Jump to content



Οι χειροτεροι hard disk


Recommended Posts

Βρηκα καποιες λιστες με hdd που χαλανε συχνα. Επισης αρθρα για την αντοχη των σκληρων. Αν εχετε κατι απο τα παρακατω καντε ενα backup.

 

Στατιστικα 34,881 δισκων και τα ποσοστα ελλατωματικων προιοντων λινκ

 

Seagate Barracuda 7200.14 3.0TB 15.7%
Seagate Barracuda 7200.11 1.5TB 24.9%

Western Digital Red 3.0TB 8.8%

 

Στοιχεια απο γαλλικο retailer λινκ

 

- 5,04% WD Caviar Black 1,5 To (WD1502FAEX)
- 4,94% Hitachi 7K1000.C 1 To (HDS721010CLA332)
- 4,87% Hitachi 7K3000 2 To (HDS723020BLA642)
- 3,57% Seagate Barracuda 320 Go (ST320DM001)
- 3,51% WD Caviar Red 2 To (WD20EFRX)

 

- 4,87% Hitachi 7K3000 (HDS723020BLA642)
- 3,51% WD Caviar Red (WD20EFRX)
- 3,01% Samsung SpinPoint F4 (HD201UI)
- 2,12% WD Caviar RE4 (WD2003FYYS)
- 1,97% WD Caviar Black (WD2002FAEX)
- 1,95% Seagate Barracuda 7200.14 (ST2000DM001)
- 1,30% WD Caviar Green (WD20EARX)
- 1,01% WD AV-GP (WD20EURS)

 

Καλυτεροι, χειροτεροι hdd link

hd-compared.jpg

 

Ποσο χρονο αντεχουν οι σκληροι link

backblaze-drive-life-three-phases.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι τα 3TB ειχαν τοσο fail rate τα υπολοιπα ειναι γνωστα :p

 

WD Black παντα και για παντα, αντε ομως να βγουν οι καινουργιοι γιατι μας βλεπω με WD Blue μιας και εχουν WD Black plate μεσα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα χειρότερα έχω να θυμάμαι από τους seagate. Και παλαιότερα από 2-3 Maxtor που είχαν περάσει από τα χέρια μου, και είχαν πεθάνει όλοι. Δεν είναι τυχαίο ότι την αγόρασε η Seagate :p

Από την άλλη, πάντα ευχαριστημένος με WD, αν εξαιρέσεις την κατασκευή του MyBookLive, όπου περίμενα κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει τα χειροτερα hdd να ειναι τα Seagate αλλα ο Western digital Red παει να σπασει τα ρεκορ failure βαση του newegg link Κοντά στο 50% failure rate!!!

 

Πως γίνεται αυτό? Υποτίθεται πως οι συγκεκριμένοι δίσκοι είναι φτιαγμένοι για NAS και συνεχή λειτουργία. Τι στο καλό? Πρόβλημα στο firmware?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω κανενα απο τα παραπανω! :p:D

εχω 1tb http://www.e-shop.gr/toshiba-dt01aca100-1tb-35-sata3-p-PER.333560

ενταξει δεν ειναι κακος για τη χρηση που κανω αλλα εχει ενα θεμα! <_<

αν δω τωρα τον διαθεσιμο χωρο στον C μπορει να λεει 1 gb διαθεσιμο κ μετα απο μια ωρα να λεει 2gb χωρις να εχει γινει καποια αλλαγη σε αρχεια τπτ απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό? Υποτίθεται πως οι συγκεκριμένοι δίσκοι είναι φτιαγμένοι για NAS και συνεχή λειτουργία. Τι στο καλό? Πρόβλημα στο firmware?

Και στο anandtech που εκαναν τεστ τους ψοφησε ενας red. Το καλο ειναι οτι εχει εγγυηση, το ασχημο οτι χανεις τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το γαλλικο retailer εδω βγαζει τους seagate τους καλυτερους (Publié le 06/11/2014). Αφορα επιστροφες ελλατωματικων προιοντων απο consumers.

 

Επιστροφες

- Seagate 0,69%
- Western 0,93
- HGST 1,01%
- Toshiba 1,29%

 

Χειροτερα τεμαχια

- 4,76% WD Black WD4001FAEX

- 4,24% WD Black WD3001FAEX
- 3,83% WD SE WD3000F9YZ
- 2,56% HGST Travelstar 7K1000
- 2,39% Toshiba DT01ACA300
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά του Backblaze μη τα λάβετε καν υπ'όψιν.

 

Οι άνθρωποι έβαλαν στο pool refurbs, δίσκους από RMA κτλ. Τους δίσκους δε τους αγόραζαν από ένα source μόνο, αλλά από όπου μπορούσαν να τους βρουν φτηνότερα. Για να καταλάβετε σε τι σημείο είχαν φτάσει, έδιναν $5 στους αναγνώστες τους για κάθε δίσκο που μπορούσαν να αγοράσουν και να τους στείλουν. Το μεγαλύτερο ποσοστό των δίσκων ήταν από εξωτερικά kits - τα ανοίγανε και έβγαζαν τους δίσκους...

