Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

http://www.protothema.gr/economy/article/689424/prostima-250-euro-se-hiliades-idioktites-ih-alaloum-apo-ta-lathos-eidopoiitiria-/

 

Την παρασκευη με εσκασε και εμενα e-mail απο το υπουργειο.

Ζηταν για ενα αγροτικο που σαπιζει εδω και κατι χρονια , το οποιο οταν απεβιωσε

ο πατερας μου και καναμε την μεταβιβαση στους τρεις μας και κατοπιν στον ενα και κατοπιν

αφου πληρωσε 1k  για τελη κυκλοφοριας παρεδωσε τις πινακιδες και ολο το το νταλαβερι πριν

τουλαχιστον 10 χρονια 250 ευρω για ανασφαλιστο οχημα.

ΒΡΕ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΤΕ ΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΥΣ ΣΑΣ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Uhu...πολυ καλος....δωσε οδηγιες αναλυτικες....εχω χαρακιες απο κατσαβιδι...3 μετρες....εκατεροθεν.... .......

Στην περιπτωση μου επειδή το χρώμα του μαρσπιε ουτώς η άλλος δεν είναι και στην καλύετερη κατάσταση αντι για touch up paint πήγα σε χρωματοπωλείο μερήσαμε το χρώμα με το ειδικό μηχάνημα (δεν βρήσκαμε τον κωδικό του χρωματος απο το ταμπελάκι) και πέρασα το χρώμα με πινελάκι μανό στυλ.

Δεν γέμισα τελείως το χάσμα ώστε να εχω περιθώριο αφού γυαλοχαρτώσω με 3000 grit γυαλόχαρτο να περάσω και clear coat μια στρώση για σφράγισμα του αποτελέματος.

Μετά πάλι ελαφρό γυαλοχάρτισμα με 3000 grit για να το φέρω even και μπάφινγκ με αλοιφφδόρο και χοντρή και λεπτή (γυαλιστική) κρέμα διαδοχικά και θα γίνει καινούργιο. 

Αν δεν ξεπερνά η γρατζουνιά το clear coat ακολούθησε τις οδηγίες εδώ.

   

 

Το παλικάρι είναι θεός αξίζει ενα ενα τα subscribe του.

Ακολούθησα βήμα βήμα τις οδηγίες του για μόνιμο ξεθώλωμα στα ματάκια του mx και έμεινα μαλ...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.

Είμαι άγιος στέφανο βόρεια, οπότε δεν εχει νόημα.

Το χρωματοπωλείο να είναι χρωματοπωλείο και με χρώματα αυτοκινήτου!!!

 

Δεν είναι απαγορευτικό να πουλάει χρώματα μόνο αυτοκινήτου.

Στο παλικάρι ας πούμε που πήγα τροφοδοτούσε με χρώματα όλους τους φαναρτζίδες της περιοχής.

To βερνίκι και χρώμα μαζί ξέχνα το...

Πας να κάνεις αντιγραφή της αυθεντικής μεθόδου βαψίματος όσο μπορέις.

Οπότε base όσο πιο ίσια γίνεται και απο πάνω βερνίκι(clear) οπως ακριβώς κάνουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες τα τελευταία 20 χρόνια.

Two stage paint...

Βεβαία στην φώτογραφία φαίνεται οκ και με base μόνο.:rofl:

 

Και τα φαναράκια που σου έλεγα με την μέθοδο του chris

20170619_105758 (1).jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Πρόστιμα - φωτιά για ανασφάλιστα ΙΧ: Αλαλούμ από τα λάθος ειδοποιητήρια

 

Την παρασκευη με εσκασε και εμενα e-mail απο το υπουργειο.

