Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Χαίρετε παίδες!!

 

Σκέφτομαι πάλι την αγορά ποδηλάτου μέχρι τον Απρίλιο :p

-- Για γρήγορες βόλτες σε ασφαλτοστρωμένους ποδηλατοδρόμους τα Σ/Κ, και για τη διαδρομή σπίτι-δουλειά όταν δεν θα βρέχει.

-- Αρκετά robust και με καλά περιφερειακά.

-- Μάλλον θα με βολεύει περισσότερο το flat-bar. Ποτέ δεν έφτασα σε σημείο να οδηγήσω κάτι πιο race-worthy και δεν νομίζω ότι θα μου χρειαστεί.

 

Με αυτά τα κριτήρια, ζαχαρώνω αυτό:

https://www.canyon.com/fitness/roadlite/roadlite-al-8.html

 

6477d1789ce95d18a2b463ee03d48.jpg

 

Μου αρέσει που είναι ελαφρύ κυρίως (~8.5kg).
Και το αμέσως κατώτερο μοντέλο τους (Roadlite 7.0) έχει την σειρά 105 (αντί Ultegra) που θεωρώ ότι θα με καλύπτει εξίσου καλά.
 

Έχετε καμιά άλλη πρόταση με την οποία πιστεύετε ότι αξίζει να ασχοληθώ;
Η Canyon ομολογώ ότι με διευκολύνει με το e-shop της, γιατί εδώ τα ποδηλατάδικα δεν είναι πολλά, και μάλλον είναι αρκετά ακριβά.

 

Ευχαριστώ! :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aluminium 6061 βλέπω. Ultegra ή 105 11speed βλέπω με 50/34 μπροστά 11-32 πίσω. Carbon πηρούνι.Δισκόφρενα.  Δεν βλέπω κάποιο λόγο να πας σε κάτι άλλο αν σε καλύπτει η τιμή και η Canyon είναι καλή σαν εταιρεία διάβασε και reviews. To μέγεθος να επιλέξεις σωστά αυτό είναι το πιο σημαντικό. Επίσης μιας και θα είναι απο internet αγορά πιθανότατα να χρειαστεί μια κάποια συναρμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε μέγεθος, ο calculator που έχει η Canyon μου δίνει αναμφισβήτητα το XS. Τι να κάνουμε, δεν πήραμε και κανένα τρελό μπόι :p
Η συναρμολόγηση δεν είναι πρόβλημα, το κατέχω :)

 

Ωραία. Αν δεν έχετε ενστάσεις, θα λοκάρω σε αυτό κι ελπίζω να καταφέρω να το τσιμπήσω.

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ.
Το εχω στο σαλονι και το χαζευω. Ακομα δεν ειναι ετοιμο, θελει κατι ρυθμισεις αλλα ολα θα γινουν.
Με ξενερωνει η θεση οδηγησης. Θελω αλλαγη λαιμου να παω πιο κατω αρκετα γιατι ειχα συνηθισει απο το δικο μου. Ο λαιμος ομως για lefty, ειναι ζωηρος και παει για αργοτερα.
Επισης, φοραει xtr φρενα. Στο δικο μου ειχα xt τα οποια ηταν αμεση η αποδοση τους.
Εδω στα xtr παρατηρησα οτι "αργει" να φρεναρει το ποδηλατο. Αυτο με χαλαει λιγο αλλα οκ συνηθιζεται.

Επισης, εδω η αγγελια απο το παλιο μου. Συζητησιμη η τιμη για οποιον ενδιαφερεται. :
https://www.car.gr/9564898-cannondale-trail-sl5-2013


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas_gs έγραψε:

Εδω στα xtr παρατηρησα οτι "αργει" να φρεναρει το ποδηλατο. Αυτο με χαλαει λιγο αλλα οκ συνηθιζεται.

Υπαρχει βιδα στη μανετα για να ρυθμισεις την αμεσοτητα οσο θες

 

Ποσο ειπε??

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον σε μενα ειναι μια μικρη αλενοβιδα απο την εσωτερικη μερια της μανετας κοντα στο σημειο που εχει την αρθρωση η μανετα

Στην ουσια πρεπει να ειναι στο εμβολο

Αυτη η βιδα ρυθμιζει τη νεκρη διαδρομη της μανετας. Αν τη βιδωσεις τερμα, ειναι ακαριαια η ενεργοποιηση, προσεχε

Αν καταλαβα τι εννοεις "αποσταση"

 

Στην ουσια ειναι η μοναδικη ρυθμιση που μπορεις να κανεις σε ενα υδραυλικο δισκοφρενο και μενει για παντα. Και αυτο ειναι που μου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

^^Αυτο εννοω ναι. Στα xt δεν υπηρχε νεκρη διαδρομη της μανετας. Παταγες και αμεσα σταματουσε. Οχι προοδευτικα οπως τα xtr τωρα.
Θα το δοκιμασω.
Δεν εχω βγει ακομα σε βουνο να δω τι γινεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι διαφέρει το frame των

 

NS Snabb 2016 1699 euros

https://shop.nsbikes.com/shop/frames-forks/prod/ns-snabb-e-fr

 

με το NS Snabb 2017 2199 euros

http://www.ns-bikes.com/snabb-e,127,pl.html

 

Μήπως είναι ακριβώς ίδιοι και απλά η τιμή έχει να κάνει με την χρονολογία?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λείπει από τα specifications του 2016 και υπάρχει στα specifications του 2017 είναι τα 2 παρακάτω

 

MAX bearings: in all pivots
Friction-free: friction-free shock mounts

 

Δεν ξέρω αν τα 2 παραπάνω επηρεάζουν την τιμή ή όχι αλλά σίγουρα η τιμή επηρεάζεται από την χρονολογία.Ούτως η άλλως το 2016 δεν είναι σε stock. Επίσης δεν αναφέρει την γεωμετρία του 2016.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.