Jump to content




greekfragma

Recommended Posts

Απο τις ταξινομησεις στην κατηγορια τους βγαινουν κατα σειρα τα εξης T310 / G310 GS / DL250 / X 300 / TRK 251 αν δεν

βαλουμε τον παραγοντα το χρημα γνωμη μου ειναι οτι η σειρα θα ηταν καπως ετσι X300 / G310R / TRK251 / DL250 / T310.

 

Αν δεν θελουμε πραγματικα να ξεφυγουμε στο χρηματικο (αν και η αποψη μου ειναι αλλη... κανε υπομονη και μαζευε)

η αμεσως επομενη λυση ειναι να παμε μια κατηγορια κατω στα κυβικα δλδ στα 250cc αρα ενα απο TRK251/ DL250.

 

Πολυ σωστη βρισκω και την αποψη του @giorgos2187 για μια μηχανη ποιο στιβαρη εστω και λιγων ετων ποιο παλια

αλλα απο την αλλη μεταξυ ενος σκουτερ η μιας παπιας οι παραπανω μηχανες ειναι σαφως ανωτερες σε ολα τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μου φέρουν σήμερα/αύριο να κάνω ένα test ride στο CFmoto 250NK. Όχι και από τα πιο γρήγορα 250άρια, αλλά θα κάνει τη δουλειά. Φοβάμαι τα ηλεκτρικά του. Διαβάζω βέβαια ότι έχει σύστημα injection της Bosch, ABS και διάφορα άλλα. Θα γράψω εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ένα παλικάρι σε forum παραδίπλα, μέχρι τώρα έναν αισθητήρα αντικατέστησε μέσα στην εγγύηση.

 

Η CFMoto (κινέζος κατασκευαστής) για όσους δεν γνωρίζουν  , κατασκευάζει κινητήρες και άλλα εξαρτήματα για την ΚΤΜ και για την Kawasaki

Γιαυτό και τα ΝΚ (150-250-300) είναι παρόμοια με το Duke 250 και τα 400-650 κυβικά, έχουν ουσιαστικά παρόμοια μοτέρ (και όχι μόνο)

με της Kawasaki

Ο σχεδιασμός είναι απο τον ίδιο designer (Kiska) , γενικά χωρίς να είναι επακριβώς ίδια, μοιάζουν αρκετά με cost saving στα περιφεριακά 

σε ανάρτηση-φρένα κλπα.

 

Με το καλό και τις εντυπώσεις  

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Thresh86 Το μοναδικό πλέον εξουσιοδοτημένο συνεργείο CFMoto το έχει ένας γνωστός στην Αργυρούπολη πλέον, έφυγε από την Kawasaki (Τεομοτο). Εξού και ψήθηκα για το μηχανάκι διότι μου λέει είναι αρκετά αξιόπιστο. Μέχρι Σάββατο θα μου το φέρει από το σπίτι να το χαζέψω και θα σας γράψω εντυπώσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχαμε και πολύ όμορφο πρωινό ΤΖΟΥΤΖΟΥΜΠΡΟΥΤΖΟΥ στο κέντρο της πόλης , ένεκα παραμονής Βαλεντίνου :wub:

(σήμερα οι ορθόδοξοι γιορτάζουμε λόγω Ακύλλου καi Πρισκίλλας , μιλάμε για δύο ολόκληρες μέρες δηλαδή ζούμε τον έρωτα μας, είναι καταπληκτικό !) 

 

"Κύριος" ετών 65φεύγα ενώ ήταν παρκαρισμένος στα δεξιά , παίρνει την  A180 του και το κόβει στα αριστερά , δίχως φώτα (ήταν σκιερό σημείο) , δίχως φλας, δίχως

να κοιτάξει πίσω ή στο καθρέπτη (δεν εννοώ για μέικ απ :angry: )
Ενώ ήμανε  πάνω στο Τρανζαλπ , και λίγο βιαστικός να συμπληρώσω - να τα λέμε όλα, τον βλέπω , πιάνω πρώτα πίσω φρένο και έπειτα μπροστινό , βλέπω οτι είναι κρίσιμα τα πράγματα + το γεγονός οτι ήμουν ακριβώς στο σκιερό κομμάτι που είχε κρατήσει υγρασία.

Όλη η διαδικασία κύλησε στο όριο του μπλοκαρίσματος , ελαφρώς αριστερά, ξανά φρένα εως σχεδόν μπλοκάρισμα , ξανά πιο αριστερά, τη σκαπούλαρα.

Είναι που έχει και καταπληκτικά φρένα για άσφαλτο το ΤΑ, προγραμματίζω τα λάστιχα για αλλαγή, μαγευτική κατάσταση.

