Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] δηλαδή εσύ πόσο κοστολογείς την ΕΛΒΟ, την ΔΕΗ την ΕΥΔΑΠ, την Κρήτη (που είναι και τίγκα στους "προοδευτικούς") τον Έβρο ή το Καστελόριζο (που μας βάζει πολύ μέσα) ?

Ιδέα δεν έχω γιατί δεν έχω τις γνώσεις, ούτε την εμπειρία για να κάνω ένα τέτοιο evaluation χωρίς να με πάρουν οι πέτρες. Απλά τα πράγματα.

Σειρά σου να μας πεις (α) πόσο τα κοστολογείς αυτά, (β) να τα αιτιολογήσεις και (γ) να αναφέρεις που ενδέχεται να μαγειρεύονται σκόπιμα τα νούμερα και (δ) γιατί.

Βασικά στον aggelopas πες τα αφού με αυτόν τα λέγατε. Εγώ μπήκα σφήνα και δεν ενδιαφέρομαι να συζητήσω επί αριθμών επί του συγκεκριμένου θέματος

μάλλον dealers έχουμε γεμίσει

sorry δεν άντεξα. συνεχίστε ελεύθερα

Θα ήθελα να σου πω κάτι για τους υπαινιγμούς σου αλλά δεν μου το επιτρέπει το fraction point system. Έχω μείνει στον πόντο που λένε και δεν χωράει άλλη κάρτα.

Ο άλλος πιο πάνω λέει "δεν έχω να σου δείξω που το βασίζω αυτό που λέω" και παράλληλα έχουν ειπωθεί 1000 κλισέ που γίνονται γαργάρα κάθε μέρα στη κοινωνία. Από την άλλη όποτε κάποιος προσπαθήσει να πετάξει τίποτα νούμερα ή στατιστικές από επίσημες αρχές, αμέσως βροχή οι απαντήσεις "φτιαγμένα" ή "άσε τι λένε τα νούμερα" ή "πλακάκια τα έκαναν με μασώνους".

Ε, προσωπικά τα άκουγα συχνά πυκνά στην Ελλάδα από φίλους ή γνωστούς και είμαι σίγουρος ότι μετά από 3-4-5 χρόνια πάλι τα ίδια θα ακούω. Δεν έχω την υπομονή να κάθομαι να ακούω συνέχεια τα "ναι, χρειαζόμαστε αλλαγές" αλλά ταυτόχρονα πράττουμε όπως ακριβώς χθες μην τυχόν και αλλάξει τίποτα. Άει σιχτίρ υποκριτές του κερατά

Γενικό rant οι δυο παραγράφους από πάνω. Σε λίγο θα σου δημοσιεύω βιντεάκι (πρέπει να το βρω πρώτα) για να κάνω επίκληση στην αυθεντία.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα γρήγορα. Ξεκινήστε από το 8 λεπτό. Ενώ κάπου στο 10:00 είναι το key point που λέει ότι η γνώση αναπαράγεται η ίδια και η ίδια.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fI_vOfwAlmM]Ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης Έλληνας καθηγητης του ΜΙΤ μιλαει στη Τσαπανιδου - YouTube[/ame]

Αριστεροί, δεξιοί, λατρεύεις τις ταμπέλες

για τους άλλους

ΕτC

Αν και το παν είναι να αγαπάς αυτό που μισείς και να μισείς αυτό που αγαπάς. Αρκεί να έχεις λεφτά για να το αγοράσεις.

Άσχετο αλλά αν θέλετε, δείτε όλο το video. Έχει ενδιαφέρον.

Α και μυραλις μιας και είπες "αντι-κρατικιστές". Αν θες ψάξου να δεις τι λαδώματα, μίζες και περιστατικά διαφθοράς παίζουν σε χώρες που το κράτος έχει μεγάλη επιρροή στην οικονομία. Αν δεν βλέπεις ότι το πρόβλημα είναι δομικό, τότε "φωτιά και τσεκούρι στους ΔΥ και στο κράτοC γιατί έτσι" (σαρκασμός στο κομμάτι με τα "")

Γιατί οι αριθμοί δεν λένε το μέλλον, και γιατί οι αριθμοί δεν λένε όλη την αλήθεια.

