Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Μιας και μιλούσαμε για τιμές...

https://www.onlydriving.gr/opel-insignia-apo-21950e/

 

Insignia GS Selection 1.5 Turbo Direct Injection MT6 - 1.500 / 140 από 21.950€!

Νομίζω καλές τιμές. Μένει να έρθει κιόλας να το δούμε από κοντά!

 

Άλλος ένας λόγος να μην πάρει κάποιος το Civic :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Μιας και μιλούσαμε για τιμές...

https://www.onlydriving.gr/opel-insignia-apo-21950e/

 

Insignia GS Selection 1.5 Turbo Direct Injection MT6 - 1.500 / 140 από 21.950€!

Νομίζω καλές τιμές. Μένει να έρθει κιόλας να το δούμε από κοντά!

 

Άλλος ένας λόγος να μην πάρει κάποιος το Civic :p

Έχεις προτείνει τα πάντα πάντως.

 

Πρότεινε και ενα brz και ενα hummer για να είσαι μέσα σε όλα.

 

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιός ψάχνει και τι ψάχνει?

 

Σε VFM αξίζουν στο ελλάντα τα ford. Αν ισχύουν ακόμα τα προωθητικά.=σύντομα αλλαγή μοντέλου, ειδικά στην περίπτωση focus...

 

Δηλαδή τα focus - fiesta στις κατηγορίες τους παίζουν δίχως αντίπαλο. (βγαίνουν φτηνότερα και απο kia - hyundai)

Επίσης συμφέρον είναι και το baleno αλλά είναι λίγο μπλιάξ.

Το νέο swift παλεύεται και αναμένεται να συνδυάζει τις αρετές του baleno (800-850κιλά) με μια λιγότερο μπλιάξ εμφάνιση. 

Μετά καλό vfm βγάζει το Captyr άλλη κατοιγορία (crossoverάκι) σε δίχρωμο προσωπικά μου αρέσει και μένα.

Στην ίδια κατηγορία για κάποιο λόγο μου αρέσει και το fiat 500x που και αυτό δεν τινάζει την banka στον αέρα

Μου αρέσει και το juke αλλά όπου το έχω πεί έχω εισπράξει μούντζες.:hehe:

 

Τώρα αυτά αν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου.

Αν έχεις απεριόριστο budget, απλά αγνοείς τα παραπάνω και πας όπου σε οδηγήσει το πάθος. BMW, audi, alfa, mazda, smart, land rover, jeep, lexus, tesla:p ...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος uhu έγραψε:

Τώρα αυτά αν απλά θες να κάνεις την δουλειά σου.

Αν έχεις απεριόριστο budget, απλά αγνοείς τα παραπάνω και πας όπου σε οδηγήσει το πάθος. BMW, audi, alfa, mazda, smart, land rover, jeep, lexus, tesla:p ...

wat? Τί κάνει αυτό εκεί πέρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστααααα.....!!!την ειδαμε και την οδηγησαμε....!! 1.6 diesel 120hp 6ταχυτη.

+καλη ορατοτητα 

+φρενα

+οδηγικη αισθηση

+στριψιμο

+3 οδηγικα mode (διαφορετικο response στο γκαζι...διαφορετικη χαρτογραφηση)

+μηδενικο lag

+απο 1500+ η ροπη

 

 

-περιορισμενος χωρος επιβατων

-περιορισμος στο υψος των πισω επιβατων

-αβολος τεμπελης οσο αναφορα την χρηση του χειροφρενου

-πολιτισμενη επιταχυνση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

https://www.autoblog.gr/2017/06/02/h-bmw-tha-eksagei-autokinhta-pou-kataskeuazontai-sth-kina-se-eurwph-kai-hpa/

 

Να δω τώρα τι θα λένε αυτοί που έκραζαν κάτι γιαπωνέζικα made in Turkey...

Δεν ξέρω τι λες αλλά baleno 1.6 16v του 1998 made in japan και vitara 16 16v πάλι του 1997 made in spain είναι η μέρα με την νύχτα.

Και τα 2 ίδιο ακριβώς μοτέρ περίπου τα ίδια χιλιόμετρα και με τον ίδιο τρόπο. Το baleno και με ac = ενα ζόρι παραπάνω...

Ζημιές άνω του 2χίλιαρου για το vitara, προβλήματα στεγανότητας, αστάθειες ρελαντί, βολάν, μίζα διαρροές νερού που οδήγησαν τελικά σε ράγισμα του καπακιού και πέταμα του πρώτου κινητήρα και μετά ξανά μανά στο παρατσάκ για τον 2ο ευτυχώς μόνο φλάτζα, και καμιά 4άρα βαλβίδες έχει κάψει και αρκετά άλλα σε σχέση με συμπλέκτη κυρίως, που τελικά ήταν ντίζα και όχι συμπλέκτης αλλά μας πήραν στο λαιμό τους οι μαστοράδες.

 

Το japan japan baleno τώρα. Μια κλειδαριά συνοδηγού που βρήκα απο το car με 30 ευρό και έναν πολλαπλασιαστή 40 ευρό καινούργιο απο έναν με ανταλλακτικά στην περιοχή μου.

