Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Tα μπανανοειδή (πολιτικάρια λαμόγια δηλαδή) μιλάνε ότι μετά τον θάνατο του περιπτερά δεν έχει μεταβίβαση άδειας...δηλαδή μέσα σε καμία 20 χρόνια τα περίπτερα θα τα βλέπουμε μόνο στις τουριστικές κάρτες...

 

Σου λέει δεν έχει μεταβίβαση άδειας πουθενά. Οι άδεις είχαν δωθεί σε τραυματίες και ανάπηρους πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλοι, βρίσκω τη λειτουργία των περιπτέρων πρακτική, ειδικά για την ελληνική αγορά. Ξέρει κανείς από όσους σχολιάζουμε εδώ το νομικό καθεστώς υπό το οποίο λειτουργούσαν; Αν κάποιος έχει την ψευδαίσθηση ότι άδειες εκχωρούνταν προς εκμετάλλευση σε ανάπηρους, ας το ξανασκεφτεί. Οι άδειες μεταβιβάζονταν κληρονομικά στους επιγόνους τους ή υπενοικιάζονταν, καθιστώντας το επάγγελμα του περιπτερούχου ένα ακόμη από τα περίφημα "κλειστά", ομοιάζον με τα ταξί και τα φαρμακεία.

 

Το 2012 ψηφίστηκε νόμος που προέβλεπε την παραχώρηση του 30% των αδειών σε ΑΜΕΑ και δημοπράτηση του υπόλοιπου 70%, αλλά απαγορεύοντας την υπενοικίαση ή την εμπορία των αδειών. Η ίδια κυβέρνηση το 2014 ξήλωσε τον προηγούμενο νόμο και επέτρεψε εκ νέου την κληρονομική μεταβίβαση των αδειών, επιτρέποντας ξανά και την εκμίσωθση του δικαιώματος εκμετάλλευσης. Μεσολάβησε έκτοτε (από ό,τι διαβάζω) και ένας νόμος του Κατρούγκαλου τον περασμένο Μάιο, που καλύπτει όσους θα είχαν κληρονομήσει μέσα στο 15μηνο που τους χάλασε τη δουλειά ο Σαμαράς (μέχρι να την ξαναφτιάξει ο ίδιος).

 

Οπότε, τι κάνει η νέα ρύθμιση που είναι χειρότερο από τόσες προηγούμενες; Τουλάχισταν επαναφέρει την ισονομία. Ας ελπίσουμε πλέον ότι αν ψηφιστεί νέος νόμος για τα περίπτερα θα ξεκινά από καλύτερες βάσεις.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενοχλεί που βγήκε η αντιπολίτευση (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) και είπαν ότι δε θα ψηφίσουν νέους φόρους, γιατί το κάνουν καθαρά και μόνο για λόγους παλαιοκομματικής μικροπολιτικής. Δηλαδή αν ήταν αυτοί κυβέρνηση δε θα τους ψήφιζαν αυτούς τους νόμους; Αν τους θεωρούν άδικους, τι έχουν να αντιπροτείνουν; Η στείρα αντιπολίτευση έχει πεθάνει στο νέο διαμορφωμένο πολιτικό σκηνικό μαζί με αυτόν που την εκφράζει.

 

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια αλλά αν θυμάμαι καλά (με απόκλιση 5%) η δημοσιονομική προσαρμογή επι ημερών Σαμαρά ήταν 30% μέσω της επιβολής νέων φόρων ή των περικοπών μισθών και το υπόλοιπο μέσω διαρθρωτικών αλλαγών.

 

Πότε πέθανε η στείρα αντιπολίτευση ρε συ Αντώνη και δεν της έστειλα στεφάνι; Εδώ η δεύτερη καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών βγήκε κάνοντας στείρα αντιπολίτευση στην καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών ( τα μέτρα είναι άδικα αλλά αναγκαία και ΘΑ βρούμε ισοδύναμα στην πορεία) ή οποία καλύτερη κυβέρνηση όλων των εποχών βγήκε κάνοντας στείρα αντιπολίτευση στους γερμανοτσολιάδες των Σαμαροβενιζέλων.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι. Ότι δεν έχουμε δεί κάτι καινούργιο. Μόνο η κυβέρνηση να παίρνει αντιλαϊκά μέτρα και η αντιπολίτευση να σκούζει χαϊδεύοντας τα αυτιά των ψηφοφόρων, ανεξαρτήτου κόμματος.