 

Είχα συγκεντρωθεί τόσο που ξέχασα να πατήσω κόρνα , έγιναν φοβερά πράματα σήμερα.

Ήθελα να βρίσω να εκτονωθεί αυτό το build up στους σφιγμούς και απλά χαλάρωσα άμεσα όταν απλά ευχαρίστησα

Θεό, ψυχραιμία, τύχη , πείτε όπως θέλετε που συνέχισα όρθιος.

 

Προσοχή , κυρίως στον εαυτό μου απευθύνομαι , ιδιαίτερα σε ωραίες μέρες με λιακάδα , ο κόσμος - βάζω και εμένα, είμεθα δίχως ιδιαίτερη συγκέντρωση.

Πάντα όρθιοι να είμαστε.

 

ΥΓ ναι, κράνος full face (ECE 22.05)  , γάντια με προστασία, μπουφάν μηχανής, μποτάκια και τζιν

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έστω και καθυστερημενα, μια μικρή εκτίμηση της μηχανής, χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία από μηχανές.

 

CFMoto 250NK

Για πρώτο μηχανάκι είναι ελαφρύ, το ελέγχεις εύκολα, το γκάζι στα μέτρα του πρωταρη. Ακόμη και τέρμα να το πας δεν θα σε πετάξει κάτω. Ο φίλος που μου το έφερε αναφέρει τελική κοντά στα 145/150.

 

Ο συμπλέκτης σχετικά μαλακός. Φρένα ικανοποιητικά όμως καμία σχέση σε σύγκριση με ένα gsr που πήρα το δίπλωμα. 

 

Η οθόνη βλέπεις και δεν βλεπεις. Με προβληματίζει στον ήλιο τι θα φαίνεται. Ίσως φταίω και εγώ που έχω συνηθίσει να βλέπω μηχανικούς δείκτες. Η αλήθεια είναι τους προτιμώ.

 

Η σέλα δεν τη λεω και πολύ άνετη. Βέβαια δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα. Θεωρώ αν πας κάπου πιο μακριά θα κουράσει. Ο δεύτερος με τπτ δεν βολεύεται. Είναι μηχανάκι καθαρά για ευέλικτες μετακινήσεις εντός πόλης. 

 

Με προβληματίζει η έλλειψη fairing. Υπάρχει περίπτωση ο αέρας να μου κοντραρει το κράνος όταν είμαι Αττική η Εθνική οδό; Ίσως κουραστω δλδ από την αντίσταση. Θα πει κάποιος είναι κατηγορία naked και θα έχει δίκιο. 

 

Το ύψος στο μηχανάκι μια χαρά. Είμαι 1.82 και τα πόδια πατούσαν άνετα κάτω και τα δύο. Λίγο σκληρές οι αναρτήσεις αλλά μπορεί να ήταν και η ιδέα μου γιατί δεν έχω οδηγήσει πολλά μηχανακια. Το τιμόνι πολύ σωστό, ακούει και το νιώθεις στιβαρό. Βοηθάνε και τα μεγάλα λάστιχα. Σταθερό στο δρόμο ακόμη και σε χαμηλες ταχύτητες.

 

Αυτή την περίοδο το πιο σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι όλες οι παραγγελίες θα καθυστερήσουν τουλάχιστον δύο μήνες αν δεν υπάρχει απόθεμα λόγο κορονοιου. 

 

Πάνω κάτω αυτά. Κόστος στα 3000€. Τίμιο για αυτά που προσφέρει. Απλά αμφιταλαντεύομαι αν πρόκειται για μηχανάκι που πας στο σούπερ μάρκετ η δουλειά κάθε μέρα από εθνική. 

 

 

FB_IMG_1582448010558.jpg

FB_IMG_1582448014665.jpg

FB_IMG_1582448017249.jpg

FB_IMG_1582448022873.jpg

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο , μ'αρέσει !

 

Ο αέρας πάνω απο τα 100-110 , θα αρχίσει αν γίνεται αισθητός. Πάνω απο τα 120χλμ  , σε γυμνό, είναι συνήθως πολύς.

Είναι όντως naked άρα δεν έχει φτιαχτεί για εθνική και κάλυψη απο αέρα,περισσότερο για commuting σε πόλη χωρίς πολύωρη χρήση εθνικής.

Πάντα παίζει ρόλο και τι κράνος έχεις και αν υπάρχει έστω ένα μικρό fairing πάνω απο τα όργανα.

