Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

14 hours ago, ApolloTonKosmo said:

Φοραω 8αρα shimano νομιζω. Οι αξονες μου μπρος πισω ειναι οι κλασσικοι, 9mm QR. Σκεφτομαι βασικα να παρω αυτες

 Chain Reaction Cycles | MTB | Road | TRI | Run

απο οσο διαβασα εχουνε μαζι τους kit μετατροπης σε 9mm.

Γενικα τωρα να πω πως φοραω Maxxis Αrdent Μπροστα και Ikon πισω. Οποτε θα ηθελα να ειναι UST οι ζαντες...οποτε εαν εχεις τιποτε αλλες προτασεις ειμαι ολος αυτια.

Ευχαριστω πολυ

Γιωργος

 

Προσωπικά πιστεύω πως με Mavic και Nukeproof ζάντες you just can't go wrong!! Μια πεταλιά θα κάνεις και το ποδήλατο θα πηγαίνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες χτες έκανα μία κρύα enduro βόλτα στο δάσος (κάπου στους 8 βαθμούς) και παρατήρησα ότι το RockShox reverb seat post είχε πολύ αργή επαναφορά και σε κάποια φάση σταμάτησε να ανταποκρίνεται.

 

Όταν πήγα το ποδήλατο σε θερμοκρασία δωματιού ξεκίνησε να λειτουργεί πάλι. Παίζει η θερμοκρασία ρόλο στο λάδι που περιέχει ή χρειάζεται bleeding?

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το κρύο αλλά οι 8 βαθμοί δεν νομίζω ότι θα του δημιουργούσαν πρόβλημα. Δοκίμασε να κάνεις μία εξαέρωση και τσέκαρε και τον αέρα στον θάλαμο.

Είναι κανένας εγγεγραμμένος στο cyclist-friends, δεν μου ανοίγει η σελίδα από εχθές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μιας και μολις εγινα κατοικος Αθηνας, και δεν εχω οχημα, ηθελα να ρωτησω κατα ποσο μπορω να μεταβω απο Καλλιθεα στην Ηλιουπολη , με ποδηλατο (ενα απλο τρεκινγκ της πλακας εχω ) , ζωντανος :p 

 

Μενω χαμηλα ,κοντα Συγγρου, και θελω να παω στην Νικομαχου. Πως πρεπει να παω για να μην παθω ψυχικο (και σωματικο) τραλαλα; :hehe: 

Αν ειναι ασχετη η ερωτηση, πλιζ consider that I am noob :p 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ανέβαινα μέσω Θησέως Συγγρού-Φιξ στον σταθμό του Μετρό για να κατέβεις Ηλιούπολη με μετρό και μετά να πας απο εκεί.

 

https://www.google.gr/maps/place/Νικομάχου,+Ηλιούπολη+163+41/@37.9177018,23.7446627,17z/data=!4m5!3m4!1s0x14a1bdee7694d9e1:0xd9f242a1f5724aad!8m2!3d37.9236644!4d23.7476453

 

Απο ότι βλέπω εδώ κοντινότερος σταθμός είναι ο σταθμός Αλίμου κατεβαίνεις από την πλευρά που πάει προς Αθήνα και μετά ακολουθείς τον παράδρομο που έχει έξω από την έξοδο του μετρού στρίβεις δεξιά στην Αλ.Παπαναστασίου (είναι ανηφόρα βατή) και στρίβεις αριστερά στην Ηρώς Κωνσταντοπούλου και την ακολουθείς μεχρι να βρεις την Νικομάχου. Η άλλη είναι να πας από την άλλη πλευρά των Πολυκλαδικών. Βγαίνεις πάλι στον παράδρομο της Βουλιαγμένης προς Αθήνα απλώς δεν στρίβεις στην Αλ.Παπαναστασίου συνεχίζεις ευθεία τον παράδρομο μπροστά από τα Πολυκλαδικά και βγαίνεις στην Εθνάρχου Μακαρίου και ανεβαίνεις απο εκεί. Επίσης ανηφόρα αλλά και πάλι απόλυτα βατή. Αν το είχες πει Κυριακή μπορούσαμε να συναντηθούμε και να το πηγαίναμε ποδηλατικά μαζί για να δεις πως σου φαίνεται.

