Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Υπάρχει όμως απόσβεση ... σε εμένα έγινε μετά τις 60.000 θεωρώντας οτι αν είχα το αντίστοιχο βενζίνης θα κατανάλωνα ΜΟΝΟ ένα λίτρο παραπάνω κατα μέσω όρο

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

On 2017-5-30 at 9:53 PM, f117 said:

Εν τελη...γιατι οχι οδηγοκεντρικα πετρελαιο....?

 

14 hours ago, f117 said:

Δεν νομίζω να στέκεται στο περιβάλλον... γιατί αναφέρθηκε : "Έκανα την περασμένη βδομάδα μια ενδιαφέρουσα διαδρομή (Μαραθώνας - Αυλώνας από το βουνό) και θυμήθηκα γιατί δεν θα έπαιρνα ποτέ diesel!" Δηλαδή στριφτερή διαδρομή...

 

10 hours ago, f117 said:

Ναι οκ...αλλά αυτό είναι περιβαλλοντολογοκεντρικά! αχαχαχ

Εγώ πιστεύω πως το πετρελαιάκι στρίβει κομπλέ και σβέλτα λόγω ροπής και δεν κάει όσο η βενζίνη άμα το ζορίζεις.

'Οντως είναι μικρές οι διαφορές στην κατανάλωση στην νορμαλ οδήγηση αλλά άμα το πατήσεις εκεί νομίζω μεγαλώνει η διαφορά υπέρ του πετρελαίου... άμα πηγαίνεις τάπα με το πετρέλαιο είσαι πολύ πιο χαμηλά από το  άμα πηγαίνεις τάπα με την βενζίνη...εκεί φαίνεται η διαφορά.

Ε θέλει πολύ ψάξιμο για να πάει και να στρίψει. Ενώ σε βενζίνη όλα είναι σχετικά μάχιμα, για να μη λέω για τα δικά μου αυτοκίνητα πάλι, i20 που είχα νοικιάσει με τον 1.2, micra με τον 1.2 (x2 φορές) κλπ. ήταν όλα μάχιμα στις στροφούλες. Diesel μια φορά έχω νοικιάσει και δεν πήγαινε (fiesta 1.5), σίγουρα αν πάρεις κάποιον καλύτερο συνδυασμό πιθανώς να πηγαίνει καλά. Π.χ. ένα grande punto με τον 1.6 120 άλογα θα πηγαίνει. Φίλου μου η 316d πήγαινε απίστευτα. Ή αυτό ( :D ): 

 

Αν όμως δεν σκεφτόμουνα το καύσιμο καθόλου, προφανώς θα έπαιρνα (ξανά) βενζίνη και δη ατμοσφαιρικό. Μόνο ο ήχος στις ψηλές στροφές αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος uhu έγραψε:

 

 

OMG!!!

 

Ρε παίδες αυτό είναι αληθινό ή το έχουν μοντάρει???

Παράθεση

first clip has an engine rumble and the timestamp is from the fourth clip, second clip has the timestamp from the third one. also the last clip has a blurred out timestamp on the top right and the audio of the beep clearly has a different background than what's going on in the video. also it beeps TWICE, the first beep isn't even a potential accident. that alone should give up that it's fake.

 

όσο για το κράξιμο , δεν τρώει η τεχνολογία τη σφοδρή κριτική  αλλά οι μέθοδοι που αδειοδοτείται, ούσα  ανώριμη και δυνητικά θανατηφόρα, χωρίς δικλείδες ασφαλείας σε απρόσεκτους χρηστες-οδηγούς 

(γιατί πλέον για χρήστες μιλάμε παρά για οδηγούς) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε... http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=114626065

 

Παράθεση

Αλλαγές στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας επεξεργάζεται το υπουργείο Οικονομικών. Όπως ανέφερε η υφυπουργός Κ. Παπανάτσιου, είναι υπό επεξεργασία πρόταση για να γίνουν αναλογικότερα, καθώς θα συνυπολογίζονται τα κυβικά και η παλαιότητα, ενώ γίνεται προσπάθεια να συμπεριληφθεί και η τιμή αγοράς καθώς και κριτήρια, όπως η ρύπανση.

Απόδοση 1.02 ότι θα μετράνε τα και τα κυβικά (όπου τους συμφέρει) και δεν θα μετράει η αξία. Έτσι τα μεγάλου κυβισμού και χαμηλών ρύπων θα πληρώνουν περισσότερο! :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

όσο για το κράξιμο , δεν τρώει η τεχνολογία τη σφοδρή κριτική  αλλά οι μέθοδοι που αδειοδοτείται, ούσα  ανώριμη και δυνητικά θανατηφόρα, χωρίς δικλείδες ασφαλείας σε απρόσεκτους χρηστες-οδηγούς 

(γιατί πλέον για χρήστες μιλάμε παρά για οδηγούς) 

Αν ήταν ή είναι αληθινό πάντως = βλέπω το θάνατο σου.

Σε μερικά απο τα ατυχήματα πρόλαβαινες να τηλεφωνήσεις και να τους πεις πως θα τρακάρουν.

 

Πάντως personal speaking αν πάει να μου στρίψει εμένα το τιμόνι θα του σπάσω ότι εχει και δεν εχει.

