Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Τελική μορφή του eccentric

fb8205ea30cb7172a373c6d4b1b838d1.jpg

Θα ανεβάσω το βραδάκι μάλλον φωτογραφίες με τα προηγούμενα SRAM XT και SPD που θα τα πουλήσω γιατί δεν τα χρειάζομαι πλέον.

Sent from my E6653 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος kostas_gs έγραψε:

Παιδια για οποιον ενδιαφερετε για τα φρενα που εβγαλα απο το ποδηλατο, οριστε η αγγελια.

http://cyclist-friends.gr/topic/44831-cannondale-helix-6/

Και σίγουρα το topic στο forum του cyclist είναι προσβάσιμο χωρίς λογαριασμό? Επειδη προσωπικά δεν μπορώ να το δω.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2016 at 10:28 PM, env0y said:

Μόλις γύρισα από 40km δοκιμαστική με τις αναβαθμίσεις.

34Τ δίσκο μπροστά και με έξτρα 42Τ γρανάζι στην κασσετα. Πλέον σκαρφάλωσε και τοίχο ?

Τα πεταλια είναι Diabolus Raceface με τα θρυλικά FUNN MAMBA.

 

Δεν πεθαίνεις στις ανηφόρες;;

Το 0,84 μου φαίνεται τεράστιο για πρώτη ταχύτητα ακόμη και για hardtail ποδήλατο

http://gears.mtbcrosscountry.com/#27.5I10I1X27.5I1615I947

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό;;

Όταν έχεις πρώτη(34χ42) είναι σαν να έχεις περίπου τρίτη/τέταρτη με το παλιό(24χ28)

Εάν βολεύει εσένα και είσαι και γυμνασμένος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

@cddaraa Εκεί είναι το μεγάλο ρίσκο σε αυτήν την μετατροπή. Η κανονική μόντα είναι 42Τ climbing cog και 32Τ 170mm μπροστά που κάνει το ποδήλατο παιχνιδιάρικο και jumper.

 

Το μάθημά μου το έμαθα όταν έτρεξα σε αγώνα endurance με μικρές σε απόσταση αλλά μεγάλης κλίσης ανηφόρες. Ενώ στην ανηφόρα τους έπαιρνα στην κατηφόρα είχα το φαινόμενο spinning out. 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι βρήκα την δικιά μου τομή αλλά ναι δεν είναι για όλους αυτό το setup. Πρέπει να έχεις και τα πόδια να το υποστηρίξουν. 

Εδώ υπάρχει ένας πολύ καλός οδηγός που με βοήθησε αρκετά http://oldglorymtb.com/how-to-build-mountain-bike-1x-drivetrain-made-easy-1x9-1x10-1x11/

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ετσι ειναι! Εαν δεν εχεις πόδια ζητας μικρότερες ταχύτητες και μεγαλυτερο cadence οπως εγω...ποτε εγινα 31 ουτε το καταλαβα!

 

Τωρα βεβαια το spinning out οπως το περιγράφεις στην κατηφορα θα ειναι εντονότερο μιας και επεσες απο 38 σε 34 δοντια μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αλλη μια δυνατή βόλτα ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

κοντά 170 χιλιόμετρα

Εμένα μου ακούγεται εξωπραγματικό το νούμερο αυτό. Μπράβο πάντως, σίγουρα έχεις ρίξει πολλή δουλειά για να φτάσεις σ' αυτό το επίπεδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντάξει δε ξεκινάς μια μέρα να κάνεις τόσα χιλιόμετρα και με τόσα υψομετρικά.θέλει να γράφεις χιλιόμετρα και να πιέζεις.

έχω κάνει μεγαλύτερη και πιο δύσκολη διαδρομή (200χιλ ,3500 elevation) αλλά όταν τα χιλιόμετρα είναι 3ψηφιο νούμερο απαιτούν περισσότερο προσοχή.Πολλά μπορεί να συμβούν :p

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GoMaR said:

Αλλη μια δυνατή βόλτα ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

κοντά 170 χιλιόμετρα (το gps Επειδή είχα ξεχάσει να πατήσω start σε ένα pause έχασε λίγο) με 2800 υψομετρικά.

 

6 ώρες 50λεπτά  με 24,1 μέση ωριαία και 4800 θερμίδες :p

 

το καλο είναι ότι στο τέλος ένιωθα ότι ήμουν τοσο σε φόρμα που μπορούσα να συνεχίσω κιαλλο.αλλα δεν ειχα πλεον αλλες τροφές και δεν υπήρχε λόγος να ζορισω κι αλλο τον οργανισμό μου.

 

Σύνολο κατανάλωσα 2λιτρα power rade.3λιτρα νερό, τρια τοστ,6μπάρες και ένα σακουλάκι μικρο κασιους αναλατα.

 

https://www.strava.com/activities/604742578

Aλλαξε τα power rade με ηλεκτρολυτες και εισαι super!...οχι τετοια ποτα red bull , power rade , monster κ.τ.λ στο ποδηλατο....ZipVit αναβραζοντα στο 1 παγουρι και νερο στο 2....και εισαι οκ απο οτι κι αν χρειαστει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.