Jump to content



Προβλημα μητρικής ή δικό μου;


DrAndree

Recommended Posts

Καλησπερα. Η προηγουμενη μητρικη που ειχα χαλασε και πηρα μια μεταχιρισμενη Asus M4A78LT-M και την εβαλα πανω. 

Εβαλα την μητρικη, εκανε εγκατασταση lan vga (onboard) μετα κολαει. Το εκανε επανοτες φορες χωρις να φορτοσουν πληρος τα win. Εκανα ενα ρεσετ το cmos, κολισε παλι και πολλες φορες δεν μου εβγαζε εικονα. Κοδιμασα αλλα καλοδια, αλλη οθονη, αλλα χορις αποτελεσμα. 

Δεν ξερω τι κανω λάθος. παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ανεβαζω ενα μικρο δειγμα απο τα παραπανω το πως ειναι και τι κανει.
 

 

M4A78lt-m.rar

post-38808-0-34588600-1418923365_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Format έκανες; Πάντα όταν αλλάζεις μητρική, ξεκινάς με format. Τη δεύτερη όπως κοιτάμε μνήμη βαλτην στην πρώτη μπλε υποδοχή.

Σωστός στα πρώτα αλλά τη μνήμη ασε την εκεί που είναι. Ή στις δύο μαύρες θα τις έχεις ή στις δύο μπλέ

Link to comment
Share on other sites

Σωστός στα πρώτα αλλά τη μνήμη ασε την εκεί που είναι. Ή στις δύο μαύρες θα τις έχεις ή στις δύο μπλέ

 

Αγάπη σε όσες μητρικές είχα εναλλάξ τις έπαιρνε για το dual chanell αλλά και για βέλτιστη απόδοση - συμβατότηα. Manual της συγκεκριμένης δεν είδα βέβαια για να πω την αμαρτία μου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά οταν παω να ρυθμίσω το first boot μου κολλάει εκεί,  Κάνω ρεσταρ, ξεκινάει και στην ασφ,λειτουργία μου έβγαλε το εξής μήνυμα.

Τώρα πανω στο φορματ εκεί που διαλέγω τι win θα βάλω κόλλησε.

Ξανακάνω ρεσταρτ και πάω πάλι για φορματ.

 

---------

 

 

Ξανακολλαει στο φορματ και μου βγαζει τριτο μηνυμα.

 

WP_000552.jpg

 

post-38808-0-74140700-1418926680_thumb.j

post-38808-0-16407700-1418926686_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από DrAndree
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη σε όσες μητρικές είχα εναλλάξ τις έπαιρνε για το dual chanell αλλά και για βέλτιστη απόδοση - συμβατότηα. Manual της συγκεκριμένης δεν είδα βέβαια για να πω την αμαρτία μου.

ιντελ προφανώς. Εδώ μιλάμε για AMD :)

 

@DrAndree, τσέκαρε αρχικά το καλώδιο και την επαφή με mobo και οθόνη. Αν ήταν θέμα gpu θα στο έβγαζε παντού.

Τα win που πας να περάσεις είναι δοκιμασμένα ε; Και τι εννοείς εκει που διαλέγεις τι win να βάλει; Εχει διάφορες εκδόσεις το DVD?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το dvd εχει διαφορες εκδοσεις.  και ειναι δοκιμασμενο. Εχω κανει πολλα φορματ στο πσ του μικρου αδελφου.

Εχω δυο καλωδια vga και τα δοκιμασα και τα δυο προηγουμενος και οταν κολλαει το πσ και κανω ρεσετ πολλες φορες δεν μου βγαζει τπτ στην οθονη. Το αφινω λιγο σβιστω και μετα ξαναναβει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τις μνήμες και να τις ξαναβάλεις ή να τις βάλεις στα μπλε Slots και τις δύο. Εχω δει κολλήματα και να φταίει αυτό.

Επίσης μιας και θα τις βγάλεις καθάρισε τις υποδοχές τους με ένα βαμβάκι και λίγο οινόπνευμα.

 

Και κάνε μου τη χάρη δοκίμασε και με άλλο DVD.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και παλι.

Το εκανα αυτο που ειπες με τις μνημες, δοκιμασα και αλλες μνημες χορις αποτελεσμα. Δοκιμασα και dvd με Ubuntu που ειχα αλλα δεν προλαβενει να διαβασει το cdrom.

 

Σε αυτο το λινκ εχω 2 βιντεο απο το κινιτο που τραβιξα εχτες.

https://www.dropbox.com/s/0ad32try6anjnqc/problima%20mitrikis.rar?dl=0 

Link to comment
Share on other sites

Το φορματ καταφερνει να το ολοκληρωσει και σου βγαζει προβλημα στο first boot?