Τι λε ρε παιδί μου.

Τύφλα να 'χει η Cortana δηλαδή.

Βέβαια αν παίρνεις στα σοβαρά κάτι τύπους που διαβάζουν ισολογισμούς μία φορά τα Χριστούγεννα και μία φορά το Πάσχα, τότε ναι. Ένα δίκιο το έχεις.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα γρήγορα. Ξεκινήστε από το 8 λεπτό. Ενώ κάπου στο 10:00 είναι το key point που λέει ότι η γνώση αναπαράγεται η ίδια και η ίδια.

ΕτC

Αν και το παν είναι να αγαπάς αυτό που μισείς και να μισείς αυτό που αγαπάς. Αρκεί να έχεις λεφτά για να το αγοράσεις.

Άσχετο αλλά αν θέλετε, δείτε όλο το video. Έχει ενδιαφέρον.

Α και μυραλις μιας και είπες "αντι-κρατικιστές". Αν θες ψάξου να δεις τι λαδώματα, μίζες και περιστατικά διαφθοράς παίζουν σε χώρες που το κράτος έχει μεγάλη επιρροή στην οικονομία. Αν δεν βλέπεις ότι το πρόβλημα είναι δομικό, τότε "φωτιά και τσεκούρι στους ΔΥ και στο κράτοC γιατί έτσι" (σαρκασμός στο κομμάτι με τα "")

Το key point ειναι στο 12:40 αλλα εκει φευγουμε απο το μαρξ και παμε σε φρουντ, γιανγκ και λακαν.

Link to comment
Share on other sites

Το key point ειναι στο 12:40 αλλα εκει φευγουμε απο το μαρξ και παμε σε φρουντ, γιανγκ και λακαν.

Όχι στο 10something είναι (όπως είπα). Δεν γίνεται να ασχολείσαι στο πανεπιστήμιο με γνώση προ 40 ετών και να μην μπορείς να δεις τι γίνεται αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να σε πείσουν ότι μία εταιρία εμβέλειας ενός νομού στην Ελλάδα πχ ΕΨΑ δεν μπορεί να ανταγωνιστεί στα ίσα μία άλλη σαν την Coca cola. Ή το αντιλαμβάνεσαι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να σε πείσουν ότι μία εταιρία εμβέλειας ενός νομού στην Ελλάδα πχ ΕΨΑ δεν μπορεί να ανταγωνιστεί στα ίσα μία άλλη σαν την Coca cola. Ή το αντιλαμβάνεσαι ή όχι.

Γιατί ξέρεις ε? Η ελληνική οικονομία θα πάει μπροστά μόνο αν ανταγωνιστεί στα ίσα την κόκα κόλα. Μην σου πω να αρχίσει να παράγει αεροσκάφη και automobiles. Να ανοίξει κι ένα major financial centre να μας βρίσκεται.

Θύμισε μου πως πήγαμε στον ανταγωνισμό ενός κολοσσού από το πως μετριέται το ΑΕΠ μιας χώρας.

Άσε ξέρω. Κοινή λογική και εξυπακούεται ότι δεν χρειάζονται επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

το point μου είναι ότι μερικά πράγματα ΔΕΝ τα πουλάς.-

Στο "θα μας πάρουν με τις πέτρες" συμφωνούμε.

Αυτό έλεγα δια τις πλαγίας με τον aggelopas και φτάναμε κάπου μέχρι που πετάχτηκες. Έκεί που φτάναμε ήταν

Εγω να συμφωνησω οτι μεσω της εκλεγμενης πλειοψηφιας εχουμε χουντα του ροθτσιλντ και το 3ο ραηχ, αλλα γιατι διακρινω μια αλλεργια στους αριθμους οποτε αυτοι παρουσιαζονται?

Μικρογραφια εκπομπης του enikos το thread αυτο.

με τον οποίο συμφωνώ γιατί δεν εμπιστεύομαι την κυβέρνηση αυτή ούτε για να πουλά πίτσες πόσο μάλλον πράγματα "αδιαπραγμάτευτα" για μένα όπως το νερό την ΕΛΒΟ την ΔΕΗ κτλ.

