Jump to content



ψυξη για AMD Phenom II X6 1055T


redux

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..εχω εναν AMD Phenom II X6 κ ψαχνω εναν συστημα ψυξης...καθως το μαμα εχει καποια προβληματα!!

τον εχω 4 χρονια περιπου τον υπολογιστη χωρις κανενα προβλημα..ολα αρχισαν οταν καηκε η μητρικη κ την αλλαξα με μια αλλη..οχι την ιδια...

σε φυσιολογικες εργασιες οπως ιντερνετ η ταινια..το  pc δουλευει μια χαρα..οταν ομως αρχισω να παιζω καποιο game..στην προκειμενη περιπτωση το metro 2033 κ crysis 3..μετα απο 2-3 λεπτα αρχιζει κ ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας κ φτανει τις 6000 με τον ηχο να ειναι πολυ ενοχλητικος..

η μεγιστη θερμοκρασια που εχει πιασει ειναι στους 60 βαθμους..δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο φυσιολογικο..αφου πριν καει η μητρικη δεν ειχα καποιο προγραμμα που να μετραει την θερμοκρασια..

οταν αλλαξα την μητρικη εβαλα την παστα μονος μου χωρις να εχω ξαναβαλει..

το ερωτημα ειναι..να αλλαξω ολοκληρο το συστημα ψυξης του επεξεργαστη???εχω καταλληξει σε αυτα τα 2..

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-tx3e-22pk-r1-hyper-tx3-evo-p-PER.806761

η

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-alpine-64-plus-amd-cpu-cooler-92mm-p-PER.650175

η να παρω μια καλη παστα της arctic κ με καποιο τροπο να ρυθμισω τις στροφες του ανεμιστηρα να μην ξεπερνανε τις 2000??αν γινεται αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

60 βαθμοί είναι νορμάλ όταν είναι σε full load, η καλή πάστα ίσως να ρίξει λίγο την θερμοκρασία, αλλά θαύματα δεν κάνει. Τον θόρυβο δεν τον γλυτώνεις. Τώρα ο 1055T δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες, πολύ περισσότερο αν δεν έχεις κάνει overclocking. Αλλά ψήκτρες των 10€ είναι πεταμένα λεφτά. Πήγαινε προς τα 20€ και διάλεξε μια ψήκτρα η οποία θα είναι συμβατή τόσο με το δικό σου socket όσο και με άλλα ώστε να την έχεις και σε περίπτωση αλλαγής πλατφόρμας.

Δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στις ψήκτρες, αλλά η παρακάτω μου φαίνεται αρκετά καλή και στην σωστή τιμή.

ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO REV.2

Θα την βρεις πάντως φτηνότερα στο skroutz

Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev. 2 | Skroutz.gr

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις...τι ρολο παιζει αν  ειναι χαλικινη η καποιο αλλο υλικο??τι υλικο ειναι η καλυτερη επιλογη?

κ τι ειναι το fdb?

παντως η themis k h arctic φενονται καλυτερες επιλογες απο αυτες που ειχα βρει εγω..

παντως κ τα απιπεδου θορυβου παιζουν ρολο..οσο χαμηλοτερα τοσο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος συνδυασμός είναι χαλκός στην βάση και αλουμινένιο σώμα, αν δεν κάνω λάθος. Αν μάλιστα όλη η βάση είναι χάλκινη θεωρητικά έχεις καλύτερη μεταφορά θερμότητας από τον επεξεργαστή προς την ψύκτρα. FDB σημαίνει fluid dynamic bearing και οι καλές(όχι όλες) υλοποιήσεις ανεμιστήρων που αξιοποιούν αυτή την τεχνολογία θεωρούνται πιο αθόρυβοι από τους κλασικούς.

 

Και οι δύο επιλογές λογικά θα σε καλύψουν. Προσωπικά πάντως θα πήγαινα για την freezer που είναι επιπλέον και 200gr ποιο βαριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Raijintek Themis καλή επιλογή φαίνεται, προς ώρας.

 

Δεν κάνει θόρυβο, ψύχει καλά για την κατηγορία της , παίρνει και 2ο ανεμιστηράκι.

Ελαφρώς μπελαλίδικη τοποθέτηση, εφόσον το κουτί είναι σχετικά στενό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.