Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τότε περιορίσου στην κότα σου και μην λες στους άλλους τι θα κάνουν με της κότες τους.

Υπάρχουν και άλλοι που κάνουν τον κόκορα.

Ώπα. Ειδες τι έγραψα παραπάνω; Αν δε βάλω την κότα στο κοτετσι δεν εχω λόγο πάνω στο κοτετσι. Οποτε όταν αγαπητέ μου αρχίζεις να κριτικάρεις το κοινό κοτετσι, τότε ο καθένας εχει το δικαίωμα να σε ρωτήσει γιατι μιλάς αφού δεν έχεις μέσα τις κότες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα. Ειδες τι έγραψα παραπάνω; Αν δε βάλω την κότα στο κοτετσι δεν εχω λόγο πάνω στο κοτετσι. Οποτε όταν αγαπητέ μου αρχίζεις να κριτικάρεις το κοινό κοτετσι, τότε ο καθένας εχει το δικαίωμα να σε ρωτήσει γιατι μιλάς αφού δεν έχεις μέσα τις κότες σου.

Και το ασφαλιστικό κότα είναι.

Εγώ δεν θέλω ασφάλιση, και όμως μου επιβάλουν να πληρώνω. Οπότε μου επιβάλουν να μπω στο κοτέτσι..

Ο αλλοδαπός όμως που δεν πληρώνει πάει και δουλεύει με πιο λίγα χρήματα, και αφού τον παίρνεις στην εργασία σου, εγώ γίνομαι α) ή μετανάστης έξω από την Ελλάδα, β) ή αλλοδαπός στον τόπο μου, για να επιβιώσω.

Για βρες μου πρώτα την λύση σε αυτό το πρόβλημα, και μιλάμε..

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Και το ασφαλιστικό κότα είναι.

Εγώ δεν θέλω ασφάλιση, και όμως μου επιβάλουν να πληρώνω.

Ο αλλοδαπός όμως που δεν πληρώνει πάει και δουλεύει με πιο λίγα χρήματα, και αφού τον παίρνεις στην εργασία σου, εγώ γίνομαι α) ή μετανάστης έξω από την Ελλάδα, ή αλλοδαπός στον τόπο μου.

Για βρες μου πρώτα την λύση σε αυτό το πρόβλημα, και μιλάμε..

Τελευταίο μνμ για θα φάω καμια κάρτα για derail του θέματος. Εσυ ως εργοδηγος, ολοι οι εργάτες που είχες υπό την επίβλεψη σου ήταν με νόμιμα χαρτιά, ΙΚΑ κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο μνμ για θα φάω καμια κάρτα για derail του θέματος. Εσυ ως εργοδηγος, ολοι οι εργάτες που είχες υπό την επίβλεψη σου ήταν με νόμιμα χαρτιά, ΙΚΑ κτλ;

Πλάκα μου κάνεις? πάνε οι εργοδηγοί οι μηχανικοί και οι μάστορες.

Εγώ μιλάω για αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών από την μία, και με την ταβανόβουρτσα μεροκάματο από την άλλη.

Αν έπαιρνα 40000 το χρόνο, να πληρώσω ...τώρα όπως μας κατάντησε ο άλλα λέω σήμερα και άλλα κάνω αύριο τι να κάνω?

Που είναι οι οικοδομές....? βλέπεις καμία στον ορίζοντα?

Και αν βρεις κάποια, θα έχει αλλοδαπούς.

Τα τεκμήρια όμως τεκμήρια!

Αυτή η πολιτική σήμερα λέγετε γενοκτονία ... ξυπνήστε..

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρανε οι κυβερνήσεις να σταματούν την φορολογία όταν δεν υπάρχει έντονη οικοδομική δραστηριότητα.

Προφανώς υπάρχει και ο αντίποδας της αύξησης, απλά είναι σαν απάντηση στον seismic

Link to comment
Share on other sites

για διάβασε παραπάνω τι έγραψες : οι ελ. επαγγελματίες ευθύνονται (εν μέρει) για τις αυτοκτονίες.

όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι, αλλά τέλος επιτηδεύματος και 26% επί του τεκμαρτού εισοδήματος που ΔΕΝ αποκτήσαμε το 2013 μόνο εμείς πληρώσαμε. ξέρεις πόσο τεκμήριο έχει ένα ζευγάρι που μένει σε ένα σπίτι 100 τ.μ. και έχει ένα αυτοκίνητο 1300 κ.εκ; 14.000. για να βγάλω κέρδος 14.000 πρέπει να κάνω τζίρο στην καλύτερη 20.000. και στην συνέχεια να πληρώσω 3640 φόρο, 650 τέλος επιτηδεύματος και 2000 προκαταβολή φόρου. Άρα από τα 20.000 που έκανα θεωρητικά τζίρο μου έμειναν πόσα;;; 7700. Διά του 12 μας κάνει 640 ευρώ.

Άσε που οι οποιεσδήποτε εκπτώσεις από το φόρο (π.χ. ιατρικά έξοδα) δεν μετράνε για τους φοροφυγάδες ελ. επαγγελματίες. Άρα τι μου λένε οι φωστήρες του υπουργείου; Όταν θα πάω στον γιατρό που φορολογείται σαν εμένα, και μου πει 50 με απόδειξη, 40 χωρίς να προτιμήσω το 40 χωρίς μιας και δεν έχω κανένα απολύτως όφελος.

Πως ακριβώς πήγες στα 7700 δεν καταλαβα. Θες να το κάνεις πιο λιανά?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρανε οι κυβερνήσεις να σταματούν την φορολογία όταν δεν υπάρχει έντονη οικοδομική δραστηριότητα.

Προφανώς υπάρχει και ο αντίποδας της αύξησης, απλά είναι σαν απάντηση στον seismic

Να φορολογηθώ για το σπίτι που έχω το καταλαβαίνω.

Να φορολογηθώ για την εργασία μου το καταλαβαίνω.

Να φορολογηθώ όμως για την εργασία που δεν υπάρχει γιατί έχω σπίτι,..δεν το καταλαβαίνω!

Ανταγωνισμός στην Ελλάδα είναι... όταν ο πολιτικός μηχανικός μη έχοντας εργασία,ανταγωνίζεται τον αλλοδαπό εργάτη,

αλλά φορολογείται σαν μηχανικός.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τζίρος 20.000 ευρώ. Έξοδα ασφαλιστικών εισφορών και λοιπά έξοδα επιχείρησης 6.000. Μένουν 14.000. φόρος 26% 3.640, τέλος επιτηδεύματος 650 και προκαταβολή φόρου 55% του 3.640 μας κάνει 2.000. Σύνολο εκκαθαριστικού 3.640+650+2.000=6.290.

14.000 - 6.290 = 7.710.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω σαν μ....... δύο χρόνια να σπουδάσει η κόρη μου σε πανεπιστήμιο, για να πάρει αυτό.

Τώρα το έμαθα..

*Το Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών Αιγαίου στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Ρόδος). Ανύπαρκτη η επαγγελματική ταυτότητα των πτυχιούχων του τμήματος και σε αυτή την περίπτωση. Σκοπός του τμήματος είναι η καλλιέργεια και προαγωγή της γνώσης για τη γλώσσα, την αρχαία και νεότερη ιστορία, τον αρχαίο πολιτισμό, τις οικονομικές και πολιτικές δομές των χωρών της Μεσογείου. Το τμήμα βγάζει βέβαια αποφοίτους που γνωρίζουν καλά τις γλώσσες χωρών της Μεσογείου π.χ. τουρκικά, εβραϊκά, αραβικά κ.ά. Μπορούν να επιδιώξουν την απορρόφησή τους στο διπλωματικό σώμα, σε διεθνείς οργανισμούς, πολυεθνικές εταιρείες κτλ.