ψάχνω να βρώ την φωτογραφία με τον σημίτη στο κέντρο και όλα τα λουλούδια των κυβερνήσεών του, που στολίζουν και την σημερινή κυβέρνηση αλλά μάταια...

Link to comment
Share on other sites

Α και μυραλις μιας και είπες "αντι-κρατικιστές". Αν θες ψάξου να δεις τι λαδώματα, μίζες και περιστατικά διαφθοράς παίζουν σε χώρες που το κράτος έχει μεγάλη επιρροή στην οικονομία. Αν δεν βλέπεις ότι το πρόβλημα είναι δομικό, τότε "φωτιά και τσεκούρι στους ΔΥ και στο κράτοC γιατί έτσι" (σαρκασμός στο κομμάτι με τα "")

Τι λε ρε παιδί μου.

Τύφλα να 'χει η Cortana δηλαδή.

Βέβαια αν παίρνεις στα σοβαρά κάτι τύπους που διαβάζουν ισολογισμούς μία φορά τα Χριστούγεννα και μία φορά το Πάσχα, τότε ναι. Ένα δίκιο το έχεις.

Σου είπα εγώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα? Σου είπα εγώ ότι γουστάρω ένα τεράστιο κράτος με μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που δεν κάνουν τίποτα?

Απλα διαφωνώ στον τρόπο αντιμετώπισης του φαινομένου, στον τρόπο τιμωρίας των υπευθύνων (γάργαρα πολύ στο συγκεκριμένο θέμα) και στον τρόπο αντιμετώπισης των κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών. Τέλος, το να τα ρίχνετε εκεί με ... ενοχλεί.

Δεν άνοιξα το link, αλλά δεν νομίζω να πιστεύεις στην αριθμολογία. Τώρα αν πιστεύεις ότι λένε όλη την αλήθεια, μπορώ απλά να αρχίσω να σου δίνω άλλους αριθμούς (πάντα πραγματικούς, όχι δικιάς μου επινόησης) που λένε διαφορετική ιστορία από αυτή που λες.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που μπορούν να κάνουν σωστά μια τέτοια οικονομική αξιολόγηση, έχουν προϋπηρεσία σε τράπεζα.

Να τους ακυρώσουμε επειδή μας το παίζουν "π00τανακια του συστήματος"?

edit:

ρε μλκα [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] συγκεντρώσου και άνοιξε το λινκ. Δίπλα στις λαμπο-ειδήσεις σε πάει. Μαμώ δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

edit:

ρε μλκα [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] συγκεντρώσου και άνοιξε το λινκ. Δίπλα στις λαμπο-ειδήσεις σε πάει. Μαμώ δηλαδή.

Δεν είμαστε φιλαράκια για να μου μιλάς έτσι όμως.. Και δεν σε βλέπω και να απαντάς ουσιαστικά σε κάτι.. Τώρα αν συγκρίνεις την πρόβλεψη ενός παιχνιδιού, με την οικονομία μιας χώρας και την ευημερία των κατοίκων της, δεν μπορώ να κάνω πολλά.

Από κινητό ήμουν, στο λεωφορείο, με 3 ΜΒ να μου μένουν δωρεάν. Ότι με πήγαινε δίπλα το είδα όταν άρχισα να απαντάω, δεν το άνοιξα και γιατί έφτανα στην στάση μου, και γιατί στανταράκι θα είχε εικόνα που θα έπρεπε να φορτώσει...

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κοίτα, μπορούμε να βγάλουμε έξω τα Αριστερόμετρα να δούμε ποιος είναι ποιο Κομμουνισταράς ή μπορούμε να δούμε και το θέμα ρεαλιστικά και να βάλουμε στην εξίσωση και το "ναι, αλλά αν δεν γίνει έτσι?"

Μου θυμίζεις τα μαθητικά μου χρόνια, που ήμουν απουσιολόγος, και προσπαθούσαν οι γνωστοί μόνιμα αδιάβαστοι κοπανατζήδες μαθητές να με πείσουν να αφήσω το απουσιολόγιο και να φύγουμε όλοι γιατί "Αν φύγουν σχεδόν όλοι, κανείς δεν θα πάρει απουσία"...