Ζηταν για ενα αγροτικο που σαπιζει εδω και κατι χρονια , το οποιο οταν απεβιωσε

ο πατερας μου και καναμε την μεταβιβαση στους τρεις μας και κατοπιν στον ενα και κατοπιν

αφου πληρωσε 1k  για τελη κυκλοφοριας παρεδωσε τις πινακιδες και ολο το το νταλαβερι πριν

τουλαχιστον 10 χρονια 250 ευρω για ανασφαλιστο οχημα.

ΒΡΕ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΤΕ ΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΥΣ ΣΑΣ...

τσέκαρε και αυτά εδώ 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/161742/prostima-sta-anasfalista-aftokinita-deite-me-ena-aplo-klik-an-to-oxima-sas-einai-anasfalisto

 

Έχει ξεφύγει η κατάσταση, άντε να δούμε για πόσο ακόμα :hehe: 

 

Meanwhile in Germany  ->

 

http://www.carscoops.com/2017/06/european-diesel-sales-fall-as-buyers.html με Στουτγκάρδη και Μόναχο να επεξεργάζονται αποκλεισμό οχημάτων ακόμα και 3 ετών 

 

σε τελείως διαφορετικό κλίμα μια άλλη εταιρία απο τη Γερμανία 

 

2018-Porsche-911-GT3-RS-Top-Speed-.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φανάρια εγώ τα έκανα πέρυσι και φέτος ξαναθέλουν.

Αγόρασα λοιπόν ένα clear coat UV spray glossy και ετοιμάζομαι όταν τα ξανα-κάνω να το περάσω και 2-3 χέρια τέτοιο.

Εν τω μεταξύ η Turtle Wax έδινε ένα πανάκι υποτίθεται με UV coat και ούτε 12 μήνες δεν έβγαλαν!!

 

ΟΚ το αμάξι παρκάρει στον ήλιο τον τελευταίο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Do it. Απλά μάσκαρε καλά όπου δε θες να πάει το βερνίκι. Καπο προφυλακτηρες, ολα ντυσιμο με σακουλα σκουπιδιων οπως ο chris ή ακομα καλυτερα με σελοφαν μασκινγκ που το δινουν με το κιλο στα χρωματοπωλεια. Ελπίζω το clear coat να το πήρες να μην κιτρινιζει.;)

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

για το όχι βερνικι και χρώμα μαζί το λές μήπως δεν βγει η τελεια απόχρωση? ή απο πλευράς αντοχής?

Για τα φανάρια του Σωτήρη λέει.

Σωτήρη, όταν τα φτιάξεις βάλε φωτογραφίες να δω/ουμε πως έκατσε το βερνίκι.

Δες και αυτό, τα έκανε καινούργια: 

ps: δεν με αφήνει να κάνω paste url :angry:

Link to comment
Share on other sites

Capture.jpg

 

Έχω πάει να ψωνίσω σε ένα από τα καταστήματα που είναι στα δεξιά της αεροφωτογραφίας και βγαίνω στο δρόμο Ναυπλίου - Άργους στο σημείο που φαίνεται στα δεξιά. Κοιτάω από τον καθρέφτη και βλέπω ένα λεωφορείο, οπότε όπως είμαι αρχίζω να γεμίζω τη δευτέρα. Διαπιστώνω ότι το λεωφορείο κινείται αρκετά γρήγορα (κάπου 90) οπότε σανιδώνω το γκάζι (Yaris lol). Ενώ έχω διανύσει κάπου 100 μέτρα, βλέπω το λεωφορείο να έχει καβαλήσει το αντίθετο ρεύμα και να προσπαθεί να με προσπεράσει. Τα παίρνω κρανίο, και επειδή είμαι πλέον σε στροφές που μπορώ να μην τον αφήσω αρχίζουμε να κινούμαστε σχεδόν παράλληλα. Μου ξεκινάει τις κόρνες. Του απαντάω με την παλινδρομική κίνηση του χεριού (λάθος μου, ήταν σε λεωφορείο και δε με έβλεπε ο οδηγός, έπρεπε να του δείξω μεσαίο δάχτυλο). Εντωμεταξύ πηγαίνω με 70 και αυτός κολλημένος πίσω μου. Θα σε πάω με 50 ως το Άργος σκέφτομαι από μέσα μου. Αφού όμως πλέον κοντεύουμε στην στροφή που φαίνεται στο τέλος της διαδρομής που έχω ορίσει στον χάρτη, κόβει και σχεδόν ακινητοποιείται για να στρίψει σχεδόν 90 μοίρες δεξιά. Έκανε όλη αυτή την ιστορία ενώ σε 500 μέτρα θα ακινητοποιούσε σχεδόν το λεωφορείο για να στρίψει...

