Jump to content



Θερμοαγώγιμη κρέμα για αντικατάσταση thermal pad made in Greece. Δωρεάν δείγματα


Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ας ειναι καλα τα ΕΛΤΑ επρεπε να παω εγω να παρω το πακετακι μου απο Θεσ/νικη.Ευχαριστω πολυ και παλι.

 

Δοκιμαστηκε η παστα και τα συμπερασματα δικα σας.

 

Στην α φωτο εχω παστα την MX-4, θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμοι, μιση ωρα Prime.

 

image.jpg

 

Στην β φωτο η παστα του computer-systems θερμοκρασια 20 βαθμοι, πεντε λεπτα Prime

 

 

image.jpg

 

Λυπαμαι δεν με ικανοποιησε.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ειναι καλα τα ΕΛΤΑ επρεπε να παω εγω να παρω το πακετακι μου απο Θεσ/νικη.Ευχαριστω πολυ και παλι.

 

Δοκιμαστηκε η παστα και τα συμπερασματα δικα σας.

 

Στην α φωτο εχω παστα την MX-4, θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμοι, μιση ωρα Prime.

 

image.jpg

 

Στην β φωτο η παστα του computer-systems θερμοκρασια 20 βαθμοι, πεντε λεπτα Prime

 

 

image.jpg

 

Λυπαμαι δεν με ικανοποιησε.

Ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιερώσατε για να κάνετε τη δοκιμή. Η διαφορά στης θερμοκρασίες είναι υπερβολικά μεγάλη. Ακόμη και αν δεν χρησιμοποιούσατε καθόλου θερμοαγώγιμη στη δεύτερη περίπτωση η διαφορά στις θερμοκρασίες θα μπορούσε να είναι μικρότερη. Βλέπω ακόμη ότι στην πρώτη περίπτωση ο επεξαργαστής καταναλώνει 112,4W και στη δεύτερη 122,9W. Γνωρίζετε που οφείλεται αυτή η διαφορά? Μπορείτε να μας πείτε ποια από τις δύο πάστες που σας στείλαμε δοκιμάσατε? Την K4 PRO ή  την K5 PRO?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@takis-pa,

 

@computer-systems.gr

 

 

Ίσως η διαφορά στα watt του μετροπρογράμματος να οφείλονται στην στιγμιαία κατανάλωση που διαβάζει και να μην επηρεάζει το σύνολο των θερμοκρασιών ή το min max που υπάρχει στις δίπλα στήλες που και εκεί υπάρχει διαφορά προς το χειρότερο.

 

Εγώ θέλω να σημειώσω ένα ερωτηματικό σχετικά με το αν οι Κ4 και Κ5 έχουν κάποιο χρονικό παράθυρο στρωσίματος για να δώσουν 100% απόδοση. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή δίνουν το 100% απευθείας από το πρώτο λεπτό?

Δοκιμές ακόμα δεν έχω να παραθέσω, ελπίζω σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ακόμη ότι στην πρώτη περίπτωση ο επεξαργαστής καταναλώνει 112,4W και στη δεύτερη 122,9W. Γνωρίζετε που οφείλεται αυτή η διαφορά?

 

Η διαφορά ειναι αναλογα σε πιο τεστ στρεσαρετε ο επεξεργαστης την καθε φορα.

Αντικατεστησα ηδη την παστα σας και ξαναεβαλα την ΜΧ-4 και στην φωτο σας δειχνω τι αποτελεσμα εχω ΤΩΡΑ!!!!

 

image.jpg

 

Εβαλα την K4 PRO

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω και εγω τα δικα μου ευρηματα

Χρησιμοποιήθηκε για τις δοκιμές ένα Acer Aspire 5920g σε βάση της hama με ανεμιστήρα των 20cm, σύστημα που ήταν χωρίς ιδιαίτερη σκόνη, και με την τελευταία αλλαγή θερμοαγώγιμης πάνω απο 2 χρόνια, και χωρις σωστα thermal pads.

Θερμοκρασία δωματίου 18.5 καθόλη την διάρκεια των δοκιμών.

 

post-49282-0-91437400-1418901131_thumb.j

 

Πρίν την αλλαγή

Idle

post-49282-0-37326000-1418900652_thumb.j

 

Load

post-49282-0-16092000-1418900727_thumb.j

 

Θερμοκρασίες με την K4-pro στην καρτα γραφικων, mx-4 στο cpu, Κ5-pro σαν αντικαταστατης thermal pad

Idle +- 2 βαθμοί σε σχέση με πρίν την αλλαγή.

