Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

@Hero -Πέρα από τα κοινές παραμέτρους εξαρτάται από το πού αποδίδει φόρους η εν λόγω εξωχώρια εταιρία όπως επίσης και πόσους. Επίσης φαντάζομαι ότι διαφορά υπάρχει και στην ανάγκη ύπαρξης διαφορετικών μεγεθών αποθεματικών σε συνάλλαγμα σε κάθε περίπτωση.

Δεν ξορκίζω τον εξωτερικό ανταγωνισμό , αυτό που θέλω να πω είναι ότι ελλείψη κάποιων ξενόφερτων αγαθών πάντα θα υπάρχουν λύσεις από την εσωτερική αγορά , στο μέτρο βέβαια του δυνατού.

Έγινε επεξεργασία από dangar
Link to comment
Share on other sites

Για το οτι η ΔΕΗ και το 49% της που ειναι ιδιωτες και εκμεταλευονται κοιτασματα του ελληνικου λαου δωρεαν εχουμε να πουμε τιποτα ή δεν μας ενδιαφερει?
Σωστός σ'αυτό ! Θα έπρεπε να είναι 100% δημόσια. Ελπίζω να μην φάμε "καμπάνα" από Ε.Ε. για αθέμιτο ανταγωνισμό εναντίον ιδιωτών "επενδυτών".
Ή οτι πει ο συριζα?
Δοκάρι :p

10 αλήθειες και 7 ντοκουμέντα για τη ΔΕΗ - ThePressProject

Link to comment
Share on other sites

@Hero -Πέρα από τα κοινές παραμέτρους εξαρτάται από το πού αποδίδει φόρους η εν λόγω εξωχώρια εταιρία όπως επίσης και πόσους.

Για δείξε μου που το λέει ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός σ'αυτό ! Θα έπρεπε να είναι 100% δημόσια. Ελπίζω να μην φάμε "καμπάνα" από Ε.Ε. για αθέμιτο ανταγωνισμό εναντίον ιδιωτών "επενδυτών".

Μεχρι να βρεθει αυτο το 1,5 δις για την κρατικοποιηση, να σας δω να φωναζετε για τη ΔΕΗ να φορολογειται (και αναδρομικα) για τα κοιτασματα που χρησιμοποιει, γιατι καλη η υποκρισια της δηθεν υπερασπισης της δικαιοσυνης και του δημοσιου συμφεροντος του κοινωνικου αγαθου αλλα υπαρχει και αλλος ελεφαντας στο δωματιο.:sorry::sorry:

(Με βαση τα χρησιμοποιηθεντα αποθεματα απο τοτε που ιδιωτικοποιηθηκε η δεη δεν εχει αποδοσει (οπως ακουμε οτι θα κανει και η μικρη δεη) γυρω στα 20*0,49 δις=9,8 δις το λιγοτερο αυτη τη στιγμη στο δημοσιο, δηλαδη με το που αποφασιζεται δικαιο συστημα η δεη βαζει λουκετο λογω χρεους)

Αρα οταν εχετε την καραμελα για τη μικρη ΔΕΗ, κανετε γαργαρα τα 10 δις της μεγαλης ΔΕΗ.

Να ξερουμε τι λεμε ετσι?

Και στη Χούντα των Συνταγματαρχών είχε γίνει και ήταν νοθευμένο...

Αφου δεν υπαρχει ελπιδα και οτι και να γινει που δεν σου αρεσει ειναι στημενο/νοθευμενο/ντπ γιατι δεν γινεσαι ενας απο εμας

20130724010412!Showdown_in_Mega_City_End.png

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν πέσει η κυβέρνηση τι κάνουμε? Τι λέμε στους φυλακισμένους? "Να είστε ήρεμοι μην σας βάλουνε στα newly made κελιά τύπου Γ" ?

Στα λογια μου ερχεσαι, αυτο το επιχειρημα ουτε ρεφορμιστες αριστεροι δεν το χρησιμοποιουν.

Εγω το αναφερα για να μην εχει ψευδαισθησεις ο κοσμος , δεν ειπα οτι ο συριζα ειναι χειροτερος απο τους αλλους μεσα στη βουλη.

