Jump to content



4460 vs 8320


Recommended Posts

.....ίδια κατηγορία απατεώνων μόνο που εκεί ούτε ο νόμος λειτούργησε ούτε και η κοινή λογική κανενός, ακόμα νομίζουν οι οπαδοί οτι βλέπουν ποδόσφαιρο και υποστηρίζουν το άθλημα ενώ ουσιαστικά χρηματοδοτούν εγκληματική οργάνωση..... Για να μην το γυρίσουμε όμως σε ελεϊνη και τρισάθλια αθλητική κουβέντα, ας μείνουμε στο γεγονός ότι η τεράστια πλειοψηφία των χρηστών κάνει τη δουλειά της και με το παραπάνω με αντίστοιχες προτάσεις της amd χωρίς να "χάνει" τα λεφτά της. Όταν, και αν, επανέλθει μια σχετική ισορροπία στον ανταγωνισμό των CPU τότε ας συνεχίσουμε την κουβέντα, επί ίσοις όροις ;)

 

Ναι... αφου πρωτιστως το γυρισες (και το τερματισες κιολας) ο ιδιος σε αθλητικη κουβεντα μετα..."ας μην το γυρισουμε"!! λολ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κάποιο.άδικο ,αλλα για μενα ,το έχασε το κομμάτι cpu πια ,δεν υπάρχουν και πολλα σενάρια που να εξυπηρετεί ο amd , θες απλη χρήση; pentium ,i3 ,θες ελαφρύ gaming ; μια apu τελικά δεν καλύπτει γιατί κανενας gamer δεν παιζει το παιχνιδι του σε low ρυθμισεις για χρόνια ,μια low end κάρτα γραφικών με εναν low end intel cpu ειναι πιο αποδοτικά με.αστεία κατανάλωση.

Θες βαρβατιλα ; εκεί πλέον δεν κοιτας εξ αρχής amd.

Πρεπει και η amd κάπως να θωρακιστεί απο το επιθετικό και βρώμικο marketing ,μιλαμε για τεραστια οικονομικά μεγέθη ,δε γινεται να πορευεσαι με ρομαντισμό και το σταυρό στο χέρι,γιατί θα αποκτήσεις και το ανάλογο μεγεθος ,μια Indie εταιρειουλας δηλαδή...

Δεν συμφωνώ. Ένας (αυθεντικός!) A8-7600 σου δίνει έναν επεξεργαστή με καλύτερες ή ισάξιες επιδόσεις σε σχέση με έναν Pentium και μια κάρτα γραφικών επιπέδου R7 240 και μάλιστα με χαμηλότερο τελικό κόστος. Με βάση το Steam και αν θυμάμαι καλά, η πλειοψηφία των gamers παίζει με πολύ low end κάρτες γραφικών ή με onboard Intel GPU. Οπότε ας μην βγάζουμε συμπεράσματα με βάση τον κόσμο του lab όσον αφορά τον μέσο gamer. Και η συνολική κατανάλωση Intel+low end gpu είναι στα ίδια επίπεδα με έναν APU. 

Link to comment
Share on other sites

www.tweaktown.com/tweakipedia/58/core-i7-4770k-vs-amd-fx-8350-with-gtx-980-vs-gtx-780-sli-at-4k/index.html

 

μια χαρα τα πανε οι fx και ας εχουν χειροτερο ipc απο τους intel...

τωρα το τι λενε οι φανατικοι ιντελακιδες απλα αδιαφορω...

αλλα ειναι παραλογο να βλεπω σχολια του τυπου " οτι οι amd δεν κανουν ουτε για notepad"...

δικαιωμα του καθενος να εχει διαφορετικη αποψη και σεβαστη,  ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ(γιατι κατανταει κουραστικο και ενοχλητικο μετα απο καποιο σημειο) ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΣΤ ΤΟΥΣ!!

