Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Και ολες αυτες τις ημερες εγω συνηδειτοποιησα οτι οι διαπραγματευσεις μας με τους ΕΥρωπαιους ειναι στη βαση, ο εργατης με τον εργοδοτη. Να μην μας κοψουν μισθους, να μην μας κοψουν συνταξεις να παρουμε πιο πολλα να κανουμε επενδυσεις (που θα ειναι τπτ επιδοτησεις πεταμενες σε αχρηστα πραγματα και προγραμματα κατα της ανεργιας τυπου stage), η εξαρτηση μας απο αυτους και τα κεφαλαια που εισρεουν με τρομαζουν πιο πολυ απο ενα κουρεμα. Ο απογαλακτισμος μας θα ειναι πολυ βιαιος, αλλα τεινω αναγκαιος μηπως και ξυπνησουν τα ζωα και καταλαβουν οτι πρεπει να στησουν χωρα να βγαζει λεφτα και να εισπρατει φορους, αυτη ειναι η αξιοπρεπεια που θα πρεπει να ζηταμε. Καλη τυχη με αυτο.

 

ΥΓ ο καραμανλης, δλδ....νταξ....τελειωσε δλδ το expansion του destiny και βγηκε να μας πει, ποιος, αυτος που μας φεσωσε 120. δις σε 4 χρονια με τον πακη να βαραει limit up στις προσληψεις στο δημοσιο 

 

και βγηκε να μας πει να ψηφισουμε ναι, ε αντε και γαμησου ρε μλκ αλητη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το πρόβλημα σου @ea6gka ; Όλοι οι πρωην πρωθυπουργοί (που δεν είχαν καμία ευθυνη για το τι πήρε ο Τσίπρας πριν 6 μήνες) βγήκαν να πουν συνεχίζουμε όπως πριν. Απλά πράγματα.. Ο Σημίτης βγήκε ή ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Διαρκώς αυξάνονται τα χρήματα που συγκεντρώνονται για την Ελλάδα μέσω crowdfunding στο Διαδίκτυο.

Σύμφωνα με το Bloomberg, έχουν ξεπεράσει τα 1,6 εκατ. ευρώ εδώ και πέντε μέρες, με δωρεές συνολικά από 167 χώρες. Ως ιδιαίτερα ενδιαφέρον χαρακτηρίζεται το γεγονός ότι η Γερμανία βρίσκεται στη δεύτερη θέση των δωρεών.

http://www.emea.gr

 

Αν ήξεραν που κατέληξαν τα χρήματα που μαζεύτηκαν για τους πυροπαθείς της Ηλείας θα τα έδιναν αλλού τα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Διαρκώς αυξάνονται τα χρήματα που συγκεντρώνονται για την Ελλάδα μέσω crowdfunding στο Διαδίκτυο.

Σύμφωνα με το Bloomberg, έχουν ξεπεράσει τα 1,6 εκατ. ευρώ εδώ και πέντε μέρες, με δωρεές συνολικά από 167 χώρες. Ως ιδιαίτερα ενδιαφέρον χαρακτηρίζεται το γεγονός ότι η Γερμανία βρίσκεται στη δεύτερη θέση των δωρεών.

http://www.emea.gr

 

Αν ήξεραν που κατέληξαν τα χρήματα που μαζεύτηκαν για τους πυροπαθείς της Ηλείας θα τα έδιναν αλλού τα χρήματα. 

 

Καλά αυτό με το crowdfunding είναι απλά ένα stunt. Αν προσέξεις είναι fixed funding. Δηλαδή αν δεν συμπληρωθεί το ποσό δεν πληρώνει κάνενας από τους backers.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO

ασχέτως της γνώμης σου/ κριτικής σου για το άτομό του θεωρείς ότι στο προκείμενο κάπου σφάλει;

"...Θα προχωρησουν σε "κούρεμα" καταθέσεων αλά Κύπρος. Και μάλιστα από το πρώτο ευρώ γιατί δεν υπάρχουν πια πολλές άνω των 100 χιλιάδων. ..."

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015/07/blog-post_2.html

 

 

Σε πολλά. Καταρχάς να σου πω ότι η μόνη σίγουρη λύση πλέον για να μη γίνει άμεσο κούρεμα είναι με ολικό default και με επιστροφή στη δραχμή. Αν είδες είπα άμεσο. Η πιθανότητα εμμέσου κουρέματος λόγω διολίσθησης της δραχμή είναι κάτι που αφήνω ως άσκηση προς εσένα και όποιον άλλο έχει αυτή την ανησυχία μιας και δεν έχω όρεξη να εμπλακώ πάλι σε συζήτηση με τον Πέτρο (δεν το λέω υποτιμητικά απλά το έχω βαρεθεί το όλο θέμα και πιστεύω πως το έχουμε εξαντλήσει).

