Jump to content



Θερμοαγώγιμη κρέμα για αντικατάσταση thermal pad made in Greece. Δωρεάν δείγματα


Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είχα πει ότι θα το γράψω μόλις πάω σπίτι αλλά που τέτοια τύχη... :(

 

Εχθές το λοιπόν παρέλαβα και εγώ... Ευχαριστώ πολύ...

 

Μόλις το δοκιμάσω θα ενημερώσω... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες με μικρέ δοκιμούλες (δεν έχω χειροπιαστά στοιχεία) η K4 PRO θέλει δουλίτσα να φτάσει θερμική αγωγιμότητα πάνω από 8 σιγά σιγά για να μπορεί να ανταγωνιστεί και τις πάστες του εμπορίου , είναι αρκετή καλή για τα απλά ηλεκτρονικά πάντως (σε ενισχυτές κλπ που δεν έχουν τρελές καταναλώσεις (εώς70-80 watt)) είναι τίμια πιστεύω για τα λεφτά της

Μου άρεσε αρκετά η υφή της απλώνετε σαν βούτηρο !!!

Επίσης θα την έβαζα πάνω στην cpu μου αλλά επειδή είναι i7 920 κλοκαρισμένος στα 4GHz το φορτίο που θέλει σε πλήρως load είναι 190~200 watt δεν τολμώ (είδη χτυπάω 70~75c ο cpu αντέχει μέχρι 90 σε κάθε πυρήνα αλλά είναι παππούς οπότε να μην τον ζορίσω και μου πάθει τίποτα), αυτήν την στιγμή έχω βάλει πάστα την Prolimatech PK-3 η οποία έχει Thermal Conductivity: 11.2 W/m-C και Thermal Impedance (Resistance): 0,013 C-in^2/W ...

 

Τώρα για την Κ5 PRO

Αναπληρώνει το κενό που υπήρχε στα Thermal Pads έχανες ένα thermal pad πχ από το Playstaion 3 ή από οπουδήποτε αλλού και χρειαζόσουν να πονοκεφαλιάσεις να βρεις το ιδιο μέγεθος κλπ , επίσης βλέπω στην συσκευασία που μας στείλατε ότι έχει ημερομηνία λήξης η K5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες με μικρέ δοκιμούλες (δεν έχω χειροπιαστά στοιχεία) η K4 PRO θέλει δουλίτσα να φτάσει θερμική αγωγιμότητα πάνω από 8 σιγά σιγά για να μπορεί να ανταγωνιστεί και τις πάστες του εμπορίου , είναι αρκετή καλή για τα απλά ηλεκτρονικά πάντως (σε ενισχυτές κλπ που δεν έχουν τρελές καταναλώσεις (εώς70-80 watt)) είναι τίμια πιστεύω για τα λεφτά της

Μου άρεσε αρκετά η υφή της απλώνετε σαν βούτηρο !!!

Επίσης θα την έβαζα πάνω στην cpu μου αλλά επειδή είναι i7 920 κλοκαρισμένος στα 4GHz το φορτίο που θέλει σε πλήρως load είναι 190~200 watt δεν τολμώ (είδη χτυπάω 70~75c ο cpu αντέχει μέχρι 90 σε κάθε πυρήνα αλλά είναι παππούς οπότε να μην τον ζορίσω και μου πάθει τίποτα), αυτήν την στιγμή έχω βάλει πάστα την Prolimatech PK-3 η οποία έχει Thermal Conductivity: 11.2 W/m-C και Thermal Impedance (Resistance): 0,013 C-in^2/W ...

 

Τώρα για την Κ5 PRO

Αναπληρώνει το κενό που υπήρχε στα Thermal Pads έχανες ένα thermal pad πχ από το Playstaion 3 ή από οπουδήποτε αλλού και χρειαζόσουν να πονοκεφαλιάσεις να βρεις το ιδιο μέγεθος κλπ , επίσης βλέπω στην συσκευασία που μας στείλατε ότι έχει ημερομηνία λήξης η K5 PRO

 

Ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιερώσατε για τη δοκιμή των προϊόντων μας. Ενημερωτικά οι περισσότερες πάστες του εμπορίου (που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες και κατασκευαστές) έχουν αγωγιμότητα κάτω από 1 οπότε με την K4 PRO θεωρούμε ότι στην ίδια τιμή δίνουμε μία πολύ καλύτερη λύση. 