Link to comment
Share on other sites

έχω AMD 2 χρόνια (της υπογραφής), παίζω ότι game βάλω ακόμα και σήμερα στα full γραφικά 1920-1080, π.χ. dragon age inquisition - shadow of mordor - wolfenstein the new order κτλ, αλλά περισσότερο παίζω παιχνίδια που είναι Intel optimized, (wow - diabo3 - starcraft2) δεν έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο την επιλογή μου και ακόμα δεν κυκλοφόρησε το dx12, αυτά.

Link to comment
Share on other sites

έχω AMD 2 χρόνια (της υπογραφής), παίζω ότι game βάλω ακόμα και σήμερα στα full γραφικά 1920-1080, π.χ. dragon age inquisition - shadow of mordor - wolfenstein the new order κτλ, αλλά περισσότερο παίζω παιχνίδια που είναι Intel optimized, (wow - diabo3 - starcraft2) δεν έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο την επιλογή μου και ακόμα δεν κυκλοφόρησε το dx12, αυτά.

Κάποιος σας κόλλησε μου φαίνεται κάτι..ολα full ε??και από fps πως πάμε??κάτω από 60 να υποθέσω..αλλιως να την πουλησω και εγώ την 970 και τον i7 και να πάρω amd.Είναι ανάλογα τις απιτησεις του καθένα παιδιά..αλλος την παλεύει και με 30fps και άλλος οχι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει χειρότερο πράγμα απο το να  προσπαθει να σε πεισει κάποιος οτι αυτο που βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια  καθημερινα δεν υπαρχει αλλα το φανταζεσαι ,οπως επίσης το να πρεπει συνεχεια να αποδείκνυεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.Οπως τελικα καταλαβα το θεμα ειναι ποιος την εχει μακρυτερη ..................την cpu ...............κατι σαν την porsche... και οχι σε bf 4 σε high και ενα δυο ultra σε 1080 p με resolutcion scale 150 min 70 ακατεβατα  με το ιδιο συστημα με τον syban απλος η cpu στα 4,8  για πλακα και 280x σε 64 foul............αμα θες ελα να μετρηθουμε

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει η εμπειρία να είναι ευχάριστη, δεν κοιτάζω fps, 40-60 (πάντα παίζω με vsync γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι πιο smooth), αν αρχίσουν τα κολληματάκια κατεβάζω shadows η κάποιο εφε που δεν θα μπορώ να βρω διάφορα από όταν το είχα ανοιχτό και συνεχίζω, αυτά στο wow κυρίως. η άλλη επιλογή που είχα τότε i5 και μικρότερη vga θα με είχε σπρώξει μέχρι σήμερα σε αναβάθμιση, φαντάσου ότι μου πήρε και 2 χρόνια να το φέρω στο σημείο που είναι σήμερα το pc, με κάρτα ήχου, ssd, hdd, ηχεία, monitor, keybord να μπαίνουν σταδιακά.

Έγινε επεξεργασία από syban
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει χειρότερο πράγμα απο το να  προσπαθει να σε πεισει κάποιος οτι αυτο που βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια  καθημερινα δεν υπαρχει αλλα το φανταζεσαι ,οπως επίσης το να πρεπει συνεχεια να αποδείκνυεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.Οπως τελικα καταλαβα το θεμα ειναι ποιος την εχει μακρυτερη ..................την cpu ...............κατι σαν την porsche... και οχι σε bf 4 σε high και ενα δυο ultra σε 1080 p με resolutcion scale 150 min 70 ακατεβατα  με το ιδιο συστημα με τον syban απλος η cpu στα 4,8  για πλακα και 280x σε 64 foul............αμα θες ελα να μετρηθουμε στα fps γιατι στο GAME με σκίζεις για πλακα αν εισαι ο γνωστος AKISSS

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

για τρεξτε ενα Planetside / dayZ  και οι  2, μακαρι να ειχανε mantle ολα αυτα τα παιχνιδια που γονατιζουν συστηματα με i3 / amd FX / ακλοκαριστους i5, δεν εχουν ομως ... 