Άραγε είναι direct drive το μοτέρ που δίνει την ανάδραση.:D

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Αρχίσαμε... Νέες αλλαγές στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας εξετάζει το ΥΠΟΙΚ | οικονομια, ελλαδα | Ημερησία

 

Απόδοση 1.02 ότι θα μετράνε τα και τα κυβικά (όπου τους συμφέρει) και δεν θα μετράει η αξία. Έτσι τα μεγάλου κυβισμού και χαμηλών ρύπων θα πληρώνουν περισσότερο! :p

Να τονωθεί η αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα όμορφα Καλάβρυτα η πανελλήνια παρουσίαση της δέκατης γενιάς του ιαπωνικού μοντέλου, με το νέο Civic να είναι ήδη διαθέσιμο στην χώρα μας.

...

Μηχανικά υπάρχουν οι μεγαλύτερες αλλαγές, καθώς το νέο Civic θα προσφέρεται με τον τρικύλινδρο 1.000αρη turbo κινητήρα απόδοσης 130 ίππων (200Nm), και με τον 1.500αρη turbo τετρακύλινδρο 182 ίππων (240Nm), με τους δύο κινητήρες να συνδυάζονται με μηχανικό κιβώτιο 6-σχέσεων ή CVT.

...

To Civic προσφέρεται σε τρία επίπεδα εξοπλισμού, το Comfort, το Elegance και το Sport, με τις τιμές να διαμορφώνονται ως εξής:

Civic 5-door

1,0lt Comfort €20.650

1,0lt Elegance €23.750

1,5lt Sport €25.650

1,5lt Sport €27.150

 

Civic 4-door

1,5lt Comfort €26.650

1,5lt Elegance €28.070

1,5lt Elegance CVT €30.250

 

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια λεφτά σχεδόν παίρνει κάποιος Alfa Romeo giulietta_mca.png είτε την απλή με τον 1.6 JTDM-2 120hp είτε την Super με τον 1.4 Multiair 150hp.

Και έχει τρομερές επιδόσεις, πατήματα και κάνει και οφθαλμόλουτρο κάθε φορά που την βλέπει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι Ιταλοί είναι λίγο περίεργοι. Δε μου γεμίζουν το μάτι.

Όχι μόνο λόγο  αξιοπιστίας αλλά με δαύτους δεν ξέρεις και τι θα ακολουθήσει στο μέλλον.

Εδω εχουν αφήσει την Lancia με ενα μόνο μοντέλο.

 

Εσύ θα έπαιρνες ενα μοντέλο εταιρείας που εχει ανακοινώσει ότι μελλοντικά δε θα ανανεώσει τπτ απο την σειρά που εχει σήμερα και θα βγάζει μόνο απο stelvio και πάνω...

 

Δεν σου λέω να πάει μόνο σε Ιαπωνικό (που εγω αυτό θα έκανα) αλλά καλύτερα να κοιτάξει και αλλού. (ford, toyota, honda, vw, seat)

 

Αλήθεια την giulia γιατί την ξεκινάνε απο 37000. Πως την εχουν δει.:hehe:

Βάζω  στοίχημα πως σαν μετάχειρο 8-10ετίας θα εχει όσο ενα fiesta η yaris. Mε τα ίδια  χρόνια.:sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Άνετα. Αν οδηγήσεις την Giulietta θα τα ξεχάσεις όλα αυτά!

Σίγουρα το κομμάτι της αξιοπιστίας είναι μελανό αλλά πιστεύω ότι είναι μη σου τρέχει. Σε άλλους δεν βγάζουν τίποτα (γενικά, όχι μόνα τα Ιταλικά) και άλλους τους έχουν ταράξει τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Άνετα. Αν οδηγήσεις την Giulietta θα τα ξεχάσεις όλα αυτά!

Σίγουρα το κομμάτι της αξιοπιστίας είναι μελανό αλλά πιστεύω ότι είναι μη σου τρέχει. Σε άλλους δεν βγάζουν τίποτα (γενικά, όχι μόνα τα Ιταλικά) και άλλους τους έχουν ταράξει τα προβλήματα.

Κάτσε για να καταλάβω εσύ θα ήσουν άνετος να χάσεις μέσα σε 7-8 το πολύ 30-40 χιλιάρικα απλά για να εχεις μια giulia.

Ούτε τα κινητά της lg δεν πέφτουν τόσο γρήγορα.:p  

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος uhu έγραψε:

Κάτσε για να καταλάβω εσύ θα ήσουν άνετος να χάσεις μέσα σε 7-8 το πολύ 30-40 χιλιάρικα απλά για να εχεις μια giulia.

Ούτε τα κινητά της lg δεν πέφτουν τόσο γρήγορα.:p  

Βρε συ, για το μικρό λέγαμε, όχι την Giulia :p

Επίσης δεν θα αγόραζα καινούργιο.

Μόλις τώρα, το μέλος f117 έγραψε:

αυτό το έχω ακούσει και εγώ για την οδηγησή της.. όλο λέω να πάω για ένα test driver (καθαρά από περιέργεια) αλλά το αναβάλω...

Ίσως είναι και καλύτερα. Δεν ξέρω τι οδηγάς αλλά για εμένα ήταν απίστευτη.

Το Corsaκι μου μετά αν και η σπορ έκδοση μου φαινόταν... άσε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.