Jump to content



24" IPS - Gaming Monitor.. NOT


Recommended Posts

Αν και οι καιροί είναι δύσκολοι ετοιμάζω την αγορά ενός monitor 24". Το 16:10 είναι μονόδρομος. Χρήση κυρίως φωτογραφία, browsing και όλα τα άλλα αδιάφορα. Είχα καταλήξει στο HP Z24i (μια και το κόστος είναι παράγοντας). Βλέπω και το Dell 2415. Αξίζει η χρηματική διαφορά και να πάω προς αυτό;

Φοβάμαι τα "bleeding" και διάφορες ίσως παιδικές ασθένειες που μπορεί να έχει.  

 

Άρα έχουμε

 

HP Z24i (προς εκεί βλέπω λόγω και τιμής)

Dell 2415 (?)

BenQ BL2411PT 

LG 24EB23PY-B (δεν το βρίσκω κάπου διαθέσιμο)

 

Connectivity & usb οκ.. (κυρίως το panel με ενδιαφέρει), θα ήθελα να είναι flicker-free.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Προχωράω προς το Z24i;

Ευχαριστώ

 

@music @Petrossortep @ΝTG @Zarko1 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για z24i...αν και πλεον θα προτιμουσα κινεζικο 4κ σε 28-31" ..ips..

Ή, στη χειροτερη(:p), 27-30" 2,5κ κατι κινεζικο της προκοπης (μιας και ειναι στο αντιστοιχο budget)

 

Κοινως οση ποιοτητα και να ριξεις σε μια οθονη παντα θα λειπει μεγεθος και αναλυση.(αλλα το λεω εχοντας 6-7 χρονια spva 1920x1200  ..Aναλυση και μεγεθος μου λειπει.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό να παρακολουθήσω τα δρώμενα, για την Dell διάβασα πως έχει αρκετό glow effect (αρκετά αρνητικό αν σε ενδιαφέρουν οι γωνίες θέασης).

 

Θα σου πρότεινα την BenQ BL2411PT αλλά μόλις είδα την εκπληκτική πτώση τιμής στην HP Z24i και έπαθα πλάκα ! Από 310€ την έχουν κατεβάσει στα 260€  :OO:

 

Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με «16:10 μονόδρομο» μάλλον ξεχνάει ο,τιδήποτε πάνω από 24". Το κινέζικο δεν αξίζει το ρίσκο. Αν πας σε ~350€ εκτός από το Dell που κοιτάς παίζει και το EV2416W της Eizo. Στο κάτω μέρος του budget παίζει και το 2412M της Dell. Δες μήπως μπορείς να τα δεις σε κατάστημα τα δύο φτηνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η dell δείχνει εντυπωσιακή πάντως, ισως λογο των λεπτων bezel. Θα την είχα παρει αλλα φοβάμαι τα μπλεξίματα με glow/bleeding κτλ. (Θα μου πεις μπορεί και να κάτσει μια χαρά, λεμε τώρα).

Για κινέζικο δεν θα κοιτάξω γιατι ενα φόβο τον έχω.

Είδα τα 260 του hp στην αρχή και νομιζα οτι ηταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

H ταμπελα στο bezel αλλαζει.

 

Μη νομιζεις οτι η dell διαφοροποιειται ..Εχει μερικα ωραια και σε καλη τιμη..αλλα τα προβληματα τα εχεις δει να αναφερονται σχεδον σε καθε χρηστη.(να δεχθω οτι αρκετα μπορει να ειναι υπερβολες).

 

Glow εχουν ολες οι ips ..εκτος αυτων που χρησιμοποιουν εξτρα φιλτρο...A-tw polarizer το οποιο το πληρωνεις αδρα. Το εβρισκες παλιοτερα σε nec ..και σε καναδυο κορυφαια μοντελα στο 1000αρικο(για 24αρι).Πλεον σε μερικες eizo το εχω δει.

 

Γενικα δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει να κυνηγησεις το απολυτο απο θεμα ποιοτητας-χρωματων για να κανεις photoshop..Εκτος αν συντρεχουν μαζι οι λογοι οτι το κανεις επαγγελματικα και οτι ανταλασεις εικονες με γραφιστες κλπ.

Kαι σε TN δλδ αν τα χρωματα δεν ειναι ο,τι να'ναι ..καλα θα εισαι για ερασιτεχνικη χρηση(.Δε λεω να παρεις ΤΝ..οχι εφοσον παιζουν τοσο φθηνα ips/pls...)

Kαι η ζ24ι δλδ ..ασχετα το πως εμφανιζεται στα ματια σου ξεκινας με 6bit πανελ, αν τη θες για κατι σοβαροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει να κυνηγησεις το απολυτο απο θεμα ποιοτητας-χρωματων για να κανεις photoshop..Εκτος αν συντρεχουν μαζι οι λογοι οτι το κανεις επαγγελματικα και οτι ανταλασεις εικονες με γραφιστες κλπ. Kαι σε TN δλδ αν τα χρωματα δεν ειναι ο,τι να'ναι ..καλα θα εισαι για ερασιτεχνικη χρηση(.Δε λεω να παρεις ΤΝ..οχι εφοσον παιζουν τοσο φθηνα ips/pls...)

 

Διαφωνω, εχω δει διαφορα καλιμπραρισμενα TN και κανενα δε φτανει ενα IPS σε λευκο-χρωματα.

Το μονο κακο τους ειναι το μαυρο (glow) .

Αξιζει για φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφερουν τα ΤΝ...απλα για το παραδειγμα αναφερθηκαν.

 

Εχω κατσει σε καμποσες οθονες..Αν δε καιγεσαι να ματσαρεις τα χρωματα που βλεπεις με καποιον αλλον επαγγελματια που συνεργαζεσαι στην οθονη του...δεν εχει νοημα να κυνηγησεις το "απολυτο".

Πχ και ενας τονος πιο μπλε να σου βγει ο ουρανος κατα λαθος απο αυτο που ουτως η αλλως θα ορισεις με το γουστο-ματι-whatevah ..δε τρεχει και τιποτα.

 

Πιο σημαντικο θεωρω να μη βλεπεις banding στην επεξεργασια παρα αν εχει λιγο bleeding σε τελειως μαυρη οθονη..και το οποιο σε κανονικη χρηση θα περναει απαρατηρητο.

 

Απλα παραδειγματα αναφερω..για το τι θελει ο καθενας απο την οθονη του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να φύγω από το TN. Την έχω 4-5 ώρες τώρα και δεν την χορταίνω. Έχει και ένα review το prad και από χθες δηλαδή εχει πέσει πολύ Γερμανικό σαν γλώσσα, να δώ από calibration τι λένε. Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή. Δείνει και ένα tool το HP Display Assistant. Μέσα από αυτό αλλάζεις τις ρυθμίσεις της οθόνης (ούτε μενού ούτε τίποτα. 1-2 ρυθμίσες δεν τις εχει αλλα οκ).

Δείχνω και μερικά ss από το tool. (Πατώντας πανω δεξιά δίπλα από το ερωτηματικό ανοίγει το advance mode).

 

 

 

IMG_0772.jpg?psid=1

 

bri.jpg?psid=1

 

cont.jpg?psid=1

 

rgb.jpg?psid=1

 

desktop.jpg?psid=1

 

desktop2.jpg?psid=1

 

resolution.jpg?psid=1

 

brightness.jpg?psid=1

 

contrast.jpg?psid=1

 

white%20point.jpg?psid=1

 

rgb2.jpg?psid=1

 

color%20calibration.jpg?psid=1

 

input.jpg?psid=1

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.