Link to comment
Share on other sites

για τρεξτε ενα Planetside / dayZ  και οι  2, μακαρι να ειχανε mantle ολα αυτα τα παιχνιδια που γονατιζουν συστηματα με i3 / amd FX / ακλοκαριστους i5, δεν εχουν ομως ... 

λεμε και ξαναλεμε, επανειλημμένως, οτι παιζει εξισου σημαντικο ρολο και η εκαστοτε "μηχανη" (=προγραμματισμος) των παιχνιδιων, για την συμπεριφορα τους...!! 

 

δεν αναρωτιεσαι, γιατι καινουρια παιχνιδια (2014-15) εχουν τοση διαφορα σε αποδοση μεταξυ τους?   

 

γιατι, πχ το BF4  σε ενα πισι να βγαζει 40fps, και ενα αλλο παιχνιδι, στο ιδιο πισι, να βγαζει 80fps.....? 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που οποτε μιλαμε για amd ,η συζητηση γυρναει στο " καλα δε σου φτανει τοση δυναμη πια μωρε; τι κανεις πια" ,ή " ενας ταδε fx σουξου μουξου ,την παλευει ακομα με το ταδε παιχνιδι και κια καρτα της γιαγιας μου".

Μερικοί μπερδεύετε το "ειναι επαρκές " ,με το "είναι καλύτερο " .

Και επειδη όπως ειπώθηκε είμαστε στο thelab, εμενα με νοιάζει ποιο ειναι καλύτερο,αν ήθελα επαρκές την παλευα με ενα q6600 που εχει και αντιστοιχη θερμική συμπεριφορά με τους σημερινους amd. Μια apu ειναι επεξεργαστικά χειρότερη απο εναν αναλογο αντίπαλο ,μη λεμε βλακείες τωρα .

Επίσης αν κάποιος πήρε μια apu "για να " παίξει bf4 " οπως διαφημίζει η amd ,και θελει πλέον να παίξει σε λιγο καλυτερη ανάλυση απο τη lowest, η εχει fps στα πατώματα ,τι θα κανει ; crossfire ; μιας και δουλευει τοσο απλα και όμορφα σε απλές κάρτες ,ας του βαλουμε δύσκολα να παίξει με apu/gpu...

Λυπάμαι αλλα η σχέση τιμης απόδοσης δεν ειναι αποδεκτή για μενα .

Και ναι ,μπορει ενα σωρο fx κτλ να την παλεύουν ,αλλα δε σημαίνει οτι ειναι ανταγωνιστικοί ,οταν με τα ιδια λεφτα παίρνεις cpu με αντιστοιχη δύναμη ,τη μιση κατανάλωση ,και τις μισές θερμοκρασίες .

Δε μιλαμε οτι κονταροχτυπιούνται ,μιλάμε οτι οποιος θελει σημερα cpu για μια νορμαλ χρήση ,με καποιο light gaming ισως ,αν δεν ειναι amdακιας η αυτός ειτε αυτος που τον ψήνει , δεν εχει ουτε μισό λόγο να πάει amd . Ουτε καν το ρομαντισμό .

Επαιζα smite σε μεσαίες ρυθμισεις με igpu του i7 2600k επι 6 μήνες,οποτε απλη χρήση και χαζοπαιχνιδακια παιζει και ο ιντελ πλεον ,ας πάψουμε να κοροϊδευόμαστε.

Η amd ειναι χρονια που έμεινε τοσο πίσω ,ειναι αστείο που το συζητάμε καν ,η άνθρωποι ασχολούνται με πιο επικερδή για αυτους πράγματα ,gpu ,apu ps4 κτλ ,κι εσείς ακομα σχολιάζετε τις cpu τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο πανω (DAS) εχει πολλα λεφτα για αυτο παιρνει παντα το καλητερο.Εγω προτιμώ το καλο και με τα υπολοιπα λεφτα να κανω διακοπές στο μπανσκο για σκι ........γκεγκε........