Πτυχία χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα - σχετικά άρθρα - Το Βήμα Online

Αυτό είναι το κράτος που πρέπει να του πληρώνω και φόρους.

Πήγαινε χρόνια σε σπουδές, πλήρωσε και 70000 ευρώ, για να πάρεις ένα τίποτα.

Τελικά είμαι δυστυχισμένος που είμαι Έλληνας.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να τα ψάξεις ΠΡΙΝ πάει η κόρη σου εκεί ή την αφήσεις να πάει? Τώρα άλλαξαν αυτά? Τα 2 χρόνια που σπούδαζε?

Τώρα αλλάξανε.

Διάβασε αυτό από το κείμενο που σας έδωσα..

Επιλογές που κρύβουν «παγίδες» μπορούν να γίνουν εύκολα, με το δεδομένο ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλάζουν συχνά και πολλά τμήματα AEI και TEI με ασαφή επαγγελματικό περιεχόμενο εντάσσονται αιφνιδιαστικά σε συγκεκριμένες επαγγελματικές κατηγορίες (ΠΕ).

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλλάξανε.

Διάβασε αυτό από το κείμενο που σας έδωσα..

Επιλογές που κρύβουν «παγίδες» μπορούν να γίνουν εύκολα, με το δεδομένο ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλάζουν συχνά και πολλά τμήματα AEI και TEI με ασαφή επαγγελματικό περιεχόμενο εντάσσονται αιφνιδιαστικά σε συγκεκριμένες επαγγελματικές κατηγορίες (ΠΕ).

Σε παρακαλώ, μας κοροϊδεύεις μέσα στην μούρη μας τώρα..

Ιντερνετ υπήρχε και πριν 2 χρόνια, και όλες τις πληροφορίες μπορούσες να τις βρεις και πριν 2 χρόνια, όπως εγώ είχα βρει τα πάντα για τις σχολές που ήθελα πριν 10 χρόνια..

Τα "επαγγελματικά δικαιώματα" είναι μια ωραία αλλά κενή φράση, δεν υπάρχει περίπτωση να άλλαξαν δραματικά τα "επαγγελματικά δικαιώματα" και από εκεί που ήταν σούπερ σχολή να έγινε σχολή που δεν έδινε τίποτα, και αυτό γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να άλλαξαν όλα τα μαθήματα μιας σχολής.

Πιθανόν να καταργήθηκε η σχολή, πιθανόν να ψιλοάλλαξαν τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά από καλή να έγινε άχρηστη αποκλείεται.

Πιθανότερο είναι να ήταν ήδη μια χάλια σχολή από τις πολλές που έγιναν επί Σημίτη νομίζω σε κάθε χωριό της Ελλάδος, με ανύπαρκτα δικαιώματα από την αρχή, και απλά τώρα διάβασες ένα άρθρο και θορυβήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ, μας κοροϊδεύεις μέσα στην μούρη μας τώρα..

Ιντερνετ υπήρχε και πριν 2 χρόνια, και όλες τις πληροφορίες μπορούσες να τις βρεις και πριν 2 χρόνια, όπως εγώ είχα βρει τα πάντα για τις σχολές που ήθελα πριν 10 χρόνια..

Τα "επαγγελματικά δικαιώματα" είναι μια ωραία αλλά κενή φράση, δεν υπάρχει περίπτωση να άλλαξαν δραματικά τα "επαγγελματικά δικαιώματα" και από εκεί που ήταν σούπερ σχολή να έγινε σχολή που δεν έδινε τίποτα, και αυτό γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να άλλαξαν όλα τα μαθήματα μιας σχολής.

Πιθανόν να καταργήθηκε η σχολή, πιθανόν να ψιλοάλλαξαν τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά από καλή να έγινε άχρηστη αποκλείεται.

Πιθανότερο είναι να ήταν ήδη μια χάλια σχολή από τις πολλές που έγιναν επί Σημίτη νομίζω σε κάθε χωριό της Ελλάδος, με ανύπαρκτα δικαιώματα από την αρχή, και απλά τώρα διάβασες ένα άρθρο και θορυβήθηκες.

