Jump to content



upgrade το pentium or not?


p_under

upgrade το pentium or not?  

15 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ!
 

Έχω στην κατοχή μου έναν Intel G1840 παρέα με μια ASRock H81M-HDS η οποία υποστηρίζει NON-Z overclocking για τον Intel G3258. 
Ένας φίλος μου θέλει να πάρει τον G1840 και συμφωνεί να με εξυπηρετήσει αγοράζονταν τον δικό μου σφραγισμένο G1840 στην τιμή που τον πήρα. Έτσι μου έχει μπει η ιδέα να αγοράσω τον G3258, τον οποίο και βρίσκω στα 50€ μεταχειρισμένο. Το ερώτημα που τίθεται είναι αξίζουν τα + ~20€ ανάμεσα στους επεξεργαστές? Προφανώς έχω βλέψεις ο G3258 να παίζει γύρω στα 4.5GHz. 

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από ένα 4GB 2.133MHz Kingston Dimm και μια HD 4850 1GB. 

 

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο mounting kit ώστε να δώσω συμβατότητα στην Thermalright True Copper μου σε περίπτωση που θα πάρω τον G3258. (για να πω την αλήθεια, και με τον g1840 να μείνω, πάλι θα αγόραζα το mounting απλά ίσως αργότερα) 

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου? 

 

edit δεν το σκέφτομαι τόσο για τα +20€ (ή +35€ μαζί με το mounting) αλλά ίσως είναι καλύτερα να ρίξω τα χρήματα αυτά σε έναν SSD που δεν έχει το σύστημα ή σε ένα καλύτερο κουτί - διαθέτει ένα άθλιο κουτί. 

Έγινε επεξεργασία από p_under
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ο g3258. Πάρτον με κλειστά μάτια.

 

Για την ψύκτρα τώρα.

Δοκίμασε πρώτα με τη στοκ να δεις τι κάνεις. Από προσωπική εμπειρία δεν χρειάζεται.

Εγώ με μια asus h87m-plus τον πάω 4ghz @1,05v και 4,5ghz @1.225v. Στα 4,5 με τη στοκ είμαι στους 85-90 με μισή ώρα linx 0.6.5.

Και όλα αυτά χωρίς εξωτερική gpu αλλά με την ενσωματωμένη του pentium.

Βέβαια εξαρτάται και το κομμάτι που θα σου τύχει καθώς και τι μπορεί να κάνει η μητρική.

 

Αλλά και πάλι στα 4ghz είναι είναι ήδη 40% πιο γρήγορος από τον g1840

 

Eπιπλέον επειδή είχα και πιο παλιά την true copper και έχει πέσει στα χέρια μου πρόσφατα μια asrock b85m-hds θα σου λεγα να μην το δοκιμάσεις μιας και παρά έχουν λεπτό pcb.

 

Oπότε ψηφίζω g3258 +stock cooler + λιγότερα σουβλάκια

Έγινε επεξεργασία από liangour
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτά που κάνεις ο 1840 τρώει τα μούτρα του και εσύ πρέπει να περιμένεις με τις ώρες να τελειώσει κάποια εργασία π.χ. video encoding, πας στον Pentium και με το καλημέρα σαλπάρεις για 4.5GHz. Αν δεν ψάχνεσαι και τόσο για επεξεργαστική ισχύ, αλλά το σύστημά σου είναι μόνιμα με 3-4GB μνήμης κατειλημμένα και γρατζουνάει όλη την ώρα τον δίσκο, πας σε επιπλέον 4GB. Αν ο 1840 σε καλύπτει απόλυτα και από μνήμη είσαι κομπλέ με αυτά που κάνεις, πας σε SSD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω στήσει ακόμα το σύστημα και δεν ξέρω πως θα είναι ο G1840 στην καθημερινότητα. Το PC προορίζεται για internet, mkvs και στα βαριά LoL και παρόμοια games και ορισμένες φορές VMs με Linux για την πτυχιακή. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω στήσει ακόμα το σύστημα και δεν ξέρω πως θα είναι ο G1840 στην καθημερινότητα. Το PC προορίζεται για internet, mkvs και στα βαριά LoL και παρόμοια games και ορισμένες φορές VMs με Linux για την πτυχιακή. 

 

Δεν ιδρώνει ο celeron με αυτά που λες, 10αδες έχω στήσει από τις 2 προηγούμενες γενιές μέχρι και τη σημερινή. SSD χρειάζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην νομίζεις ότι ο pentium είναι κανά τέρας δύναμης. Τον έχω στο πισι της γυναίκας (χωρίς oc) και είναι τίμιος για τα λ7 του.

 

Κατ εμε πάρε ssd και μάζεψε λ7 για κανα i5 μεταχείρο αργότερα, να δεις άλλη δύναμη, ειδικά με vm's.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη και SSD χρειάζεσαι από την στιγμή που θα στήσεις VMs. Και τα δύο πακέτο. Ο Pentium ναι μεν θα σου προσφέρει κάτι τις παραπάνω αν τον πας 4+GHz, αλλά όντας διπύρηνος, όχι πολλά. Μόνο στα games θα βοηθούσε ο Pentium.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ο SSD δεν είναι πανάκεια. Σε ένα από τα 3 συστήματα που έχω, έχω έναν WD Blue ο οποίος χτυπάει διαμεταγωγή κάπου στα 100-110MB/sec και είναι μια χαρά. Αυτό μάλιστα είναι το PC για τα games και καλά. Έναν ARC 100 που πήρα πρόσφατα δεν τον έβαλα εκεί, αλλά σε ένα αρχαίο laptop. Εξαιρετική αναβάθμιση οι SSD, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας.

