Jump to content



AMD Radeon R7 260X και frames στο Battlefield 4


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ήρθε μετά από τρεις ημέρες αποκλεισμού στο χιόνι με το φορτηγό της μεταφορικής, η Sapphire Radeon R7 260X. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα 60fps που βλέπω στο BF4, μέσα από το test του παιχνιδιού που τρέχω, είναι ικανοποιητικά. Στο μάτι μου είναι, απλά οι ψαγμένοι του thelab.gr ίσως μου δώσουν μια πιο επιστημονική ( :p) προσέγγιση του θέματος. Τέλος του μηνός σκέφθομαι αναβάθμιση στο cpu, έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στον A10 7850k

 

Πιστευετε θα ανέβουν τα framerates με την αλλαγη του cpu σε τετραπύρηνο;  

Μητρική: Gigabyte f2a88xm

Επεξεργαστής: AMD A6 6400k @ 4.60GHz stable (διπύρηνος)

Κάρτα: Radeon R7 260X OC edition

Μνημες: DDR3 6GB. (Ειχα 8GB ιδια μαρκα αλλα εχασα το ενα το στικακι απο στατικο ηλεκτρισμο και βρηκα μια αλλη στην αποθηκη και την εβαλα για να μην πεσω στα 4GB μόνο.

 

Windows 8.1

 

thnx in advance

Έγινε επεξεργασία από yz3427
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά!

Γενικά τα frames ΔΕΝ ανεβαίνουν με την αλλαγή της CPU αλλά της GPU (Γενικός κανόνας).

Στην περίπτωση σου όμως επειδή μιλάμε για 260Χ και για μελλοντική αναβάθμιση σε 7850Κ θα έλεγα οτι ναι θα δείς διαφορά απο οτι με τον 6400Κ overall αλλά μην περιμένεις τρελά θαύματα. Ακόμα και με mantle στο BF4 δεν θα δείς και τις τρελές διαφορές. Δεν είναι οτι φταίει το CPU σου αλλά η κάρτα γραφικών σου. Η 260Χ ακόμα και με ένα καλό APU όπως αυτός που θέλεις να πάρεις θα είναι μία χαρά και θα δουλεύει στο 100%. Εγώ θα σε παρότρεινα για αλλαγή του CPU σου σε κορυφαίο APU της AMD οχι τόσο για το boost στις επιδόσεις των παιχνιδιών αλλά γενικά για το overall performance increase "σαν σύστημα".

Βέβαια φαντάζομαι οτι το budget σου ΑΝ κρίνω απο τις επιλογές σου είναι limited για αυτό και δεν θα σου κάνω κάποια άλλη πρόταση.

Απο κεί και πέρα αφού λές οτι έχεις 60fps στο BF4 (βέβαια θα το παίζεις με πετσοκομμένα details και σε ανάλυση "ελεγχόμενη") τότε είσαι οκ. Απλά τσέκαρε τα frametimes με το MSI afterburner να δείς που κυμαίνεσαι (Μόνον σε DX11 mode). Αν είσαι χαμηλά τότε στο μάτι θα σου φαίνονται ξεκούραστα και με καλή ροή τα 60 καρεδάκια σου.

Γενικά στα fps games πρέπει να έχεις ταρίφα τα 60 καρεδάκια.. βέβαια άμα έχεις και παραπάνω no problem αρκεί να έχεις σωστή ροή στα frametimes.

Ντάξει το BF4 AMD friendly είναι δεν έχεις θέμα.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά!

Γενικά τα frames ΔΕΝ ανεβαίνουν με την αλλαγή της CPU αλλά της GPU (Γενικός κανόνας).

Στην περίπτωση σου όμως επειδή μιλάμε για 260Χ και για μελλοντική αναβάθμιση σε 7850Κ θα έλεγα οτι ναι θα δείς διαφορά απο οτι με τον 6400Κ overall αλλά μην περιμένεις τρελά θαύματα. Ακόμα και με mantle στο BF4 δεν θα δείς και τις τρελές διαφορές. Δεν είναι οτι φταίει το CPU σου αλλά η κάρτα γραφικών σου. Η 260Χ ακόμα και με ένα καλό APU όπως αυτός που θέλεις να πάρεις θα είναι μία χαρά και θα δουλεύει στο 100%. Εγώ θα σε παρότρεινα για αλλαγή του CPU σου σε κορυφαίο APU της AMD οχι τόσο για το boost στις επιδόσεις των παιχνιδιών αλλά γενικά για το overall performance increase "σαν σύστημα".