Για τους αλλους τι κριτικη να κανεις, που προσπαθουν να υπερασπιστουν τον κοινωνικο αυτοματισμο για το οφελος μιας ισχνης μειοψηφιας, χαμενος χρονος.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βρεθει αυτο το 1,5 δις για την κρατικοποιηση, να σας δω να φωναζετε για τη ΔΕΗ να φορολογειται (και αναδρομικα) για τα κοιτασματα που χρησιμοποιει, γιατι καλη η υποκρισια της δηθεν υπερασπισης της δικαιοσυνης και του δημοσιου συμφεροντος του κοινωνικου αγαθου αλλα υπαρχει και αλλος ελεφαντας στο δωματιο.:sorry::sorry:
Μπαίνει μέσα δηλαδή η ΔΕΗ ? Και το 49% βάζει κάθε χρόνο το χέρι στην τσέπη ? :hehe: :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει μέσα δηλαδή η ΔΕΗ ? Και το 49% βάζει κάθε χρόνο το χέρι στην τσέπη ? :hehe: :hehe:

To 49% ειναι το ποσοστο της δεη σε ιδιωτες. Αν πληρωνε το 100% για τα κοιτασματα, το 51% απο αυτο θα εβγαινε και θα εμπαινε στην ιδια τσεπη (δημοσιο). Συνεπως δεν πληρωνει το 49% αλλα δεν υπαρχει γκρινια για αυτο, μονο για τη μικρη δεη που δεν θα πληρωνει κοιτασματα οταν και αν γινει ποτε.

Οσο για το αν μπαινει μεσα η δεη, μπορεις πολυ ευκολα να δεις ποσο μεσα μπαινει (ακομα και χωρις να πληρωνει για κοιτασματα) κοιτωντας τα στοιχεια που η ιδια η εταιρια δινει.

Αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος πως γινεται να εχει προβλημα με τις ευκολιες που θα παρασχεθουν στη μικρη δεη, αλλα δεν εχει προβλημα με τις ευκολιες που δινονται στο 49% της ιδιωτικης σημερινης δεη? :sorry::sorry:

Wizard που να δεις αν πληρωσει τα δικαιως χρωστουμενα η δεη ποσο φουσκωμενοι θα σου ερχονται οι λογαριασμοι της.:D

Link to comment
Share on other sites

To 49% ειναι το ποσοστο της δεη σε ιδιωτες. Αν πληρωνε το 100% για τα κοιτασματα, το 51% απο αυτο θα εβγαινε και θα εμπαινε στην ιδια τσεπη (δημοσιο). Συνεπως δεν πληρωνει το 49% αλλα δεν υπαρχει γκρινια για αυτο, μονο για τη μικρη δεη που δεν θα πληρωνει κοιτασματα οταν και αν γινει ποτε.

Οσο για το αν μπαινει μεσα η δεη, μπορεις πολυ ευκολα να δεις ποσο μεσα μπαινει (ακομα και χωρις να πληρωνει για κοιτασματα) κοιτωντας τα στοιχεια που η ιδια η εταιρια δινει.

Αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος πως γινεται να εχει προβλημα με τις ευκολιες που θα παρασχεθουν στη μικρη δεη, αλλα δεν εχει προβλημα με τις ευκολιες που δινονται στο 49% της ιδιωτικης σημερινης δεη? :sorry::sorry:

Wizard που να δεις αν πληρωσει τα δικαιως χρωστουμενα η δεη ποσο φουσκωμενοι θα σου ερχονται οι λογαριασμοι της.:D

Συνέταιροι δηλαδή μόνο στα κέρδη ? :hehe:

Συμφωνείς λοιπόν μαζί μου, να τους δώσουμε όσα τους δώσουμε και όποτε* (υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια) και να πάρει το κράτος πίσω το 49%, και δεν χρειάζεται να το κάνουμε τώρα, να το κάνουμε όπως οι γερμανοί με τον ΟΤΕ που αγόρασαν το option 10% όταν η μετοχή του ήταν στα χαμηλότερα.

*τόσα και τόσα χρωστάμε

Link to comment
Share on other sites

Συνέταιροι δηλαδή μόνο στα κέρδη ? :hehe:

Συμφωνείς λοιπόν μαζί μου, να τους δώσουμε όσα τους δώσουμε και όποτε* (υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια) και να πάρει το κράτος πίσω το 49%, και δεν χρειάζεται να το κάνουμε τώρα, να το κάνουμε όπως οι γερμανοί με τον ΟΤΕ που αγόρασαν το option 10% όταν η μετοχή του ήταν στα χαμηλότερα.

*τόσα και τόσα χρωστάμε

Το option δεν σου εγγυαται οτι θα αγορασεις σε καλυτερη τιμη, ελπιζω να το γνωριζεις. (οι γερμανοι εχουν ΜΟ αγορας γυρω στα 20€ με σημερινη τιμη γυρω στο 10 να τα λεμε κι αυτα)

Οι αλλοι τροποι που λες δεν ξερω αν ειναι για το ιδιο πολιτευμα.