 

Τα "pods" που έβαζαν τους δίσκους έχουν περάσει από 3 revisions. Βάζαν 45 δίσκους σε τέτοια enclosures, καταλαβαίνετε για τι vibrations μιλάμε. Προφανώς οι παλιοί δίσκοι έχουν πολύ μεγαλύτερο failure rate αφου είχαν τοποθετηθεί στο 1ο revision. Το 25% και 9.9% στους seagate; 3.5 και 4 χρόνια χρήσης με ένα pool από 500 και 2000 δίσκους αντίστοιχα. Στους WD έχουν 500 δίσκους στο σύνολο. Άσε που δεν αναφέρουν όλους τους δίσκους: λένε 2800 WD δίσκους που βγάζουν 2581 ΤB σύνολο. Άμα βγάλεις 1038ΤΒ από τους 346 3ΤΒ WD που αναφέρουν, μένουν  600GB/δίσκο. Πουθενά δεν αναφέρουν ότι χρησιμοποίησαν sub 1TB δίσκους.

 

Χρησιμοποιούν πολύ μεγαλύτερο pool δίσκων από τη Seagate από οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Άμα δεις αναλυτικά τους δίσκους που αναφέρουν, είναι 12731 seagate και 904 WD. Πώς θα τους συγκρίνεις μεταξύ τους τώρα;

 

-------

 

TLDR Μην δίνετε καμία σημασία στα στατιστικά του backblaze: Είναι παπαριές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Δεν νομίζω πως η WD κατασκευάζει τους χειρότερους δίσκους όπως τα παρουσιάζουν τα site που αναφέρονται εδώ. Αλλιώς μεγάλες εταιρίες που χρησιμοποιούν τους δίσκους της θα είχαν καταστραφεί. Εμείς χρησιμοποιούμε 4 χρόνια τώρα red της WD (μιλάμε για πάνω απο 60 δίσκους σε servers) και δεν έχουμε αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από χρόνια με Western Digital,πήρα πριν 2 χρόνια έναν Seagate 3tb ST3000DM0001 κυρίως λόγω τιμής και καλής απόδοσης που είχε.

Ένα μήνα πριν λήξει η εγγύηση (ευτυχώς) ξαφνικά άρχισε να κοπανάει.Ψάχνοντας στο νετ,πολλές παρόμοιες περιπτώσεις...

 

Φυσικά αντικαταστάθηκε με Caviar Black

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα 2 Black 500gb από διαφορετικά μαγαζιά πριν ένα χρόνο, ένα 2,5 και ενα 3,5 και χτύπησαν και οι δύο πριν 3 μήνες περίπου. Τι συμπέρασμα να βγάλω δλδ? Για μένα όλοι οι σκληροί το ίδιο είναι, το θέμα είναι η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

In more normal conditions, the Seagates are likely to fare much better.

 

Τα στατιστικά του Backblaze μη τα λάβετε καν υπ'όψιν.

 

Οι άνθρωποι έβαλαν στο pool refurbs, δίσκους από RMA κτλ. Τους δίσκους δε τους αγόραζαν από ένα source μόνο, αλλά από όπου μπορούσαν να τους βρουν φτηνότερα. Για να καταλάβετε σε τι σημείο είχαν φτάσει, έδιναν $5 στους αναγνώστες τους για κάθε δίσκο που μπορούσαν να αγοράσουν και να τους στείλουν. Το μεγαλύτερο ποσοστό των δίσκων ήταν από εξωτερικά kits - τα ανοίγανε και έβγαζαν τους δίσκους...

 

Τα "pods" που έβαζαν τους δίσκους έχουν περάσει από 3 revisions. Βάζαν 45 δίσκους σε τέτοια enclosures, καταλαβαίνετε για τι vibrations μιλάμε. Προφανώς οι παλιοί δίσκοι έχουν πολύ μεγαλύτερο failure rate αφου είχαν τοποθετηθεί στο 1ο revision. Το 25% και 9.9% στους seagate; 3.5 και 4 χρόνια χρήσης με ένα pool από 500 και 2000 δίσκους αντίστοιχα. Στους WD έχουν 500 δίσκους στο σύνολο. Άσε που δεν αναφέρουν όλους τους δίσκους: λένε 2800 WD δίσκους που βγάζουν 2581 ΤB σύνολο. Άμα βγάλεις 1038ΤΒ από τους 346 3ΤΒ WD που αναφέρουν, μένουν  600GB/δίσκο. Πουθενά δεν αναφέρουν ότι χρησιμοποίησαν sub 1TB δίσκους.

