Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@Myralis, μακάρι να ισχύει. Μου φαίνεται δύσκολο όμως με τα νούμερα που θυμάμαι. Δεν ήταν κάπου 30εκ. ο προϋπολογισμός του περασμένου έτους; Αν υποθέσουμε ότι κατανέμεται περίπου ισομερώς, μέχρι και τον Σεπτέμβρη θα έπρεπε να έχουν δαπανήσει ~22.5 εκ και φέρονται να εξοικονόμησαν 12.5. Δηλαδή την έβγαλαν με 10 εκατομμύρια. Διαιρεμένα με τον αριθμό των Βουλευτών, έχουμε 33.3 χιλιάδες ανά βουλευτή ή 3700€ ανά μήνα, που είναι λιγότερα από όσα παίρνουν ως βουλευτική αποζημίωση (~5700€; ).

 

Ίσως είναι λάθος οι υποθέσεις που έκανα, αλλά χωρίς άλλα νούμερα είμαι λίγο δύσπιστος.

 

Για το θέμα του λογισμικού των Πανεπιστημίων, τώρα καταλαβαίνω ακόμη λιγότερο τι ακριβώς θέλουν από τους πρυτάνεις. Αν είναι ιδιωτική πρωτοβουλία, ας έχουν κάποιον να μπαίνει στις σελίδες των Τμημάτων και να ενημερώνει το App. Αν θέλουν τα Πανεπιστήμια να αφιερώσουν ανθρωποώρες για να φτιάξουν όλα API που να τροφοδοτεί την εφαρμογή, ας πληρώσουν. Δε γίνεται και την πίτα ολάκερη και το σκύλο χορτάτο.

 

ΥΓ: Δε σε έχρισα υπερασπιστή των devs, απλά μπήκες στον κόπο να βρεις περί τίνος επρόκειτο και συνεχίζω την κουβέντα μαζί σου...

 

Και εγώ δύσπιστος είμαι, δεν το συμπαθώ το alfa vita, αλλά, όπως πολλοί εδώ μέσα, που και που αν μου αρέσει μια είδηση την βάζω χωρίς να την ψάξω εις βάθος :p :P

 

Θέλουν, αντί να κάθοντε οι οι ίδιοι να ψάχνουν συχνά όλα τα πανεπιστήμια / και όλα τα τμήματα για αλλαγές, τα πανεπιστήμια να τους στέλνουν με mail τις αλλαγές τους. Δεν ειναι κάποιο τρομερό αίτημα, αλλά δεν ειναι και κάτι που τα πανεπιστήμια μπορούν να έχουν στο "μυαλό" τους..

 

Έτσι όπως τα παρουσιάζει ο τύπος, τα δημόσια πανεπιστήμια ειναι τα κακά της υπόθεσης για άλλη μια φορά.

Εγώ το βλέπω διαφορετικά, τα πανεπιστήμια δεν έχουν κανέναν λόγο να κάνουν την δουλειά που τους ζητάνε οι devs, οι πληροφορίες που προσφέρουν βρίσκοντε στις ιστοσελίδες των πανεπιστήμιων, το θετικό ειναι ότι ο φοιτητής βρίσκει την πληροφορία από το κινητό του αντί του website, άρα είναι πιο γρήγορο, από την άλλη, ειναι εξίσου ευκολο να μπεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου και να βρεις ότι θέλεις ακόμα και από το κινητο σου...

 

Ότι υπάρχει στο internet μπορεί να γίνει ένα dedicated smartphone App, το θέμα ειναι, αν αξίζει να γίνει, αν κάποιος θα το αξιοποιήσει, αν κάποιος θα βασιστεί σε αυτό. Το να φτιάξεις το υπερφοβερό app, που όμως δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και μετά γκρινιάζεις ότι το δημόσιο δεν σε βοήθησε (αλήθεια, γιατί να το κάνει?) δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αλλά αυτοί ειναι που πρέπει να κάνουν κάτι, να βάλουν τις ασκήσεις στο νετ κτλ, δεν θα κάνει την δουλεια η γραμματεία..

Κατά τα άλλα οι καθηγητές δουλεύουν ΜΟΝΟ όταν διδάσκουν. Άρα είναι τεμπέληδες επειδή διδάσκουν και άρα δουλεύουν μόνο 20-25 ώρες την εβδομάδα.

 

(άσχετο με σένα Myrali, απλά πήρα πάσα από το ποστ σου)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα οι καθηγητές δουλεύουν ΜΟΝΟ όταν διδάσκουν. Άρα είναι τεμπέληδες επειδή διδάσκουν και άρα δουλεύουν μόνο 20-25 ώρες την εβδομάδα.

