Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κατέβασα μία δωρεάν εφαρμογή στο κινητό για χαβαλέ, ώστε να παρακολουθώ τι κάνω και τι καίω από θερμίδες. 

Ξέρω ότι αυτά δεν είναι αξιόπιστα, αλλά οι παρακάτω θερμίδες δεν είναι πολύ υπερβολικές για την διανύουσα απόσταση; Δεν ξέρω οπότε κατατοπίστε με.

Ειναι κατα προσεγγιση παντα

 

Γιατι δε χρησιμοποιεις το Strava που το εχουμε ολοι?

Link to comment
Share on other sites

14 χιλιόμετρα σύνολο σε 1,5 ωρα ειναι 400 θερμίδες περίπου.

Εμένα το strava που είναι ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστο, 1,5 ωρα ποδηλασίας 40+ χιλιόμετρα μου βγάζει 1100-1200 θερμίδες που είναι πάνω κάτω σωστές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όσους υπολογίζουν τις θερμίδες που καίνε με την άσκηση : P

 

 

Youre-Not-Burning-the-Fat-You-Think-You-
WWW.T-NATION.COM

The number of calories burned during workouts is less than you think. But is that bad news? Check out this brand new science.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Τόσα  χρόνια ποδηλάτης σε δημόσιους  δρόμους με πάνω  από  30.000 χιλιόμετρα..οι περιπτώσεις που έχω  κινδυνέψει  είναι  ελάχιστες.

Έχω παρατηρήσει πως αν δείχνεις  σεβασμό  εσύ  ο ίδιος στον δρόμο, με την στολή σου με τον εξοπλισμό  σού  σε σέβονται  περισσότερο  από  ότι αν βγεις  με αμάνικο  και διχαλη παντόφλα.

 Αν και δε το έχω κάνει  ποτέ  αλλα Έτσι νιώθω. 

Σαφώς  υπάρχουν οι μλκες που θα περάσουν  στον πόντο  αλλα το βασικότερο  είναι  η προσοχή απο σένα  τον ιδιο.

Αν είσαι στην κοσμαρα σου και νομίζεις οτι έχεις παραπάνω δικαίωματα απο τους  άλλους  οδηγούς, θα την πατήσεις. 

Χωρο με την έννοια  που δινουν στην Ολλανδία  όχι. 

Γενικά όμως πιστεύω πωε έχει  βελτιωθεί αρκετά  η νοοτροπία  και η συμπεριφορά  προς τους ποδηλάτες 

Αλλα σε αυτό ευθυνόμαστε και εμείς.  Αν περνάς  κόκκινα  στην βουλιαγμένης  επειδή  δεν έρχεται κανενας  η εικονα προς τους οδηγούς λειτουργεί  αρνητικα.

Και δυστυχώς το κάνουν πάρα  πολλοί για να μη χασοθν την μεση ωριαία (μειωθεί  ο χρονος)

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Σαφώς  υπάρχουν οι μλκες που θα περάσουν  στον πόντο

Σε τετοιες περιπτωσεις αφηνω χωρο δεξια μου για μενα

 

Μεσογειων ΣΚ που εχω περασει, παω δεξια δεν εχει και πολλη κινηση

Καθημερινες δεξια δεν κινουνται ΙΧ οχηματα

 

Και αλλου που εχω κινηθει δεν εχω προβλημα, ισως επειδη δεν εχει κινηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμος θερμίδων χωρίς παλμογράφο και σεταρισμένα κιλά και ύψος στην εφαρμογή/smartwatch πιστεύω πως είναι δώρο άδωρον.

Τα km από μόνα τους δεν λένε τίποτα.
Πχ, μπορεί να κάνω σε 2.5 ώρες 30 km 110bpm average χαλαρή βόλτα με παρέα και να μη γράψω ούτε 900 θερμίδες αλλά σε 4 ώρες ανάβασης Υμηττού + μονοπάτια να κάνω 40km με 150bpm average και να κάψω 2500+ θερμίδες.

Πληροφοριακά επειδή μπορεί να φανούν πολλές οι θερμίδες, είμαι 1.80, 90 κιλά.

 

Όσο για τους οδηγούς στο δρόμο, νιώθω πιο ασφαλής σε λεωφόρους παρά σε στενάκια που θα με στριμώξουν πάνω στα παρκαρισμένα για να περάσουν.
Παίζει τεράστιο ρόλο και η ταχύτητα σου. Όσο πιο κοντά είσαι στην ταχύτητα που κινούνται τα αυτοκίνητα, τόσο καλύτερα. (πχ Μεσογείων με κίνηση πες 30-50km/h) Οπότε αν πηγαίνεις και εσύ με 30 δεν σε περνάνε σφαίρα από δίπλα.
Εκεί που παρατηρώ το μεγάλο πρόβλημα είναι στα στοπ στα στενά. Την ημέρα είναι σαν να μην υπάρχω. Την νύχτα με τα 1200lumen φως, επειδή με περνάνε για μηχανάκι σταματάνε.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Όσο για τους οδηγούς στο δρόμο, νιώθω πιο ασφαλής σε λεωφόρους παρά σε στενάκια που θα με στριμώξουν πάνω στα παρκαρισμένα για να περάσουν.

Εκει καθομαι κανονικα στη μεση

 

πριν 40 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Παίζει τεράστιο ρόλο και η ταχύτητα σου. Όσο πιο κοντά είσαι στην ταχύτητα που κινούνται τα αυτοκίνητα, τόσο καλύτερα. (πχ Μεσογείων με κίνηση πες 30-50km/h) Οπότε αν πηγαίνεις και εσύ με 30 δεν σε περνάνε σφαίρα από δίπλα.

Και αυτο παιζει ρολο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ρε σεις. Αθήνα που πάτε με τα κουρσάκια;

Κάνετε μέσα στην πόλη;

Τα φορτώνετε και πάτε αλλού;

Δεν κάνετε γιατί η Αθήνα είναι η χειρότερη πόλη του κόσμου για ποδήλατο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα να λαδωσω χτες την αλυσιδα, εριξα στην περιοχη της κασετας

Πρεπει να πηγαν σταγονιδια στο δισκοφρενο γιατιδεν επιανε καθολου

 

Προς το τελος της βολτας εχει στρωσει σχεδον, να του κανω και μια σαπουναδα ή ειμαστε οκ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν συνεχιζεις να εχεις φρενο οταν ειναι κρυα τα φρενα, τοτε δε κανεις τπτ.

Εχει επανελθει σχεδον πληρως. Φρεναρω, σταματαει και εγω παω να φυγω μπροστα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τώρα ξύπνησες εσύ ; 😛

παραλιακή κυρίως.  Αλλα που κοντά είσαι;

Δυτικά. Ίλιον/Περιστέρι. Μάμησε τα.

Παραλιακή δεν φοβάσαι μην σε κόψει κανείς; Επίσης δεν είναι τίγκα από καυσαέριο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.