Βέβαια φαντάζομαι οτι το budget σου ΑΝ κρίνω απο τις επιλογές σου είναι limited για αυτό και δεν θα σου κάνω κάποια άλλη πρόταση.

Απο κεί και πέρα αφού λές οτι έχεις 60fps στο BF4 (βέβαια θα το παίζεις με πετσοκομμένα details και σε ανάλυση "ελεγχόμενη") τότε είσαι οκ. Απλά τσέκαρε τα frametimes με το MSI afterburner να δείς που κυμαίνεσαι (Μόνον σε DX11 mode). Αν είσαι χαμηλά τότε στο μάτι θα σου φαίνονται ξεκούραστα και με καλή ροή τα 60 καρεδάκια σου.

Γενικά στα fps games πρέπει να έχεις ταρίφα τα 60 καρεδάκια.. βέβαια άμα έχεις και παραπάνω no problem αρκεί να έχεις σωστή ροή στα frametimes.

Ντάξει το BF4 AMD friendly είναι δεν έχεις θέμα.

Για ρίξε μια ματιά σε stressing κατάσταση. Δεν ξέρω αν την τεστάρω με καλό τρόπο. Έχει γίνει και OC στην κάρτα. Κερδίζω κάτι ή τζάμπα της βγάζω το λάδι  που λέμε;

 

 Με τον 7850k που θα βάλω πάνω αμα τον kanv OC θα κερδίσω κάτι επιπλέον ή να μην το ψήνω άδικα.

 

Να σημειωσω οταν στρεσαρω την καρτα με το furmark ακουγεται ένας θορυβος σαν σφυριγμα είναι επικυνδυνο αυτό; Από το κουτί έρχεται και δεν είναι ο ανεμιστήρας.

post-61347-0-81218200-1420316107_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από yz3427
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να σου πώ την αλήθεια.. δεν είναι για OC η 260Χ :D

Ντάξει άμα πάει λίγο παραπάνω δεν θα πούμε οχι αλλά καλό είναι να την αφήσουμε "ήσυχη" :D

Απο κεί και πέρα ποιά υλοποίηση έχεις της 260Χ?? Βλέπω OC Edition αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιά μιλάμε ακριβώς!

Άμα κάνεις stress testing με furmark συνήθως αρχίζουν τα coil whine εάν κάτι δεν είναι σωστό ή έχει υπερβολικό OC.

Για μένα να τον βάλεις τον 7850Κ αλλά για όλο το σύστημα οχι μονάχα για να κερδίσεις μερικά frames στα παιχνίδια.

Για κατέβασε τα ρολόγια όλα stock και δοκίμασε με furmark... δες εάν σφυρίζει πάλι και αν ναι προσπάθησε να ακούσεις απο πού έρχεται ο θόρυβος/τσίριγμα!

Link to comment
Share on other sites

@yz3427, στο έχω γράψει και σε πμ. Στο γράφω και εδώ. :p

 

ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΟΝ 7850K      :p

 

 

Αγόρασες την 260Κ, οπότε από GPU είσαι κομπλέ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν πάρεις τον 7850Κ θα πετάξεις στα σκουπίδια με την μία 75€. Αγοράζεις τον 860K ο οποίος είναι ο ίδιος quad core cpu χωρίς την gpu και έχει τα μισά λεφτά. Και να πάρεις τον 7850Κ την GPU του θα την έχεις μόνιμα disabled. Με λίγα λόγια θα έχεις δώσει τα μισά λεφτά για κάτι που θα το έχεις μόνιμα disabled.

 

CPU Performance: Athlon 860K or A10-7850K [solved] - AMD - CPUs

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο θέλεις να έχεις πάνω από 60 fps?

