Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

^ Άντε μωρέ, ο καθένας γράφει ό,τι θέλει! :p

 

 

Οι πληροφορίες αναφέρουν πως όλοι οι κάτοχοι ΙΧ μέχρι και τα 1.996 κ.εκ. θα πληρώσουν 450 ευρω ανεξαιρέτως το πότε απέκτησαν το αυτοκίνητό τους.
Οι κάτοχοι από τα 1.996 κ.εκ. και μέχρι τα 3.000 κ.εκ. θα πληρώσουν 1.800 ευρώ, ενώ από τα 3.000 κ.εκ. και πάνω, 2.500 ευρώ. Συζητείται να υπάρξει μία έκπτωση στα αυτοκίνητα 15ετίας και πάνω…

 

Πηγή: http://www.newsauto.gr/to-efialtiko-senario-gia-ta-teli-kikloforias/

 

:p:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

^ Άντε μωρέ, ο καθένας γράφει ό,τι θέλει! :p

 

 

Πηγή: http://www.newsauto.gr/to-efialtiko-senario-gia-ta-teli-kikloforias/

 

:p:P:P:P

 

Εγω λεω να πληρώνει και ενα φορο όποιος σκέφτεται να αγοράσει αυτοκίνητο...γιατί οχι;;;;   :rolleyes:  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή ιδέα για καθαρισμό στα υφάσματα των καθισματων έχουμε; εντόπισα κάτι μικρούς αλλά ενοχλητικους λεκεδες από κάτι που μάλλον έχει σταξει.

Παίζει να βγουν ή θα πρέπει να τρέχω σε κανένα ταπετσερη;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή ιδέα για καθαρισμό στα υφάσματα των καθισματων έχουμε; εντόπισα κάτι μικρούς αλλά ενοχλητικους λεκεδες από κάτι που μάλλον έχει σταξει.

Παίζει να βγουν ή θα πρέπει να τρέχω σε κανένα ταπετσερη;

Ti λεκέδες; Δοκίμασε ένα APC για αρχή σε μέτρια αραίωση με τριψιμο με ενα μαλακο βουρτσάκι και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1000 με apc θα βγεί λογικά. Απλά πριν ψεκάσεις το κάθισμα δοκίμασε το σε ενα σημείο οχι και τόσο εμφανές, πχ  στην πλάτη του καθίσματος χαμηλά για να αποκλείσεις εντελώς το ενδεχόμενο αποχρωματισμού ή οτιδήποτε άλλο απο το apc. Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα με νορμάλ αραίωση αλλά με κάποια πράγματα... u can't be too careful που λενε και στο χωριό μου :p

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Κάποια καλή ιδέα για καθαρισμό στα υφάσματα των καθισματων έχουμε; εντόπισα κάτι μικρούς αλλά ενοχλητικους λεκεδες από κάτι που μάλλον έχει σταξει.

Παίζει να βγουν ή θα πρέπει να τρέχω σε κανένα ταπετσερη;

 

omino-bianco-carpetsofa.jpg

αυτο με εβγαλε καφε.Αλλα και της armor all που δοκιμασα σε πελατη του αδερφου μου καθαρισε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ξέρετε αν παίζει να βρω τίποτα από αυτά σε σούπερ μάρκετ ή θα πρέπει να τα ψάχνω στο Πρακτικερ;

To πρωτο το δικο μου σε σουπερ μαρκετ.Το armor all σε πρακτικερ, εκει βασικα θα βρεις και απο αλλες εταιρειες

απλα αναφερα το συγκεκριμενο γιατι το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ξέρετε αν παίζει να βρω τίποτα από αυτά σε σούπερ μάρκετ ή θα πρέπει να τα ψάχνω στο Πρακτικερ;

 

Σε sm ή praktiker δεν νομίζω οτι θα βρεις apc. Δεν έχουν προιόντα για detailing δυστυχώς. Ολο και κάτι θα έχουν όμως τύπου armor all/sonax όπως προτάθηκε πιο πάνω...

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

To πρωτο το δικο μου σε σουπερ μαρκετ.Το armor all σε πρακτικερ, εκει βασικα θα βρεις και απο αλλες εταιρειες

απλα αναφερα το συγκεκριμενο γιατι το εχω δοκιμασει.