 

Η ημερομηνία λήξης που αναφέρεται πάνω στη συσκευασία (30 μήνες μετά την παραγωγή) αφορά το χρόνο ζωής στη συσκευασία. Μετά την τοποθέτηση δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός. Γενικά οι θερμοαγώγιμες κρέμες δεν λήγουν όμως υπάρχουν κάποιοι κανονισμοί στην ΕΕ που απαιτούν την αναγραφή ημερομηνίας λήξης..... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θέλω να πώ ενα μπράβο γιατί η Ελληνική αγορά  δεν είναι το φιλικότερο περιβάλλον 

 

 

τα Thermal Pads είναι ενα πρόβλημα ,ειδικά οταν οι τιμές Ελλάδα για χαμηλής ποιότητας  προϊόντων είναι υψηλές ,μακάρι όλοι οι επιχειρηματίες με τεχνικά τμήματα να σας στηρίξουν

 

 

περιμένουμε feedback  και απο κάποιο λάπτοπ  που πρίν ειχε τα κλασικά pads     

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θέλω να πώ ενα μπράβο γιατί η Ελληνική αγορά  δεν είναι το φιλικότερο περιβάλλον 

 

 

τα Thermal Pads είναι ενα πρόβλημα ,ειδικά οταν οι τιμές Ελλάδα για χαμηλής ποιότητας  προϊόντων είναι υψηλές ,μακάρι όλοι οι επιχειρηματίες με τεχνικά τμήματα να σας στηρίξουν

 

 

περιμένουμε feedback  και απο κάποιο λάπτοπ  που πρίν ειχε τα κλασικά pads     

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. Η Ελληνική αγορά σίγουρα δεν είναι πολύ φιλική όμως εμείς γενικά στοχεύουμε στη διεθνή αγορά μέσω του ebay και του amazon. Αν θέλετε ένα γενικότερο feedback για τα προϊόντα μας μπορείτε να δείτε το feedback μας στο ebay εδω

http://feedback.ebay.ca/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&ftab=AllFeedback&userid=www.computer-systems.gr&iid=-1&de=off&interval=0&items=200 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν να ευχαριστήσω και απο εδώ το κατάστημα computer-systems.gr και να τους πω ένα μεγάλο μπράβο τόσο για τη προσπάθειά τους όσο και για τη παραχώρηση δωρεάν δειγμάτων στα μέλη του TheLab.gr. Οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά κάτι τέτοιο δεν εμπόδισε τα παιδιά.

Απο τη μεριά μου ήθελα να δω πως τα πάει η K4-pro απέναντι στην γνωστή MX4.

Να πω ότι έπεσε στα χέρια μου ένα απο τα καλύτερα κουτιά σε θέμα airflow. Η παρουσίαση του κουτιού θα ανέβει αύριο γι' αυτό και δεν λέω μάρκα και μοντέλο.

επι του θέματος το σύστημα των reviews που όλοι σας γνωρίζετε αρκετά καλά, με τον φαγάνα τον i7 920 ανεβασμένο στα 4GHz εγκαταστάθηκε στο κουτί και εξοπλίστηκε αρχικά με την MX4 για να γίνουν οι καθιερωμένες μετρήσεις της παρουσίασης και αμέσως μετά με την k4-pro. Η θερμοκρασία δωματίου ήταν στους 24 βαθμούς Κελσίου καθόλη τη διάρκεια των δοκιμών και οι ανεμιστήρες του κουτιού στο μέγιστο των στροφών τους, με επιλογή απο τον fan controller.