Αν η οθόνη σου υποστηρίζει 120/144Hz, τότε πήρες λάθος κάρτα, γιατί αν δυσκολεύεται στα 60, δε θα φτάσει ποτέ 120/144fps για να παίξεις σωστά.

Αν η οθόνη σου είναι 60Hz, τότε αν η κάρτα σου μπορεί να έχει min 60fps, είσαι μια χαρά και μάλιστα θα πρέπει να την κλειδώσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που σου είπε ο yanni.

Δεύτερον:

Μνημες: DDR3 6GB. (Ειχα 8GB ιδια μαρκα αλλα εχασα το ενα το στικακι απο στατικο ηλεκτρισμο και βρηκα μια αλλη στην αποθηκη και την εβαλα για να μην πεσω στα 4GB μόνο.

Το έψαξες για RMA για τις μνήμες; Μήπως και ξαναβρεθείς με 8GB (+ 2 καβάντζα)!

Συγνώμη για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ήρθε μετά από τρεις ημέρες αποκλεισμού στο χιόνι με το φορτηγό της μεταφορικής, η Sapphire Radeon R7 260X. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα 60fps που βλέπω στο BF4, μέσα από το test του παιχνιδιού που τρέχω, είναι ικανοποιητικά. Στο μάτι μου είναι, απλά οι ψαγμένοι του thelab.gr ίσως μου δώσουν μια πιο επιστημονική ( :p) προσέγγιση του θέματος. Τέλος του μηνός σκέφθομαι αναβάθμιση στο cpu, έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στον A10 7850k

 

Πιστευετε θα ανέβουν τα framerates με την αλλαγη του cpu σε τετραπύρηνο;  

Μητρική: Gigabyte f2a88xm

Επεξεργαστής: AMD A6 6400k @ 4.60GHz stable (διπύρηνος)

Κάρτα: Radeon R7 260X OC edition

Μνημες: DDR3 6GB. (Ειχα 8GB ιδια μαρκα αλλα εχασα το ενα το στικακι απο στατικο ηλεκτρισμο και βρηκα μια αλλη στην αποθηκη και την εβαλα για να μην πεσω στα 4GB μόνο.

 

Windows 8.1

 

thnx in advance

 

Πλήρωσες την apu πλατφόρμα για τα ενσωματωμένα γραφικά, μετά χρειάστηκες κάρτα και αχρήστεψες τα ενσωματωμένα, τώρα πάλι λεφτά; Δωστα όλα και πήγαινε σε i5 2500K με αντίστοιχη μητρική. Αν δεν αγοράζεις μεταχειρισμένα, τον 860 που σου είπαν τα παιδιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

@Dj_ALeX, θορυβο κάνει αν ανεβασω τα κλοκια και παντα σε streess με furmark, στο bf δεν ακουω τιποτα. Επισης σε στοκ δεν ακουγεται τιποτα.  Αλλά γιατί όχι oc?

 

@yanni,  μην φωνάζεις. Παω σε 860k μπορεί και εντός λίγων ημερών, ειδάλλως τέλος του μηνός. :p

 

@Wizard!, προσπαθώ με κάθε τρόπο (με την πολυτιμη βοήθειά σας/συμβουλές σας) να ξεζουμίξω το hardware που έχω από πλευράς επιδόσεων  και να μου δώσει ό,τι καλύτερο μπορεί. Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια  για πραγματικό gaming σύστημα. (ατιμη κρίση).

 

@panoc, σε low settings ολα.

 

@TopCLR, δυστυχώς δεν εχω το χρόνο και την διάθεση και ούτε νομίζω θα βρώ άκρη. 

 

 

@Trexx, Με τίποτα μεταχειρισμένο. 

 

Το ζουμί είναι ότι πάω σε 860k και ανεβαζω την R7 260x μέχρι εκεί που δεν με πετά από το bf λέγοντας ότι υπάρχει πρόβλημα με τους οδηγούς γραφικών ή κάπως έτσι το γράφει.