Ο SSD στο σύστημά του βασικά χρειάζεται μόνο για τα VMs. Είναι αλλιώς να περιμένεις να φορτώσει το VM από τον SSD και αλλιώς να το περιμένεις από τον μηχανικό. Άσε που αν τον βάλεις σε SSD το suspend του VM γίνεται αμέσως, σε αντίθεση με τον μηχανικό που μέχρι να γράψει τα περιεχόμενα της μνήμης (εκατοντάδες MBs) περνάνε μήνες. Αλλά για απλό συστηματάκι και ένας γρήγορος μηχανικός είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για τις απόψεις σας. 

Στο θέμα μας. Προχώρησα στην αναβάθμιση του επεξεργαστή. Η όλη ιστορία μου κόστισε +11€ από την αρχική τιμή του G1840, διότι πήρα τον G3258 στα 50€ μεταχειρισμένο. Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω άλλα 15€ για το mounting kit.

Επίσης έχω SSD, μάλλον SSDs σε άλλα μηχανήματα, σταθερά και λάπτοπ και ξέρω τι δίνει. Απλά το συστηματάκι που στήνω είναι 2ο-3ο σύστημα και το φτιάχνω με ότι μου έχει μείνει στο ράφι από παλιές αναβαθμίσεις. Ο σκληρός που θα μπει είναι ένας Samsung Spinpoint F3 αχρησιμοποίητος. 

 

Τέλος, ήθελα να δώσω όσο πιο λίγα χρήματα γίνεται γι'αυτό το PC αλλά αποφάσισα σιγά σιγά να το χτίσω σωστά - SSD, καλύτερο κουτί από το P4 που έχει τώρα, καλύτερο τροφοδοτικό από το noname που έχει κτλπ κτλπ... 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για τις απόψεις σας. 

Στο θέμα μας. Προχώρησα στην αναβάθμιση του επεξεργαστή. Η όλη ιστορία μου κόστισε +11€ από την αρχική τιμή του G1840, διότι πήρα τον G3258 στα 50€ μεταχειρισμένο. Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω άλλα 15€ για το mounting kit.

Επίσης έχω SSD, μάλλον SSDs σε άλλα μηχανήματα, σταθερά και λάπτοπ και ξέρω τι δίνει. Απλά το συστηματάκι που στήνω είναι 2ο-3ο σύστημα και το φτιάχνω με ότι μου έχει μείνει στο ράφι από παλιές αναβαθμίσεις. Ο σκληρός που θα μπει είναι ένας Samsung Spinpoint F3 αχρησιμοποίητος. 

 

Τέλος, ήθελα να δώσω όσο πιο λίγα χρήματα γίνεται γι'αυτό το PC αλλά αποφάσισα σιγά σιγά να το χτίσω σωστά - SSD, καλύτερο κουτί από το P4 που έχει τώρα, καλύτερο τροφοδοτικό από το noname που έχει κτλπ κτλπ... 

Αν έχεις σκοπό να ανεβάσεις τον Pentium (εφόσον μιλάς για τοποθέτηση καλύτερης ψύκτρας) σκέψου πρώτα την προσθήκη ενός καλού τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

ας παραγγείλουμε τροφοδοτικό δλδ! 
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2
1. BE QUIET! SYSTEM POWER 7 300W

2. SUPER FLOWER AMAZON SERIES 300W

 

αν και είμαι σίγουρος ότι θα μου πείτε για το δεύτερο, αλλά καλό θα ήταν να ακούσω 2-3 γνώμες. Στα Watt είμαι οκ? θα έχω τον G3258, ένα HDD και μια HD 4850. 

 

edit είναι πιο ποιοτικό το λουλούδι? 

Έγινε επεξεργασία από p_under
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι οκ, στα watt, όχι. Το πρωτο δεν έχει και pci-e οπότε αποκλείτεται. Δες το thermaltake hamburg 530. Φτηνό και αξιοπρεπές.

 


Ο SSD δεν είναι πανάκεια. Σε ένα από τα 3 συστήματα που έχω, έχω έναν WD Blue ο οποίος χτυπάει διαμεταγωγή κάπου στα 100-110MB/sec και είναι μια χαρά. Α

 

Μα δεν είναι η διαμεταγωγή το θέμα, ποτέ δεν ήταν. Αλλιώς θα κάναμε όλοι ένα raid 0 τους hdd και θα ξεμπερδεύαμε. Βεβαιώς και είναι πανάκεια και η μόνη ουσιαστική και άμεση αναβάθμιση σήμερα που υπάρχει πλεόνασμα ισχύος σε χώμα τιμές και οι σκληροί είναι πάντα το bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.