Δεν έχω την πρόθεση να σας κοροιδέψω.

Άλλοι μας κοροιδεύουν.

Πριν δέκα χρόνια είχαμε κράτος.

Δηλαδή σπουδάζω στο Μετσόβιο Φυσικός ή Μαθηματικός, και δεν είμαι τίποτα???

Το Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου, με βάση εισαγωγής που ξεπέρασε κατά την περυσινή χρονιά τα 16.500 μόρια. Ως σήμερα οι απόφοιτοι του τμήματος δεν έχουν το δικαίωμα εγγραφής στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (TEE) και δεν μπαίνουν ούτε στην επαγγελματική κατηγορία «ΠΕ 03» των Μαθηματικών, ούτε στην κατηγορία «ΠΕ 04» Φυσικών Επιστημών. Αρα δεν μπορούν να γίνουν ούτε μαθηματικοί ούτε φυσικοί. Πολλοί απόφοιτοι βέβαια χρησιμοποιούν τις σπουδές του τμήματος ως ένα πολύ καλό υπόβαθρο για να ειδικευτούν, στη συνέχεια, στην Πληροφορική και στις Νέες Τεχνολογίες.

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=171871

Τότε γιατί πάνε τα παιδιά?

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την πρόθεση να σας κοροιδέψω.

Άλλοι μας κοροιδεύουν.

Πριν δέκα χρόνια είχαμε κράτος.

Δηλαδή σπουδάζω στο Μετσόβιο Φυσικός ή Μαθηματικός, και δεν είμαι τίποτα???

Το Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου, με βάση εισαγωγής που ξεπέρασε κατά την περυσινή χρονιά τα 16.500 μόρια. Ως σήμερα οι απόφοιτοι του τμήματος δεν έχουν το δικαίωμα εγγραφής στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (TEE) και δεν μπαίνουν ούτε στην επαγγελματική κατηγορία «ΠΕ 03» των Μαθηματικών, ούτε στην κατηγορία «ΠΕ 04» Φυσικών Επιστημών. Αρα δεν μπορούν να γίνουν ούτε μαθηματικοί ούτε φυσικοί. Πολλοί απόφοιτοι βέβαια χρησιμοποιούν τις σπουδές του τμήματος ως ένα πολύ καλό υπόβαθρο για να ειδικευτούν, στη συνέχεια, στην Πληροφορική και στις Νέες Τεχνολογίες.

Πτυχία χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα - σχετικά άρθρα - Το Βήμα Online

Τότε γιατί πάνε τα παιδιά?

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!

το άρθρο είναι του 2006. Πλέον οι απόβλητοι του ΣΕΜΦΕ από την κατεύθυνση της Φυσικής, έχουν περισσότερα δικαιώματα από τους απόβλητους κάποιας σχολής Φυσικής (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, ΔΠΘ κλπ), άσχετα που σαν επίπεδο φυσικής είναι χαμηλότερα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, οποτε ανακεφαλαιωνουμε.

Τα πραγματα ειναι απλα... Για να παρει καποιος το "LL-NEO-approved" παρασημο του "Μπραβο σου και μαγκια σου" πρεπει να μην εχει κλεψει ποτε και απο κανεναν τιποτα με οποιονδηποτε εμμεσο ή αμεσο τροπο, πρεπει να μην εχει ψηφισει ποτε καποιο απο τα κομματα που (συγ)κυβερνησαν ή εχουν μπει στη βουλη γιατι ολοι τους φταινε κλπ κλπ.

Οτιδηποτε αλλο ειναι μεμπτο και ρουφαει απο το αιμα των 7000 που αυτοκτονησαν.

Αντε να το δεχτω. Κανενα προβλημα.