 

Α και κάτι ακόμη. Είμαι με τους Omega drivers. Αυτούς πρέπει πιστεύω έτσι;

Έγινε επεξεργασία από yz3427
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

@Dj_ALeX, θορυβο κάνει αν ανεβασω τα κλοκια και παντα σε streess με furmark, στο bf δεν ακουω τιποτα. Επισης σε στοκ δεν ακουγεται τιποτα.  Αλλά γιατί όχι oc?

 

Α και κάτι ακόμη. Είμαι με τους Omega drivers. Αυτούς πρέπει πιστεύω έτσι;

 

1) Το περίμενα οτι θα είναι έτσι τα πράγματα... Δώσε μου ένα GPU-Z screenshot αν δεν σου είναι κόπος για να σου πώ με ακρίβεια τι παίζει.

 

2) Ναι με τους Omega θα παίξεις είναι οι καλύτεροι έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1) Το περίμενα οτι θα είναι έτσι τα πράγματα... Δώσε μου ένα GPU-Z screenshot αν δεν σου είναι κόπος για να σου πώ με ακρίβεια τι παίζει.

 

2) Ναι με τους Omega θα παίξεις είναι οι καλύτεροι έως τώρα.

post-61347-0-85216400-1420390456_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Ομολογώ πώς εξεπλάγην θετικά με τις Hynix μνήμες στην 260Χ!

Αυτές είναι rated για 6GHz out of the box. Εάν σου τσιρίζει στα 6768ΜΗz στο furmark τότε πάει να πεί οτι δεν είναι σταθερές εκεί οι μνήμες σου απλά.

Δοκίμασε OC μονάχα στις μνήμες και άσε τον πυρήνα stock! Σε περίπτωση που κάνεις και OC τον πυρήνα βάλε το power limit κατευθείαν στο +20%.

Λογικά θα σου τσιρίζει στις μνήμες και όχι στον πυρήνα αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις OC μόνον στις μνήμες σε 1 φάση να δείς αν θα σου κάνει εκεί θόρυβο.

Απο κεί και πέρα εάν δεν έχεις πρόβλημα μέχρι τα 6500MHz για μένα είσαι καλά μην την ζορίσεις άλλο και παίξε μετά με πυρήνα μαζί... εάν όχι δες τι παίζει! Κατέβασε ρολόι δλδ... Βέβαια το Furmark την σκίζει την κάρτα απο όλες τις πάντες και δεν είναι αντιπροσωπευτικό τεστ... δλδ στα games 1/1000 εάν θα φάς BSOD και τα σχετικά (Να φανεί δλδ η όποια αστάθεια απο το OC), απλά σου δείχνει μέχρι πραγματικά που ΠΡΕΠΕΙ να πάς την κάρτα και ΟΧΙ παραπέρα. Βέβαια δεν ξέρω και έαν η συγκεκριμένη έχει ξεκλείδωτα ρεύματα (Δεν το νομίζω βέβαια...).

Είναι πολύ "ευαίσθητο" stress test και σε OC καταστάσεις βλέπεις πολλές φορές τι παίζει με το υλικό (Μου έχει τύχει να τσιρίζει σε κάρτα stock και την επέστρεψα πίσω... αργότερα είχα θέμα και στα παιχνίδια όπου και επιβεβαιώθηκε οτι υπήρχε όντως πρόβλημα).

Θα σε συμβούλευα να κάνεις OC με το MSI Afterburner εάν δεν το χρησιμοποιείς ήδη φυσικά.

Γενικά πάντως να ξέρεις οτι low end κάρτες και OC δεν πάνε μαζί... είναι θέμα καθαρά ποιότητας υποσυστημάτων επάνω στο PCB αλλά και το SoC.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

εαν τα ρευματα ειναι κλειδωμενα κατεβασε το sapphire trixx .. εκει λογικα θα σε ειναι ξεκλειδωτα .. σε γενικεσ γραμμεσ θα σου ελεγα την καρτα σου να την αφησεισ οπωσ ειναι στουσ εγοστασιακουσ χρονισμουσ τισ.. διοτι εαν  την υπερχρονισεισ και 10% να σε δωσει παραπανω, οπτικη διαφορα δεν νομιζω οτι θα δεισ στα παιχνιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.