Για APC: http://www.auto-star.gr/product.php?products_id=377

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Respect στην Renault. Πριν 2 βδομάδες ξεκινάω το αμάξι και στα 10 μέτρα γίνεται χριστουγεννιάτικο δέντρο το ταμπλό, stop, emergency, car is blowing up, you will die κτλ.  Όπισθεν, παρκάρω και βλέπω μια κοιλίδα από λάδι να σχηματίζετε. Κατεβάζω το μισό ευαγγέλιο αλλά οκ έχω 6 μήνες εργοστασιακή εγγύηση ακόμα, παίρνω οδική βοήθεια, έρχεται το παίρνει και το πάει στο γκαράζ. Ο τύπος που το αγόρασα δεν έκανε τα σερβις σε συνεργείο της Renault. Με παίρνουν τηλ, λάθος φίλτρο λαδιού χρησιμοποιεί το αμάξι. Χαλασμένη κι η αντλία και τα κουζινέτα στροφαλοφόρου. Τον ήπιαμε λέω πάει κι η μηχανή αλλά ευτυχώς δεν είχε πάθει τίποτα. Κι ευτυχώς, ξηγήθηκαν καλά και είπαν ότι ακόμα και με τέτοιο φίλτρο δε θα έπρεπε να χαλάσει η αντλία οπότε τα αναλαμβάνουν όλα εντός εγγύησης. Δεν πλήρωσα δραχμή (περίπου 1500 θα πήγαινε το όλο πανηγύρι) και το αμάξι είναι μια χαρά. Άνετα αν ήθελαν τα έριχναν όλα στο φίλτρο και δε μπορούσα να πω και τίποτα. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε χθες και το test drive του Auris 1.8 Hybrid (Βενζίνη-ηλεκτροκινητήρας) e-CTV (αυτόματο). Εντυπωσιάστηκα από το πόσο αθόρυβο είναι όσο δουλεύει μόνο ο ηλεκτροκινητήρας. Απογοητεύτηκα με την επιτάχυνση του και τον υπερβολικό θόρυβο που κάνει ο κινητήρας όταν "ανεβάζεις στροφές" για να κάνεις πχ προσπέραση.

 

Όπως φαίνεται όμως το "game-breaker" είναι η πώληση των παλιών αυτοκινήτων των γονιών μου, αφού ο αντιπρόσωπος της TOYOTA στο Ρέθυμνο μας δίνει 1500€ για το Peugeot 206 1400cc και 1000€(!!) για το 1600cc Megane Sedane. Αντίθετα ο αντιπρόσωπος της VW μας δίνει 2500€ και 3000€ αντίστοιχα. Οπότε με αυτή τη διαφορά βάζεις και ότι έξτρα θες στο Golf και φέρνοντας τα στα ίδια λεφτά με το Auris πλέον κερδίζει το Golf. Αν βάλεις και ότι ο αντιπρόσωπος της VW είναι παλιός γνωστός των γονιών μου, φαίνεται πως κερδίζει το Golf.

 

Ένα θέμα που προκύπτει βέβαια είναι ότι το Golf απ' ότι διαβάζω θα πάρει facelift το 2016. Βέβαια δε νομίζω ότι αντέχουμε με τα παλιά μέχρι τότε, αφού θα πρέπει να πληρώσουμε τέλη για αυτά, μπορεί να προκύψουν βλάβες, να πέσει η τιμή που προσφέρουν οι αντιπρόσωποι κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πρότεινα να περιμένετε αν σας παίρνει, γιατί εκτός του facelift , ίσως έρθουν και νέοι κινητήρες (αν και κομματάκι δύσκολο) μετά το όλο θέμα με τους TDI.
 
Και το οικονομικό που λες να μην ήταν στη μέση, Prius δε θα αγόραζα με τίποτα εγώ, όπως επίσης και το τωρινό Auris. Οποιαδήποτε άλλα μοντέλα ναι, αλλά αυτά είναι απαίσια σε εμφάνιση (προσωπική άποψη βέβαια αυτό / γούστα), και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τέτοιο οικονομικό όριο. Επίσης στα ίδια χρήματα με το Prius νομίζω κυμαίνεται και το Rav4, γιατί δε του ρίχνετε μια ματιά; ;)

Edit: Άκυρο, μπέρδεψα το Auris με το Prius

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί το χουν ξεφτυλίσει με τα facelift γενικώς, κάθε 1μιση χρόνο πανω κάτω βρίσκεσαι με "παλιό" αμάξι! 

 

Ο θόρυβος του auris είναι ανεμενόμενος λόγο κιβωτίου. Το cvt είναι η χειρότερη εκδοχή αυτόματου που μπορείς να πάρεις και ειδικά απέναντι στο dsg είναι αρχαιολογία και σαν φιλοσοφία και σαν οδήγηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.