Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Η έλλειψη αποφασιστικότητας οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει απόδοση ευθυνών. Κανονικά πολλά αν όχι όλα τα Δ.Σ. της ΔΕΗ, της ΟΑ, της ΕΥΔΑΠ, κτλ θα έπρεπε να είναι ΦΥΛΑΚΗ ή να τους έχουν επιβληθεί οικονομικά πρόστιμα για την κακοδιαχείριση που κάναν. Αλλά αν ξέρεις ότι η πράξεις σου είναι ατιμώρητες, λογικό είναι να γίνεις ανεξέλεγκτος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Μητσοτάκης το 1989 ήθελε να συμμαζέψει το δημόσιο που είχε δημιουργηθεί από τους συνδικαλιστικές των κομματικών του ΠΑΣΟΚ, πήρε τα 3 του.

Όταν ο Καραμανλής είπε πριν τις εκλογές του 2009 ότι πρέπει να πάρει μέτρα (όχι ότι δεν έχει το μερίδιο της ευθύνης που αναλογεί στην περίοδο διακυβέρνησής του) πήρε τα 3 του στις εκλογές.

Μα να μην αφήνουν την Νέα Δημοκρατία να κάνει έργο σε αυτή την χώρα ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη αποφασιστικότητας οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει απόδοση ευθυνών. Κανονικά πολλά αν όχι όλα τα Δ.Σ. της ΔΕΗ, της ΟΑ, της ΕΥΔΑΠ, κτλ θα έπρεπε να είναι ΦΥΛΑΚΗ ή να τους έχουν επιβληθεί οικονομικά πρόστιμα για την κακοδιαχείριση που κάναν. Αλλά αν ξέρεις ότι η πράξεις σου είναι ατιμώρητες, λογικό είναι να γίνεις ανεξέλεγκτος.

Η έλλειψη αποφασιστικότητας οφείλεται πρώτα και κυρια στο οτι τους βόλευε αυτή η κατάσταση. ΟΛΟΥΣ

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] ναι και κοιτα τι μπινια παίχτηκε. Ο Αντώνης μου χε ταξει αρχικά ως τομέα ευθύνης μου να τςακωνομαι στο defencenet και το στόχο και τελικα κατέληξα με σας.

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη αποφασιστικότητας οφείλεται πρώτα και κυρια στο οτι τους βόλευε αυτή η κατάσταση. ΟΛΟΥΣ

Ωραία. Όταν έχεις μια νοσηρή κατάσταση, τη γιατρεύεις, δεν πουλάς τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Όταν έχεις μια νοσηρή κατάσταση, τη γιατρεύεις, δεν πουλάς τα πάντα

Εξαρτάται απο τη νοσηρή κατάσταση. Μερικές παίρνουν αντιβίωση. Άλλες παλι ακρωτηριασμό.

Σε άλλες περιπτώσεις παλι δε μιλάμε για νοσηρες καταστάσεις. Ειναι θέμα δυνατοτήτων του κάθε οργανισμού. Δώσε σε εμένα όσα αναβολικά θες. Μπόλτ δε θα γίνω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ερχομαστε πάλι στο ότι χαλάει το φτιάχνεις δεν το πετάς. Να πετάξεις το εξάρτημα το χαλασμένο μαζί σου, αλλά όχι όλη τη συσκευή.

Σα να μου λές χάλασε ο υπολογιστής, φταίει η Ram, θα τον πετάξω και θα πάρω καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις τη διάφορα του "ολοι το ίδιο" με το "συνυπεύθυνοι στο βαθμό που μας αναλογεί" ή να επιστράτευσω το mspaint και να στο ζωγραφίσω;

Γιατι προσπαθεις να προσποιηθεις οτι εχεις χαμηλο iq, αφου καταλαβαινεις οτι δεν εχω προβλημα με την συγκεκριμενη τοποθετηση,

αλλα με το οτι τη χρησιμοποιεις ως επιχειρημα για να δικαιολογησεις τον βιασμο που υφισταται η ελληνικη κοινωνια τα τελευταια χρονια.

Εγω προσωπικα αποδοκιμαζω την νοοτροπια του ωχαδερφιστη και δουλοπρεπη ελληνα απο τα εφηβικα μου χρονια

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ερχομαστε πάλι στο ότι χαλάει το φτιάχνεις δεν το πετάς. Να πετάξεις το εξάρτημα το χαλασμένο μαζί σου, αλλά όχι όλη τη συσκευή.