 

Χρησιμοποιούν πολύ μεγαλύτερο pool δίσκων από τη Seagate από οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Άμα δεις αναλυτικά τους δίσκους που αναφέρουν, είναι 12731 seagate και 904 WD. Πώς θα τους συγκρίνεις μεταξύ τους τώρα;

 

-------

 

TLDR Μην δίνετε καμία σημασία στα στατιστικά του backblaze: Είναι παπαριές.

 

Ακριβώς αυτό, και οι ίδιοι λένε στο άρθρο που παρέθεσε ο shaman ότι "In more normal conditions, the Seagates are likely to fare much better.".

Πράγμα που σημαίνει ότι από πλευράς failure rate ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ πάνω κάτω ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, οι διαφορές 2-3% που έχουν αναμεταξύ τους δεν δίνει σε κανέναν το πλεονέκτημα του να ανακυρηχθεί καλύτερος δίσκος από πλευράς λιγότερων failures. Το θέμα είναι η εγγύηση, αυτός που δίνει 5 χρόνια θα πάρει τα λεφτά μου, απλά πράγματα. Οπότε γνώμες τους στύλ "οι WD χτυπάνε πάρε Hitachi" κλπ αμπελοφιλοσοφίες είναι άκυρες, χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω κανενα απο τα παραπανω! :p:D

εχω 1tb http://www.e-shop.gr/toshiba-dt01aca100-1tb-35-sata3-p-PER.333560

ενταξει δεν ειναι κακος για τη χρηση που κανω αλλα εχει ενα θεμα! <_<

αν δω τωρα τον διαθεσιμο χωρο στον C μπορει να λεει 1 gb διαθεσιμο κ μετα απο μια ωρα να λεει 2gb χωρις να εχει γινει καποια αλλαγη σε αρχεια τπτ απολυτως.

Έχω αγοράσει από την ίδια σειρά 4 δίσκους των 2TB έκαστος, σε Raid 1 όλα (ανά ζευγάρι) για να μη χαθεί τίποτα.

Είναι η καλύτερη αγορά, έχω σκεφτεί να κάνω με το χέρι τη διαδικασία έχοντας ένα dock και κάνοντας συγχρονισμό κάθε μήνα να και δεν αλλάζω τόσο συχνά τα δεδομένα αλλά βαριέμαι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In more normal conditions, the Seagates are likely to fare much better.

 

 

Ακριβώς αυτό, και οι ίδιοι λένε στο άρθρο που παρέθεσε ο shaman ότι "In more normal conditions, the Seagates are likely to fare much better.".

Πράγμα που σημαίνει ότι από πλευράς failure rate ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ πάνω κάτω ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, οι διαφορές 2-3% που έχουν αναμεταξύ τους δεν δίνει σε κανέναν το πλεονέκτημα του να ανακυρηχθεί καλύτερος δίσκος από πλευράς λιγότερων failures. Το θέμα είναι η εγγύηση, αυτός που δίνει 5 χρόνια θα πάρει τα λεφτά μου, απλά πράγματα. Οπότε γνώμες τους στύλ "οι WD χτυπάνε πάρε Hitachi" κλπ αμπελοφιλοσοφίες είναι άκυρες, χρόνια τώρα.

 

diamondmax με 3 χρόνια εγγύηση ήσαν οι πιο αθόρυβοι δίσκοι όλων των εποχώνε πάντως. 3 στους 2 δίσκους δε δουλεύανε, και επομένως δεν έκαναν καθόλου θόρυβο

 

Προφανώς και υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα και στο πόσο σκάνε οι διάφοροι δίσκοι. Δε θα το δεις με δικές σου μετρήσεις, αλλά από μεγάλες εταιρείες

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα δυο χρονια, μου εσκασαν μερικα TB worth of disks(Seagate) σε διαστημα λιγων μηνων. Υπηρχε τοτε αντιστοιχο θεμα με στατιστικα, οπου ειχα καταγραψει και εγω την εμπειρια μου.

Το κακο ηταν οτι η Seagate ειχε αλλαξει την πολιτικη της και αντικαθιστουσε σε περιπτωση rma μονο με refurbished. H αποδειξη αγορας των σκληρων μου ελεγε 70ε με 32mb cache και αυτοι που μου εστειλαν είχαν τιμη στο Πλαισιο 40ε περιπου και 16mb cache refurbished. Δυο εκ των σκληρων ήταν αγορασμενοι προ ολιγων μηνων και παρ'ολα αυτα μου τους αντικατεστησαν με refurbished. Το χειροτερο απ'ολα  ειναι οτι ολοι οι σκληροι ειχαν απο 3 εως 5 χρονια εγγυηση και η νεα εγγυηση που μου εδωσε η Seagate ηταν για 1 χρονο....

 

Και η google να βγει και να πει οτι χρησιμοποιει μονο Seagate και απο τα εκατομμυρια των σκληρων που εχει, της εχουν χαλασει μονο 5....η αποψη μου για την εταιρια δεν προκειται να αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.