 

oYr4LxF.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα κάνει ντου ο στρατός να ησηχάσουμε...

Και για να εξηγηθώ...και φυσικά δεν επιθυμώ στρατιωτική εξουσία, αλλά την θέλω κανά χρόνο ώστε να μαζέψει Πάγκαλο, Βενιζέλο, Παπαντωνίου, Μητσοτάκη κ.τ.λ και αφού τους πάρουνε τα χρήματα που έχουν φάει από το ελληνικό δημόσιο, μετά φυλακή.

Βάλανε τον Ακη φυλακή και αφήσανε έξω τον Benny...πλακα μας κάνουν, λες και τρώμε χόρτα...

 

Πρώτα πρέπει να βάλουν όλο το δικαστικό σώμα φυλακή, από εκεί να ξεκινήσουν και μετά στα πολιτικάρια...και τους πρώην υπουργούς δικαιοσύνης. Δεν θα γλυτώσεις κανείς.

 

Μετά από ένα χρόνο και αφού μαζέψουμε την σαπίλα, δημοκρατικές εκλογές με πολιτικούς άγνωστους κατά προτίμιση από έξω που δεν έχουν σχεση με το σύστημα και την σαπίλα της Ελλάδας.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα κάνει ντου ο στρατός να ησηχάσουμε...

Και για να εξηγηθώ...και φυσικά δεν επιθυμώ στρατιωτική εξουσία, αλλά την θέλω κανά χρόνο ώστε να μαζέψει Πάγκαλο, Βενιζέλο, Παπαντωνίου, Μητσοτάκη κ.τ.λ και αφού τους πάρουνε τα χρήματα που έχουν φάει από το ελληνικό δημόσιο, μετά φυλακή.

Βάλανε τον Ακη φυλακή και αφήσανε έξω τον Benny...πλακα μας κάνουν, λες και τρώμε χόρτα...

 

Πρώτα πρέπει να βάλουν όλο το δικαστικό σώμα φυλακή, από εκεί να ξεκινήσουν και μετά στα πολιτικάρια...και τους πρώην υπουργούς δικαιοσύνης. Δεν θα γλυτώσεις κανείς.

 

Μετά από ένα χρόνο και αφού μαζέψουμε την σαπίλα, δημοκρατικές εκλογές με πολιτικούς άγνωστους κατά προτίμιση από έξω που δεν έχουν σχεση με το σύστημα και την σαπίλα της Ελλάδας.

 

ευτυχως εξηγηθηκες δηλαδή γιατι παραλιγο να σε παρεξηγουσαμε ναπουμε ..παλι καλα που το θετεις ας πουμε σε οριζοντα 12μηνο και όχι 7ετιίας

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, 1 χρόνο.

Εκτός αν βρεθεί άλλος τρόπος να μπούνε φυλακή και να γυρίσει πίσω το κλεμμένο χρήμα.

 

Ακούω προτάσεις. Ίσως η δική μου από αγανάκτηση να ακούστηκε και να λήφθηκε λάθος.

Εγώ θέλω το κλεμμένο χρήμα πίσω στα ταμεία του κράτους και αυτούς που το καταχράστηκαν (και χρήμα και εξουσία φυλακή)

 

Περιμένω προτάσεις σύντροφε.

 

Ας είναι καλά όμως η γεννιά του πολυτεχνείου που έφερε το φως στην χώρα και την πρόοδο...εν έτη 2010 η πείνα πέφτει λόρδα.

Εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γεννιά του πολυτεχνείου γιατί τόσα χρόνια έχει φέρει την προόδο σύντροφε, την ανάπτυξη, την αξιοκρατία, την παιδεία, την κοινωνική αλληλεγγύη, το ασφαλιστικό και τόσα άλλα που τα σκανδιναβικά κράτη μπροστά μας είναι Ζιμπάμπουε.

