Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

7 hours ago, Thresh86 said:

Ξέρουμε καλό γενικό συνεργείο για Ford , Θεσσαλονίκη μεριά ?

Σχεδόν όλοι από την εταιρεία το πάμε σε έναν μηχανικό στην Καρδία, Θοδωρής λέγεται και το μαγαζί έχει το ίδιο όνομα. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Μου αρέσει που είναι απόλυτα ειλικρινής και αν κάτι δεν μπορεί να το φτιάξει σε ενημερώνει πριν ξεκινήσει, καθώς και είναι αρκετά οικονομικός! Και το προηγούμενο αυτοκίνητό μου αλλά και αυτό που έχω εκεί το πάω. Είναι μακριά ειδικά αν μένεις δυτικά αλλά μία δοκιμή πιστεύω θα σε πείσει!  (Είμαι από Αθήνα και έχω εγκατασταθεί τα τελευταία 4 χρόνια Θεσ/νίκη, καμία σχέση δεν έχω με αυτόν ή με οποιονδήποτε άλλο! :) )

Έγινε επεξεργασία από panos444
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review για ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο.
 

Απ'ότι φαίνεται η Lexus έπιασε το νόημα οτι το να πας direct αντιπαράθεση σε established φίρμες κύρους (my a**) , δεν 

πρόκειται να αποδώσει , οπότε η εναλλακτική προσέγγιση και ο σεβασμός στις επιθυμίες του κοινού σου 

είναι αυτό που (μάλλον?) θα οδηγήσει σε αποτελέσματα.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γλυκοκοιτάζω το Polo αλλά δεν έχω καταλήξει αν θέλω αυτόματο, βενζίνη ή πετρέλαιο. Τι λέτε εσείς;

 

Επίσης σε αυτή την κατηγορία τι λέτε να κοιτάξω σε άλλες εταιρείες;

 

PS: οι γονείς μου έχουν το Golf TDI Bluemotion DSG και είμαι εντυπωσιασμένος από την ποιότητα κατασκευής και την απόδοση του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Το ενδιαφέρον είναι ότι με λιγότερο από €16k υπάρχει η έκδοση FR με τον νέο 1,5tsi evo.

++ Νέα πλατφόρμα, νέος κινητήρας, μεγαλύτεροι χώροι, πιο ελαφρύ, με αρκετά gadgets και σε πολύ δελεαστική τιμή.

 

Link to comment
Share on other sites

Και η τωρινή έκδοση 1.8 με τα 189 άλογα είναι πολύ δελεαστική, αλλά όντως το ταμπλώ είναι χάλια.

Σύγχρονο αυτοκίνητο και να μην έχει την οθόνη πάνω πάνω στην κονσόλα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Γλυκοκοιτάζω το Polo αλλά δεν έχω καταλήξει αν θέλω αυτόματο, βενζίνη ή πετρέλαιο. Τι λέτε εσείς;

 

Επίσης σε αυτή την κατηγορία τι λέτε να κοιτάξω σε άλλες εταιρείες;

 

PS: οι γονείς μου έχουν το Golf TDI Bluemotion DSG και είμαι εντυπωσιασμένος από την ποιότητα κατασκευής και την απόδοση του.

Ευχάριστη επιλογή αλλά πρέπει να αποσαφηνίσεις τι σενάριο χρήσης θέλεις. 
Απόλυτη οικονομία και χρήση κυρίως σε πόλη ή και εξορμήσεις περιλαμβάνονται ?

Το πετρέλαιο επίσης είναι σε ορίζοντα απαξίωσης (βλέπε επερχόμενες νομοθεσίες σε μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις) οπότε

μόνο αν θέλεις την απόλυτη οικονομία και δε σε πολυνιάζει η μεταπώληση αργότερα.

 

Είδα απο κοντά το νέο Micra και είναι πράγματι ίσως η καλύτερη πρόταση αυτή τη στιγμή στη κατηγορία του,

αξίζει να το κάνεις ένα test drive το 90άρι (900cc, 3 cyl, turbo)

 

micra-web-0334.jpg?itok=9PXmn2mA

9770230_g_b.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Thresh86 said:

αξίζει να το κάνεις ένα test drive το 90άρι (900cc, 3 cyl, turbo)

Τα 3κύλινδρα γενικά μου αφήνουν στυφή γεύση. Οδήγησα πρόσφατα και το 208 με τον 1.2. Ενώ το σαλόνι του και οι αναρτήσεις είναι υποδειγματικά για το επίπεδο τιμής του, στις στροφές που βγάζει τη ροπή του ο κινητήρας ήταν ενοχλητικά θορυβώδης.

 

Η Nissan αναρωτιέμαι γιατί στο θέμα της εγγύησης έχει μείνει σε προηγούμενη δεκαετία (φίλος πήρε μόλις με 3 χρόνια). Σε αυτήν την κατηγορία ίσως αξίζει να δεις και κανένα i20, που βγαίνει με ατμοσφαιρικούς και τούρμπο, με πολύ πιο "ευρωπαϊκό" σουλούπι από τα παλιότερα μοντέλα της Hyundai, αλλά συγκριτικά πιο φτηνό εσωτερικό.

 

Για κάτι κοντά στο Polo σε φιλοσοφία μπορείς να δεις και το Corsa, στο οποίο νομίζω οι επιλογές κινητήρα/κιβωτίου σε βενζίνη είναι η εξής μία: αυτόματο ή μηχανικό, αποκλειστικά στα 1.4l. ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.