Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

racechip θα έπαιρνα αλλά 200+ πάνε πολλά... ενώ το άλλο 84 ευρώ...... και η εταιρία που το φτιάχνει έχει φτιάξει και ηλεκτρικό αυτοκίνητο! χαχαα πιστεύω δεν είναι καμία τέλειος γτπκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

yaris να γουστάρεις... πεταμένα γιατί δεν θα κάνει δουλειά? ή γιατί είναι "χαζό" τα λεφτά αυτά για βελτιώση του ρεσπονσε?

Απλά πάτα πιο βαθιά το γκάζι.

Το ίδιο αποτέλεσμα θα εχεις.:p

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο φίλοςςςςς!!! πολύ ωραία δουλεία.....

ναι turbo ειναι...δεν εννοώ το lag της τουρμπινας....αλλά του πεντάλ όταν λέω lag....λογικό είναι να λαγγάρει στα χαμηλά μέχρι να ανοίξει το τούρμπο λίγο αλλά δεν εννοώ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, f117 said:

δεν εννοώ το lag της τουρμπινας....αλλά του πεντάλ όταν λέω lag....λογικό είναι να λαγγάρει στα χαμηλά μέχρι να ανοίξει το τούρμπο λίγο αλλά δεν εννοώ αυτό...

 

Αυτό είχα καταλάβει, απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

ναι turbo ειναι...δεν εννοώ το lag της τουρμπινας....αλλά του πεντάλ όταν λέω lag....λογικό είναι να λαγγάρει στα χαμηλά μέχρι να ανοίξει το τούρμπο λίγο αλλά δεν εννοώ αυτό...

Το lag που καταλαβαινεις ειναι,.... της τουρμπινας

πριν 7 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Κατι τετοια ο Ρωσος τα φτιαχνει τελεια

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια , για το αμαξι μου (bmw e34 m20 μοτερ) τι αντιψυκτικό ετοιμο προς χρηση να παρω?  g12, g11 , non g οτι ναναι μαρκα απο Πρακτικερ?

Θελω κατι οικονομικο και καλο γιατι πρεπει να γεμίσω ολο το συστημα ( 10λιτρα καπου) και στο ιντερνετ χαθηκα στα φορουμ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα πάρεις έτοιμο προς χρήση. Θα πας να βρεις BERU ή SWAG με γύρω στα 8 ευρώ το 1,5 λίτρο και θα το αραιώσεις, σύμφωνα με την ελάχιστη θερμοκρασία του περιβάλλωντος το χειμώνα και τις οδηγίες πάνω στο μπουκάλι.

Τώρα, για το χρώμα του αντιψυκτικού, εγώ στο M50 βάζω το μπλε, αλλά για σένα θα ρωτήσω και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη περνω ενα τετοιο ( τυχαιο λινκ) https://www.first.com.gr/product/αντιψυκτικο-swag-g12-99919400-15l-antifreeze/

 

Γιατι οχι ετοιμο ? ενα ...αντιψυκτικο δεν ειναι απλα αραιωμενο? (:Ρ)

με ενα ετοιμο προς χρηση, κινδυνεύω ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δύο τέτοια παίρνεις. Είναι ίδιο μπουκάλι, αλλά με μπλε καπάκι. Το αντιψυκτικό "νομίζω" ότι είναι απλά νερό με χρώμα, δεν κάνει τίποτα.

Επίσης και μάρκα Meyle μπορείς να βρεις.

ΜΟΝΟ ΜΠΛΕ στο χρώμα! Πάρε μπλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SirDiman έγραψε:

Εχω μια απορια , για το αμαξι μου (bmw e34 m20 μοτερ) τι αντιψυκτικό ετοιμο προς χρηση να παρω?  g12, g11 , non g οτι ναναι μαρκα απο Πρακτικερ?

Ο,τι βαζει ο κατασκευαστης

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2017 at 9:21 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Το lag που καταλαβαινεις ειναι,.... της τουρμπινας

Κατι τετοια ο Ρωσος τα φτιαχνει τελεια

δεν είναι της τουρμπίνας... άμα είσαι με 2800 και βλέπεις 0,7bar και πατάς δεν νομίζω οτι 0.1-0.2 παραπάνω που φτάνει...ο χρόνος για να φτάσει να είναι το lag... απόκριση γκαζιού...πεντάλ είναι το θέμα

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πολλά km με Yaris 1.4 D-4D του 2015. Σανιδώνεις το γκάζι και θέλει 1-1.5s για να σπουλάρει. Δεν είναι θέμα απόκρισης πεντάλ, είναι turbo lag.

Το πεντάλ έχει πολύ καλύτερη απόκριση από το δικό μου 1.33 του 2009, και μάλιστα σε βαθμό που έπαθα πλάκα όταν το πρωτο-οδήγησα.

 

Η συμβουλή μου είναι να επενδύσεις τα χρήματα σε κάτι πιο ουσιώδες, αν οπωσδήποτε θέλεις να προχωρήσεις σε βελτιώσεις.

Για παράδειγμα, εγώ μάζεψα λίγα λεφτά και έβαλα ένα σετ αμορτισέρ Bilstein B6 (κίτρινα). Το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο σταθερό πλέον, σε όλες τις συνθήκες.
Πάντα εντός ορίων όμως, και έχοντας επίγνωση του τι αμάξι έχουμε. Ό,τι και να κάνουμε, θα παραμείνει ένα τίμιο αμαξάκι πόλης.

Καθένας βέβαια κάνει το κουμάντο του και αποφασίζει ό,τι του αρέσει περισσότερο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.