 

Load (δείτε το maximum)

post-49282-0-97986600-1418900893_thumb.j

 

Θερμοκρασίες με την mx-4 στην κάρτα γραφικών και στο cpu, K5-pro σαν αντικαταστάτης thermal pad

Idle

post-49282-0-40224300-1418901018_thumb.j

 

Load

post-49282-0-26235600-1418901053_thumb.j

 

Οι θερμοκρασίες της K4-pro δέν ήταν ικανοποιητικές σε σχέση με την mx-4, καθώς παρατηρήθηκε πάνω απο 10 βαθμών διαφορά στην κάρτα γραφικών. Στους 87 βαθμούς αναγκάστηκα να σταματήσω το τέστ γιατί είχε ανοδική τάση ακόμα και τόσο ψηλά και δέν ήθελα να κάνω πιθανή ζημιά στην κάρτα. Η K4-pro έχει μεγάλη ρευστότητα και ίσως η εφαρμογή της είναι πιό αποδοτική σε ψύκτρες με μεγάλη πίεση ενάντια στο gpu/cpu. Στις φωτο έχει μπεί και η K5-pro στις μνήμες.

Βέβαια το συγκριτικό είναι και λίγο άδικο λόγω της τιμής της mx-4 σε σχέση με την K4-pro, και κάποιος θα μπορούσε να πεί οτι σε σχέση με το κόστος αγοράς της, η K4-pro είναι πολύ καλή, και ίσως είναι και καλύτερη απο κάποιες προεγκατεστιμένες απο το εργοστάσιο θερμοαγώγιμες. Συγκεκριμένα στο 5920g με την εργοστασιακή θερμοαγώγιμη η κάρτα γραφικών έφτανε άν όχι ξεπερνούσε τους 95 βαθμούς κάνοντας το laptop απο τα πιό διάσημα στα εργαστήρια reballing/reflow.

post-49282-0-82824300-1418901557_thumb.j

post-49282-0-44707200-1418901567_thumb.j

post-49282-0-04159500-1418901574_thumb.j

 

H K5-pro φαίνεται να κάνει τη δουλειά της και παρουσίασε καλή και σταθερή εφαρμογή και θα προτιμιθεί σε αντικαταστάσεις thermal pads. Στην εφαρμογή της θα πρότεινα αρκετό "πασπάτεμα" και στρώσιμο για να δώσει μία ωραία ομοιόμορφη στρώση και να μηδενιστούν οι πιθανότητες εγκλώβισης κάποιας φυσαλίδας μέσα στο θερμ. υλικό.

Δυστυχώς δέν έχω τη δυνατότητα όμως να κάνω κάποιο συγκριτικό με thermal pad για να πάρω αποτέλεσμα θερμοκρασίας με άμεσο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία από Yoshi
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω και εγω τα δικα μου ευρηματα

Χρησιμοποιήθηκε για τις δοκιμές ένα Acer Aspire 5920g σε βάση της hama με ανεμιστήρα των 20cm, σύστημα που ήταν χωρίς ιδιαίτερη σκόνη, και με την τελευταία αλλαγή θερμοαγώγιμης πάνω απο 2 χρόνια, και χωρις σωστα thermal pads.

Θερμοκρασία δωματίου 18.5 καθόλη την διάρκεια των δοκιμών.

 

attachicon.gifΦωτογραφία0130.jpg

 

Πρίν την αλλαγή

Idle

attachicon.gifbefore idle all.jpg

 

Load

attachicon.gifbefore load all.jpg

 

Θερμοκρασίες με την K4-pro στην καρτα γραφικων, mx-4 στο cpu, Κ5-pro σαν αντικαταστατης thermal pad

Idle +- 2 βαθμοί σε σχέση με πρίν την αλλαγή.

 

Load (δείτε το maximum)

attachicon.gifafter load - k4 k5.jpg

 

Θερμοκρασίες με την mx-4 στην κάρτα γραφικών και στο cpu, K5-pro σαν αντικαταστάτης thermal pad

Idle

attachicon.gifafter idle MX4.jpg

 

Load

attachicon.gifafter load MX4.jpg

 

Οι θερμοκρασίες της K4-pro δέν ήταν ικανοποιητικές σε σχέση με την mx-4, καθώς παρατηρήθηκε πάνω απο 10 βαθμών διαφορά στην κάρτα γραφικών. Στους 87 βαθμούς αναγκάστηκα να σταματήσω το τέστ γιατί είχε ανοδική τάση ακόμα και τόσο ψηλά και δέν ήθελα να κάνω πιθανή ζημιά στην κάρτα. Η K4-pro έχει μεγάλη ρευστότητα και ίσως η εφαρμογή της είναι πιό αποδοτική σε ψύκτρες με μεγάλη πίεση ενάντια στο gpu/cpu. Στις φωτο έχει μπεί και η K5-pro στις μνήμες.