 

EDIT:

Δεν ανέφερες πόσο χαμηλά μένεις στην Συγγρού για να σου προτείνω εναλλακτική διαδρομή για το σταθμό του μετρό.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος nucleus έγραψε:

. Αν το είχες πει Κυριακή μπορούσαμε να συναντηθούμε και να το πηγαίναμε ποδηλατικά μαζί για να δεις πως σου φαίνεται.

Μακαρι να το ηξερα, απλα το παιδι που θα συναντηθω μπορει καπου μεσα στην εβδομαδα. Αλλα θα ηταν καλο για να εχω μια ιδεα!

 ΑΠλα θελω να ξερω αν θα βγω ζωντανος απο ολο αυτο :p 

Προτεινεις να ΜΗΝ παρω ποδηλατο δηλαδη; 

Θα κρατησω τις συμβουλες, για να τις μελετησω, γιατι οπως καταλαβαινεις, δεν εχω ιδεα απο Αθηνα!!! Ειχα δει στους χαρτες οτι μπορω να παω με συγκοινωνια (γραμμη 2 απο συγγρου φιξ  και κατεβασμα σταθμο Αλιμου αφου παω εκει με αστικο - το 910 που βολευει απο εδω που βρισκομαι).

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα να πάρεις το ποδήλατο για να μετακινηθείς απο/προς σταθμό μετρό. Αν είναι να το πας όλο με το ποδήλατο ιδίως αν είσαι αρχάριος όπως λες θα σε κουράσει και δυστυχώς ο πιο σύντομος δρόμος είναι η Βουλιαγμένης που δεν προτείνεται για αρχάριους ποδηλάτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχώς δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος που να οδηγεί νότια (προς Αργυρούπολη/Ηλιούπολη/Άλιμο/Ελληνικό/Γλυφάδα). Ο μόνος ποδηλατόδρομος περνάει απο Καλλιθέα και Ταύρο αλλά βγάζει στο Γκάζι και στον σταθμό του μετρό Κεραμεικός που δεν σε βολεύει επειδή θα πρέπει να κάνεις αλλαγή στο Σύνταγμα για να βγεις στην κόκκινη γραμμή για Άλιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nucleus έγραψε:

Και δυστυχώς δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος που να οδηγεί νότια (προς Αργυρούπολη/Ηλιούπολη/Άλιμο/Ελληνικό/Γλυφάδα). Ο μόνος ποδηλατόδρομος περνάει απο Καλλιθέα και Ταύρο αλλά βγάζει στο Γκάζι και στον σταθμό του μετρό Κεραμεικός που δεν σε βολεύει επειδή θα πρέπει να κάνεις αλλαγή στο Σύνταγμα για να βγεις στην κόκκινη γραμμή για Άλιμο.

Λάθος φίλε μου.

Υπάρχει διαδρομή απλά είναι μικτή (πεζόδρομος και ποδηλατόδρομος).

Ξεκινάει από το ΣΕΦ (παραλιακός δρόμος), συνεχίσει μέσα από τον Φλοίσβο και παράλληλα με την παραλιακή, χωρίς να βγείς ούτε μία φορά στον δρόμο φτάνεις άνετα μέχρι και το Καβούρι.

Πολύ φαρδύ κ άνετο πεζοδρόμιο, συνέχεια περνάνε ποδήλατα και είναι πραγματικά απίθανη διαδρομή πλάι στην θάλασσα. :wub:

 

 

@tommybertsen

Συνδυασμός ποδήλατο και ΜΜΜ.

Με το ποδηλατάκι σου φτάνεις άνετα είτε στον σταθμό της Καλλιθέας, είτε στο Μοσχάτο ανάλογα με τί είναι ποιό κοντά.

Φορτώνεις, αλλάζεις γραμμή και κατεβαίνεις Ηλιούπολη και μετά όπως το περιέγραψε ο @nucleus ή από Θησέως φτάνεις μέχρι Συγγρού/Φίξ όπως σου είπε. 

