Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

12 hours ago, cddaraa said:

Καλές βόλτες;;

Έχουμε εκπρόσωπο της ns στην Ελλάδα;; Η τα φέρνεις απ έξω;

 

 Στην Θεσσαλονίκη αυτός που ασχολείται χρόνια με την NS είναι το Urban Bike society, εγώ απλά αγόρασα το frame από ebay και το έδεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρρωστησει. Καταλαβα γιατι ενα ποδηλατο εχει 600€ και ενα αλλο 3000€. Δε μπορω να σκεφτω τα top ποδηλατα τι κανουν.
Αλλο επιπεδο με πριν. Απο που να αρχισω και που να τελειωσω. Ο τροπος που περνα απο τις λακουβες ειναι απιστευτος. Απιστευτη αισθηση. Το πως ανεβαινει το ιδιο. Το πως ρολαρει επισης.
Με κορυφαια κεντρα και τροχους τι συμβαινει αληθεια; Ολα καρμπον τι συμβαινει αληθεια; Απιστευτο ομως.
Αναρτηση δε χρειαζεται να πω κατι. Καταλαβαινετε.
Φρενα πειτε με βλακα αλλα προτιμουσα τα xt απο τα xtr τωρα. Οχι οτι θα τα αλλαξω ομως.
Το 34t μπροστα, μαζι με 11-42 πισω, μου εχει πεσει λιγο βαρυ. Χειμωνας κιολας περασε και ποδηλατο σχεδον καθολου. Θα πεσει κλαμα στα πολλα υψομετρικα.
Ακομα γενικα ψαχνομαι πανω στο ποδηλατο. Θεση οδηγησης με τη σελα κλπ.
Αυτα. Ευτυχως ο καιρος θα στρωσει και θα ΛΙΩΣΟΥΜΕ!!!
Καλες βολτες!!

7b2d9b3dbf0bc6755b9c1350d52be2c0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπροστα ειχα 32 εως τωρα. Το πηγαινα ανετα. Τωρα ετσι το αγορασα αυτο με το 34. Δε θα το αλλαξω μιας και ειναι κοκκινο το δισκακι και oval και μ αρεσει. Στις προπονησεις ειμαι καλα. Στους αγωνες θα εχει κλαμα. Αλλα αγωνες 2-3 το χρονο κανω.
Για τα φρενα, ισα ισα που τα xt μου φαινονταν πιο δυνατα. Θα τα συνηθισω.
Πουπουλο δε το λες μιας και θελει καρμπον πραγματακια επανω τα οποια ελπιζω να μπουν σιγα σιγα.
Αλλα μια χαρα ειναι ακομα και σε σχεση με το 26αρι που ειχα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ακριβό ποδήλατο είναι λογικό να είναι πιο ξεκούραστο και ευχάριστο. @kostas_gs ψέκασε τα τακάκια σου με ένα Muc-off disk pad cleaner. Μετά από μία ώρα βολτίτσα θα έχουν τρομερή αίσθηση.

 

Το ΣΚ έκανα τα πρώτα άλματα με το enduro μου και το άτιμο σε προκαλεί να κάνεις αλητείες.... 

Τώρα το'χω στο γραφείο και περιμένω πως και πως να σχολάσω.
g.thumb.jpg.a2e4652af7c35c61f1555caf3959b97f.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γειας σας παιδια,

 

Εχω μεινει χωρις πισω ζαντα λογο προβληματος στο ελευθερο και σκεφτομαι να αναβαθμισω σε κατι καλυτερο μπρος-πισω.

Το ποδηλατο ειναι 26" cube aim disc 2014, εχει κανεις να προτινει τιποτε καλο μεχρι 300$. Οι αξονες μου ειναι 9mm qr μπρος πισω. Θα ηθελα να εχουν κλειστα ρουλεμαν...

Χρηση ειναι αναβασει καταβασεις, XC.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ApolloTonKosmo έγραψε:

Απο εδω ισως να μπορουσατε να προτεινετε καμια

http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/wheels?f=2258,4294957536,4294900763&sort=pricelow

 

Ευχαριστω

Δεν κάνεις τα κατάλληλα mentions στους mountainαδες του thread :p. Εγώ δεν έχω ιδέα απο mountain τροχούς

 

@env0y  @kostas_gs

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, env0y said:

@ApolloTonKosmo Τι κασσέτα φοράς πίσω και τι hub έχει ο τροχός σου? Βρήκα το μοντέλο του ποδηλάτου σε σελίδες αλλά μερικά από αυτά έχουν κάποιες παραμετροποιήσεις. 

Φοραω 8αρα shimano νομιζω. Οι αξονες μου μπρος πισω ειναι οι κλασσικοι, 9mm QR. Σκεφτομαι βασικα να παρω αυτες

http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/mavic-crossmax-sl-pro-mtb-wheelset-2016/rp-prod140701

απο οσο διαβασα εχουνε μαζι τους kit μετατροπης σε 9mm.

Γενικα τωρα να πω πως φοραω Maxxis Αrdent Μπροστα και Ikon πισω. Οποτε θα ηθελα να ειναι UST οι ζαντες...οποτε εαν εχεις τιποτε αλλες προτασεις ειμαι ολος αυτια.

Ευχαριστω πολυ

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.