 

Απο και και πέρα. 

Δυο ενδεχόμενα:

Ναι μεθαύριο. Θεωρητικά μιας και το προηγούμενο πρόγραμμα έχει λήξει, θα πρέπει να μπούμε σε καινούργιο στο οποίο αν χρειάζεται bail out στις τράπεζες τότε υποχρεωτικά θα υπάρξει πριν απο αυτό και bail in. Για αυτό ευθύνεται ο αμνός του Κυρίου, aka ΠΘ μιας και θα έπρεπε τουλάχιστον για αυτό το λόγο να έχει κάνει το δημοψήφισμα 20 μέρες πριν, έτσι ώστε να μην έχει τελειώσει η επέκταση του Μνημονίου και άρα να μπορούσαμε να μετακυλήσουμε όλο αυτό το πανηγύρι χωρίς να θεωρηθεί νέα συμφωνία αλλά επέκταση της ήδη υπάρχουσας. Μέχρι εδώ καλά; Ωραία. Προσωπική εκτίμηση μου είναι ότι οι ξένοι θα το γράψουν στο χιόνι το bail out/in ο ELA θα επαναλειτουργήσει/ξεπαγώσει/ξαναξεκινήσει πες το όπως θές τέλος πάντως διότι υπάρχουν και μέλη εδώ με αλλεργία σε συγκεκριμένα ρήματα, εκτός και αν τα χρησιμοποιεί ο Λαφαζάνης οπότε το κάνουμε το θέμα γαργάρα.

 

Όχι μεθαύριο και παραμονή στο ευρώ. Γενικώς μου φαίνεται δύσκολο ένα τέτοιο σενάριο (όχι επειδή θα μας διώξουν, αλλά επειδή θα αναγκαστούμε να την κάνουμε μόνοι μας). Σε μια τέτοια περίπτωση το κούρεμα είναι το λιγότερο μιας και μας βλέπω να έχουμε κόμμωση αλλά Jarhead όλοι μας.

 

Συνοπτικά:

Ναι στις εκλογές: Πιθανότητα κουρέματος αλλά πιστεύω ότι λόγω πολιτικών σκοπιμοτήτων θα το σκαπουλάρουμε (ειδικά σε περίπτωση όπου η κυβέρνηση δεν έχει το σημερινό σχήμα)

Όχι στις εκλογές και δραχμή: Ονομαστικό κούρεμα σίγουρα όχι, αλλά στα @@ σου όταν θα παίρνεις ψωμί με ένα τρις δραχμούλες

Όχι στις εκλογές και ευρώ: Θα σου κουρέψουν μέχρι και το σουφράντερο, αλλά όπως έχω ξαναπει αυτό το σενάριο δεν παίζει.

 

Οπότε ρεαλιστικά έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα σίγουρο κούρεμα σε όρους αγοραστικής δύναμης και στην πιθανότητα ενός ενδεχόμενου κουρέματος στις καταθέσεις σου.

Αν σου λέει κάτι πάντως οι καταθέσεις του πατέρα μου (συνταξιούχος πυροσβέστης και αγρότης(όχι συνταξιούχος)) είναι ακόμα στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να διαφυλάξει κάποιες απο τις οικονομίες μιας ζωής αν ψηφίσει ναι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι και το "ναι" εμπεριέχει μεγαλη πιθανότητα κουρέματος καταθέσεων από το 1ο ευρώ ... εχει αυξηθεί ο λογαριασμός στο τραπεζι και θα είναι η ευκαιρία τους (δανειστές) να περάσουν τον πατερα τους και την μανα τους σε μέτρα...

Θελω να πω πως, αν και δεν διαθέτω "σοβαρό" ποσο σε τράπεζα (ένα αυτοκινητάκι ηθελα να αλλαξω αλλά αναβάλεται μεχρι...μεχρι να μην τσουλαει άλλο αυτό που έχω και αν μπορώ να πάρω άλλο), και στο ναι και στο οχι οι πιθανότητες κουρέματος είναι εξαιρετικά αυξημένες

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι και το "ναι" εμπεριέχει μεγαλη πιθανότητα κουρέματος καταθέσεων από το 1ο ευρώ ... εχει αυξηθεί ο λογαριασμός στο τραπεζι και θα είναι η ευκαιρία τους (δανειστές) να περάσουν τον πατερα τους και την μανα τους σε μέτρα...