Σα να μου λές χάλασε ο υπολογιστής, φταίει η Ram, θα τον πετάξω και θα πάρω καινούργιο.

Αν σου χαλάσει μνήμη ddr1 τι θα κανεις;

Λαβο αρκετά με τις μεταφορές ρε φίλε. Εσυ πιστεύεις οτι η κατάσταση επιδέχεται επιδιορθωσης. Εγω πιστεύω οτι οχι μονο δεν επιδέχεται τέτοιας αλλα και οτι γενικότερα ο ανταγωνισμός που συνεπάγεται το άνοιγμα της αγοράς θα μπορεί (προφανώς μέσα σε ένα πλαίσιο σοβαρής εποπτείας) να ωφελήσει απείρως περισσότερο τον καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου χαλάσει μνήμη ddr1 τι θα κανεις;

Λαβο αρκετά με τις μεταφορές ρε φίλε. Εσυ πιστεύεις οτι η κατάσταση επιδέχεται επιδιορθωσης. Εγω πιστεύω οτι οχι μονο δεν επιδέχεται τέτοιας αλλα και οτι γενικότερα ο ανταγωνισμός που συνεπάγεται το άνοιγμα της αγοράς θα μπορεί (προφανώς μέσα σε ένα πλαίσιο σοβαρής εποπτείας) να ωφελήσει απείρως περισσότερο τον καταναλωτή.

Στην παρουσα κατασταση ειναι προς οφελος του λαου η κρατικοποιηση ολων τον σημαντικων τομεων, απο το να την λυμαινονται τα ολιγοπωλια. Σε 100 χρονια που θα ειμαστε σουηδια το ξανασυζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθεις να προσποιηθεις οτι εχεις χαμηλο iq, αφου καταλαβαινεις οτι δεν εχω προβλημα με την συγκεκριμενη τοποθετηση,

αλλα με το οτι τη χρησιμοποιεις ως επιχειρημα για να δικαιολογησεις τον βιασμο που υφισταται η ελληνικη κοινωνια τα τελευταια χρονια.

Εγω προσωπικα αποδοκιμαζω την νοοτροπια του ωχαδερφιστη και δουλοπρεπη ελληνα απο τα εφηβικα μου χρονια

/Sigh δε δικαιολογώ τον βιασμό της ελληνικής κοινωνίας. Αυτό που λέω ειναι οτι 99 στους 100 έχουμε μερίδιο ευθύνης και ως εκ τούτου αν δεν ήταν τραγική η όλη κατάσταση θα είχα σκάσει στα γέλια με όλες τις μυξοπαρθένες που τώρα κλαίνε με πρόφαση τα δεινά της ελληνικής κοινωνίας (αλλα επι τοις ουσιας) επειδή τον έφαγε ασαλιωτο η τσέπη τους.

Πχ κοιτά λίγο τον seismic.

Ποσταρει για νεκρούς κτλ. Στα καπάκια μας λέει οτι δεν τη βγάζει πλέον. Αποφεύγει να αναφέρει αν επι παχιών αγελάδων ήταν σωστός. Αρχίζει το ζεϊμπέκικο για τους Αλβανούς που παίρνουν τις δουλειές όντας ανασφάλιστοι. Αποφεύγει να απαντήσει αν ως εργολάβος ειχε στο παρελθόν πάρει στη δούλεψη του τέτοιους.

Και σε ρωτάω τώρα εσένα. Ποιον πρέπει να λυπηθώ. Τον seismic ή τον 25χρονο που εχει να δει μεροκάματο απο όταν η βδομαδα δεν ειχε Δευτέρα. Ποιου τον προβληματισμό για την κατάντια της ελληνικής κοινωνίας πρέπει να παρω στα σοβαρά; Του seismic ή του 25χρονου;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου χαλάσει μνήμη ddr1 τι θα κανεις;

Λαβο αρκετά με τις μεταφορές ρε φίλε. Εσυ πιστεύεις οτι η κατάσταση επιδέχεται επιδιορθωσης. Εγω πιστεύω οτι οχι μονο δεν επιδέχεται τέτοιας αλλα και οτι γενικότερα ο ανταγωνισμός που συνεπάγεται το άνοιγμα της αγοράς θα μπορεί (προφανώς μέσα σε ένα πλαίσιο σοβαρής εποπτείας) να ωφελήσει απείρως περισσότερο τον καταναλωτή.