Σορρυ Myralis που θα σε στεναχωρησω , αλλα αμα εισαι με τα συμφεροντα του λαου στηριζεις μια απεργια ειδικα σε τοσο κρισιμα θεματα.

Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες του κ@λου.

Εγω το ΚΚΕ το απεχθανομαι, αλλα στη κριτικη που κανει φοβαμαι οτι πεφτει πολυ μεσα.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ Myralis που θα σε στεναχωρησω , αλλα αμα εισαι με τα συμφεροντα του λαου στηριζεις μια απεργια ειδικα σε τοσο κρισιμα θεματα.

Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες του κ@λου.

Εγω το ΚΚΕ το απεχθανομαι, αλλα στη κριτικη που κανει φοβαμαι οτι πεφτει πολυ μεσα.

Μωρέ μαζί σου, εγώ να την στηρίξω, αλλά ποιος άλλος θα την στηρίξει? Εγώ και εσύ? Η απεργία πλέον πονάει τους απεργούς πολύ περισσότερο από οτι πριν 3 χρόνια, δεν καλείς ευκολα σε απεργία διαρκείας.

Αν είναι δικαιολογία του πωπού ότι ο άλλος μπορεί να μπει φυλακή και εσύ να μην μπορείς να τον βοηθήσεις, τότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έλεγα κυρίως είναι ότι δεν βλέπω που φταίει πάλι η αντιπολίτευση (και βγάλε την ΔΗΜΑΡ). Αντιπολίτευση αυτή την στιγμή είναι κόμματα που με εξαίρεση βουλευτές μετρημένους στα δάχτυλα των χεριών σου δεν κυβέρνησαν ποτέ. Μπορείς να μου πεις πως φταίνε λοιπόν όταν από την αρχή, ήταν κατά του μέτρου ανοιχτών καταστημάτων τις κυριακές? Πολύ αστείο βέβαια το επιχείρημα που είχε ειπωθεί και εδώ ότι "για λίγες κυριακές μόνο"...

Που διαφωνώ στα υπόλοιπα?

Να σου πω:

Το άρθρο μπλέκει τον όρο κυβέρνηση με τον όρο κράτος. Το κράτος όμως, φτιάχνεται και διαμορφώνεται από την κυβέρνηση που ακολουθεί κάποια πολιτική, δεν είναι το ίδιο η κυβέρνηση! Δεν μπορείς να κατηγορείς το κράτος και να βγάζεις λάδι την κυβέρνηση και ακόμα χειρότερα την πολιτική (η οποία δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα). Το άρθρο χώνει σε αυτό το "θολό" πράγμα που λέγεται κράτος, κλείνοντας το μάτι στους απανταχού νεοφιλελευθερους / Τζημερικούς / αντι-κρατικιστές (η τελευταία λεξούλα είναι φτιαγμένη από τους φιλελευθερούς) και λοιπούς τύπους που αρέσκονται να κράζουν το δημόσιο και τους Δ.Υ. . Τι δεν λέει? Αυτό που είπα πιο πάνω, ότι αν δεχτούμε ότι όλα τα κακά και στραβά του κράτους οφείλονται στις μονοκομματικές κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών που εναλλάσσονταν στην εξουσία, τότε για όλα φταίει η τωρινή κυβέρνηση και δεν φταίει η τωρινή αντιπολίτευση!

Γιατί δεν το λέει? Μα γιατί το capital.gr διαφωνεί με τις πολιτικές που θέλουν να εφαρμόσουν όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης, πολιτικές που δεν έχουν όμως εφαρμοστεί. Δεν μπορεί να τις αντικρούσει για ακριβώς αυτόν τον λόγο, αλλά επειδή διαφωνεί, δεν μπορεί και να μην πει κάτι κατά τους, οπότε, βασισμένο στην αίσθηση του Δικομματισμού (που δεν ισχύει τώρα αλλά είναι βαθιά ριζομένη μέσα μας) περνάει ότι φταίει και η αντιπολίτευση.

