Jump to content



Θερμοαγώγιμη κρέμα για αντικατάσταση thermal pad made in Greece. Δωρεάν δείγματα


Recommended Posts

Παρέλαβαν και οι δικοί μου αλλά δυστυχώς μία μέρα αργότερα απ' όταν έφυγε το μελομακαρονοδέμα.. :( Ίσως σταλεί σαν γράμμα, ίσως παραλάβω εγώ τον Μάρτη. Thank you anyway! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

H K4 PRO δεν σχεδιάστηκε για να ανταγωνιστεί πάστες όπως η MX4 ούτε για να δώσει λύση σε επεξεργαστές με κατανάλωση 100W +. Σχεδιάστηκε για να δώσει εναλλακτική λύση σε σχέση με τις περισσότερες πάστες που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές και επαγγελματίες στο σύνολο σχεδόν της αγοράς. Αν και οι περισσότεροι χρήστες εστιάζουν στο να αντικαταστήσουν την κρέμα και να μετρήσουν θερμοκρασίες σε πλήρες φορτίο πριν και μετά σε i7 επεξεργαστές εμάς μας ενδιαφέρει περισσότερο το κατά πόσο θα μεταβληθούν τα χαρακτηριστικά της πάστας σε βάθος χρόνου και κατά πόσο μπορεί να τοποθετηθεί πχ στους 100 υπολογιστές μίας τράπεζας χωρίς να χρειάζεται αντικατάσταση μέχρι την αντικατάσταση των υπολογιστών .

Οι διαφορές στις θερμοκρασίες που βλέπουμε δημοσιευμένες είναι πραγματικά πολύ μεγάλες. Σε κάποιες περιπτώσεις οι τιμές που βλέπουμε στη δοκιμή της K4 PRO είναι αντίστοιχες με τις τιμές που πήραμε στις δικές μας δοκιμές όταν δεν τοποθετούσαμε καθόλου πάστα. Για το λόγο αυτό ζητήσαμε από την karmen1983 (και την ευχαριστούμε θερμά ) να κάνει δοκιμή και με την K5 PRO για να εξετάσουμε το ενδεχόμενο να απαιτείται κρέμα μικρότερης ρευστότητας στην περίπτωσή της κάτι που προφανώς αποδείχτηκε ότι δεν ισχύει.

Ενημερωτικά η σύσταση μίας πάστας με αγωγιμότητα >8 δεν είναι κάτι το άγνωστο. Απλώς τα συστατικά της στην Ελληνική αγορά οδηγούν σε κόστος παραγωγής σχεδόν όσο το κόστος λιανικής της MX4.

Νομίζω καταλαβαίνω ποιο θεωρείτε target group σας ,ήθελα μονο να προσθέσω ,πως δυστυχώς ελάχιστες (καμία αλλα μηπως δε θυμαμαι) φορές εχω δει η ακουσει να γινεται τέτοιου είδους συντήρηση σε υπολογιστές εταιρειών η οργανισμών , επίσης δεν εχω δει ποτε να χτίζουν τα κομπιουτερ μονοι τους.

Δεν αμφισβητώ την έρευνα της αγοράς που θα έχετε κάνει ,απλα επειδη τυγχάνει να συνεργάζομαι με πολλούς οργανισμούς και υπηρεσίες του δημοσίου κυρίως , δεν εχω δει να κάνουν ουτε ενα ξεσκόνισμα μεχρι να καει εντελώς το pc ,συνήθως δε ,δεν υπάρχει καν το άτομο που θα εχει τη στοιχειώδη γνώση ,(ο πληροφορικαριος δεν θα αγγίξει κατι απο hardware ως επι το πλείστον)

Επίσης μπηκατε σε τοσο κοπο και εξοδα,ισως θα έπρεπε εκ των προτέρων να λέγατε που απευθεινονται τα προϊόντα σας ,γιατί συγκρίνονται όπως βλέπουμε με προϊόντα μεγαλύτερης απόδοσης (και διαφορετικού προορισμού ισως;) και φοβάμαι οτι αυτο το beta testing ισως να μην εχει τα αποτελέσματα που αναμένατε, αλλα πολυ διαφορετικά στη συνείδηση του κοσμου.

Πάντα φιλικά και με σεβασμό στο δυσκολο εργο μιας καινοτόμου προσπάθειας στον ελλαδικό χώρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος από εσάς που έχει παραλάβει δείγμα, να συγκρίνει την κ4 με κάποια φθηνή no name πάστα του ebay; Αν κάποιος προσφέρεται αλλά δεν έχει φθηνή no name πάστα, έχω εγώ (μένω Αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια φθηνη λύση για εναν office υπολογιστη που θέλει συντήρηση. Αν μιλάμε και για καινούρια συστήματα που οι απαιτήσεις σε watt είναι ελάχιστες καταλαβαίνουμε οτι δεν θα είχε νόημα να δωσεις 5-10 ευρώ παραπανω για κάτι top και να καιρδισεις 5-6 βαθμούς λιγοτερο(και αμα).