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο πανω (DAS) εχει πολλα λεφτα για αυτο παιρνει παντα το καλητερο.Εγω προτιμώ το καλο και με τα υπολοιπα λεφτα να κανω διακοπές στο μπανσκο για σκι ........γκεγκε........

 

Μα εκει ειναι το θεμα.

 

Δεν υπαρχει καλο και AMD στο CPU department.

Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι στριμωγμένη η ζωή μας, να έχεις και τη μιζέρια των amd fanboys που σέρνεται σε κάθε τόπικ σαν την γκόμενα με περίοδο δεν... Αν αποφασίσετε να συζητήσετε ουσιαστικά θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι στριμωγμένη η ζωή μας, να έχεις και τη μιζέρια των amd fanboys που σέρνεται σε κάθε τόπικ σαν την γκόμενα με περίοδο δεν... Αν αποφασίσετε να συζητήσετε ουσιαστικά θα επανέλθω.

Μάλιστα. Ο ένας μας κάθεται και μας βγάζει λόγο για το πόσο χάλια είναι οι AMD, αλλά 6 μήνες με την iGPU του 2600Κ πέρναγε φίνα. F@ck logic.

Εσύ τώρα έρχεσαι και προσβάλλεις τον κόσμο με χυδαίο τρόπο. Τον i7 τον αγόρασες για τις επιδόσεις του ή για να νιώθεις ότι έχεις το δικαίωμα να προσβάλλεις; Είναι ωραίο να νιώθεις φαντάζομαι στην πλευρά του ισχυρού. Μπράβο σου. Και ξανά μπράβο σου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο να νιώθεις φαντάζομαι στην πλευρά του ισχυρού

 

Αντιστοιχη συζητηση εχουμε ξανακανει μαζι σε αλλο θεμα για καρτες γραφικων και συζητουσαμε το κλασσικο θεμα nvidia vs amd... Αλοιμονο αν καποιος απο μας ψωνιζει κατι για να νιωθει με την πλευρα του ισχυρου, η για να πιστευει πως εχει το δικαιωμα να τη λεει σε καποιον αλλον. Αλλα οπως και στο προηγουμενο θεμα που συζητουσαμε, παλι σε βλεπω να παιρνεις το ρολο του υποστηρικτη του "αδυναμου", πραγμα με το οποιο διαφωνω καθετα. Αλλα το σεβομαι και δεν το κρινω. Σαν δικη μου θεση ειχα πει πως αυτο το ρολο δεν θα τον παιξω ποτε, αρνουμαι, ειδικα αν στο ρολο του "αδυναμου" ειναι κοτζαμ AMD και οχι καποιο συνοικιακο μαγαζι. καποτε ειχε την ιδια δυναμικη σαν εταιρια και την ιδια ποιοτητα πριοιοντων με intel στο κομμτι των cpu, αν οχι την ιδια εστω παραπλησια. Τωρα το τι της εφταιξε και τι πρεπει να κανει απο δω και περα ειναι κατι που πρεπει να το βρουν μονοι τους. Και φυσικα δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να τους χρηματοδοτει αγοραζοντας προιοντα AMD. Το γεγονος ομως οτι η intel εχει πιο ολοκληρωμενη γκαμα cpu και πολυ πολυ ανωτερα απ οτι η AMD νομιζω δεν μπορουμε να το αμφισβητησουμε. Σχεδον σε ολες τις κατηγοριες, αν οχι σε ολες. Και οταν πρεπει-θελεις να προτεινεις σε καποιον μια αγορα τοτε νομιζω θα προτεινεις να ψωνισει απο τον καλυτερο και αυτο ειναι που κανει ο @Trexx, τεκμηριωνοντας (παντα οπου συμμετεχει) την αποψη του με απτα στοιχεια-δεδομενα και ποτε με fanboy-ισμους. Προτεινω ψυχραιμια οπως και να χει γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι εμεις αποκλειεται να βγουμε κερδισμενοι απο μεταξυ μας κοντρες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.