 

(άσχετο με σένα Myrali, απλά πήρα πάσα από το ποστ σου)

:) Μα συμφωνώ.. Οι καθηγητές έχουν να κάνουν πολύ περισσότερη δουλειά από το να μπουν σε μια αίθουσα να διδάξουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι μας το δείχνεις αυτό;

 

δες αυτό και δες τι ισχύει μετά την πρώτη ανακεφαλαιοποίηση που εξανεμίστηκε το προηγούμενο 7μηνο

 

https://www.nbg.gr/greek/the-group/corporate-governance/shareholder-structure/Documents/NBG_GR_Shareholders_Structure_30.06.2015.pdf

 

ΤΧΣ = ΔΗΜΟΣΙΟ

 

Όλες ανακεφαλαιοποιήθηκαν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα πάρει το δημόσιο τις τράπεζες;

Αυτά μόνο οι κομουνννιστές τα κάνουν. : P

Για ρίξε μια ματιά στους όρους, δεν τα κατάλαβες καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες ανακεφαλαιοποιήθηκαν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα πάρει το δημόσιο τις τράπεζες;

Αυτά μόνο οι κομουνννιστές τα κάνουν. : P

Για ρίξε μια ματιά στους όρους, δεν τα κατάλαβες καλά.

 

Ψάχτο εσύ καλύτερα και κατσε να καταλάβεις ποιος είναι ο ηλίθιος που πλήρωσε την ανακεφαλαιωποίηση των τραπεζών.

 

Άστο να στο πω γιατί φοράς παρωπίδες.

 

Ναι εσύ και εγώ είμαστε οι ηλιθιοι.

 

Οι τράπεζες αυτή τη στιγμή ανοίκουν στο δημόσιο στο ποσοστό που λέει το ΤΧΣ. Την άλλη φορά σε θέλω διαβασμένο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γουστάρω κομμουνισμό γιατί θα μας παει μπροστά και θα καταπολεμήσει την διαφθορά...και η γυναίκα του Τσίπρα επάξια έγινε καθηγήτρια (που από καθηγήτρια δευτεροβάθμιας με απόσπαση στο ΕΜΠ και από εκεί καπάκι για μια ώρα extra και στο Μακεδονίας, δηλαδή σύνολο κανά 5000€ τον μήνα)

 

Επίσης μου λείπει και η Τασία που είναι διαφωτισμένο ον και πολύ μπροστά για έμας για να την καταλάβουμε για το μεταναστευτικό.

Τέλος, έχω πλήρη εμπιστοσύνη στον αδίαφθορο και έντιμο επίτροπο Μετανάστευσης και Εσωτερικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης Δημήτρη Αβραμόπουλο...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Ψάχτο εσύ καλύτερα και κατσε να καταλάβεις ποιος είναι ο ηλίθιος που πλήρωσε την ανακεφαλαιωποίηση των τραπεζών.

 

Άστο να στο πω γιατί φοράς παρωπίδες.

 

Ναι εσύ και εγώ είμαστε οι ηλιθιοι.

 

Οι τράπεζες αυτή τη στιγμή ανοίκουν στο δημόσιο στο ποσοστό που λέει το ΤΧΣ. Την άλλη φορά σε θέλω διαβασμένο

 

Κατ' αρχάς οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται, αν μην τι άλλο.

 

Όχι μια αλλά εκατό φορές να πληρώσουμε τις τράπεζες θα συνεχίσει να μην ανήκει στο κράτος τίποτα. Αφού το κράτος για να ασκήσει δικαίωμα μετόχου πρέπει να συγκρουστεί με την τρόικα.

Επίσης οι ιδιώτες μέτοχοι κατέχουν δικαιώματα (warrants) με βάση τα οποία μπορούν να αγοράσουν το σύνολο των μετοχών του ΤΧΣ σε προκαθορισμένη τιμή και χρονοδιάγραμμα. Δηλαδή για πενταροδεκάρες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται, αν μην τι άλλο.

 

Όχι μια αλλά εκατό φορές να πληρώσουμε τις τράπεζες θα συνεχίσει να μην ανήκει στο κράτος τίποτα. Αφού το κράτος για να ασκήσει δικαίωμα μετόχου πρέπει να συγκρουστεί με την τρόικα.

