Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

20 ώρες πριν, το μέλος and64 έγραψε:

ε ναι οι ανθρωποι δεν το χουν απλά, έπρεπε να μας βάλουν να φορέσουμε ερπύστριες κανονικά να τελειώνουμε μια κι εξω

 

Κοιτα, στην Αττική οδό, αν κρίνουμε απ τον περσινό χειμώνα, δεν είναι και παράλογο.

Με ένα τέτοιο είσαι κομπλέ:

 

В Кемерове заметили Bentley Ultratank известного блогера Академика

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όσον αφορά τις "αναγκαστικές αλυσίδες" το άρθρο αναφέρει:

 

Παράθεση

Τα αντιολισθητικά μέσα πρέπει να βρίσκονται μέσα στο αυτοκίνητο (και στη συνέχεια να τοποθετηθούν) μόνο εφόσον εκδοθεί ανακοίνωση από τις κατά τόπους αρμόδιες Διευθύνσεις της Αστυνομίας ή της Τροχαίας, σε περίπτωση που οι τελευταίες θεωρήσουν ότι συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ασφαλείας.

 

"Πέρυσι" (φέτος τον Ιανουάριο δεν έγινε;) αν θυμάμαι καλά, στο συμβάν της Αττικής οδού, τα διόδια δεν είχαν κλείσει και ο κόσμος περνούσε ελεύθερα. Θέλω να πω αν είχε εκδοθεί η ανακοίνωση δεν θα τα είχαν κλείσει ή έστω προειδοποιήσει τους οδηγούς; Κάποιοι ανέφεραν πως τους έλεγαν ότι ο δρόμος μπροστά είναι καθαρός. Επίσης, δεν θυμάμαι να υπήρχε Τροχαία μέσα στην Αττική όδο για να εκτρέψει κάπως την κυκλοφορία σε προηγούμενη έξοδο. 

 

Θυμάται κανείς αν είχε βγάλει ανακοίνωση το Υπουργείο για ακραίες χιονοπτώσεις εκείνη τη συγκεκριμένη ημέρα;

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πανω λεει..

Παράθεση

Όπως αναγράφεται στην υπουργική απόφαση, οι οδηγοί πρέπει να έχουν είτε αντιολισθητικές αλυσίδες, είτε χιονολάστιχα από τον Οκτώβριο έως τον Απρίλιο κάθε έτους, σε εθνικό ή περιφερειακό επίπεδο της χώρας.

Σημασια εχει οτι απο εδω και περα πρεπει να υπαρχουν χιονολαστιχα η αλυσιδες απο τον Οκτωβριο εως τον Απριλιο.

Το αν υπηρχε Τροχαια, ανακοινωση απο την ΕΜΥ η απο καποιο υπουργειο δεν παιζει ρολο, την ευθυνη την ειχε η Αττικη οδο.

 

Και επι της ευκαιριας, καλο ειναι εκτος τις αλυσιδες να εχουμε και τριγωνο, πυροσβεστηρα, φαρμακειο, καλωδια

μπαταριας, αντανακλαστικα γιλεκα, ιμαντα ρυμουλκησης, γαντια, σφυρι εκτακτης αναγκης, σφυριχτρα και φακο.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

και τριγωνο, πυροσβεστηρα, φαρμακειο, καλωδια

μπαταριας, αντανακλαστικα γιλεκα, ιμαντα ρυμουλκησης, γαντια, σφυρι εκτακτης αναγκης, σφυριχτρα και φακο

 

Mέσος Έλληνας οδηγός στη διαδρομή Αιγάλεω - Πετράλωνα.

 

Spoiler

26 best Camel Trophy images on Pholder | Land Rover, 4x4 and Dioramas

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

@Proteas Κοίτα, μήνα Οκτώβριο να έχω αλυσίδες στο αμάξι στην Αθήνα με 20 βαθμούς, δεν υπάρχει περίπτωση. Δλδ με ηλιοφάνεια θα με σταματήσουν και θα με γράψουν; Πιστεύω ούτε καν θα μπουν στον κόπο να ρωτήσουν. Θα ρωτήσουν ΜΟΝΟ αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο και πιθανώς θα με "εξαιρέσουν" από πιθανές ηθικές ή οικονομικές ελαφρύνσεις από αντίστοιχα περιστατικά όπως αυτά της Αττικής οδού.

 

Τώρα, αν πάω σε κάποιο ορεινό χωριό και με βρουν στη διαδρομή πριν φτάσω, εκεί θα έχουν δίκιο.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Mέσος Έλληνας οδηγός στη διαδρομή Αιγάλεω - Πετράλωνα.