Σχεδόν σίγουρα κάτι θα υπάρχει και γι'αυτό, όπου θα βελτιώνει τη κατάσταση αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

 

Οι αναρτήσεις επίσης δεν αποκλείται να θέλουν λίγο χρόνο , να δουλέψουν. Μπορείς θεωρητικά να πειραματιστείς και με το λάδι που έχουν (διαφορετικό ιξώδες) 

για να έρθουν λίγο πιο σωστά.

 

Αν σε ενδιαφέρει καλύτερη κάλυψη απο αέρα σε παρόμοιο στυλ(λίγα κυβικά αλλά και λίγα κιλά)  αλλά και ταιριαστό για το ύψος σου, θα πρότεινα ένα Versys 300, λογικά μτχ στην κατάσταση που το θες θα το βρίσκεις σε τέτοια τιμή. 

Θεωρητικά, και κάποιο Honda CB500X. Αυτά λογικά θα μπορούν να περιλαμβάνουν και πιο συχνές διελεύσεις απο εθνική.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
πριν 1 ώρα, το μέλος 2cpu έγραψε:

 

έχει

CΒ1100 (ρετρό)

 CB1000R (νέο - ρετρό) 

και τώρα αυτό, σαν κόνσεπτ, σαν πιο σπορτίφ ρετρό αλλά όχι και νέο ρετρό.

Έχουν κολλήσει οξεία ρετροιίτιδα εκεί στην Άπω Ανατολή :hehe:

 

@2cpu , τώρα τελευταία κοιτούσα κάτι VFR 800 FI (99-02) ως μτχ , έχεις καθόλου τυχόν εμπειρίες ? Τα ανταλλακτικά (π.χ κλασικά, ανορθωτής κλπα) είναι ακριβά πολύ ? 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Γαμάτο όντως αλλά μου τα χαλάει λίγο στο μοτέρ. Χάθηκε να προσθέσουν κάποιες διακοσμητικές ψύκτρες ώστε το μοτέρ να δείχνει αερόψυκτο; Το έκανε η Kawa στο z900rs πρόσφατα. 

qSzEtS.thumb.jpeg.3b5666c82ce6036e9eff41b3b96dc3b6.jpeg

 

Αλλά και αερόψυκτο να το έβγαζε έστω με κάποιο ψυγείο λαδιού δεν θα ήταν άσχημο, άλλωστε σε αυτή την κατηγορία οι επιδόσεις δεν είναι στόχος. Kawasaki zephyr 1100 92'

kawasaki-zephyr-2.thumb.jpg.41e0fee9498d1c1301865fe2aea5d974.jpg unnamed.thumb.jpg.6ca26f6c98989276707cd44ff6195493.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στερευουν απο ideas my frend : D @Thresh86

 

@Lakisss χοντα ειναι αυτη παντα πρεπει να κανει κατι διαφορετικο.

 

Παλι καλα να λες που βγαζουν και κατι τετοιο και χαιρομαστε να τα βλεπουμε  παρα να τα κανουν καποιοι

και αποτυχημενα ιδιως η πολυ κουραστικα.

 

Φιλος κολλητος οταν πηγε για βεφα 800 πηγε στο παλαιοτερο μοντελο.Το βασικο μειον που ειχε αυτο που κοιτας σε σχεση με το παλαιοτερο

ειναι το VTEC τους .Θελει ελεγχο /ρυθμιση καθε 16.000χλμ και ισως με τον καιρο και τεντωτηρες.Βαλε οτι εχει και 2 σε καθε βε  ;)

To προηγουμενο μοντελο (που εχει ο φιλος) εχει γραναζια κανει κουλ ηχο και φυσικα δεν θελει καμια ρυθμιση.

Περαν αυτου δεν ειχε κατι σημαντικο.Ανορθωτες το μοντελο του φιλου που του εσκασε περυσι και αγορασε απο Γερμανια ενω ειχαμε

εκει που δουλευω (δεν ηξερε δεν ρωταγε  : P ) ειναι ιδιος με του ΧΧ.

 

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το FI που έγραψα , αν δεν κάνω λάθος δεν έχει VTEC , γιαυτό και με ενδιαφέρει λίγο παραπάνω 

αλλά και για τη σχετικά χαμηλή τιμή που μπορεί να βρει κάποιος μια διαχρονική μοτοσυκλέτα με αξιόλογο κινητήρα, πλαίσιο,

ποιότητα κατασκευής αλλά και συνδυασμένο σύστημα φρένων.

 

Μη μου πεις οτι δουλεύεις σε εταιρία στη Θεσσαλονίκη που φτιάχνει ανορθωτές για Honda ? Μου είπε ο μάστορας πέρυσι 

το καλοκαίρι όταν χρειάστηκε να αλλάξω σε ένα Transalp ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.