Αναφέρθηκε οτι είναι για επεξεργαστές μέχρι 100watt εγώ θα έλεγα για ακόμα λιγοτερο γιατί στον xeon E5450 (80watt) μετα το ενα τέταρτο load δεν είχε καλες θερμοκρασιες και περιπου στην μια ωρα στεθεροποιηθηκε στους 67-69 βαθμούς (12-15 βαθμούς πανω απο την mx4). Αλλά σε λειτουργια office ή σε ταινίες δεν θα έβλεπα καμια διάφορα στις θερμοκρασίες. Σε idle και mid load δεν είχα κάποια διάφορα.

Πιστεύω απευθύνεται περισσότερο σε επαγγελματίες που ασχολούνται με σερβίς και όχι σε απλούς καταναλωτές, γιατί πχ εγώ θα αγόραζαν την καλύτερη παστα (ή καποια απο τις καλυτερες) για το pc μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά η σύσταση μίας πάστας με αγωγιμότητα >8 δεν είναι κάτι το άγνωστο. Απλώς τα συστατικά της στην Ελληνική αγορά οδηγούν σε κόστος παραγωγής σχεδόν όσο το κόστος λιανικής της MX4. 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι Έλληνες παρουσιάζουμε μειωμένη ροπή στην επιλογή εγχώριων προϊόντων, ακόμα και όταν η τιμή είναι ίδια με το εισαγόμενο ανταγωνιστικό προϊόν, πόσο μάλλον όταν έστω και 1 cent υπερβαίνει το εισαγόμενο.

 

Ωστόσο το κόστος μιας καλής πάστας (σε ποσότητα κατάλληλη για τελικό καταναλωτή) είναι συνήθως αμελητέο σε σχέση με το κόστος μίας μέτριας-και-άνω ψύκτρας, με την οποία συνήθως αγοράζεται. 

 

Αυτό που θέλω να πω, και που δυστυχώς δεν έχω ιδέα σε ποιο ποσοστό της αγοράς ανήκω, είναι πως προσωπικά:

  1. Σπάνια κάνω "προληπτική" επανατοποθέτηση ψύκτρας. Αντιθέτως, ακόμα και κουτί να αλλάζω, κάνω ότι μπορώ για να αποφύγω να λύσω την ψύκτρα. 
  2. Αγοράζω 1 νέο CPU κάθε περίπου 1-2 χρόνια (προς το 1.5 θα έλεγα). Δεν είμαι early adopter, απλώς αναβαθμίζω 3 υπολογιστές και παίζω "σύστημα-rotation" (δικό μου, δικό της, του σαλονιού).
  3. Μαζί με το CPU, όσες φορές δεν αγόρασα combo ψύκτρα ΚΑΙ paste ΚΑΙ ανεμιστήρια, στο πρώτο καλοκαίρι έγινε και αυτό. Αυτό που όμως -ποτέ- δεν έγινε, είναι να αγοράσω νέα ψύκτρα, χωρίς νέα πάστα (ξεχνάω που είναι η πιο πρόσφατη, αυτή που βρίσκω είναι "παλιά" και δεν την εμπιστεύομαι, και τί στο καλό; 7-8 ευρώ).
  4. Δεν είμαι από αυτούς που τραβάνε ζόρι με την Ελληνικότητά μου, αλλά αν υπήρχε μία πάστα να κάνει 9 ευρώ, να γράφει από έξω made in greece (να είναι και γαλάζια η αλοιφούλα ίσως?): είχα ψωνίσει σίγουρα. Και αν ήταν και το όνομα κάτι ευφάνταστο (π.χ. "Paγetos", "Cheimώn", "Psychos") την έπαιρνα και με 10 ευρώ.

Άααα, θέλω και μικρό τετράγωνο αυτοκόλλητο για πλαϊνό.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μία πάστα ελαφρώς ακριβότερη από την mx-4 αλλά πολύ κοντά σε απόδοση, θα την αγόραζα άνετα εάν ήταν ελληνική θέλω να προσθέσω. Τώρα χρησιμοποιώ φθηνοebay για τους πελάτες και επώνυμες για μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe:

 

Το Psychos όμως, κάτι μου κάνει! :T:   

 

 

Το θέμα είναι να κάνει δουλειά σε λαπτόπια και συναφή παίδες, σε σχέση με τη τσιμεντοκονία που έχουν από το εργοστάσιο. Τώρα σε ι7 53849589348509834904πύρηνους κλπ κλπ, να 'χαμε να λέγαμε (και σε σύγκριση επιπλέον με την top performer πάστα). Βέβαια καλό κάνουμε, γιατί προσφέρουμε στους ανθρώπους μια ευρύτερη βάση δεδομένων, αλλά εγώ προσωπικά θα πειραματιστώ με το TurboX λαπτοπ 7ετίας της αδερφης και το Acer Aspire One netbook μου 3ετίας.