 

Και ερωτώ; Φταίω που τους οδηγούς λεωφορείων τους έχω καταχωρημένους σαν τη χειρότερη φάρα οδηγών;

Link to comment
Share on other sites

Την απόσταση που ήταν το λεωφορείο δεν μας λες όμως. Μήπως αν δεν έβγαινε στο αντίθετο ρεύμα δεν θα είχες αναπτύξει την κατάλληλη ταχύτητα και θα έπεφτε πάνω σου;

 

Γενικά πάντως υπάρχουν αρκετά άμυαλοι επαγγελματίες οδηγοί.

Που να δεις εδώ νταλίκα να προσπερνάει νταλίκα σε ώρες αιχμής, όσο αφορά την κίνηση, σε δρόμο δύο λωρίδων (σε κάθε κατεύθυνση).

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση ήταν τέτοια που εάν πήγαινε με κανονική ταχύτητα δε θα είχαμε κανένα θέμα. Έχω βγει αμέτρητες φορές από το συγκεκριμένο σημείο και ξέρω. Εκτίμησα όμως λάθος την ταχύτητά του. 

 

Για το θέμα των χειρονομιων έχετε δίκιο. Πριν αρκετά χρόνια μέσα στο Άργος η απάντηση σε χειρονομία μου ενός παππού που ήταν μπροστά μου μετά από παραβίαση stop, ήταν να κατέβει από το αυτοκίνητο και να μου ρίξει μπουκέτο. Ευτυχώς κρατήθηκα γιατί του έριχνα 20 πόντους και 30 κιλά και εάν τον τουλουμιαζα δε θα έβρισκα ποτέ το δίκιο μου.... 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε ενα συμβαν στην διαδρομη για την Β.Ευβοια..Στο βουνο πανω, δε θυμαμαι ακριβως τι εγινε, αλλα θυμαμαι που με το που με περναει ενα αμαξι, κοβει αποτομα στη μεση του δρομου( στροφες τωρα ετσι), σταματω και εγω πισω..σταματαει και ο πισω μας..βγαινει εξαλλος και ερχεται προς το μερος μου.Κατεβαζω παραθυρο και αρχισε να ουρλιαζει.(να του φευγουν και σαλια)
Τον αφησα να ουρλιαζει και μετα απο κανα 2 λεπτο, του λεω : Γιατι φτυνεις το αμαξι μου ; :hehe::hehe: 
Μιλαμε ο τυπος ηθελε να με σκοτωσει απο τα νευρα του.Με εβλεπε και εμενα ψυχραιμο και νευριαζε ακομα περισσοτερο :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι ρε συ ακριβως τον λογο.
Νομιζω ηταν θεμα προσπερασης.Ειχα μπροστα μου αμαξι(αργο), εγω πισω του και κολλητα για να βρω σημειο για προσπεραση και μολις βρισκω την ευκαιρια, ξεκιναει και ο μλκς πισω(αυτος που φωναζε) να μας προσπερασει ολους.LOL.
Αφου περασα τον μπροστινο μου, κλεινω αμεσως δεξια για να με περασει και αυτος.Και με το που με περναει φρεναρει.

Αλλα πραγματικα δε θυμαμαι καν τι ελεγε..Πανε καμμια 8αρια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.