 

Και τα δυο κινούνται, το baleno καλύτερα, βασικά σαν να βγήκε χτες απο το εργοστάσιο αν εξαιρέσεις τις αναρτήσεις που είναι μαμά και έχουν 250000χλμ οπως όλο το αμάξι.:hehe:

Επειδή είναι πιο πολλά τα αμάξια από εμάς έχουμε καταθέσει πινακίδες στο balenάκι.

Κρίμα, αλλά το vitara παρά τις ζημιές αρέσει σε όλους περισσότερο.

Ειδικά το χειμώνα και το καλοκαίρι.:D

 

Εχουν και οι παλιατζούρες την πλάκα τους.

Στην οικογένεια τα suzukάκια έχουν κερδίσει με το σπαθί τους το brand loyalty.

To δε baleno ειδικά... τι σπαθί, katana.

 

Γι αυτό έγραψα πιο πάνω για baleno και swift...

Δεν είμαι τρελός και μένα μπέμπες μου αρέσουν και ιαπωνέζικες πισωκούνες.:metal:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, f117 said:

Μαλιστααααα.....!!!την ειδαμε και την οδηγησαμε....!! 1.6 diesel 120hp 6ταχυτη.

+καλη ορατοτητα 

+φρενα

+οδηγικη αισθηση

+στριψιμο

+3 οδηγικα mode (διαφορετικο response στο γκαζι...διαφορετικη χαρτογραφηση)

+μηδενικο lag

+απο 1500+ η ροπη

 

περιορισμενος χωρος επιβατων

-περιορισμος στο υψος των πισω επιβατων

-αβολος τεμπελης οσο αναφορα την χρηση του χειροφρενου

-πολιτισμενη επιταχυνση

δεν θέλω να ευλογίσω τα γένια μου αλλά γιαυτό είμαι ευχαριστημένος από το αστρα μου....έχω όλα τα +  {εκτός από τα οδηγικά Modes } και - της αλφα ως +

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

On 06/02/2017 at 0:15 AM, UltraB said:

Άνετα. Αν οδηγήσεις την Giulietta θα τα ξεχάσεις όλα αυτά!

Σίγουρα το κομμάτι της αξιοπιστίας είναι μελανό αλλά πιστεύω ότι είναι μη σου τρέχει. Σε άλλους δεν βγάζουν τίποτα (γενικά, όχι μόνα τα Ιταλικά) και άλλους τους έχουν ταράξει τα προβλήματα.

156 15ετιας,  το μόνο που έβγαλε μέχρι στιγμής είναι εναλλακτη λαδιού...  177000 μέχρι στιγμής... Κάθε μέρα οδηγαω 15 διαφορετικά αυτοκίνητα και μόνο ότι στην επιστροφή σπίτι θα μπω στην αλφιτσα μου, μου φτάνει για να φτάσει το χαμόγελο στα αυτιά!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

αα...επίσης ... σαν επιδόσεις είναι τα ίδια με το yaris μαμα...... μόνη διαφορά η καλύτερη απόκριση στο γκάζι

Το νέο ή το παλιό;

 

Έχω οδηγήσει το παλιό και μεταξύ τους τα δύο αυτοκίνητα είναι η μέρα με την νύχτα, σε όλους τους τομείς και ας πλησιάζει το ένα το άλλο σε επιδόσεις  (σε 0-100 καλύτερα).

Βέβαια παίζουν σε άλλη κατηγορία, άλλος εύρος τιμής και το καθένα στοχεύει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2017 at 0:26 PM, uhu said:

 

 

OMG!!!

 

Ρε παίδες αυτό είναι αληθινό ή το έχουν μοντάρει???

το κομματι που ειναι βραδυ και βγαινει ο αλλος αριστερα ειναι αληθινο οπως και αυτο που το suv κανει τουμπα οταν επεσε στον μπροστινο, το ειχα δει παλαιότερα τα υπολοιπα μαλλον οχι οπως εχει απαντησει ο φιλος απο πανω..

Το ρανταρ παντως του τεσλα μπορει να δει μεχρι 2 ή 3 αυτοκινητα μπροστα (δες το κλιπ με το suv στην εθνικη)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζετε όλα τα αυτοκίνητα σε ένα τσουβάλι ανάλογα την χώρα προέλευσης; Πλέον με τις αλλαξοκ@λιές που γίνονται όλοι οδηγάμε "ένα" πράγμα σχεδόν στις αντίστοιχες κατηγορίες. 

Το made in Japan. (:P)  είναι άλλος ένας μύθος και αυτός φυσικά, ο ιδιοκτήτης και η χρήση του αυτοκινήτου είναι ο κυριότερος παράγοντας για τις βλάβες και την συντήρηση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2017 at 9:45 AM, GriGaS said:

το Yaris μου (1.33 ατμόσφαιρα 101 άλογα) που σε περιαστική χρήση έχει 5.5 λτ/100 και εθνική οδό ανεβαίνει στα 6.0-6.2.

 

Συγχαρητήρια! Όσο έχει το 320 diesel μου δύο χιλιάδων κυβικών, 150 ίππων και 33 κιλών ροπής, στις ίδιες συνθήκες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.