Βέβαια το συγκριτικό είναι και λίγο άδικο λόγω της τιμής της mx-4 σε σχέση με την K4-pro, και κάποιος θα μπορούσε να πεί οτι σε σχέση με το κόστος αγοράς της, η K4-pro είναι πολύ καλή, και ίσως είναι και καλύτερη απο κάποιες προεγκατεστιμένες απο το εργοστάσιο θερμοαγώγιμες. Συγκεκριμένα στο 5920g με την εργοστασιακή θερμοαγώγιμη η κάρτα γραφικών έφτανε άν όχι ξεπερνούσε τους 95 βαθμούς κάνοντας το laptop απο τα πιό διάσημα στα εργαστήρια reballing/reflow.

attachicon.gifΦωτογραφία0135.jpg

attachicon.gifΦωτογραφία0137.jpg

attachicon.gifΦωτογραφία0138.jpg

 

H K5-pro φαίνεται να κάνει τη δουλειά της και παρουσίασε καλή και σταθερή εφαρμογή και θα προτιμιθεί σε αντικαταστάσεις thermal pads. Στην εφαρμογή της θα πρότεινα αρκετό "πασπάτεμα" και στρώσιμο για να δώσει μία ωραία ομοιόμορφη στρώση και να μηδενιστούν οι πιθανότητες εγκλώβισης κάποιας φυσαλίδας μέσα στο θερμ. υλικό.

Δυστυχώς δέν έχω τη δυνατότητα όμως να κάνω κάποιο συγκριτικό με thermal pad για να πάρω αποτέλεσμα θερμοκρασίας με άμεσο τρόπο.

 

Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για τις δοκιμές και για τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων. Θα θέλαμε να κάνουμε τις παρακάτω παρατηρήσεις.

1. Τα περισσότερα 5920g πάνω στο GPU έχουν απο το εργοστάσιο thermal pad (αν το δικό σας δεν είχε παρακαλώ ενημερώστε μας). Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ανάμεσα στο gpu και στην ψήκτρα υπάρχει κενό το οποίο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γεμίσει με κρέμα υψηλής ρευστότητας όπως η K4-PRO. Φυσικά ούτε και η mx-4 προτείνεται για αυτή τη χρήση καθώς αν και περισσότερο παχύρρευστη αργά η γρήγορα θα αφήσει κενό.

2. Μας κολακεύει ιδιαίτερα το γεγονός ότι οι περισσότεροι χρήστες κάνουν σύγκριση της K4 PRO με την MX-4 όμως η δεύτερη έχει σχεδόν 3 φορές μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα και έως και 10 φορές υψηλότερη τιμή οπότε ειδικά ο πρώτος παράγοντας προκαθορίζει το αποτέλεσμα οποιασδήποτε σύγκρισης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για τις δοκιμές και για τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων. Θα θέλαμε να κάνουμε τις παρακάτω παρατηρήσεις.

1. Τα περισσότερα 5920g πάνω στο GPU έχουν απο το εργοστάσιο thermal pad (αν το δικό σας δεν είχε παρακαλώ ενημερώστε μας). Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ανάμεσα στο gpu και στην ψήκτρα υπάρχει κενό το οποίο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γεμίσει με κρέμα υψηλής ρευστότητας όπως η K4-PRO. Φυσικά ούτε και η mx-4 προτείνεται για αυτή τη χρήση καθώς αν και περισσότερο παχύρρευστη αργά η γρήγορα θα αφήσει κενό.

2. Μας κολακεύει ιδιαίτερα το γεγονός ότι οι περισσότεροι χρήστες κάνουν σύγκριση της K4 PRO με την MX-4 όμως η δεύτερη έχει σχεδόν 3 φορές μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα και έως και 10 φορές υψηλότερη τιμή οπότε ειδικά ο πρώτος παράγοντας προκαθορίζει το αποτέλεσμα οποιασδήποτε σύγκρισης.

 

Τα thermal pads στο gpu πρεπει να υπηρχαν, δεν το θυμαμαι ομως να πω την αληθεια. Το κενο αποτι φαινεται ειναι μεγαλο για την K4-pro και μικρο για την K5-pro. Δεν δοκιμασα την K5 σε αυτο το σημειο, δεν ξερω λετε να εβλεπα κατι καλυτερο σαν αποτελεσμα?

 

Θα μας χαροποιούσε εάν υπήρχε κάποιος ανταγωνιστής της mx-4, made in Greece

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@computer-systems.gr

Εγώ θέλω να σημειώσω ένα ερωτηματικό σχετικά με το αν οι Κ4 και Κ5 έχουν κάποιο χρονικό παράθυρο στρωσίματος για να δώσουν 100% απόδοση. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή δίνουν το 100% απευθείας από το πρώτο λεπτό?

Δοκιμές ακόμα δεν έχω να παραθέσω, ελπίζω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Για το K5 PRO δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Το K4 PRO αυξάνει τη ρευστότητά του περίπου στους 50 βαθμούς και καλύπτει καλύτερα τα μικροσκοπικά κενά στην επιφάνεια της ψήκτρας και του εξαρτήματος. Ουσιαστικά αυτό γίνεται μετά από μερικά λεπτά χρήσης του υπολογιστή.