Θελω να πω πως, αν και δεν διαθέτω "σοβαρό" ποσο σε τράπεζα (ένα αυτοκινητάκι ηθελα να αλλαξω αλλά αναβάλεται μεχρι...μεχρι να μην τσουλαει άλλο αυτό που έχω και αν μπορώ να πάρω άλλο), και στο ναι και στο οχι οι πιθανότητες κουρέματος είναι εξαιρετικά αυξημένες

Αυστηρά οικονομικά/νομικά θα τις περάσουν με την ψιλή. Αλλα όπως και σε άλλες περιπτώσεις υπαρχει περίπτωση πολιτικής απόφασης και όχι τοσο τεχνοκρατικής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν τις περάσουν με την ψιλή τα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα εισπραξιμοτητας απο εκεί κ πέρα γιατί κακα τα ψέματα μεγάλο μέρος του κόσμου που εξακολουθούσε και πλήρωνε εφορίες και ασφαλιστικά ταμεία το έκανε καιγοντας λίπος... Ίσως τα αφήσουν να μας τα πάρουν σιγά σιγά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν τις περάσουν με την ψιλή τα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα εισπραξιμοτητας απο εκεί κ πέρα γιατί κακα τα ψέματα μεγάλο μέρος του κόσμου που εξακολουθούσε και πλήρωνε εφορίες και ασφαλιστικά ταμεία το έκανε καιγοντας λίπος... Ίσως τα αφήσουν να μας τα πάρουν σιγά σιγά...

Γιώργο μου όπως είδες έβαλα caveat πολιτικής επιλογής.
Link to comment
Share on other sites

Όχι στις εκλογές και δραχμή: Ονομαστικό κούρεμα σίγουρα όχι, αλλά στα @@ σου όταν θα παίρνεις ψωμί με ένα τρις δραχμούλες

Όχι στις εκλογές και ευρώ: Θα σου κουρέψουν μέχρι και το σουφράντερο, αλλά όπως έχω ξαναπει αυτό το σενάριο δεν παίζει.

Και τα δύο είναι τραγικά(ειδικά το πρώτο αν γίνεται από λάθος ανθρώπους). Έχει συμφέρον πολιτικά ο ΣΥΡΙΖΑ από κάτι τέτοιο;

Πάντως εάν τις περάσουν με την ψιλή τα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα εισπραξιμοτητας απο εκεί κ πέρα γιατί κακα τα ψέματα μεγάλο μέρος του κόσμου που εξακολουθούσε και πλήρωνε εφορίες και ασφαλιστικά ταμεία το έκανε καιγοντας λίπος... Ίσως τα αφήσουν να μας τα πάρουν σιγά σιγά...

Την έδωσες ο ίδιος την απάντηση. Γιατί αργά και όχι άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι τραγικά(ειδικά το πρώτο αν γίνεται από λάθος ανθρώπους). Έχει συμφέρον πολιτικά ο ΣΥΡΙΖΑ από κάτι τέτοιο;

Την έδωσες ο ίδιος την απάντηση. Γιατί αργά και όχι άμεσα;

πετρο μου όπως ειπα δεν ειναι θέμα επιλογής αλλα αναγκαιότητας. Τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ έτσι;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρξει νέα επιβάρυνση του δημόσιου χρέους θα το περάσουν κατευθείαν από τους καταθέτες. Υπάρχει νομικό πλαίσιο για κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ:

-Η Κατσέλη διέψευσε το δημοσίευμα των FT. Μπορεί να ήταν σκόπιμη διαρροή.

 

- http://www.fortunegreece.com/article/ti-provlepi-i-kinotiki-nomothesia-gia-kourema-katatheseon/

Πρώτα μέτοχοι και ομολογιούχοι υφίστανται απώλειες σε ποσοστό 8% του συνόλου του Παθητικού και μετά οι καταθέτες άνω των 100.000€(αν δεν επαρκέσουν τα πρώτα για το 8%). Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι το ΤΕΚΕ έχει 2 δις απόθεμα όπως διαβάζω τελευταία.

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500009632

 

Εναλλακτικά, υπάρχει το σενάριο έμμεσου κουρέματος, δηλαδή η επιβολή έκτακτου φόρου επί των καταθέσεων, με τα ποσά να αφαιρούνται άμεσα από τους λογαριασμούς. Με τον τρόπο αυτό παρακάμπτεται ο νομικός περιορισμός των 100.000, δεν ενεργοποιείται το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων και τα χρήματα πηγαίνουν σε ειδικό λογαριασμό μέσω του οποίου θα γίνει η ανακεφαλαιοποίηση του τραπεζικού συστήματος.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε honda ότι έχουμε ένα δημοψήφισμα μπροστά μας και ενδέχεται οι καλοί μας οι τραπεζίτες να θέλουν να πανικοβάλλουν περισσότερο τον κόσμο.

Μην ξεχνάμε ότι και η Κύπρος όταν κάθισε στο τραπέζι για να κλείσει συμφωνία δεν το απέφυγε το κούρεμα και στις καταθέσεις.

 

Όσο για το ξέρουν τί κάνουν. Ο Άδωνις τί ακριβώς έκανε με αυτά που έλεγε στο Focus;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.