Δυστυχώς τα αποτελέσματα που πήρα δεν ήταν καθόλου καλά και επανέλαβα τη διαδικασία παίζοντας με τη ποσότητα της πάστας. Όσες δοκιμές και αν έκανα (3 στον αριθμό) τα αποτελέσματα που πήρα ήταν πανομοιότυπα.

Παρακάτω ακολουθούν αποτελέσματα με τον i7 σε Stock συχνότητα. Επίσης για να μην υπάρχουν αμφιβολίες υπάρχει και αντίστοιχο screenshot κατά τη διάρκεια των δοκιμών.

 

 
 
 
Στα 4GHz το stop ήρθε πολύ νωρίς
 
 
 
Όπως και να έχει καλή ή μέτρια. Σας ευχαριστώ πολύ για την κίνηση και εύχομαι να συνεχίσετε και μέσα στο 2015 να βγάλετε μία νέα κ4-pro που θα μας κάνει να παραμιλάμε :)
Και πάλι μπράβο και καλές γιορτές να έχουμε :)

 

 

Ευχαριστούμε πολύ για τη δοκιμή και τα καλά σας λόγια. Έχετε μήπως τη δυνατότητα να επαναλάβετε τη δοκιμή όμως αντί για την K4 PRO να τοποθετήσετε την K5 PRO πάνω στον επεξεργαστή? Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να τοποθετηθεί αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα πάστας και να ασκήσετε αρκετή πίεση στην ψήκτρα κατά την τοποθέτηση ώστε να ελαχιστοποιηθεί το κενό ανάμεσα στον επεξεργαστή και την ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το πείραμα και με την k5-pro. Παρακάτω σας δείχνω και φωτό απο τη ποσότητα της πάστας. Επειδή δε συνεργαζόταν και πολύ να τη βάλω απευθείας πάνω στο cpu ¨εκανα μία στρώση πάνω στη ψύκτρα και τη βίδωσα τέρμα.

Τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα απο την k4-pro δυστυχώς. Χρόνια πολλά σε όλη τη παρέα επι την ευκαιρία :)
 

IMG 9096

k5pro

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα και θα δοκιμάσω σε λίγο πάνω σε λαπτοπ

Τη δοκίμασα και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα

Η προηγούμενη πάστα ήταν η Artic Silver 5. Σε idle είχα 43 και 45 βαθμους στους 2 πυρήνες και στη GPU 48. Με φορτίο έφτανα τους 87 βαθμους στους 2 πυρήνες και στη κάρτα τους 73

Με την Κ4 σε idle έπεσα κατα 1 βαθμό αλλά σε load το λαπτοπ έκανε επανεκκίνηση (οποτε μάλλον ξεπέρασε τους 90°). Η GPU σε idle και σε load επεσε και αυτή κατα 1 βαθμό.

Επανατοποθέτησα AS5 και οι μέγιστες θερμοκρασίες είναι πλέον 80 για τη CPU και 67 για τη GPU. Η αλήθεια είναι ότι το δούλεψα πολύ το λάπτοπ και είχα καιρό που άλλαξα την πάστα, οπότε ειναι λογική η διαφορά.

 

Η K5 πάστα είναι ικανοποιητική, σίγουρα καλύτερη από τα thermal pads, απλά θέλει λίγο δουλειά για να τοποθετηθεί σε γυαλιστερές επιφάνειες όπως αυτές των chips

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τη δοκιμή και τα καλά σας λόγια. Έχετε μήπως τη δυνατότητα να επαναλάβετε τη δοκιμή όμως αντί για την K4 PRO να τοποθετήσετε την K5 PRO πάνω στον επεξεργαστή? Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να τοποθετηθεί αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα πάστας και να ασκήσετε αρκετή πίεση στην ψήκτρα κατά την τοποθέτηση ώστε να ελαχιστοποιηθεί το κενό ανάμεσα στον επεξεργαστή και την ψήκτρα.

 

Στίς εφαρμογές που κάνετε εσείς έχετε καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που περιγράφονται από όσους τις δοκίμασαν παραπάνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.