Έχεις δηλαδή 2 εναλλακτικές. :)

 

 

Για εντελώς ποδηλατικά μπορείς να κάνεις το εξής.

Από χαμηλά Καλλιθέα που είσαι από το Στ. Νιάρχος(θεωρώ ότι είσαι κάπου εκεί κοντά), περνάς πάνω από την παραλιακή από την Εσπλανάδα και μετά κινήσε από το πεζοδρόμιο δίπλα στην θάλασσα (νωρίς το πρωί είναι άδειο, απόγευμα θα έχει κόσμο αλλά είναι πολύ πλατύ και δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ποδήλατα) και φτάνεις μέχρι την Αλίμου.

Από εκεί ανεβαίνεις την Αλίμου μέχρι το φανάρι με την Βουλιαγμένης και μετά κάνεις αριστερά και είτε πας από την Λ. Βουλιαγμένης μέχρι την διασταύρωση με την Νικομάχου (δεν το συνιστώ), είτε από το φανάρι διασχίζεις την Βουλιαγμένης και μέσα από τα στενά βγαίνεις στην Νικομάχου.

Η Αλίμου είναι ελαφρά ανηφορική διαδρομή (για το πρωί που θα πηγαίνεις) και έχει 2 λωρίδες με διάζωμα αλλά θέλει λίγο προσοχή λόγο κίνησης κ δεν υπάρχει άλλος παράλληλος δρόμος να σε βγάλει απευθείας. (είναι ίσως το ποιό δύσκολο κομμάτι της διαδρομής)

 

 

Αν τώρα δεν γνωρίζεις την διαδρομή που λέω μπορούμε να βρεθούμε να το κάνουμε μαζί καθώς μένουμε πολύ κοντά και κάνω συνέχεια ποδήλατο σε αυτά τα μέρη. ;)

Αξίζει πάντως να το δοκιμάσεις ποδηλατικά αρκεί να έχεις φροντίσει για το ντύσιμο στην δουλειά μετά., εγώ να φανταστείς από Ν. Σμύρνη ανέβαινα καθημερινά στην Λυκόβρυση ποιό παλιά, όταν δούλευα σε μια εταιρεία εκεί.
 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Φορτώνεις

What do you mean??? Βαζω το ποδηλατο στην πλατη και μπαινω στο τρενο; :o 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Από χαμηλά Καλλιθέα που είσαι από το Στ. Νιάρχος(θεωρώ ότι είσαι κάπου εκεί κοντά)

Βρισκομαι Ηρακλεους, μεταξυ ΣΚρα και Δαβακη (καπου στη μεση - πιο κοντα στην Σκρα).

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Αν τώρα δεν γνωρίζεις την διαδρομή που λέω μπορούμε να βρεθούμε να το κάνουμε μαζί καθώς μένουμε πολύ κοντά και κάνω συνέχεια ποδήλατο σε αυτά τα μέρη. ;)

Αξίζει πάντως να το δοκιμάσεις ποδηλατικά αρκεί να έχεις φροντίσει για το ντύσιμο στην δουλειά μετά., εγώ να φανταστείς από Ν. Σμύρνη ανέβαινα καθημερινά στην Λυκόβρυση ποιό παλιά, όταν δούλευα σε μια εταιρεία εκεί.
 

Ευχαριστως να δω τη διαδρομη οποτε βολευει εσενα εννοειται!! ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

What do you mean??? Βαζω το ποδηλατο στην πλατη και μπαινω στο τρενο; :o 

 

Βρισκομαι Ηρακλεους, μεταξυ ΣΚρα και Δαβακη (καπου στη μεση - πιο κοντα στην Σκρα).

 

Ευχαριστως να δω τη διαδρομη οποτε βολευει εσενα εννοειται!! ^_^ 

Επιτρέπεται να μπούν μέχρι και 2 ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι του συρμού (τρένο ή μετρό) καθώς και στο ΤΡΑΜ. ;)

Τo φορτώνεις είναι έκφραση καθώς συνήθως το πέρνεις στα χέρια για να ανέβεις/κατέβεις σκάλες κλπ στις αποβάθρες.