Εγω συμφωνω ας ειναι και 100% κρατικη (αν ειδες στα νουμερα που εχω δωσει οι λογαριασμοι μου σε βαθος 20ετιας εχουν αυξηθει 500% αντιθετα με νερο και τηλ) αλλα αν πληρωσει και δικαιωματα για κοιτασματα (οπως γκρινιαζουμε για τους ιδιωτες) δεν νομιζω να υπαρχει για πολυ σαν εταιρια.

Συμφωνεις οτι κρατιεται στη ζωη μην πληρωνοντας royalties που θα επρεπε να αποδωσει πισω?

(royalties 10ετιας 10δις- κερδη 10ετιας 1,3 δις ουπς!)

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλοι τροποι που λες δεν ξερω αν ειναι για το ιδιο πολιτευμα.

Μια χαρά είναι! και κατεπείγοντα περνάνε και προεδρικά διατάγματα, και μνημόνια με υπογραφή ενός υπουργού, jet !!

Διαφωνείς ? :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εγω να συμφωνησω οτι μεσω της εκλεγμενης πλειοψηφιας εχουμε χουντα του ροθτσιλντ και το 3ο ραηχ, αλλα γιατι διακρινω μια αλλεργια στους αριθμους οποτε αυτοι παρουσιαζονται?

Μικρογραφια εκπομπης του enikos το thread αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αλλα γιατι διακρινω μια αλλεργια στους αριθμους οποτε αυτοι παρουσιαζονται?

Γιατί έχουμε γεμίσει αριστερούς

sorry δεν άντεξα. συνεχίστε ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε γεμίσει αριστερούς

sorry δεν άντεξα. συνεχίστε ελεύθερα

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] δηλαδή εσύ πόσο κοστολογείς την ΕΛΒΟ, την ΔΕΗ την ΕΥΔΑΠ, την Κρήτη (που είναι και τίγκα στους "προοδευτικούς") τον Έβρο ή το Καστελόριζο (που μας βάζει πολύ μέσα) ?

μάλλον dealers έχουμε γεμίσει

sorry δεν άντεξα. συνεχίστε ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι, αυτο το επιχειρημα ουτε ρεφορμιστες αριστεροι δεν το χρησιμοποιουν.

Εγω το αναφερα για να μην εχει ψευδαισθησεις ο κοσμος , δεν ειπα οτι ο συριζα ειναι χειροτερος απο τους αλλους μεσα στη βουλη.

Ναι, κοίτα, μπορούμε να βγάλουμε έξω τα Αριστερόμετρα να δούμε ποιος είναι ποιο Κομμουνισταράς ή μπορούμε να δούμε και το θέμα ρεαλιστικά και να βάλουμε στην εξίσωση και το "ναι, αλλά αν δεν γίνει έτσι?"

Μου θυμίζεις τα μαθητικά μου χρόνια, που ήμουν απουσιολόγος, και προσπαθούσαν οι γνωστοί μόνιμα αδιάβαστοι κοπανατζήδες μαθητές να με πείσουν να αφήσω το απουσιολόγιο και να φύγουμε όλοι γιατί "Αν φύγουν σχεδόν όλοι, κανείς δεν θα πάρει απουσία"...

Ξαναδιάβασέ το λίγο πιο προσεκτικά, και πες μου τότε που διαφωνείς

Φταίνε όλα τα κόμματα γιατί μας δουλεύουν .

και φταίνε όλοι οι ψηφοφόροι τους (μιλάω για αυτούς που ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ να αυτοχαρακτηρίζονται βαμμένοι) γιατί αρέσκονται στην παραμύθα και δε χορταίνουν το κουτόχορτο.

Προσωπικά είμαι 10000% σίγουρος ότι κανένας πίθηκος άμα πλησιάσει ένα καυτό σίδερο και καεί, θα ξαναπλησιάσει εκεί. Υπο αυτό το πρίσμα ο χαρακτηρισμός πίθηκοι, τους κολακεύει κιόλας

μέχρι να φτάσουμε στο σημείο λ.χ. του Βέλγιου (17 μήνες χωρίς κυβέρνηση) ή της Νορβηγίας (''Δεν έπραξες όλα όσα υποσχέθηκες ?? - άρα με κοροίδεψες - άρα μάυρο αμετάκλητον'') έχουμε δρόμο ακόμα. και δεν θα είναι και ευχάριστος.