Περα του οτι ολα τα παραπανω δεν πιανουν χωρο μεσα στο αυτοκινητο αν τοποθετηθουν σωστα, εγω ευχομαι στην διαδρομη Αιγαλεω - Πετραλωνα στον

μεσο μ@λακα οδηγο που νομιζει οτι τα ξερει ολα να μην χρειαστει να κοψει την ζωνη ασφαλειας γιατι εχει μπλοκαρει ενω το αυτοκινητο εχει παρει φωτια.

 

54 λεπτά πριν, το μέλος trib έγραψε:

Δλδ με ηλιοφάνεια θα με σταματήσουν και θα με γράψουν;

Δεν τους ξερεις η τωρα θα τους μαθεις ? Χαραματα εξω απο τον Αλμυρο Βολου μπλοκο και ελεγχος, το πρωτο μου φορτηγο να περναει κτεο γερμανικων προδιαγραφων, νεος οδηγος εγω και ολα μα ολα στην πενα. Ψαχνει μια ωρα τα παντα και δεν βρισκει τιποτα να γραψει και με γραφει για ανακλαστηρες σε 4τονο φορτηγο που δεν προβλεπεται, του λεω ο νομος λεει αλλα "αλλα ξεαλλα πληρωνεις το προστιμο η πας δικαστικα"..

 

Περναω στο Ριο μετα απο μερικες ωρες μπλοκο και ελεγχος μικτος απο το μεταφορων, τροχαια και σδοε ψαχνουν τα παντα και δεν βρισκουν τιποτα ερχεται ο

επικεφαλης του μικτου και μου λεει "Συγχαρητηρια νεαρε εισαι ο μοναδικος που σταματησαμε και δεν εχουμε τιποτα για να σου πουμε η να σε γραψουμε"

Βγαζω την κληση του την δειχνω και του λεω "Αυτα να τα πεις στον μπαγλαμα που με εγραψε μερικες ωρες ποιο πριν." Καγκελο ο τυπος. Για την ιστορια πηγα

το θεμα δικαστικα και βγηκα αθωος αν και επρεπε να δειξω στον δικαστη την νομοθεσια..

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά

 

Κάποιος Μπατσανάκης θείος της κυβέρνησης !
ο οποίος είναι προμηθευτής εισαγωγέας , και έχει πάρει ένα σκασμό αλυσίδες ε κάπως πρέπει να φύγουν !

πάντως στην αττική οδό η κλειστούς δρόμους ταχείας κυκλοφορίας η αλυσίδα είναι epic fail !
επίσης αν διπλώσει νταλίκα ότι και να έχεις επιστροφόρο τανκς δεν περνάς !

τα υπόλοιπα είναι μλκίες

υπάρχει κανένα PASS για χειμερινά ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ρε @ARMAGEDDON ασε τον θειο πραγματικα αμα πηρε η δεν πηρε αλυσιδες, το θεμα ειναι η ασφαλεια η δικη σου και των αλλων οδηγων.

Θελει δεν θελει ο τροχονομος αμα ειναι τελος του μηνα και του πουν οι απο πανω θελουμε 100 κλησεις θα τις κοψει, χεστηκαν για την ασφαλεια σου.

 

Τα εχουμε πει χιλιες φορες διπλωμα πρεπει να παιρνεις μαζι με μαθηματα πρωτων βοηθειων, τοποθετηση αλυσιδων και τροχου.. Τι συμβαινει ?

Ετυχε η φαση στην Αττικη οδο.. "ολοι να εχουν πλεον αλυσιδες" Τετοιοι ειναι, αν τυχει καμια καραμπολα και εχουμε πολλα θυματα θα μας πουν

την επομενη "απο εδω και μπρος και μαθηματα πρωτων βοηθειων".. δηλαδη πρεπει να γινει το κακο πρωτα και μετα να παρουμε μετρα...

 

10 πραγματακια πρεπει να εχεις στο αυτοκινητο βαλτα και αστα, Αχρειαστα.. να μην σου τυχει να τα βγαλεις ποτε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Proteas

Συμφωνώ το καλύτερο μέτρο είναι η πρόληψη !

απλά λόγο μλκσμένης ζωής που κάνουμε είμαστε για τα πανηγύρια
εδώ τους πήρε 2 χρόνια για να καταλάβουν ότι αν είμαστε άρρωστοι δεν πάμε στην εργασία μας κλπ !