Σαφώς. Αν υπάρχει ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ευθυνών και απογαλακτισμό της ΔΕΚΟ από τον προϋπολογισμό, όλα γίνονται. Γιατί Γιάννη δε γίνεται να χρηματοδοτεί το κράτος τους συνδικαλιστικούς φορείς καμίας δημόσιας επιχείρησης, ή να χρηματοδοτεί το κράτος την επιβλαβή λειτουργία μιας επιχείρησης για παράδειγμα. Θέλω λειτουργία ΔΕΚΟ με κριτήρια ιδιωτικού τομέα. Να μπορεί το Δ.Σ. να απολύει τον αντιπαραγωγικό υπάλληλο, αλλά να είναι υπόλογο για τη ζημιά ενός οικονομικού έτους. Όπως και στον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσα κατασταση ειναι προς οφελος του λαου η κρατικοποιηση ολων τον σημαντικων τομεων, απο το να την λυμαινονται τα ολιγοπωλια. Σε 100 χρονια που θα ειμαστε σουηδια το ξανασυζηταμε.

Τι εννοείς στην παρούσα κατάσταση; Αυτό ειναι πάγια θέση της Αριστεράς απο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Το οτι μια άποψη για την οικονομία παραμένει η ίδια τα τελευταία 50 χρόνια το αφήνω στην κρίση του αναγνώστη.

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] απολύσεις σε ΔΕΚΟ; Στη σοβιετια της Μπανανίας; Θα καεί το σύμπαν.

Να σε ρωτησω κατι; Οκ να δεχτώ οτι ειναι καλό η ΔΕΚΟ να ειναι ΔΕΚΟ. το ερώτημα μου ειναι γιατι να μη μπορεί και στον ίδιο τομέα να υπάρχει και ιδιώτης. Αν η ΔΕΚΟ όπως μας ενημέρωσε ο Πέτρος δίνει το αγαθό σε τιμή κόστους τότε ο ιδιώτης απλα δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί. Οποτε πιο το πρόβλημα μας;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ερχομαστε πάλι στο ότι χαλάει το φτιάχνεις δεν το πετάς. Να πετάξεις το εξάρτημα το χαλασμένο μαζί σου, αλλά όχι όλη τη συσκευή.

Σα να μου λές χάλασε ο υπολογιστής, φταίει η Ram, θα τον πετάξω και θα πάρω καινούργιο.

Το σημαντικότερο πρόβλημα που υπάρχει είναι η εσωτερική αντίσταση για την βελτίωση και επισκευή. Όταν τα τελευταια 30 χρόνια όποια κουβέντα ή/και κίνηση γίνεται για εξυγίανση μιας δημόσιας υπηρεσίας, οι ίδιοι οι εργαζόμενοι (via των συνδικαλιστικών οργάνων τους...) αντιστέκονται, κάποια στιγμή τα πράγματα οδηγούνται στον ακρωτηριασμό. Αν μη τι άλλο είχανε και την υποστήριξη της εκάστοτε αντιπολίτευσης (που σημαίνει ότι υπάρχει πολιτική ευθύνη σε όλες τις πλευρές).

Τώρα που έπιασε φωτιά ο πισινός τους είναι πολύ αργά και δεν είναι ότι πραγματικά θέλουν να φτιάξουν τα πράγματα. Αν θέλανε ίσως να έβγαινε ένας μλκς να πεί, ναι το παρακάναμε με τις απεργίες και τις απαιτήσεις μας. Κάναμε λάθος το Α,Β,Γ και πρέπει να τα φτιάξουμε για το συμφέρον όλων μας. @@ μέντολες ακόμη και οι "κοινής οφελείας" την πάρτη τους κοιτάνε.

Όπως και έχει σαν κράτος έχουμε και τον νταβαντζή στο κεφάλι μας που μας αρέσει ή όχι έχει λόγο.

Με την βλακεία που μας δέρνει, αντί να τις είχανε ιδιωτικοποίησει τότε που είχανε μεγαλύτερη αξία, τώρα τρωγόμαστε ότι ξεπουλάμε.

Ας κάνουμε λοιπόν τώρα (και) αυτό το πείραμα ώστε σε 10 χρόνια από τώρα να έχουμε άποψη και να λέμε ότι μάπα το καρπούζι με την ιδιωτικοποίηση, φέρτε τα πίσω για 1 ευρώ και άμα σας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στην παρούσα κατάσταση; Αυτό ειναι πάγια θέση της Αριστεράς απο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Το οτι μια άποψη για την οικονομία παραμένει η ίδια τα τελευταία 50 χρόνια το αφήνω στην κρίση του αναγνώστη.

