλλά συμφωνώ ιδεολογικά με τα ονόματα αυτά, και προσωπικά σταύρωσα μόνο 2 ανθρώπους που ξέρω προσωπικά και τελικά δεν εκλέχτηκαν.

Ρε άσε τους ποιους ψήφισα εγώ και συ. Αυτοί που προτάθηκαν απο το κόμμα σου και σημαντικότερο αυτοί που βγήκαν απο το κόμμα σου, πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν τη χώρα μας; (διότι κατά την άποψη μου αυτό είναι το υπερτατο κριτήριο.)

Link to comment
Share on other sites

LL_NEO

Το να μην είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις σου είναι επιλογή σου (αλλά σαφώς όχι δικαίωμα σου).

Απλά κατά τη δική μου ταπεινή άποψη αυτή σου η επιλογή σου αφαιρεί το δικαίωμα του να κριτικάρεις την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Ο Τσοχατζόπουλος έκλεψε πχ όσα έκλεψε και εσύ έκλεψες (διότι ας μην το ξεχνάμε η φοροδιαφυγή είναι κλοπή) το 1/1000 (βάλε όσα μηδενικά θες)

Και σου ξαναλέω αυτό που είπα και πριν. Πριν τις μεγάλες πείνες δεν φοροδιαφεύγατε; Τώρα που εσφιξε το ζονάρι ξεκίνησε αυτή η μόδα;

seismic

Και πως θα ζήσω την οικογένειά μου όταν βγάζω πέντε και μου ζητάνε δέκα?

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να μην απαντάς στις ερωτήσεις μου.

Και σου ξαναλέω αυτό που είπα και πριν. Πριν τις μεγάλες πείνες δεν φοροδιαφεύγατε; Τώρα που εσφιξε το ζονάρι ξεκίνησε αυτή η μόδα;

Να το εκλάβω σαν "ναι και τότε φοροδιαφεύγαμε";

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2238 Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, άρθρο 9

3. Το ποσό του φόρου που προκύπτει σύμφωνα με την περίπτωση α΄ της παραγράφου 1 και την παράγραφο 2 μειώνεται κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) για κάθε καταβαλλόμενη από τις ακόλουθες δαπάνες:

α) Των εξόδων ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης του φορολογουμένου και των λοιπών προσώπων που τον βαρύνουν κατά το μέρος που δεν καλύπτονται από ασφαλιστικά ταμεία ή/και ασφαλιστικές εταιρείες και υπερβαίνουν το πέντε τοις εκατό (5%) του φορολογούμενου εισοδήματος. Το ποσό της μείωσης δεν μπορεί να υπερβεί τις τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ. Ως έξοδα ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης θεωρούνται:

αα) οι αμοιβές που καταβάλλονται σε ιατρούς και ιατρικά κέντρα όλων των ειδικοτήτων για ιατρικές επισκέψεις και εξετάσεις, καθώς και οι αμοιβές που καταβάλλονται σε οδοντιάτρους, ορθοδοντικούς, γναθοχειρουργούς για οδοντοθεραπεία, οδοντοπροσθετική και γναθοχειρουργική,

ββ) τα έξοδα νοσηλείας που καταβάλλονται σε νοσηλευτικά ιδρύματα ή ιδιωτικές κλινικές, καθώς και οι δαπάνες που καταβάλλονται για διαρκή κάλυψη ιατρικών αναγκών,

γγ) τα έξοδα για φαρμακευτική περίθαλψη γενικά,

δδ) οι αμοιβές που καταβάλλονται σε νοσοκόμο για την παροχή υπηρεσιών σε ασθενή κατά τη νοσηλεία του σε νοσοκομείο ή κλινική ή στο σπίτι,

εε) η δαπάνη για την αντικατάσταση μελών του σώματος με τεχνητά μέλη, καθώς και η δαπάνη για την αγορά ή τοποθέτηση στο σώμα του ασθενούς οργάνων, τα ο ποία είναι αναγκαία για τη φυσιολογική λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού,

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να μην απαντάς στις ερωτήσεις μου.

seismic

Εσύ δεν απαντάς.

Πες μου ... Και πως θα ζήσω την οικογένειά μου όταν βγάζω πέντε και μου ζητάνε δέκα?

Αν μου έχεις την απάντηση θα σε ευγνωμονώ.

Αν δεν την έχεις,...είσαι από τους χορτάτους του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.