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ξέρω πως θα φάω κράξιμο. Έχω φάει ήδη κράξιμο σε αυτό το φόρουμ για αυτές τις αντιλήψεις μου. Αλλά, ο τροχός και πιο συγκεκριμένα το ελαστικό, με αλυσίδα ή χωρίς είναι το μόνο πράγμα που φέρνει σε επαφή το αυτοκινητο σου με το οδόστρωμα. Καλό είναι, να είναι πάντα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ή στην πιο προβλεπόμενη για τις συνθήκες που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει. 

 

Αχ ρε Ζάχο, έχεις δίκιο, αλλά όταν κάποιος βγάζει 900-1000 ευρώ το μήνα, πως να δώσει 600 ευρώ για λάστιχα; Πολλοί είναι αυτοί που λένε "άστο για του χρόνου" μέχρι που θα φύγουν καμία ώρα από το δρόμο και θα ψάχνονται μετά.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Αχ ρε Ζάχο, έχεις δίκιο, αλλά όταν κάποιος βγάζει 900-1000 ευρώ το μήνα, πως να δώσει 600 ευρώ για λάστιχα; Πολλοί είναι αυτοί που λένε "άστο για του χρόνου" μέχρι που θα φύγουν καμία ώρα από το δρόμο και θα ψάχνονται μετά.

Γιατι 600; 
ολοι εχουν 17αρες - 18αρες ζαντες ;
Ενα καλο λαστιχο για 15-16αρα ζαντα βρισκεις και με λιγοτερα απο 600.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Αχ ρε Ζάχο, έχεις δίκιο, αλλά όταν κάποιος βγάζει 900-1000 ευρώ το μήνα, πως να δώσει 600 ευρώ για λάστιχα; Πολλοί είναι αυτοί που λένε "άστο για του χρόνου" μέχρι που θα φύγουν καμία ώρα από το δρόμο και θα ψάχνονται μετά.

 

Δεκτό και το σέβομαι... όταν όμως αυτός ο κάποιος κυκλοφορεί με το τελευταίο iPhone, ή Galaxy S22 Ultra καλό θα είναι να βάλει και κάποιες προτεραιότητες. Ένα ζευγάρι αλυσίδες, ένα ζευγάρι τερλίκια για τα χιόνια (χιονοκουβέρτες) ή κάτι αντίστοιχο, σίγουρα μπορεί να μπει στο "budget"... Επίσης και να μην ξεχνάμε... όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο έχει και κάποια συντήρηση.

 

22 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γιατι 600; 
ολοι εχουν 17αρες - 18αρες ζαντες ;
Ενα καλο λαστιχο για 15-16αρα ζαντα βρισκεις και με λιγοτερα απο 600.


 

 

Λιγότερο από 400... Προτιμώ να αλλάξω δύο φορές λάστιχα σε μια πενταετία  και να πάρω κάτι μέτριο παρά να πάρω μία ακριβή τετράδα και στην 3ετία να είναι ήδη για πέταμα και τα 2 τελευταία χρόνια να πηγαίνει το αμάξι όπου φυσάει ο άνεμος...

 

Τέσπα, η συζήτηση δεν είναι για μένα. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει και πιστεύει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι εμπειρια εχεις απο λαστιχα, παντως ενα καλο ελαστικο στην 4αδα με 8-9κ τον χρονο χιλιομετρα, στην 4ετια δεν παει βαρκα γιαλο.
Να εχουν χασει την προσφυση τους, ναι εννοειται αλλα οχι η υπερβολη που παρουσιαζεις.
Στα 22.000 χιλιομετρα που ειμαι τωρα, εχω αρχισει και βλεπω λιγο αλλαγη στην συμπεριφορα. Οποτε μαλλον προς το καλοκαιρι θα τα αλλαξω (3ετια)
Αλλα ενας εμπειρος οδηγος θα προσαρμοσει και την οδηγηση του συμφωνα παντα με τα νεα δεδομενα.
Οπως προσαρμοζει την οδηγηση απο καινουργια ασφαλττο σε λιωμενη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις κουβαλάω πάντα λόγω Πηλίου και εννοείται με εχουν ξελασπωσει πολλες φορες. 

 

Η μ@λκια που τους δερνει δεν εχει οριο ομως. Απαιτουν 5 μερες πριν ερθει η προθεσμια να εχουν ολοι αλυσίδες. 

