Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Εχει ενα 850 στην Καλλιθεα στον Sitta-Flaski που παω το Ε46 μου για σερβις, ολα τα λ7...

Μωβ χρωμα και με πολλα εξτρα.

Αν εχεις φραγκα πολλα και εισαι συλλεκτης, το παιρνεις ανετα!!

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω οτι μια έκδοση της 850 που πραγματικά έχει resale value είναι

η 850CSi , το ηπιότερο υποκατάστατο της M8 που δεν λάβαμε.

Ένα sporty cruiser θα λέγαμε παρά η κλασική BMW εμπειρία, χωρίς να είναι κακό αυτό εφόσον ξέρεις 

τι ψάχνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την άλλη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά πάμε για αλλαγή ελαστικών. Ποια ημερομηνία παραγωγής θεωρείται καλή για τη τρέχον περίοδο;

Μη μου φέρουν πχ τίποτα παλιά αν και δε το νομίζω καθώς τα κάνουν παραγγελία (λογικά από εντός Ελλάδας και όχι εξωτερικό).

 

Και τέλος να προτιμήσω H ή V; Τώρα και από μαμά φοράει 87V αν δε κάνω λάθος. Να παραμείνω σε V ή να βάλω H που θα ζεσταίνονται πιο εύκολα;

Η διαφορά είναι 30χλμ, 210 και 230 αντίστοιχα λένε Max. Ταχύτητες που δε θα φτάσει, οπότε θεωρώ ότι και στις δύο περιπτώσεις είναι καλυμμένο το αμάξι σε αυτό το τομέα.

 

Λέω για Goodyear Eff. Grip Performance, έχετε κάποια αντιπρόταση κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Λογω κρισης στοκ δεν υπαρχει στις αποθηκες οποτε οτι και να βαλεις θα ειναι φρεσκο.. Τον 7ο/15 εβαλα 235/40/18 potenza στο σιροκκο με dot1515.

Εκτος και αν εχει ξεμεινει κανενα σετακι στον λαστιχα σου και στο αφησει σε καλυτερη τιμη για να το διωξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2016 at 2:32 AM, UltraB said:

άκουγα και κάμποση ώρα ραδιόφωνο με σβηστό το αμάξι όταν έβγαλα τη φωτογραφία.

 

 

On 15/4/2016 at 9:06 AM, GriGaS said:

H σωστή τάση όταν λειτουργεί το αυτοκίνητο, σημαίνει κατά κύριο λόγο ότι λειτουργεί σωστά το κύκλωμα φόρτισής της. Το θέμα είναι ότι με σβηστό το αυτοκίνητο θα έπρεπε να είναι 12.7-12.8.

 

Μετά από 2 μέρες ακινησία με καινούρια μπαταρία μου έδειξε 12,6 βολτ.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, PetrosD said:

Μετά από 2 μέρες ακινησία με καινούρια μπαταρία μου έδειξε 12,6 βολτ.

Με καινούργια μπαταρία όμως. Πόσο σου βγάζει κανονικά; Εμένα έχει τα χρονάκια της...

 

Θα τη κρατήσω όσο αντέξει (μέχρι να αρχίσει να ζορίζεται να πάρει μπρος), θα της κάνω και μια φόρτιση πιο πριν, γιατί την άλλη εβδομάδα θα τα σκάσω για λάστιχα και όσο να ναι, δεν είμαστε για πολλά πολλά τέτοιες εποχές.

 

Πάντως επειδή και εμένα μένει σε ακινησία αρκετές φορές για μερικές μέρες, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, PetrosD said:

Κάνε ένα κόπο και μέτρα την τάση στη μπαταρία μετά από βόλτα, με αναμμένη τη μηχανή.

Έλα ρε γαμώτο, πριν από λίγο γύρισα και να σου πω την αλήθεια το παρατήρησα αλλά δε συγκράτησα πόσο έδειχνε :erm:

Link to comment
Share on other sites

Update: Έβαλα τα EfficientGrip Performance τελικά με ημ. παραγωγής 11.16 :T:

 

Να σημειώσω μήπως ενδιαφέρεται κανείς. Όποιος έχει την 6Jx16 σε Opel Corsa D μπορεί να βάλει 205/55/16 μιας και κάθονται μια χαρά στη ζάντα και στο αυτοκίνητο.
Έλεγξαν ότι δε βρίσκουν στους θόλους και όλα τα συναφή, για όποιον ενδιαφέρεται για την τοποθέτηση τους σε σχέση με τα 195/55/16. Επίσης τα παιδιά στην αντιπροσωπεία της Goodyear με διαβεβαίωσαν ότι δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Βέβαια όλα αυτά από την πείρα που έχουνε μιας και κανείς δε μπορεί να σου διαβεβαιώσει κάτι τέτοιο στο 100% χωρίς τα ανάλογα τεστ, ελέγχους και όλα τα συναφή πέρα από την ίδια την Opel. Τέλος να αναφέρω ότι η διαφορά στο αισθητικό κομμάτι με το 205/55/16 σε σχέση με τα 195 είναι μηδαμινή μιας και είχα και τα δύο πάνω και τα είδα δίπλα δίπλα. Πόσο μάλλον αν έχετε λάστιχο με τακούνι όπως για παράδειγμα τα Goodyear Excellence.

 

Τελικά όμως κατέληξα στα 195/55/16 που είχαν 90€ παραπάνω και μετά από την παρότρυνση τους να βάλω ότι προτείνει ο κατασκευαστής αν μπορώ να διαθέσω τα περισσότερα χρήματα.

 

PS: Έχω το Sport μοντέλο που είναι χαμηλωμένο κατά 1εκ αν δε κάνω λάθος, οπότε στα υπόλοιπα θα υπάρχει ακόμα περισσότερος χώρος για τα 205.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα 205/55/16  είναι πολύ διαδεδομένη διάσταση και είναι πιο φτηνά. Εγώ θα τα έβαζα, έστω κι αν έχανα ελάχιστα από επιδόσεις και οικονομία καυσίμου. Περιττά μεν, αλλά 90 ευρώ για βενζίνες για βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτοιμος ήμουν άπλα επειδή δεν έχω εμπειρία λέω άσε μη μου βγει σε χειρότερο...

 

Εντωμεταξύ με την αλλαγή εμφανίστηκε και ένα πρόβλημα και ελπίζω τα λεφτά που θα γλίτωνα να μην μου τα βγάλει αυτό γιατί... :fie:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 2cpu said:

το προβλημα σου.αφορα τις ζαντες μηπως?

Όχι, μακάρι να ταν οι ζάντες μιας και θεωρώ ότι θα έβγαιναν πιο φτηνά. Δε ξέρω τι ακριβώς είναι. Όταν το πάω να το δουν και έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.