Αυτό που έλεγα κυρίως είναι ότι δεν βλέπω που φταίει πάλι η αντιπολίτευση (και βγάλε την ΔΗΜΑΡ). Αντιπολίτευση αυτή την στιγμή είναι κόμματα που με εξαίρεση βουλευτές μετρημένους στα δάχτυλα των χεριών σου δεν κυβέρνησαν ποτέ. Μπορείς να μου πεις πως φταίνε λοιπόν όταν από την αρχή, ήταν κατά του μέτρου ανοιχτών καταστημάτων τις κυριακές? Πολύ αστείο βέβαια το επιχείρημα που είχε ειπωθεί και εδώ ότι "για λίγες κυριακές μόνο"...

Που διαφωνώ στα υπόλοιπα?

Να σου πω:

Το άρθρο μπλέκει τον όρο κυβέρνηση με τον όρο κράτος. Το κράτος όμως, φτιάχνεται και διαμορφώνεται από την κυβέρνηση που ακολουθεί κάποια πολιτική, δεν είναι το ίδιο η κυβέρνηση! Δεν μπορείς να κατηγορείς το κράτος και να βγάζεις λάδι την κυβέρνηση και ακόμα χειρότερα την πολιτική (η οποία δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα). Το άρθρο χώνει σε αυτό το "θολό" πράγμα που λέγεται κράτος, κλείνοντας το μάτι στους απανταχού νεοφιλελευθερους / Τζημερικούς / αντι-κρατικιστές (η τελευταία λεξούλα είναι φτιαγμένη από τους φιλελευθερούς) και λοιπούς τύπους που αρέσκονται να κράζουν το δημόσιο και τους Δ.Υ. . Τι δεν λέει? Αυτό που είπα πιο πάνω, ότι αν δεχτούμε ότι όλα τα κακά και στραβά του κράτους οφείλονται στις μονοκομματικές κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών που εναλλάσσονταν στην εξουσία, τότε για όλα φταίει η τωρινή κυβέρνηση και δεν φταίει η τωρινή αντιπολίτευση!

Γιατί δεν το λέει? Μα γιατί το capital.gr διαφωνεί με τις πολιτικές που θέλουν να εφαρμόσουν όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης, πολιτικές που δεν έχουν όμως εφαρμοστεί. Δεν μπορεί να τις αντικρούσει για ακριβώς αυτόν τον λόγο, αλλά επειδή διαφωνεί, δεν μπορεί και να μην πει κάτι κατά τους, οπότε, βασισμένο στην αίσθηση του Δικομματισμού (που δεν ισχύει τώρα αλλά είναι βαθιά ριζομένη μέσα μας) περνάει ότι φταίει και η αντιπολίτευση.

Όσων αφορά τους.. πιθήκους, ισχύει περίπου το ίδιο, σύμφωνα με τις ευρωεκλογές, ένα 30% είναι υπέρ της κυβερνήσεως και μπορούν να χαρακτηριστούν σύμφωνα με την λογική σου.. πιθήκια (διαφωνώ με αυτό, το έχω εξηγήσει αλλού), δεν είναι 85%+ όπως ήταν πριν 4-5 χρόνια..

Πάντως έχει πλάκα που λέει ότι δεν θα τοποθετηθεί για το αν το μέτρο είναι καλό η κακό, αλλά δικαιώνει τους Αριστερούς και την αντιπολίτευση (LOL) όταν λέει ένα από τα επιχειρήματα τους κατά του μέτρου.

Πως είναι δυνατόν λοιπόν να δει στον ήλιο μοίρα το τρίτο και (κυριολεκτικά) τελευταίο σκέλος κοινωνικών εταίρων που είναι οι εργαζόμενοι.

Εγω να συμφωνησω οτι μεσω της εκλεγμενης πλειοψηφιας εχουμε χουντα του ροθτσιλντ και το 3ο ραηχ, αλλα γιατι διακρινω μια αλλεργια στους αριθμους οποτε αυτοι παρουσιαζονται?

Γιατί οι αριθμοί δεν λένε το μέλλον, και γιατί οι αριθμοί δεν λένε όλη την αλήθεια.

Αν εγώ προτείνω κατάργηση όλων των μισθών και συντάξεων, φτιάχνω πλεόνασμα Ελβετίας, ορίστε, φοβεροί αριθμοί!! Να τους κρατήσουμε ή να δούμε και την αλήθεια που λέει ότι σε 4-5 μήνες θα πεθάνουν οι συνταξιούχοι, σε 9-10 οι Δ.Υ. και σε 14-15 μήνες η Ελλάδα θα έχει μειώθεί κατά 5.000.000 κόσμο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.