Το θεμα ειναι οτι

1) Ενα ατομο με την δικια σου προφανη ευαισθησια στο θεμα του "σκυλεματος των νεκρων" βαζει στο ιδιο καζανι τον π.χ. seismic που εχει βαλει το καρφακι του στο φερετρο, αλλα για καποιο λογο δεν δειχνεις την ιδια απεχθεια σε αυτον που εστησε τις κρεμαλες, τους ταριχευσε και τους εβαλε στο φερετρο. Αν μη τι αλλο τους ψηφιζεις κιολας.

2) Ας δεχτω οτι μαζι τα φαγαμε. Κανενα απολυτως προβλημα. Δυστυχως δεν βλεπω μαζι να τα πληρωνουμε. Ειναι κι αυτο ενα ψιλο-σημαντικο κομματι της εξισωσης δε νομιζεις?

Πιστεύω ότι ο LL_Neo στήνει λογικές παγίδες, όπως οι ρήτορες της αρχαιότητας, που με λογικοφανή επιχειρήματα παρουσίαζαν τη νύχτα σαν μέρα.

Σαν τότε που με ρώταγε αν α)προτιμώ να πληρώνω εφάπαξ φόρο για το σπίτί μου ή β)σε ετήσια βάση. Δεν στέκομαι καν στο ότι με τον ετήσιο φόρο εκβιάζεσαι να πληρώνεις όσα λείπουν από τα ταμεία του κράτους με την απειλή να βρεθείς στο δρόμο αν είσαι άνεργος(ΝΑΙ, δεν εξαιρούνται, ψάξτε το). Η παγίδα είναι ότι οι ιδιοκτήτες έχουν ήδη πληρώσει τον εφάπαξ φόρο και καλούνται τώρα να πληρώσουν και τον ετήσιο. Άρα είναι και το α) και το β).

Στη δική σας περίπτωση τί λέει ο LL_NEO; Αν εγώ έχω ορθάνοικτη την πόρτα του σπιτιού μου(το κράτος) και μπαίνουν μέσα από αδίστακτοι κακοποιοί σηκώνοντας είδη μεγάλης αξίας και λεφτά μέχρι ο χλιαρής ηθικής γείτονάς μου που θα κλέψει λίγη ζάχαρη ή καφέ, επειδή δεν με βρήκε σπίτι να με ρωτήσει και βαρέθηκε να περιμένει ή δεν το θεωρεί και τόσο σημαντικό παράπτωμα, ΔΕΝ φταίω εγώ, αυτοί φταίνε.

Δεν μπορούσαν ΝΔ, ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια να ξετινάζουν ελεύθερους επαγγελματίες που κλέβουν και φταίνε οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Δεν μπορούσαν (ή δεν ήθελαν για ευνόητους λόγους) να ελέγχουν όσους έστελναν μαύρα στο εξωτερικό, μέσω της ΤτΕ(το μάτι του Σάουρον στη διακίνηση κεφαλαίου) και φταίνε τα λαμόγια.

Και τα λαμόγια πώς δημιουργήθηκαν; Με ποιούς διαπλέκονταν τόσο καιρό για να μπορούν να κλέβουν το Δημόσιο;

Και βέβαια διερωτάται κανείς που κολλάει η τιμωρία των απατεώνων ελλήνων, με τη χορήγηση μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων και από σουπερμάρκετ, την καρτελοποίηση στο ρεύμα, την εργασία τις Κυριακές, την απελευθέρωση των ομαδικών απολύσεων, απελευθερώσεις επαγγελμάτων που ευνοούν την είσοδο πολυεθνικών εταιρειών(π.χ. στις μεταφορές), το νομοσχέδιο για τον αιγιαλό κτλ.

Νομίζω είναι αυτή η τελευταία παράγραφος που πρέπει να απαντηθεί για να καταλάβει κάποιος γιατί τα πράγματα οδηγήθηκαν σε αδιέξοδο ώστε σήμερα να έχουμε μνημόνιο.

Μετα απο αυτο σχολασε ο γαμος.:daisy:

Η Λιβύη με ~40 δις βαρέλια πετρελαίου θα είχε ακαθάριστα έσοδα 40*110=4,4 τρις δολάρια αν η εκμετάλλευση ξεκινούσε από σήμερα.