Επίσης οι ιδιώτες μέτοχοι κατέχουν δικαιώματα (warrants) με βάση τα οποία μπορούν να αγοράσουν το σύνολο των μετοχών του ΤΧΣ σε προκαθορισμένη τιμή και χρονοδιάγραμμα. Δηλαδή για πενταροδεκάρες.

 

 

Μεστές και διαβασμένες κουβέντες.

Μόνο που οι "πενταροδεκάρες" που λες είναι περισσότερες απο την τιμή της μετοχής και για αυτό και κανείς δεν εκδήλωσε ενδιαφέρον τον Ιούνιο.

Σημειωτέον επίσης ότι τα warrants ήταν κίνητρο προς τους επενδυτές προκειμένου να συμμετάσχουν στις ΑΜΚ και άρα θα περίμενε κανείς κάποιο discount.

 

Στην πρώτη η/μ άσκησης λοιπόν  η τιμή της μετοχής ήταν 0.6 ευρώ, στη δεύτερη 0,76 και στην τρίτη 0,49. Στη δε τέταρτη που μόλις μας πέρασε 0,12.

Κάποιος θα γυρίσει να πει ε τι δεν είναι ωραίο profit να πληρώνεις 0,44 αντί για 0,6 και ακόμα περισσότερο 0,45 αντί για 0,75?

Well όχι ακριβώς αν συνυπολογίσει κανείς

α) τη κεφαλαιακή χασούρα απο το γεγονός ότι αυτός που ασκεί τα warrants είχε συμμετάσχει στην ΑΜΚ

ή

β) το κόστος αγοράς των warrants

warrants.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται, αν μην τι άλλο.

 

Όχι μια αλλά εκατό φορές να πληρώσουμε τις τράπεζες θα συνεχίσει να μην ανήκει στο κράτος τίποτα. Αφού το κράτος για να ασκήσει δικαίωμα μετόχου πρέπει να συγκρουστεί με την τρόικα.

Επίσης οι ιδιώτες μέτοχοι κατέχουν δικαιώματα (warrants) με βάση τα οποία μπορούν να αγοράσουν το σύνολο των μετοχών του ΤΧΣ σε προκαθορισμένη τιμή και χρονοδιάγραμμα. Δηλαδή για πενταροδεκάρες.

 

μου αρέσει που τα παίρνεις τοις μετρητοίς... Αν μη τι άλλο δεν ξέρεις και να συζητάς. Γιατί λέω και μένα ηλίθιο... Άρα τι να επιστρέψεις;

 

Σημασία για μένα έχει ότι τα ξεφτέρια που ψηφίσατε (μπορεί και να μην τους ψήφισες δεν με ενδιαφέρει) τον Ιανουάριο εξανέμισαν την ανακεφαλαιωποίηση των τραπεζων μέσα σε 7 μήνες. Άρα ο έλληνας ΗΛΙΘΙΟΣ φορολογούμενος θα καλύψει την χασούρα τώρα και το κράτος θα ξαναδανειστεί για να ανακεφαλαιωποιηθούν. Μέχρι αυτές οι μετοχές αγοραστούν από ιδιώτες, θα ανήκουν στο κράτος. Ως τότε, κρατική.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γουστάρω κομμουνισμό γιατί θα μας παει μπροστά και θα καταπολεμήσει την διαφθορά...και η γυναίκα του Τσίπρα επάξια έγινε καθηγήτρια (που από καθηγήτρια δευτεροβάθμιας με απόσπαση στο ΕΜΠ και από εκεί καπάκι για μια ώρα extra και στο Μακεδονίας, δηλαδή σύνολο κανά 5000€ τον μήνα)

 

Επίσης μου λείπει και η Τασία που είναι διαφωτισμένο ον και πολύ μπροστά για έμας για να την καταλάβουμε για το μεταναστευτικό.

Mακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να ήταν κομμουνιστικό κόμμα, αλλά δεν ειναι.

Πέρα από αυτό,

1) Είναι σύντροφος του Τσίπρα και όχι γυναίκα του.

2) Έχει όλα τα προσόντα για να φύγει από την δευτεροβάθμια και να πάει στην τριτοβάθμια.

3) Ηταν στο ΕΜΠ πριν βγει ο Τσίπρας Πρωθυπουργός...

4) Πως ακριβώς βγαίνει 5000 ευρώ το μήνα ?? Μόνο από το Μακεδονίας πέρνει λιγότερα από 600 ευρώ τον μήνα, οπότε πραγματικά, αν δεν μου δείξεις πως βγάζει τα υπόλοιπα 4400 θα σε θεωρώ ψευτη φανφαρολόγο.