 

Ή βιομηχανία μας ανθεί που η Γερμανική είναι σαν βιοτεχνία για σπιρτόκουτα...ναι σύντροφε...γεννιά του πολυτεχνείου σύντροφε με όραμα, με ελπίδα, με αξιοκρατία, όχι αστεία...

 

Περιμένω προτάσεις λοιπόν, εγώ έκανα μια προσπάθεια.

 

Και που σαι σύντροφε...η γκόμενα του Τσίπρα μπήκε με το σπαθι της και έγινε καθηγήτρια έτσι ?

Μην ακούσω βύσμα και λοιπές μ@λ@κιες...η γκόμενα είναι μυαλό και αν κουραστεί πάει και κανά ταξίδι Αμέρικα να πιει τσάι με τον Bill...

 

Kαι σύντροφε, αν σε πειράζει ο στρατός..έχουμε άλλη λύση. Βάζουμε τους αναρχικούς επάνω...αλλά θέλω τον Benny φυλάκα και όλα τα δικαστάκια μέσα !!!

Κατάλαβες σύντροφε ?

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

 

Βάλανε τον Ακη φυλακή και το πρωτοπαλικάρο του έγινε μέλος της πολιτικής γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ

 

 

 

fixed

 

Μα Αντώνη μου παραφράζοντας τη σημερινή ρήση του Μιχελογιαννάκη (που btw πρέπει να πάω να κοιταχτώ γιατί έχω αρχίσει να τον εκτιμώ διότι κατά κάποιο διεστραμμένο τρόπο εκφράζει λίγο την κοινή λογική) μην ακουώ μ@λακίες. Ο κόσμος τους ψήφισε έχοντας ήδη περάσει τρίτο μνημόνιο. Δλδ τι περιμένει ο κοσμάκης; Να δώσουν την εξουσία στο ΣΥΡΙΖΑ για να εφαρμόσει μνημόνια και να ρχεται η αντιπολίτευση να προτείνει ισοδύναμα; 

Όχι αδερφέ. Φούτσα μπάλα και καράτε. Μη σώσει και ξαναβγει καμία ΝΔ ποτέ αλλά ας ξελασπώσει την Ελλάδα το κόμμα που ο λαός ψήφισε για να το κάνει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος τους ψήφισε έχοντας ήδη περάσει τρίτο μνημόνιο. Δλδ τι περιμένει ο κοσμάκης; Να δώσουν την εξουσία στο ΣΥΡΙΖΑ για να εφαρμόσει μνημόνια και να ρχεται η αντιπολίτευση να προτείνει ισοδύναμα;

Βασικά κυβέρνηση και αντιπολίτευση σύμπλεουν σε μια κατεύθυνση - που στην ουσία αυτό γίνεται απλά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ το παίζουν τρελίτσα και θέλουν να γίνουν Σύριζα στη θέση του Σύριζα, έτσι ώστε να κερδίσουν το κόσμο που πήγε στο Σύριζα τρέχοντας να σωθεί από αυτούς, έτσι ώστε να βγούν στη κυβέρνηση και να συνεχίσουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τότε που τους διέκοψε ο Σύριζα και συνέχισε να το κάνει αυτός, έτσι ώστε ο Σύριζα να πάει στην αντιπολίτευση και να συνεχίσει να αντιτίθεται σε αυτά που μέχρι πριν λίγο υποστήριζε και εφάρμοζε.

 

maxresdefault.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ποιος θέλει να γίνει Συριζα και ποιος Πασοκ και ΝΔ...

Εγώ θελω φυλακή τα δικαστάκια τον Benny την ΕΡΤ με μισθούς όπως οι ιδιωτικοί υπάλληλοι έξω (600€), και όσοι φάγανε χρήμα φυλάκα !!!

 

Το τι κάνει ο καθένας ή τι θέλει να κάνει δεν με ενδιαφέρει...εγώ δεν είμαι ούτε ποιητής ούτε η νεράϊδα τους δάσους...