Όσων αφορά τους.. πιθήκους, ισχύει περίπου το ίδιο, σύμφωνα με τις ευρωεκλογές, ένα 30% είναι υπέρ της κυβερνήσεως και μπορούν να χαρακτηριστούν σύμφωνα με την λογική σου.. πιθήκια (διαφωνώ με αυτό, το έχω εξηγήσει αλλού), δεν είναι 85%+ όπως ήταν πριν 4-5 χρόνια..

''Το ψέμμα έχει κοντά ποδάρια''

Μια φράση που θα σου ζητήσω να τη θυμηθείς όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσουν ''αυτοί που δεν κυβέρνησαν ποτέ''

μέχρι τότε ότι και να γράφουμε εδώ είναι ''ασκήσεις επι χάρτου''. Άλλωστε έχω ξανατοποθετηθεί στο ότι δεν βλέπω την ώρα να κυβερήσουν αυτοί που ''δεν κυβέρνησαν ποτέ'', καθώς είναι κατάσταση win-win: Αν όντως είναι τόσο ικανοί, θα επαναφέρουν το βιωτικό μας επίπεδο σε καλύτερη κατάσταση (έστω και σταδιακά). Αν πάλι αποδειχτούν κατώτεροι των περιστάσεων, όλη αυτή η αριστερόστροφη-επαναστατική παραφιλολογία που καλιεργείται τα τελευταία 40 χρόνια, επιτέλους θα λήξει. Και τότε ΙΣΩΣ και να βάλουμε όλοι μαζί τον ποφτό μας κάτω να δούμε τι θα κάνουμε τότε που δεν θα υπάρχουν πια ''σωτήρες''.

...βέβαια υπάρχει πάντα ένα σεβαστό ποσοστό, που ότι και να πάθει, δεν θα μάθει (πήρες φαντάζομαι μια ιδέα απο τελευταία αποτελέσματα). Τον χαρακτηρισμό τους τον αφήνω να τον δώσεις εσύ.

Εντιτ:

Α!! παραλίγο να το ξεχάσω !!

Ακόμα μερικοί που δεν είχαν κυβερνήσει ποτέ ...

Κλέιστε τις πόρτες !! Σφραγίστε τις χαραμάδες !!

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

''Το ψέμμα έχει κοντά ποδάρια''

Μια φράση που θα σου ζητήσω να τη θυμηθείς όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσουν ''αυτοί που δεν κυβέρνησαν ποτέ''

Mέχρι τότε όμως, δηλώσεις και άρθρα σαν αυτό που έβαλες είναι απλά λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα και (σίγουρη) ατιμωρησία | Χρῆστος Γιανναρᾶς

Π​​άλι και πάλι: Κάποιοι πολίτες να συνεχίζουμε την αντίσταση στον παραλογισμό. Στον παραλογισμό που επιμένει να υποκαθιστά, εξουσιαστικά και θεσμικά, την πολιτική.

Δεν μας ενδιαφέρει, ούτε κατ’ ελάχιστο, αν η σημερινή, εκτρωματική από γεννησιμιού της κυβέρνηση εκλιπαρήσει ή όχι, πετύχει ή όχι, «εκπτώσεις» στις υποχρεώσεις που ανέλαβε με τα «Μνημόνια». Μας αφήνουν παγερά αδιάφορους οι επαγγελίες της αξιωματικής αντιπολίτευσης ότι, αν αυτή γίνει ποτέ κυβέρνηση, θα επαναδιαπραγματευθεί τα «Μνημόνια» και το χρέος. Δεν μας αγγίζουν (θα ήμασταν ηλίθιοι) οι καθημερινές και ακατάσχετες, πρόστυχες κενολογίες της κυβερνητικής προπαγάνδας για τους διεθνείς επαίνους που δεχόμαστε και βεβαιώνουν την «αρχή ανάκαμψης» της οικονομίας μας, την ετοιμότητα επενδυτών από όλο τον κόσμο να φέρουν τα χρήματά τους στο Ελλαδιστάν. Μας αηδιάζει, κυριολεκτικά, και το «νταηλίκι» κάποιων σπιθαμιαίων, που ενώ, όλα τα τελευταία χρόνια, υπέγραφαν πάντοτε αμαχητί «γην και ύδωρ», μόλις τους ξαναδόθηκε θώκος υπουργικός, ακκίζονται ότι διαφέρουν και παζαρεύουν μείωση απολύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μαζί σου, εγώ να την στηρίξω, αλλά ποιος άλλος θα την στηρίξει? Εγώ και εσύ? Η απεργία πλέον πονάει τους απεργούς πολύ περισσότερο από οτι πριν 3 χρόνια, δεν καλείς ευκολα σε απεργία διαρκείας.