Η παρουσα κατασταση ειναι η εξης : εχουμε τους πιο διεφθαρμενους πολιτικους στην ευρωπη, δεν δεχομαι αυτοι να αναλαβουν να ιδιωτικοποιησουν τους πιο κρισιμους τομεις στην ελλαδα.

Ο καπιταλισμος δεν ειναι ιδιος σε ολες τις χωρες, αν ειχαμε συστηματα οπως των σκανδιναβικων χωρων 'η της ελβετιας παλι αντιθετος θα ημουν μεν, αλλα θα το συζητουσα.

/Sigh δε δικαιολογώ τον βιασμό της ελληνικής κοινωνίας. Αυτό που λέω ειναι οτι 99 στους 100 έχουμε μερίδιο ευθύνης και ως εκ τούτου αν δεν ήταν τραγική η όλη κατάσταση θα είχα σκάσει στα γέλια με όλες τις μυξοπαρθένες που τώρα κλαίνε με πρόφαση τα δεινά της ελληνικής κοινωνίας (αλλα επι τοις ουσιας) επειδή τον έφαγε ασαλιωτο η τσέπη τους.

Πχ κοιτά λίγο τον seismic.

Ποσταρει για νεκρούς κτλ. Στα καπάκια μας λέει οτι δεν τη βγάζει πλέον. Αποφεύγει να αναφέρει αν επι παχιών αγελάδων ήταν σωστός. Αρχίζει το ζεϊμπέκικο για τους Αλβανούς που παίρνουν τις δουλειές όντας ανασφάλιστοι. Αποφεύγει να απαντήσει αν ως εργολάβος ειχε στο παρελθόν πάρει στη δούλεψη του τέτοιους.

Και σε ρωτάω τώρα εσένα. Ποιον πρέπει να λυπηθώ. Τον seismic ή τον 25χρονο που εχει να δει μεροκάματο απο όταν η βδομαδα δεν ειχε Δευτέρα. Ποιου τον προβληματισμό για την κατάντια της ελληνικής κοινωνίας πρέπει να παρω στα σοβαρά; Του seismic ή του 25χρονου;

Ναι ειδα ποσο ευαισθητος εισαι για τους 25χρονους με μια αγορα εργασιας ζουγκλα και για μισθο χαρτζηλικι.

Σου ειχα πει σε παλιοτερο ποστ περι κοινωνικου αυτοματισμου, συνεχιζεις και το κανεις.

Έγινε επεξεργασία από Γιωργος_Μ
Link to comment
Share on other sites

Απλές ασκήσεις λογικής. Έχουμε αυτό: Δημοσιονομική «βόμβα» 387 εκατ. Ευρώ από τις επιδοτήσεις Χατζηγάκη στους αγρότες | Εφημερίδα ΘΑΡΡΟΣ

Συλαμβάνουμε άμεσα τους υπογράφοντες και τους καθίζουμε στο σκαμνί για να δικαστούν για ΖΗΜΙΑ του Ελληνικού Κράτους. Παράλληλα, ζητάμε πίσω τα λεφτά από τους αγρότες ως αχρεωστήτως καταβληθέντα και βάζουμε τους ανωτέρω υπογράφοντες (υπουργούς, πρωθυπουργούς κτλ) να πληρώσουν τους τόκους των χρημάτων που δόθηκαν ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ στους αγρότες.

Μετά σου λέω εγώ αν θα προσέχουν που βάζουν τις υπογραφές τους υπουργοί και πρωθυπουργοί.

Link to comment
Share on other sites

πως θα τους στείλεις να δικαστούν; καλυμμένοι είναι, με τους νόμους περί ευθύνης υπουργών, και τα διάφορα άλλα που βγάζουν κατά καιρούς που αθωώνουν τις πράξεις τους -όποιες κι αν είναι αυτές- από πιθανές μελλοντικές κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε, ρε μάγκες. Έχουμε τον μεγαλύτερο αιγιαλό στον πλανήτη. Να μην βγάλουμε κανένα φράγκο
Αδωνης, ούτε σχόλιο δε θέλει!

Αδ. Γεωργιάδης: «Να μην βγάλουμε κανένα φράγκο αφού έχουμε τον μεγαλύτερο αιγιαλό;» - ΒΗΜΑ FM - ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ - Το Βήμα Online

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.