 

Θέλω κάθαρση !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κυβέρνηση και αντιπολίτευση σύμπλεουν σε μια κατεύθυνση - που στην ουσία αυτό γίνεται απλά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ το παίζουν τρελίτσα και θέλουν να γίνουν Σύριζα στη θέση του Σύριζα, έτσι ώστε να κερδίσουν το κόσμο που πήγε στο Σύριζα τρέχοντας να σωθεί από αυτούς, έτσι ώστε να βγούν στη κυβέρνηση και να συνεχίσουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τότε που τους διέκοψε ο Σύριζα και συνέχισε να το κάνει αυτός, έτσι ώστε ο Σύριζα να πάει στην αντιπολίτευση και να συνεχίσει να αντιτίθεται σε αυτά που μέχρι πριν λίγο υποστήριζε και εφάρμοζε.

 

maxresdefault.jpg

 

Περιγράφεις μια σχιζοφρενική κατάσταση αλλά με το χέρι στην καρδία πιστεύεις ότι αξίζει κάτι καλύτερο σε μια χώρα όπου

τη μια στιγμή κοντά το 70% ψηφίζει οχι στη μνημόνιο και ότι βρέξει ας κατεβάσει 

μια βδομάδα μετά η κυβέρνηση που ζήτησε το δημοψήφισμα να το γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να υπογράψει δυσχερέστερο μνημόνιο

και 2 μήνες μετά μόνο ένα 10-15% να ψηφίσει κόμματα που ταυτίζονται βάση πολιτικής ατζέντας με το ΟΧΙ του δημοψηφισματος

 

Έλα ρε Αντώνη. Η χαρά του ψυχιάτρου είμαστε.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δικό σας με αγάπη

 

mixelogiannakis-650-800x533.jpg

 

"Αφού το ψήφισα το μνημόνιο, τώρα θα βγω να λέω ότι δεν το ψήφισα; Θα δώσω μάχη στη Βουλή να μην περάσουν κάποιες διατάξεις, ο ΕΝΦΙΑ δεν μπορεί να είναι στα αγροτεμάχια. Αλλά κι ο κόσμος να μην διαμαρτύρεται αφού εκείνος μας ψήφισε και ήξερε τι ψηφίσαμε, τι θα φέρναμε" δήλωσε ο Γιάννης Μιχελογιαννάκης στο Ράδιο Κρήτη

 

Στο 0:59 θα πάτε

 

 

 

Έχω δει πρόβατα στην ζωή μου, αλλά εδώ ανεβαίνει η κατηγορία...σε λίγο πρέπει να μοιράζω μπανάνες...οι μπανάνες για τους ψηφοφόρους εννοείται...

 

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κυβέρνηση και αντιπολίτευση σύμπλεουν σε μια κατεύθυνση - που στην ουσία αυτό γίνεται απλά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ το παίζουν τρελίτσα και θέλουν να γίνουν Σύριζα στη θέση του Σύριζα, έτσι ώστε να κερδίσουν το κόσμο που πήγε στο Σύριζα τρέχοντας να σωθεί από αυτούς, έτσι ώστε να βγούν στη κυβέρνηση και να συνεχίσουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τότε που τους διέκοψε ο Σύριζα και συνέχισε να το κάνει αυτός, έτσι ώστε ο Σύριζα να πάει στην αντιπολίτευση και να συνεχίσει να αντιτίθεται σε αυτά που μέχρι πριν λίγο υποστήριζε και εφάρμοζε.

 

maxresdefault.jpg

Μια χαρά πέτυχε η συνταγή αυτή από το 74 μέχρι και φέτος. Απλά κάπου το 12 βγάλαμε το πράσο(ΠΑΣΟΚ)από την συνταγή και βάλαμε καρότο(ΣΥΡΙΖΑ), συνεχίζοντας με την "νέα" συνταγή.

Kάντε μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

 

CRGIn2WWwAAvhP3.jpg

Υπάρχουν τόσοι τρόποι να εξοντώσεις τον κόσμο, που δεν είναι απαραίτητος ο ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ας λινκαρω το βιντεο, χωρις σχολια αυτη τη φορα 

 

 

(ετσι κι αλλιως τα  εχω ηδη  γραψει  στο section  του yt :p

 

 

edit  : 

 

http://www.capital.gr/story/3072115/ligo-prin-to-telos

 

απαισιοδοξια στο φουλ, μαρεσει που τελειωσε γραφοντας 

 

 

 

 

Η απάντηση λοιπόν  που δίνει η κυβέρνηση στην εξίσωση: συνταξιούχοι  + άνεργοι+ εργαζόμενο στο δημόσιο = εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα, ποια είναι;

Η δημιουργία φανταστικών εργαζομένων προκειμένου να καταβάλλουν πραγματικές εισφορές για να πληρωθούν οι δικαιούχοι συντάξεων και μισθών.

