Jump to content



Οι χειροτεροι hard disk


Recommended Posts

Έχω αγοράσει από την ίδια σειρά 4 δίσκους των 2TB έκαστος, σε Raid 1 όλα (ανά ζευγάρι) για να μη χαθεί τίποτα.

Είναι η καλύτερη αγορά, έχω σκεφτεί να κάνω με το χέρι τη διαδικασία έχοντας ένα dock και κάνοντας συγχρονισμό κάθε μήνα να και δεν αλλάζω τόσο συχνά τα δεδομένα αλλά βαριέμαι :p

τι να πω... μπορει να επεσα σε ελατωματικο. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το γαλλικο retailer link βγαζει τους seagate τους καλυτερους (Publié le 19 Mai 2015). Αφορα επιστροφες ελλατωματικων προιοντων απο consumers.

 

Επιστροφες - Χειροτεροι δισκοι  - 19 Mai 2015

- 4.58% WD Red WD60EFRX
- 3.40% Toshiba 3TB DT01ACA300
- 2.93% 4 TB WD Green WD40EZRX
- 2.78% SE WD 3TB WD3000F9YZ
- 2.14% Hitachi Ultrastar A7K2000  1TB

Έγινε επεξεργασία από techman
Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε 4 χρόνια τώρα red της WD (μιλάμε για πάνω απο 60 δίσκους σε servers) και δεν έχουμε αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα.

 

Εσύ μπορέις άνετα να "βγάλεις" πιό σωστή στατιστική και να μας δίνεις τα δεδομένα μιά φορά το 3μηνο.

Με 60 WD Red που έχεις άρχισε "log"... 

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι που παντα αγοραζα ηταν WD. Εχω εναν Green (640GB) και εναν Black (500GB). O πρωτος συμπληρωσε 5.5 χρονια ζωης και ο δευτερος 6.5 χρονια. Αριστοι ακομη και τωρα. Και να μου χαλασουν , δε μπορω να πω οτι ειμαι δυσαρεστημενος, γιατι τους εχω λιωσει.

 

Επισης σε ενα πολυ παλιο μηχανημα , εχω εναν Maxtor 200GB IDE. Σκυλι του πολεμου! Επισης σε εκεινο το μηχανημα ειχα εναν 160GB WD Black (sata I) και δουλευε ασταματητα για 4 χρονια. Μετα δουλευε σπανιως και το τελευταιο 7μηνο ξαναδουλευει καθημερινα και φοραει και λειτουργικο πανω του. Εκτος απο το θορυβο που κανει, δουλευει κανονικοτατα. 

 

Πρεπει να ειμαι απο τους τυχερους που δε τους εχει "σκασει" δισκος. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα 2 Black 500gb από διαφορετικά μαγαζιά πριν ένα χρόνο, ένα 2,5 και ενα 3,5 και χτύπησαν και οι δύο πριν 3 μήνες περίπου. Τι συμπέρασμα να βγάλω δλδ? Για μένα όλοι οι σκληροί το ίδιο είναι, το θέμα είναι η εγγύηση.

Πριν από 1 χρόνο αγοράζω WD Black 500 από το plaisio. Με το που τον παίρνω την ίδια μέρα τον γυρίζω πίσω.  Μου στέλνουν άλλον και μετά 1 εβδομάδα πάπαλα και τον στέλω πίσω(και τον 2ο δηλαδή), Μου στέλνουν 3ο. πριν από λίγο καιρό μετά από κανά 7-8μηνο πάπαλα και αυτός. Τωρα πήρα πιστωτικό να πάρω κάτι άλλο. Και να πω ότι είδα στον ύπνο μου τον Μητσοτάκη  :fie: τότε οκ αλλά δεν...

 

Τώρα ή οι WD Black 500άρηδες έχουν θέμα ή έχει έρθει στην Ελλάδα συγκεκριμένη παρτίδα που είναι μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω WD 500ρη 6.5 χρονια. Δε ξερω τι να πω με την τυχη σου :p

θα σου πω για την τύχη μου. 

 

Ανέβηκα Σαλόνικα χτες αυθημερόν για βολτούλα και καφέ μαζί με έναν φίλο μου. Εδώ και 3 μήνες άκουγα την εξάτμιση (σαν να είχα ferrari). Την είχα κολλήσει το καλοκαίρι.

Στον γυρισμό, μετά την Βέροια στα τουνελ, ήρθε το τέλος της εξάτμισης. Κόπηκε στα δύο. Γυρίσμε με ΚΤΕΛ στο τέλος.

 

Εντελώς άσχετο έτσι? Αφού είπες για την τύχη μου, στην εξηγώ. :wub:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2,5' WD black 500άρης (σκέτο σκυλί) από τον Νοέμβριο του 2010 σε Silencio τοποθετημένος ώς boot drive, να γράφει και να σβήνει σεδόν 28-29 ημέρες τον μήνα ασταμάτητα μέχρι τώρα που μιλάμε και με 100% υγεία και η εγγύησή του να λείγει φέτος τον Νοέμβριο...

Γιά να δούμε, θα σκάσει πρίν ή μετά τον Νοέμβριο του 2015..?? 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι εκτος εγγυησης. Γραφει, σβηνει , χρονια ολοκληρα. Ηταν σαν αποθηκη μουσικης, απο την οποια μαλιστα γινοταν και αναπαραγωγη συχνα-πυκνα. Πλεον ειναι μεσα για τα Games. Δε νιωθει το σκυλι αυτο που μου'λαχε! Τι να πω φιλε pasjohn , πολλη γκαντεμια! Εγω κατεβαινω Σαλονικα την Πεμπτη. Με ΚΤΕΛ ουτως ή αλλως :p 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν αγοράζω δίσκο φροντίζω 2 πράγματα:

 

1) Να έχει τη μεγιστη δυνατή εγγύηση

2) Να έχω σκεφτεί πού και πώς θα κάνω backup τα δεδομένα του.

 

Τα failure rates που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μου είναι απλά αδιάφορα (π.χ. είχα δίσκο deathstar την εποχή που ψοφούσαν σε όλον τον κόσμο και σε μένα δεν ψόφησε ποτέ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν αγοράζω δίσκο φροντίζω 2 πράγματα:

 

1) Να έχει τη μεγιστη δυνατή εγγύηση

2) Να έχω σκεφτεί πού και πώς θα κάνω backup τα δεδομένα του.

 

Τα failure rates που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μου είναι απλά αδιάφορα (π.χ. είχα δίσκο deathstar την εποχή που ψοφούσαν σε όλον τον κόσμο και σε μένα δεν ψόφησε ποτέ...)

 

Compute today like your hard drive was going to die tomorrow!

 

Και άσε τους άλλους να τρέχουν για backup στην καλύτερη όταν διαβάσουν κάποιο άρθρο με στατιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.