5) Ακόμα να καταλάβετε ότι το μεταναστευτικό δεν ειναι Ελληνικό πρόβλημα και ότι δεν μπορεί να ληθεί μονο από την χώρα μας? Τασία είχαν και σητν Ουγγαρία και στην Γερμανία και κλείνουν τα σύνορα τους? Κανεις δεν ήταν προετοιμασμένος και το Συριακό κύμα μετανάστευσης.

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι σύντροφος του Τσίπρα και όχι γυναίκα του.
Συγνώμη μας περνάς για ηλίθιους;
2) Έχει όλα τα προσόντα για να φύγει από την δευτεροβάθμια και να πάει στην τριτοβάθμια.
Όπως και πάρα πολλοί άλλοι.
3) Ηταν στο ΕΜΠ πριν βγει ο Τσίπρας Πρωθυπουργός...
Από πότε; Πρίν ή μετά γίνει πρόεδρος του Σύριζα;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεστές και διαβασμένες κουβέντες.

Μόνο που οι "πενταροδεκάρες" που λες είναι περισσότερες απο την τιμή της μετοχής και για αυτό και κανείς δεν εκδήλωσε ενδιαφέρον τον Ιούνιο.

Σημειωτέον επίσης ότι τα warrants ήταν κίνητρο προς τους επενδυτές προκειμένου να συμμετάσχουν στις ΑΜΚ και άρα θα περίμενε κανείς κάποιο discount.

 

Στην πρώτη η/μ άσκησης λοιπόν  η τιμή της μετοχής ήταν 0.6 ευρώ, στη δεύτερη 0,76 και στην τρίτη 0,49. Στη δε τέταρτη που μόλις μας πέρασε 0,12.

Κάποιος θα γυρίσει να πει ε τι δεν είναι ωραίο profit να πληρώνεις 0,44 αντί για 0,6 και ακόμα περισσότερο 0,45 αντί για 0,75?

Well όχι ακριβώς αν συνυπολογίσει κανείς

α) τη κεφαλαιακή χασούρα απο το γεγονός ότι αυτός που ασκεί τα warrants είχε συμμετάσχει στην ΑΜΚ

ή

β) το κόστος αγοράς των warrants

warrants.JPG

 

Πιστεύω να ζούμε όταν θα ορθοποδήσουν να διαπιστώσουμε τελικά αν με πενταροδεκάρες η όχι αποκτήσουν οι ξένοι τις μετοχές. Ιδιαιτέρως την εθνική που ανήκει στους Rothschild

 

Ελπίζω να μην πιστεύεις και εσύ ότι είναι η θα γίνουν ποτέ πραγματικά κρατικές

Link to comment
Share on other sites

Στους ιδιώτες θα περάσουν, μόλις τελειώσουν οι κεφαλαιοποιήσεις από τους φορολογούμενους. Απλά οι ιδιώτες, είτε λέγονται funds, είτε τοκογλύφοι, είτε Rothschild, είτε έχουν πιο Ελληνικά επώνυμα, είτε είναι οι Ιλουμινάτοι, είτε Τουλουμίσιοι που μου το διορθώνει ο ορθογραφικός έλεγχος, απλά προσπαθούν να μαντέψουν ποια κεφαλαιοποίηση θα είναι και η τελευταία. Το Fairfax που μπήκε στην Eurobank στην προηγούμενη, μάλλον την πάτησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μας περνάς για ηλίθιους;

 

Τσου, απλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα όπως ειναι.

 

 

Όπως και πάρα πολλοί άλλοι.

 

 

Ναι όπως και πολλοί άλλοι, όπως και πολλοί άλλοι θα έχουν κάποια παρόμοια θέση αλλά δεν τους ξέρουμε γιατί δεν έχουν σχέση με πολιτικούς.

 

Από πότε; Πρίν ή μετά γίνει πρόεδρος του Σύριζα;

 

Μετά, τι σημασία έχει? Εξάλλου ποιος ήξερε την τύπισσα πριν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει αξιωματική αντιπολίτευση? 