Δεν ξέρω τί κοιτάσματα έχουμε στη θάλασσα, αλλά αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί για ~20 δις βαρέλια πετρέλαιο και κάτι ανάλογο από φυσικό αέριο κάπου εκεί θα είναι η αξία τους.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο LL_Neo στήνει λογικές παγίδες, όπως οι ρήτορες της αρχαιότητας, που με λογικοφανή επιχειρήματα παρουσίαζαν τη νύχτα σαν μέρα.

Σαν τότε που με ρώταγε αν α)προτιμώ να πληρώνω εφάπαξ φόρο για το σπίτί μου ή β)σε ετήσια βάση. Δεν στέκομαι καν στο ότι με τον ετήσιο φόρο εκβιάζεσαι να πληρώνεις όσα λείπουν από τα ταμεία του κράτους με την απειλή να βρεθείς στο δρόμο αν είσαι άνεργος(ΝΑΙ, δεν εξαιρούνται, ψάξτε το). Η παγίδα είναι ότι οι ιδιοκτήτες έχουν ήδη πληρώσει τον εφάπαξ φόρο και καλούνται τώρα να πληρώσουν και τον ετήσιο. Άρα είναι και το α) και το β).

Όχι ο ΛΛ απλά γουστάρει να σας βλέπει να τινάζεστε κάθε φορά που σας λέει ότι δεν είστε τόσο παρθένες όσο θέλετε να πιστεύετε για την πάρτη σας.

Στη δική σας περίπτωση τί λέει ο LL_NEO; Αν εγώ έχω ορθάνοικτη την πόρτα του σπιτιού μου(το κράτος) και μπαίνουν μέσα από αδίστακτοι κακοποιοί σηκώνοντας είδη μεγάλης αξίας και λεφτά μέχρι ο χλιαρής ηθικής γείτονάς μου που θα κλέψει λίγη ζάχαρη ή καφέ, επειδή δεν με βρήκε σπίτι να με ρωτήσει και βαρέθηκε να περιμένει ή δεν το θεωρεί και τόσο σημαντικό παράπτωμα, ΔΕΝ φταίω εγώ, αυτοί φταίνε.

Δεν μπορούσαν ΝΔ, ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια να ξετινάζουν ελεύθερους επαγγελματίες που κλέβουν και φταίνε οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Δεν μπορούσαν (ή δεν ήθελαν για ευνόητους λόγους) να ελέγχουν όσους έστελναν μαύρα στο εξωτερικό, μέσω της ΤτΕ(το μάτι του Σάουρον στη διακίνηση κεφαλαίου) και φταίνε τα λαμόγια.

Και τα λαμόγια πώς δημιουργήθηκαν; Με ποιούς διαπλέκονταν τόσο καιρό για να μπορούν να κλέβουν το Δημόσιο;

Τσου ο ΛΛ λέει ότι το πιθανότερο ήταν ότι δεν είχατε και σεις φορτηγό για να σηκώσετε ολόκληρη την οικοσκευή του αμελή σας γείτονα. Και ότι σε κάθε περίπτωση το γεγονός ότι δεν σηκώσατε και σεις μέρος της οικοσκευής και απλά σουφρώσατε μέσα στον κακό χαμό την ζάχαρη σας στερεί το δικαίωμα να λέτε αααααα τους κλέφτες. Πόσο μάλλον όταν αρχίζατε να "δανείζεστε" ζάχαρη όταν ακόμα είχατε άφθονη.