Κατι γινεται με το φορματ μαλλον.

Eχεις κοιταξει τα καλωδια του δισκου?Υπαρχιε πιθανοτητα να μην διαβαζετε καλα ο δισκος και για αυτο να εχεις τετοιο θεμα.

Βγαλε την μπαταρια της μητρικης ασε την για κανα 5λεπτο εκτος και μετα ξανα προσπαθησε να μπεις bios.

Link to comment
Share on other sites

 Δοκίμασε εναλαξ της μνημες αφου εχεις 2 ντιμακια μηπως και ..  η αν σου βρίσκετε καμια αλλη για δοκιμή για να ξεκαθαρίσεις το θεμα με της μνήμες ... κανε και ενα hard reset με τα jumper ! φλασαρε και το bios με την τελευταια εκδοση . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το dvd εχει διαφορες εκδοσεις.  και ειναι δοκιμασμενο. Εχω κανει πολλα φορματ στο πσ του μικρου αδελφου.

Εχω δυο καλωδια vga και τα δοκιμασα και τα δυο προηγουμενος και οταν κολλαει το πσ και κανω ρεσετ πολλες φορες δεν μου βγαζει τπτ στην οθονη. Το αφινω λιγο σβιστω και μετα ξαναναβει.

Πρώτα ξεκίνα με ένα Clear the CMOS - Reset the BIOS, δες τα sata-ide, ιδίως αν το σατα του dvd  μπορεί να κάνει   boot ,δοκίμασε να αλλάξεις και την θεση του, δοκίμασε καλύτερα με  xp, η μητρική είναι μια χαρά !!!  

δοκίμασε και την μπαταρία  

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αφησε μονο ενα στικακι ram πανω στην μητρικη και δοκιμασε να bootαρεις κανονικα. Αν δεν κατσει με την πρωτη, κλεινεις psu->reset cmos-> αλλαζεις θεση στην ραμ. Το επαναλαμβανεις μεχρι να σου τελειωσουν οι διαθεσιμες θεσεις ραμ στην μητρικη. Aν με ενα δουλεψει σωστα, εχεις ενα 50% να ξεσκαλωσει και να δουλεψει και με 2 στικακια.

Αν δεν δεις φως στο τουνελ, κανεις οτι καναμε ολοι. Δεν ξαναγοραζεις mini-atx μητρικη asus ή ακομα καλυτερα asus.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή γράψε τα χαρακτηριστικά του συστήματός σου (κωδικοί μνημών, επεξεργαστή κλπ).

 

Έπειτα πές μας τί έκδοση Windows προσπαθείς να περάσεις.

 

Τρίτον, δώσε τις ρυθμίσεις του BIOS που έχεις κατά την εγκατάσταση, εάν μπορέις βγάλε φωτό με το κινητό σου και ανέβασέ τες όπως έκανες με το βιντεάκι σου.

 

Τέταρτον, πές μας πώς συνδέεις την οθόνη σου (είδος καλωδίου, εάν έχεις κάποιον αντάπτορα, είδος μόνιτορ κλπ)

 

 

Επίσης :

 

Α) Στη συγκεκριμένη μητρική, οι μαύρες θέσεις μνημών είναι Α2&Β2 και οι μπλέ Α1&Β1 ( Channel A, Channel Β , 2 θέσεις το καθένα ), άρα για να δουλεύεις σε dual πρέπει να είναι και οι 2 μνήμες σε ίδιο χρώμα.

 

Β) Στο πρώτο ποστ σου, έχεις ένα βίντεο, δείχνει ότι ξεκινάς το σύστημα και μπαίνεις BIOS, μετά δεν υπακούει, ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Β) Στο πρώτο ποστ σου, έχεις ένα βίντεο, δείχνει ότι ξεκινάς το σύστημα και μπαίνεις BIOS, μετά δεν υπακούει, ή κάνω λάθος ?

Η μητρική (Asus M4A78LT-M) έχει θύρα PS/2 για πληκτρολόγιο και ίσως (όπως έχω δει σε κάποιες μητρικές) στο BIOS δεν αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο του που είναι USB. Εκτός αν σε κάποια στιγμή λειτουργούσε στο BIOS αλλά με κάποιο reset στο BIOS άλλαξε η ρύθμιση για τα USB πληκτρολόγια, οπότε δεν λειτουργεί πλέον.

Το να διαθέτεις ένα λειτουργικό πληκτρολόγιο με PS/2 σύνδεση, σε κάτι τέτοιες καταστάσεις είναι σωτήριο.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.