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

H K5 παντως εφαρμόζεται καλύτερα σε περιοχές που είχαν παλιότερα thermal pad
Έτυχε να καθαρίσω μια τέτοια περιοχή και να βάλω μετά thermal pad από το ebay. Το πάχος του δεν ήταν το σωστό οποτε δε ψύχονταν αποδοτικά. Με την Κ5 μπορώ να πω ότι έχω καλύτερα αποτελέσματα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εφάρμοσα και εγώ την K4-PRO σε ένα σύστημα με Intel Q9400 και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Ευχαριστώ για το δείγμα! Θα μου κρατήσει για αρκετές εφαρμογές ακόμα :)

Κάποιες λεπτομέρειες ;αριθμους;διαφορές πριν-μετά ; είσαι απο τους λίγους οποτε η εμπειρία σου ενδιαφέρει και για λήψη μετρήσεων και feedback ξεκίνησε και η ολη ιστορία φαντάζομαι
Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ την k4 pro σε desktop CPU, και το μόνο που παρατήρησα ότι σε σχέση με τον στόκο arctic silver ceramique που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, έχει πολύ καλύτερη εφαρμογή.
Θερμοκρασίες δυστυχώς δεν μπόρεσα να συγκρίνω γιατί δεν ήταν δικό μου το μηχάνημα. Να ευχαριστήσω με την σειρά μου το κατάστημα computer-systems.gr για την ευγενική χειρονομία του! Και να ευχηθώ καλές δουλειές και καλή χρονιά σε όλους! 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες λεπτομέρειες ;αριθμους;διαφορές πριν-μετά ; είσαι απο τους λίγους οποτε η εμπειρία σου ενδιαφέρει και για λήψη μετρήσεων και feedback ξεκίνησε και η ολη ιστορία φαντάζομαι

Δεν έχω κάποια άμεση σύγκριση πριν και μετά γιατί πριν το σύστημα είχε έναν Intel Core2 Duo E4300 και μετά μπήκε ένας Intel Core2 Quad Q9400. Επίσης δεν ξέρω τι θερμοαγώγιμη είχε πριν το σύστημα. Για την ιστορία όμως, δεν έτρεξα κάποιο bench αλλά σε idle ο πρώτος είχε 29 βαθμούς ενώ ο δεύτερος 30, που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ χαμηλά νούμερα για να με απασχολεί το full load.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να  ευχαριστησω την computer system για την παραχωρηση του δειμγματος.Παρελαβα και εγω και πραγματοποιησα καποιες  δοκιμες που  περιλαμβανουν την λειτουργια του OCCΤ για 15 λεπτα και του prime92 για 20 λεπτα.Το συστημα μου αποτελειται απο:

asus maximus extreme

intel core to quad Q9550 stock

corsair H80(οι ανεμηστηρες stock στη μικρη σκαλα)

cosmos rc1000

fdg.pngcvbcvb.png

Η συγκριση την k4 pro εγινε με την arctic silver 5 της οποιας η τελευταια εφαρμογη ηταν τουλαχιστον 7 μηνε ς πριν.

Το πρωτο τεστ με το occt:

Με την  arctic silver 5:

occt_arctic_silver_5_7.png

 

Με την k4 pro:

k4_pro.png

 

Το δευτερο τεστ με το prime95

Με την  arctic silver 5:

image.png

 

Με την k4 pro

k4_pro_prime95.png

 

Γενικοτερα παρατηρειται μια αυξηση της ταξεως των 11 βαθμων περιπου σε ολα τα τεστ σε συγκριση με την arctic silver 5 χωρις ομως να ξεφευγει  εκτος οριων η θερμοκρασια,γεγονος ενθαρρυντικο.Συνεπως εμεινα ευχαριστημενος μιας και ειναι το πρωτο δειγμα ενος νεου  προιοντος το οποιο φανταζομαιθα βελτιωθει με το καιρο ωστε να ανταγωνιζεται αμεσα τα υπολοιπα προιοντα.Δυστυχως δεν πραγματοποιησα τεστ για την k5 pro μιας και τα thermal pads της καρτας γραφικων ειναι σε τελεια κατασταση και δεν ηθελα να τα  πειραξω.Ευχαριστω και παλι , για οποιαδηποτε διευκρινηση περιμενω μηνυμα.

Έγινε επεξεργασία από Chris92
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημενα, την τοποθετησα και εγω σε ενα συστηματακι που εχω στο πατρικο (νεκρανασταση του εκανα), αν και η αληθεια ειναι πως αποθαρρυνθηκα να την δοκιμασω στο κυριο pc μου, που εχω την prolimatech pk-1.

Μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα, δεδομενου οτι εχει πανω την στοκ ψυκτρα. Ισως την δοκιμασω και στο λαπτοπ του αδερφου αν αποφασισει να του ριξει γενικο καθαρισμα.

 

gallery_32650_685_48227.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.