Στο απο κάτω τα δικά μου με bold italics

Και βέβαια διερωτάται κανείς που κολλάει η τιμωρία των απατεώνων ελλήνων, με τη χορήγηση μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων και από σουπερμάρκετ συμβαίνει στην Αγγλία που ήμουν και μια χαρά βολεύει, την καρτελοποίηση στο ρεύμαόπως η καρτελοποίηση στις τηλεπικοινωνίες που όπως λέει ο Σόλωνας κάθε χρόνο έχει τη δυνατότητα να παζαρεύει χαμηλότερη τιμή, την εργασία τις Κυριακές θα είμαστε η μόνη χώρα του κόσμου με τέτοιο καθεστός. Oh wait έχεις πάει ποτέ για καφέ την Κυριακή; Είχε βάλει ο εργοδότης να φανταστώ τα κλειδιά στην πόρτα, μπήκες, έφτιαξες τον καφέ σου, τον πήγες έξω τον ήπιες, μπήκες μέσα, έπλυνες το ποτήρι, πλήρωσες και την έκανες (χωρίς φυσικά να κόψεις απόδειξη σε ένα επαναστατικό κρεσέντο. Ή απλά οι σερβιτόροι δεν έχουν ψυχή;, την απελευθέρωση των ομαδικών απολύσεων εγώ λέω να απαγορεύσουμε τις απολύσεις γενικώς όπως έλεγε και το φρικιό του ΣΥΡΙΖΑ, απελευθερώσεις επαγγελμάτων που ευνοούν την είσοδο πολυεθνικών εταιρειών(π.χ. στις μεταφορές) ή απλά τον ανταγωνισμό, το νομοσχέδιο για τον αιγιαλό κτλ.

Και βασικά τώρα που το καλόσκεφτομαι μιλάς για καρτελοποίηση όταν στην ίδια παράγραφο θες να συνεχίσει να υπάρχει καρτελ στα φαρμακεία και στις μεταφορές;

Νομίζω είναι αυτή η τελευταία παράγραφος που πρέπει να απαντηθεί για να καταλάβει κάποιος γιατί τα πράγματα οδηγήθηκαν σε αδιέξοδο ώστε σήμερα να έχουμε μνημόνιο.

Επίσης να αναλογιστεί ο καθένας μας πόσο βοήθησε ώστε να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε. Αλλά είπαμε. Το 99% του πληθυσμού της Ελλάδας θα ήταν ή ο καλύτερος Πρωθυπουργός, ή ο καλύτερος προπονητής της αγαπημένης του ομάδας. Και πάνω απο όλα αμέμπτου ηθικής

Η Λιβύη με ~40 δις βαρέλια πετρελαίου θα είχε ακαθάριστα έσοδα 40*110=4,4 τρις δολάρια αν η εκμετάλλευση ξεκινούσε από σήμερα.

Δεν ξέρω τί κοιτάσματα έχουμε στη θάλασσα, αλλά αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί για ~20 δις βαρέλια πετρέλαιο και κάτι ανάλογο από φυσικό αέριο κάπου εκεί θα είναι η αξία τους.

Και με τα μυαλά που κουβαλάμε σε 10 χρόνια πάλι για δανεικά θα ψάχνουμε

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλλάξανε.

Διάβασε αυτό από το κείμενο που σας έδωσα..

Επιλογές που κρύβουν «παγίδες» μπορούν να γίνουν εύκολα, με το δεδομένο ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλάζουν συχνά και πολλά τμήματα AEI και TEI με ασαφή επαγγελματικό περιεχόμενο εντάσσονται αιφνιδιαστικά σε συγκεκριμένες επαγγελματικές κατηγορίες (ΠΕ).

Θα ακουστώ είρωνας αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι έχουμε 2014 έτσι; Το άρθρο που παραθέτεις είναι του 2006. Εντάξει ο χρόνος δε λέω είναι σχετικός και στην τελική τι είναι τα 8 χρόνια μπροστά σε μια αιωνιότητα, αλλά αν κατάλαβα αναφέρεσαι σε άρθρο του 2006.....

edit με πρόλαβε ο deninho

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο κρατει με τους ισχυρισμους του σωρα, τα τρις κλπ. να κρατησουμε ενα επιπεδο και να μιλαμε με οτι εχουμε και ξερουμε.

Ακομα δεν τρυπησανε, μπαχρεην το βαφτισαμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.