Το πιθανότερο αποτέλεσμα που μπορεί να πετύχει, ποιο είναι με βάση την κοινή λογική;  Περισσότερες από το αναμενόμενο επιχειρήσεις να βάλουν λουκέτο και περισσότεροι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα να χάσουν τη δουλειά τους.

Δηλαδή, στην εξίσωση να μειωθούν τα 2,5 εκατ. των εργαζομένων αιμοδοτών του ιδιωτικού τομέα, να αυξηθούν οι άνεργοι και στην καλύτερη περίπτωση ο αριθμός των συνταξιούχων να μείνει σταθερός.

Όσες πολιτικές δυνάμεις λοιπόν και αν συνασπιστούν εναντίον του ανάλγητου νεοφιλελευθερισμού από την άκρα δεξιά μέχρι την άκρα αριστερά, είναι βέβαιο πως θα ηττηθούν κατά κράτος.

Ο λόγος είναι γιατί έχουν βαφτίσει την πραγματικότητα νεοφιλελευθερισμό και κρύβονται πίσω από τις λέξεις περιμένοντας το μοιραίο.

νομιζω ειδα μερικους αφρους να βγαινουνε   :D

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα αξέχαστα video.

Ειδικά εκεί που ο τύπος με τα κίτρινα λέει ότι η δουλειά του είναι να τσακώνεται ηλεκτρονικά

και καπάκι ο διπλανός του λέει ότι : "μας κάνουν επιθέσεις αλλά εμείς δεν κάνουμε καθόλου trollαρίσματα"

χαχαχαχα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλα τα συντρόφια λέμε !!!

Αυτά είναι...το κάθε πεινασμένο καρτάλι έγινε καπιτάλας !!!

 

Εγώ ρε μάγκες δεν το κρύβω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και αν μπορώ επειδή δουλευω 6/7 την εβδομάδα θα έχω και την BMW και το εξοχικό και όλα...

Αλλά ρε πεινασμένο κοπρόσκυλο συντρόφι...που πας στην ΕΡΤ (που εγώ σε πληρώνω !!!) και μου έχεις 10.000€ τον μήνα ???

 

Εργάτης δεν είσαι ??? Που σκ@τ@ πας με τα 10.000€ τον μήνα ???

Ή στην βουλή σαν υπάλληλος...με 3000€ σύνταξη ???

Ή σαν εργατοπατέρας με τα χιλιάρικα σε Ελβετία ???

 

Δούλεψες ποτέ και τα απόκτησες ???

Τι σκ@τ@ αριστερός είσαι ???

'Η εισαι καπιτάλας ή αριστερός διάλεξε !!!

 

Εδώ δες πεινασμένους...δες ρε κάτι αριστερούς...

 

Σοβαρό θέμα έχει προκύψεις για τέσσερις πολιτικούς, οι δύο μάλιστα υπουργοί, σε ότι αφορά το πόθεν έσχες τους. Συγκεκριμένα ευθύνες για «προβληματικό»πόθεν έσχες προκύπτουν για δύο υπουργούς: Ο ένας επί τρία συναπτά έτη «ξέχασε» να δηλώσει ποσό της τάξης του ενός εκατομμυρίου ευρώ, κάτι που έσπευσε να πράξει φέτος, με συμπληρωματική δήλωση.

Ο δεύτερος υπουργός, φέρεται να είναι ιδιοκτήτης ιδιωτικής εταιρείας και να έχει μετοχές σε αυτή.

Επιπλέον, ένας τέως βουλευτής εμφανίζεται να έχει μεγάλες φορολογικές εκκρεμότητες και έναν νυν βουλευτής έχει πολλές «τρύπες» στο «πόθεν έσχες» του, με ποσά που δεν δικαιολογούνται.

 

Πηγή

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.