Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Η γελοιότητα των ενοικιαζομένων. 

Παιρνω χθες ένα Leon TDI από την Hertz. Το ρεζερβουάρ δείχνει τέρμα γεμάτο. Κάνω 18 χλμ και έπεσε μια γραμμή. Χαχαχαχα.

Βαζουν πετρέλαιο ίσα να δείξει πως γέμισε. 

 

Ξεφτυλες. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση για τα παραπάνω χθες. Έκανα συνολικά 78 χλμ με το αυτοκίνητο. 16.30€ για να γεμίσει το ρεζερβουάρ. ή αλλιώς 13.8 λίτρα με τιμή 1.178€/λιτρο. Δεν έβαλε παραπάνω ο βενζινάς. Μόλις έσκασε το σταμάτησε.

Μέση κατανάλωση δηλαδή 17.7 λίτρα/100χλμ για TDI. Ακόμα και το 2.0 TDI να ήταν δεν θα είχε τέτοια κατανάλωση (που δεν ήταν). Εδώ το δικό μου δεν έχει τέτοια κατανάλωση.

Άλλη μια φορά, γελοίοι.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι γίνεται στο δικό μου, το οποίο έχει 6 μπάρες. Η πρώτη για να σβήσει χρειάζονται κάπου 100-120 χιλιόμετρα. Η δεύτερη κάπου 80-100. Άρα εάν έχεις διανύσει 150 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση 6 λτ/100 άρα έχεις κάψει 9 λίτρα καύσιμο, τότε είσαι με την πρώτη μπάρα σβηστή. Βάζοντας όμως 3 λίτρα καύσιμο (μπορεί και 2) το αυτοκίνητο φαίνεται φουλαρισμένο.

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, μπορεί και να μη φταίει η εταιρία που το νοίκιασε στο ζάχο, αλλά ο προηγούμενος ενοικιαστής του αυτοκινήτου.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν υπάρχει κάποιο κουμπί να πατήσετε να δείτε πόσα λίτρα ΑΚΡΙΒΩΣ δείχνει το φλοτέρ; Στο E46 που έχω εδώ, μπαίνεις στο κρυφό μενού και σου δείχνει με ακρίβεια δέκατου του λίτρου πόσα λίτρα δείχνουν κάθε ένα από τα 2 φλοτέρ (για το δεξί και αριστερό ντεπόζιτο) και πόσο συνολικά δείχνει η βελόνα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, PetrosD said:

Καλά, δεν υπάρχει κάποιο κουμπί να πατήσετε να δείτε πόσα λίτρα ΑΚΡΙΒΩΣ δείχνει το φλοτέρ; Στο E46 που έχω εδώ, μπαίνεις στο κρυφό μενού και σου δείχνει με ακρίβεια δέκατου του λίτρου πόσα λίτρα δείχνουν κάθε ένα από τα 2 φλοτέρ (για το δεξί και αριστερό ντεπόζιτο) και πόσο συνολικά δείχνει η βελόνα.

Πατώντας CTRL + F1 ? :hehe:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έχω τη δυνατότητα αυτή, σε αμάξι 12 ετών. Και μάλιστα, στο E30, που είναι 29, αν είχα board computer που έμπαινε κατά παραγγελία, πάλι θα μπορούσα να δω πόσα λίτρα έχει το ρεζερβουάρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει να κάνει με το τι ηλεκτρονικά κουβαλάνε.

Θα μου φανεί παράξενο να μην έχει έστω σε ένα κρυφό μενού για παράδειγμα το νέο Golf κάτι τέτοιο που πετάει σφάλματα ακόμα και για καμένες λάμπες όπου μπορείς να φανταστείς.

 

Κάτι άλλο που το είχα απορία (και δεν ρωτάω ειρωνικά). Τα Ιαπωνικά τι λένε από πληροφόρηση / ηλεκτρονικά;

Για παράδειγμα το δικό μου πετάει μήνυμα για χαμηλή στάθμη ψυχτικού, βενζίνης, καμένη λάμπα (και που) κλπ. Όπως και τα VW αν δεν κάνω λάθος.

Έχουν κάτι αντίστοιχο τα Γιαπωνέζικα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.