Αν είναι δικαιολογία του πωπού ότι ο άλλος μπορεί να μπει φυλακή και εσύ να μην μπορείς να τον βοηθήσεις, τότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε..

Αμα δεν μπορει ενα κομμα που ειναι 4-5 μοναδες μπροστα , να στηριξει μια απεργια απεναντι σε μια κυβερνηση με 150 και ψιλα βουλευτες που καταρρεει τι να πω ρε myralis, δεν μπορω να σε καταλαβω.

Εμενα η λογικη εξηγηση μου κανει οτι μιλαμε για αλλαγη σκυταλης στο χωρο της σοσιαλδημοκρατιας.(το ειπα κομψα δεν μπορεις να πεις :p)

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω σε αυτό το κομμάτι γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον.

Κοίτα εν μέρει συμφωνώ σε αυτό που λες. Παράλληλα όμως η κατάσταση είναι πολύ περίπλοκη. Θα εξηγήσω αμέσως το γιατί με δύο σενάρια

Σενάριο 1: Το κράτος κλέβει τον πολίτη όπως λες, αλλά ο πολίτης το έχει κλέψει πρώτος.

Ενδεικτικά θα αναφέρω την ιστοριούλα εδώ. Εννοώ φυσικά ότι οι πολίτες "κλέβουν" όπως ο φούρναρης και είτε δεν υπάρχει έλεγχος, είτε υπάρχει αλλά τον αντιμετωπίζουν αναλόγως (όπως βλέπουμε στις παραγράφους του colt3003. Το θέμα εδώ είναι ότι το κράτος λόγω έλλειψης υποδομών, δεν μπορεί να πάρει αυτά που δικαιούται* οπότε αναγκάζεται σε "κλέβω να την βγάλω" τακτικές.

*δικαιούται εννοώ για τις ανάγκες και τις υπηρεσίες του

Οι πολίτες που κλέβουν το κράτος γίνεται να αντιμετωπιστούν με το εξής μέτρο. Ή δηλώνεις όσο αδικαιολόγητο πλούτο έχεις στην εφορία και πληρώνεις φόρο-πρόστιμο ή αν σε πιάσει έλεγχος σου δημεύουν τα αδήλωτα.

Πρόβλημα υπάρχει στην περίπτωση ύπαρξης φοροφυγάδων με αγαστές σχέσεις με την κυβέρνηση των "τιμωρών της αδικίας".

Θυμάσαι κάτι που πήγε να ξεκινήσει με τον Παπακωνσταντίνου και τις λίστες και που μετά τα "κατάπιαν" όλα;

Δυστυχώς αν πέφτουν τηλέφωνα σε υπουργούς(ντρέπεται ο colt να πει ότι εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα) από επιχειρηματίες ο εφοριακός δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλεία του.

Σενάριο 2: Η αύξηση φορολογίας σε πλούσιους λειτουργεί αρνητικά.............

Τώρα που σου ανέλυσα πως το βλέπω, σειρά σου να μου εξηγήσεις κάτι.

Τι είναι η σωτηρία?

Η οποιαδήποτε μεταβολή της φορολογίας δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα αν κάποιος μπορεί να μην δηλώσει τίποτα. Είναι σαν την πειρατεία. Είτε έχει 50€ το αυθεντικό παιχνίδι είτε 30€ όποιος μπορεί και θέλει να το κατεβάσει πειρατικό θα το κάνει.