 

 

@computer-systems.gr

Εγώ θέλω να σημειώσω ένα ερωτηματικό σχετικά με το αν οι Κ4 και Κ5 έχουν κάποιο χρονικό παράθυρο στρωσίματος για να δώσουν 100% απόδοση. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή δίνουν το 100% απευθείας από το πρώτο λεπτό?

Δοκιμές ακόμα δεν έχω να παραθέσω, ελπίζω σύντομα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα thermal pads στο gpu πρεπει να υπηρχαν, δεν το θυμαμαι ομως να πω την αληθεια. Το κενο αποτι φαινεται ειναι μεγαλο για την K4-pro και μικρο για την K5-pro. Δεν δοκιμασα την K5 σε αυτο το σημειο, δεν ξερω λετε να εβλεπα κατι καλυτερο σαν αποτελεσμα?

 

Θα μας χαροποιούσε εάν υπήρχε κάποιος ανταγωνιστής της mx-4, made in Greece

Το GPU στο 5920g κανονικά έχει thermal pad επάνω και θα πρέπει να τοποθετηθεί η K5 PRO. Φυσικά το thermal pad θα πρέπει να αφαιρεθεί εντελώς. Ακόμη και αν η MX-4 δώσει καλύτερες τιμές στην αρχή (καθώς έχει μεγαλύτερο K) μετά από κάποιο διάστημα (μέρες ή εβδομάδες ίσως) η MX-4 θα έχει αφήσει κενό και άρα μεγαλύτερες θερμοκρασίες ενώ το K5 PRO θα είναι ακόμη όπως τοποθετήθηκε και θα παραμείνει έτσι μέχρι την αφαίρεση της ψήκτρας για καθαρισμό.

 

Για την παραγωγή ενός προϊόντος όπως το mx-4 απαιτούνται πολλά χρόνια έρευνας και εξέλιξης προϊόντων καθώς και διαφήμισης. Αυτό άλλωστε έκανε και η εταιρεία που το παράγει. Ενδεικτικό είναι ότι σύμφωνα με την wikipedia το πρώτο τους προϊόν (αρχές 2000 περίπου) είχε θερμική  αγωγιμότητα 0.94 (ενώ δήλωναν 8.7...). Εμείς προς το παρόν συνεχίζουμε την έρευνα στα υλικά αυτά και τις βελτιώσεις στα προϊόντα μας... 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα κι εγώ και αντίκρισα ένα φάκελο με δωράκια μέσα :D , επιτέλους παρέλαβα κι εγώ.

Τώρα όσο για τα αποτελέσματα της απόδοσής τους που παρουσίασαν μερικοί συνφορουμίτες αυτό θα το δώ κι εγω στην πράξη μόλις μπορέσω να τα τεστάρω και θα σας τα παρουσιάσω, σε παλιό αλλά και σε καινούργιο σύστημα.

 

Πάντως ρε παιδιά όπως και να έχει, ότι και απόδοση να δώσουν οι πάστες, το ωραιότερο είναι όταν πέφτει το μάτι σου στην ετικέτα και στο σημείο που γράφει την προέλευση παραγωγής του προϊόντος  " Made in Greece" :).

 

Τέλος να πω πως, αν η computer-systems διάλεξε αυτόν τον τρόπο δίνοντας σε μας δωρεάν δείγματα για τεστάρισμα των προιόντων της εφαρμόζοντάς τα σε όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα αλλά και να δώσει μία ώθηση στην προώθησή (διαφήμισή) τους, πολύ καλά και έκαναν. Πιστεύω πως από όλους μας θα έχει την συμπαράσταση την βοήθεια αλλά και την διάθεση στο να συμβάλουμε κι εμείς έστω και λίγο για την δημιουργία καλύτερων προιόντων.

Εύγε computer-systems, μην πτοείσαι σε τίποτα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για την παραγωγή ενός προϊόντος όπως το mx-4 απαιτούνται πολλά χρόνια έρευνας και εξέλιξης προϊόντων καθώς και διαφήμισης. Αυτό άλλωστε έκανε και η εταιρεία που το παράγει. Ενδεικτικό είναι ότι σύμφωνα με την wikipedia το πρώτο τους προϊόν (αρχές 2000 περίπου) είχε θερμική  αγωγιμότητα 0.94 (ενώ δήλωναν 8.7...). Εμείς προς το παρόν συνεχίζουμε την έρευνα στα υλικά αυτά και τις βελτιώσεις στα προϊόντα μας... 

συγχαρητήρια για την προώθηση του υλικου και δωρεαν σε τέτοιους καιρους!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.