Link to comment
Share on other sites

Τσου, απλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα όπως ειναι.
Όχι γιατί για μια στιγμή νόμιζα ότι εννοούσες ότι επειδή δεν έχουν παντρευτεί δεν έχουν συμφέροντα ο ένας από τον άλλο και δεν θεωρούνται νομικά και φορολογικά σύζυγοι.
Ναι όπως και πολλοί άλλοι, όπως και πολλοί άλλοι θα έχουν κάποια παρόμοια θέση αλλά δεν τους ξέρουμε γιατί δεν έχουν σχέση με πολιτικούς.
Μα είναι λογικό να βλέπουμε αυτούς που ξεχωρίζουν. Και επειδή τους βλέπουμε πρέπει να είναι δύο φορές πιο καθαροί από τους υπόλοιπους "κοινούς θνητούς"
Μετά, τι σημασία έχει? Εξάλλου ποιος ήξερε την τύπισσα πριν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει αξιωματική αντιπολίτευση?
Όταν αποκτάς θέση μέσα στο σύστημα σε μαθαίνουν. Και εκεί πρέπει να προσέχεις τι κάνεις. Είτε σε λένε Περιστέρα, είτε Νατάσα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από πότε; Πρίν ή μετά γίνει πρόεδρος του Σύριζα;

 

 

Tελευταία ημέρα έβγαλε ΦΕΚ, πριν την τελευταία προθυπουργία του...(μεγαλύτερη π$@στιά δεν παίζει με τίποτα) και την απέσπασε στο ΕΜΠ...

Επίσης...θα συνδυάσει τα νέα της καθήκοντα με αυτά στο ΕΜΠ στο οποίο υπηρετεί ως εργαστηριακό εκπαιδευτικό προσωπικό μετά την απόσπασή της από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση...

 

2) Έχει όλα τα προσόντα για να φύγει από την δευτεροβάθμια και να πάει στην τριτοβάθμια.

 

 

Αυτά θα τα λέτε σε κανά μανάβη ή περιπτερά αλλιώς θεωρώ ότι προσβάλεις την νοϋμοσύνη μου...

 

1) Είναι σύντροφος του Τσίπρα και όχι γυναίκα του.

 

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tελευταία ημέρα έβγαλε ΦΕΚ, πριν την τελευταία προθυπουργία του...(μεγαλύτερη π$@στιά δεν παίζει με τίποτα) και την απέσπασε στο ΕΜΠ...

Επίσης...θα συνδυάσει τα νέα της καθήκοντα με αυτά στο ΕΜΠ στο οποίο υπηρετεί ως εργαστηριακό εκπαιδευτικό προσωπικό μετά την απόσπασή της από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση...

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις και τι σχέση έχει με το πότε έγινε πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ. Ο Τσίπρας έγινε πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ πριν το 2009, οπότε δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει. 

Πότε έβγαλε ΦΕΚ? Τι λέει αυτό το ΦΕΚ? και βασικά Ποιος την απέσπασε στο ΕΜΠ? (ΦΕΚ ειναι, μπορείς να το βρεις)

 

 

Αυτά θα τα λέτε σε κανά μανάβη ή περιπτερά αλλιώς θεωρώ ότι προσβάλεις την νοϋμοσύνη μου...

 

Αν η νοημοσύνη σου δεν κατανοεί ότι με διδακτορικο στο ΕΜΠ μπορείς να διδάξεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (και την δευτεροβάθμια και την πρωτοβάθμια) τότε ναι, την προσβάλω. 

 

Υ.Γ. Περιμένω ακόμα να μου πεις πως βγάζει 5000 ευρώ τον μήνα

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ή πρέπει να με δουλεύεις ή να με περνάς για τελειώς ηλίθιο...

 

Ξέρεις πόσα άτομα έχουν εκτός διδακτορικό και postdoc ??? Ή δημοσιεύσεις που απλά δεν μπορείς να μετρήσεις ???

 

Και για το καλό παράδειγμα δεν βάζεις με βύσμα την γυναίκα σου από την στιγμή που πεινάει ο κόσμος κομμούνι Τσίπρα...εσύ που είσαι με την εργάτη...

 

3500 είναι ο μισθός που θα λαμβάνει η σύντροφος του πρωθυπουργού το εξάμηνο, όπως αποκαλύπτει ο πρύτανης του Πανεπιστημίου (590€ για μια ημέρα παράδοσης την εβδομάδα τον μήνα)

 

Βάλε και τα άλλα από το ΕΜΠ, δεν είναι 5000 είναι σίγουρα παραπάνω από τα 400 σύντροφε

 

Δεν μιλάω για πότε έγινε Πρόεδρος...τελευταία ημέρα πριν αποχωρήσει την έκανε απόσπαση στο ΕΜΠ...τι δεν καταλαβαίνεις σύντροφε ???

 

Τα κομμούνια της εργατιάς...για το δίκαιο της γυναίκας τους...εεε εργάτη ήθελα να πω....

 

Σαπίλα και δυσωδία !!!

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.