Όσο για το άλλο, μου ζητάς να σου πω ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στις θυσίες ενός λαού για την αντιμετώπιση μιας κρίσης και το πρόγραμμα οικονομικής εξόντωσής του.

Σωτηρία είναι όταν οι πολίτες στερούνται δευτερεύοντα αγαθά(π.χ. ταξίδια) και προστατεύονται παράλληλα από το κράτος στα βασικά αγαθά. Αυτό σημαίνει ότι η κρίση πλήττει τους ισχυρότερους αναλογικά περισσότερο. Παράλληλα γίνονται αληθινές δεξιές μεταρρυθμίσεις, όπως η δημιουργία ενός σταθερού φορολογικού πλαισίου για την δημιουργία-ενίσχυση της εξαγωγικής βιομηχανίας. Με απλά λόγια, "Εξάγεις; Τότε σε στηρίζω όσο μπορώ". Όπως καταλαβαίνεις τέτοια ελευθερία περιορίζεται από την Ε.Ε.

Πρόγραμμα οικονομικής εξόντωσης υπάρχει όταν οι πιο αδύναμοι πολίτες(και η μεσαία τάξη) επιβαρύνονται με τόσους άδικους φόρους που είτε πρέπει να στερηθούν βασικά αγαθά για να πληρώσουν, είτε να χρωστάνε αιωνίως στην εφορία και να εκβιάζονται από το κράτος(χάνοντας και περιουσιακά στοιχεία). Η ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών που αυξάνονται και οι κατασχέσεις σε ημερήσια βάση είναι κλασσική ένδειξη.

Επίσης, όταν γίνονται μεταρρυθμίσεις εντελώς άσχετες με την πραγματικότητα μιας χώρας(π.χ. ανοικτά μαγαζιά τις Κυριακές, ιδιωτικοποίηση ΔΕΗ κτλ.) που φαίνεται κιόλας να ευνοούν μεγάλες επιχειρήσεις σε βάρος των μικρομεσαίων και των καταναλωτών(π.χ. ολιγοπωλιακή κατάσταση-καρτέλ στο ρεύμα) αυτό είναι ακόμα μια ένδειξη ότι έχεις μια κυβέρνηση απέναντί σου. Δηλαδή η κρίση είναι η κυβέρνηση.

Τέλος, μια αληθινά φιλελεύθερη και πατριωτική κυβέρνηση εξηγεί στο λαό της κατάσταση και κάνει δημοψήφισμα για να πάρει από πάνω της την ευθύνη διαχείρισης της κρίσης. Αντίθετα, μια δόλια κυβέρνηση ετοιμάζει συνεργασία με άλλα κόμματα στη ζούλα (διαψεύδοντας παράλληλα φήμες για αυτήν) για να εξασφαλίσει ότι θα υπάρχει αυτοδυναμία ώστε να γίνουν, πάση θυσία, όσα θέλουν τα αλλότρια συμφέροντα.

Η απάντησή μου είναι καθαρά θεωρητική. Οποιεσδήποτε ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαίες. Απλά περιγράφω το πώς καταλαβαίνω την έννοια της προδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν μπορει ενα κομμα που ειναι 4-5 μοναδες μπροστα , να στηριξει μια απεργια απεναντι σε μια κυβερνηση με 150 και ψιλα βουλευτες που καταρρεει τι να πω ρε myralis, δεν μπορω να σε καταλαβω.

Εμενα η λογικη εξηγηση μου κανει οτι μιλαμε για αλλαγη σκυταλης στο χωρο της σοσιαλδημοκρατιας.(το ειπα κομψα δεν μπορεις να πεις :p)

Το θέμα δεν ειναι να την στηρίξει ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι να την στηρίξουν οι ίδιοι, και να πάρουν και άλλο κόσμο μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω (σχεδον) με τα παραπανω αλλα αυτος ο διαχωρισμος πατριωτη/προδοτη πολυ Ζαχαριαδικος.

Το καρτελ στο ρευμα πως προκυπτει? Θα κανει τραστ η μικρη με τη μεγαλη και κρατικη δεη?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.