Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

εννοειται οτι ειναι λαθος του φορτηγου. και τι χαζος νομος ειναι αυτος που απαγορευει τα ποδηλατα? εγω αμα θελω διασχιζω τον αυτοκινητοδρομο και με γαιδουρι. αυτο το μεταφορικο μεσο εχω και αυτος ειναι ο μονος δρομος για να παω στην δουλεια μου. εαν θελουν να φτιαξουν ενα παραδρομο διπλα απο τον κεντρικο να πηγαινουν ολα τα μηχανακια,ποδηλατα,παπουδες κτλ. ποσες φορες εχει τυχει ενα αυτοκινητο να βγαλει προβλημα και να αναγκαστει να παει με 20χλμ/ωρα ή να σταματησει και εντελως. δηλαδη το αυτοκινητο που χαλασε ή το 50αρι μηχανακι δεν δημιουργουν προβλημα αλλα ο ποδηλατης δημιουργει.

Πλάκα κάνεις έτσι; Κ.Ο.Κ. άρθρο 29.  http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

" Στoυς αυτoκινητόδρoμoυς και στις oδoύς ταχείας κυκλoφoρίας, oι oπoίες διακρίνoνται από τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις oδoύς εισόδoυ και εξόδoυ εξ αυτών, απαγoρεύεται η κυκλoφoρία πεζών, εφίππων, ζώων, πoδηλάτων, ζωηλάτων oχημάτων και γενικά oχημάτων τα oπoία δεν κινoύνται με κινητήρα, ως και μηχανoκίνητων oχημάτων τα oπoία εξ υπoλoγισμoύ ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπoρoύν να αναπτύξoυν σε oριζόντια oδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιoμέτρων την ώρα."

 

Αν κάποιο όχημα πάθει κάτι στον αυτο/δρομο σταθμεύει στη Λ.Ε.Α. χωρίς πρόβλημα, άσχετα αν εμείς την έχουμε κάνει κανονική λωρίδα κυκλοφορίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από προσμονή μηνών και μη θέλοντας να δώσω τα 100€ έξτρα για το Kask Protone μου ήρθε το νέο μου κράνος.110€, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών, από ιταλικό eshop μετά από μία έκπτωση για το νέο έτος.

 

post-33166-0-29230800-1453973078_thumb.j

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Όλα άρχισαν όταν αποφάσισα να αλλάξω την πίσω κασέτα για να ανεβαίνω πιο εύκολα τις ελβετικές ανηφόρες. Είπα να αλλάξω και το μπροστά ντεραγιέ (ένα απλό τριπλό shimano 2xxx) μια που δεν κατάφερνα να το ρυθμίσω τελείως σωστά και μου έσπαγε τα νεύρα.

Όταν ήρθε η πίσω κασέτα διαπίστωσα ότι το παλιό μου πίσω ντεραγιέ δεν σήκωνε 30άρι γρανάζι. Οπότε πήρα και πίσω ντεραγιέ. Ενώ ρύθμιζα τις ταχύτητες η αριστερή μανέτα (sora 8ετίας+) παρέδωσε το πνεύμα. Οπότε κατέληξα να αλλάξω και μανέτες (claris)!!! :p

Τελικά πήρα και μια brooks και ένα compact τιμόνι που βρήκα φθηνά. Από ότι βλέπω μόνο σκελετό δεν άλλαξα (που μάλλον σε αυτό θα έρπεπε να επικεντρωθώ)... :p

Πάντως το φρενάρισμα βελτιώθηκε αισθητά με τις καινούργιες μανέτες ενώ η σέλα δείχνει πολλά υποσχόμενη...
Αααα και επιτέλους οι μπροστά ταχύτητες αλλάζουν μια χαρά (τελικά μάλλον δεν ήμουν εγώ ο ανάπηρος που δε μπορούσα να ρυθμίσω καλά το παλιό ντεραγιέ).

Το συγκεκριμένο ποδήλατο το χρησιμοποιώ για commuting κυρίως προς/από τη δουλειά αλλά και για σχετικά μεγάλες βόλτες κάποια ΣΚ (50-100 km)

 

post-64210-0-45595000-1454064066_thumb.jpost-64210-0-08556700-1454064067_thumb.jpost-64210-0-69047300-1454064067_thumb.jpost-64210-0-25052600-1454064068_thumb.j

 

Και μια στη δουλειά δεμένο.

 

post-64210-0-73603200-1454064068_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αισθηση οταν παιρνεις το ποδηλατο απο sevice δεν περιγραφεται...νιωθεις οτι πεταει!

Αλλαξα κασετα και πηγα σε 11-34 απο 11-32.

Καινουρια τακακια μπροστα. Γενικα τα φρενα με διαολιζουν γιατι χρειαζονται τακτικα εξαερωση ρε γαμωτο.

Λαδια, ξυδια. ρυθμισεις ταχυτητων, ακτινολογησεις, καινουρια αλυσιδα. 

Κατι πιτσιρικαδες εχουν κανει μαγικα πραγματα εδω στα ποδηλατικα μας λημερια με καινουρια μονοπατια παντου! Ας ειναι καλα!

Τωρα ειμαι στη φαση που τα λαστιχα κοντευουν για αλλαγη και τα "βοηθαω" να τα αλλαξω πιο γρηγορα!!!  :p  :p

 

 

post-55430-0-64755500-1454095342_thumb.j

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Hρθε σημερα στα χερια μου για δοκιμη η σελα specialized avatar comp gel σε 2 μεγεθη...143mm και 155mm πλατος.

Δοκιμασα σημερα την 143...πολυ θετικες αποψες αλλα εχω ενα ερωτηματικο και θα την ξαναδοκιμασω...στο αριστερο κωλομερι :p  ειχα ενοχλησεις εντονες και μαλλον ηταν απο τη ραφη του κολαν.

Θα την ξαναδοκιμασω και θα δοκιμασω και την 155 και θα δω.

Διαβαζω θετικα σχολια στο internet παντως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.