Τώρα το πρωϊνά μόνο είναι ένα θέμα καθώς έχει συνήθως αρκετό κόσμο (ειδικά στη γραμμή Πειραιά-Κιφισσιά) αλλά από τη στιγμή που έχουμε δικαίωμα να μπούμε δεν χαμπαριάζουμε και ο κόσμος είναι αρκετά ευγενικός πλέον κ κάνει κ στην άκρη να μπείς.

 

Κατηφορίζεις ντουγρού την Ηρακλέως μέχρι το Νιάρχος, εγώ πάω από Δοϊράνης συνήθως αλλά είσαι σε καλό σημείο γενικά και για τα ΜΜΜ που προτείναμε. :) 

 

Απογευματινή ώρα μπορώ καθημερινά από της 16:00 και μετά εκτός Τρίτης και Παρασκευής αλλά φυσικά ποιό άνετα είναι το σουκού.

Βγαίνω σχεδόν καθημερινά και κάνω όσο μπορώ ποδήλατο (μπας και πέσει λίγο η κοιλούμπα :D ) οπότε στείλε ένα pm να κανονίσουμε να βρεθούμε όταν είσαι έτοιμος.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Λάθος φίλε μου.

Υπάρχει διαδρομή απλά είναι μικτή (πεζόδρομος και ποδηλατόδρομος).

Ξεκινάει από το ΣΕΦ (παραλιακός δρόμος), συνεχίσει μέσα από τον Φλοίσβο και παράλληλα με την παραλιακή, χωρίς να βγείς ούτε μία φορά στον δρόμο φτάνεις άνετα μέχρι και το Καβούρι.

Πολύ φαρδύ κ άνετο πεζοδρόμιο, συνέχεια περνάνε ποδήλατα και είναι πραγματικά απίθανη διαδρομή πλάι στην θάλασσα. :wub:

 

Είναι ακριβώς όπως το είπες μικτή δεν υπάρχει σήμανση εκεί.Προσωπικά δεν το θεωρώ ποδηλατόδρομο. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή υποδομή για τα ποδήλατα στο παραλιακό τόξο.

 

Αν κανονίσετε το σαββατοκύριακο καμμία βόλτα πείτε και εδώ thelab ποδηλατοβόλτα :p

 

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος nucleus έγραψε:

Είναι ακριβώς όπως το είπες μικτή δεν υπάρχει σήμανση εκεί.Προσωπικά δεν το θεωρώ ποδηλατόδρομο. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή υποδομή για τα ποδήλατα στο παραλιακό τόξο.

 

Αν κανονίσετε το σαββατοκύριακο καμμία βόλτα πείτε και εδώ thelab ποδηλατοβόλτα :p

 

Ναί, δίκιο έχεις αλλά και ο νέος επίσημος ποδηλατόδρομος σε κάποια σημεία (Πετράλωνα π.χ.) έχει σήμανση διπλής χρήσης χωρίς να διαχωρίζει τους χρήστες.

Όχι πως συμφωνώ, σε πολλά σημεία περπατάνε, π.χ. τα γερόντια και δεν καταλαβαίνουν Χριστό.

 

Τον παραλιακό δρόμο τον «εκμεταλεύομαι» εδώ και σχεδόν 6 χρόνια, από τότε που ξεκίνησα το ποδήλατο.

Το καλό είναι πως κόσμο έχει μόνο στο κομμάτι μπροστά στο παλαιό Φάληρο, από την είσοδο της μαρίνας Αλίμου και το Benarubia (παλιά Όστρια) και μέχρι το Καβούρι είναι πάντα έρημος. 

 

Για την βόλτα είμαι μέσα. :)

Κανονίζουμε για αυτό το Σάββατο ή Κυριακή ;;;;  για πέστε @nucleus και @tommybertsen :):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεσα και εγω για το Σαββατοκυριακο! Εχω λιγο χαζεψει με το πως κυκλοφορουν στους δρομους εδω. Ειχα συνηθισει λιγο διαφορετικα :p Θα μου περασει το σοκ ομως :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.