 

Πιανου του μείνανε στοκ να πάμε να πάρουμε απο αυτον αν ειναι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2022 at 2:05 ΜΜ, το μέλος trib έγραψε:

@Proteas Κοίτα, μήνα Οκτώβριο να έχω αλυσίδες στο αμάξι στην Αθήνα με 20 βαθμούς, δεν υπάρχει περίπτωση. Δλδ με ηλιοφάνεια θα με σταματήσουν και θα με γράψουν; Πιστεύω ούτε καν θα μπουν στον κόπο να ρωτήσουν. Θα ρωτήσουν ΜΟΝΟ αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο και πιθανώς θα με "εξαιρέσουν" από πιθανές ηθικές ή οικονομικές ελαφρύνσεις από αντίστοιχα περιστατικά όπως αυτά της Αττικής οδού.

 

Τώρα, αν πάω σε κάποιο ορεινό χωριό και με βρουν στη διαδρομή πριν φτάσω, εκεί θα έχουν δίκιο.

 

On 24/9/2022 at 4:19 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τα πράγματα είναι απλά

 

Κάποιος Μπατσανάκης θείος της κυβέρνησης !
ο οποίος είναι προμηθευτής εισαγωγέας , και έχει πάρει ένα σκασμό αλυσίδες ε κάπως πρέπει να φύγουν !

πάντως στην αττική οδό η κλειστούς δρόμους ταχείας κυκλοφορίας η αλυσίδα είναι epic fail !
επίσης αν διπλώσει νταλίκα ότι και να έχεις επιστροφόρο τανκς δεν περνάς !

τα υπόλοιπα είναι μλκίες

υπάρχει κανένα PASS για χειμερινά ?

 

 

Ο νόμος έχει λογική, να προλάβει την ελληνική βλακεία. Αφού δε βάζουμε μυαλό μόνοι μας, θα έρθει ο νόμος να μας υποχρεώσει.

Αν είναι λοιπόν νόμος να τις έχεις τον Οκτώβριο, χωρίς εξαιρέσεις και ειδικές περιπτώσεις (όπως ίσως θα ήταν ορθόν), τότε ναι, θα πρέπει να με γράψουν Οκτώβριο με 20 βαθμούς κελσίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο νόμος έχει λογική, να προλάβει την ελληνική βλακεία. Αφού δε βάζουμε μυαλό μόνοι μας, θα έρθει ο νόμος να μας υποχρεώσει.

Αν είναι λοιπόν νόμος να τις έχεις τον Οκτώβριο, χωρίς εξαιρέσεις και ειδικές περιπτώσεις (όπως ίσως θα ήταν ορθόν), τότε ναι, θα πρέπει να με γράψουν Οκτώβριο με 20 βαθμούς κελσίου.

 

Θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο. Αν βρεθώ σε περιοχή κολλημένος που είχε εκδοθεί προηγουμένως απαγόρευση λόγω χιονόπτωσης, ναι να με γράφουν. Επειδή αναφέρεσαι στην "ελληνική βλακεία" ξέρεις τι θα γίνει τώρα; Σε μια Αθήνα που βλέπει χιόνι εντός του αστικού ιστού μια φορά το χρόνο κι αν, θα αγοράσουν όλοι τις πιο ψεύτικες και διαλυμένες αλυσίδες των 10€ και θα τις έχουν στο αμάξι έτσι απλά για να μην τους γράψουν. Και όταν θα κολλήσουν στο χιόνι, αυτές θα είναι άχρηστες.

 

Εννοώ ότι δεν πρέπει να είναι ένα μέσο τιμωρίας, αλλά τελικά να καταλάβει ο οδηγός πώς τις βάζει τις αλυσίδες, πως ξεδιπλώνουν, ποιες ταιριάζουν στο αμάξι του, σε ποιες ρόδες τις τοποθετεί. Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι κόλλησαν στο χιόνι θα μπορούσαν να βάλουν αλυσίδες στο αμάξι, ακόμη κι αν τις είχαν στο πορτ παγκάζ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι με τη χιονόπτωση, σταμάτησε ένας οδηγός μπροστά από το σπίτι μου (δρόμος με μεγάλη κλίση) και προσπάθησε να βάλει τις αλυσίδες. Τον κοίταγα. Δεν τα κατάφερε, με την πρώτη στροφή της ρόδας του την πήρε από κάτω και μπλέχτηκε στο ημιαξόνιο. Τελικά βγήκα να τον βοηθήσω να την ξεμπλέξει. Το πάρκαρε λίγο πιο κάτω και το πήρε 3 μέρες μετά. Γείτονας ήταν, έμενε 300 μέτρα από εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.