Jump to content



Ποιοτικό Midi Tower (Full ATX)


nka

Recommended Posts

Πρόσφατα έφτιαξα ένα σύστημα για φίλο σε Fractal Design Midi R2. Το κουτί μου άρεσε σαν ποιότητα κατασκευής και διαρρύθμιση. Το μόνο δεν μου άρεσε ήταν το μέγεθός του αφού ήταν αρκετά μεγάλο ειδικά σε φάρδος και βάθος με αποτέλεσμα να πιάνει περισσότερο χώρο από όσο θα ήθελα (WxHxD: 230 x 460 x 515mm).

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο δικό μου σύστημα και αναζητώ κουτί παρόμοιας ποιότητας και ευκολίας διαρρύθμισης που να είναι όμως πιο κοντά στο μέγεθος του Thermaltake V3 Black που έχω τώρα (430.0 x 190.0 x 473.0mm).

Μου κάνει και το μέγεθος των παλιών καλών κουτιών της Heroichi όπως το CI-6A19 που ήταν 460x430x210mm.

Η διαφορά φαίνεται μικρή αλλά είναι υπαρκτή ανάμεσα στα δύο κουτιά (Thermaltake και Fractal) ειδικά στο πλάτος και το βάθος. Από ότι βλέπω η Fractal δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

 

Τι ζητώ να χωρά στο κουτί:

-Full ATX μητρική (μάλλον νέο σύστημα Intel 1150 εκτός αν μεταφέρω το υπάρχον AMD AM3 εκεί)

-750W PSU Nitrox ή άλλο αντίστοιχο

-Όχι υδρόψυξη

-CPU ψύξη: Coolermaster 212 Evo ή Arctic Freezer 13

-Τουλάχιστον 120mm fans εμπρος και πίσω.

-Κάρτα γραφικών πχ ΑΤΙ 6700 ή ανάλογη (δεν παίζω παιχνίδια)

-1 SSD

-2 HDD

-1 DVD/R

 

Με ενδιαφέρει πρωτίστως (όχι απαραίτητα με τη σειρά αυτή)

-η καλή τακτοποίηση και διευθέτηση των καλωδίων

-η προστασία από σκόνη

-η ποιότητα

-η ευκολία διαρρύθμισης (πχ αφαιρούμενο/α trays)

-ο καλός συνδυασμός ψύξης και χαμηλού θορύβου

-να περιλαμβάνονται damping λάστιχα για τους δίσκους (αν το λέω σωστά) όπως στο Fractal

-θα ήταν καλό να έχει πλαϊνό παράθυρο

 

Λόγος αλλαγής: Βαρέθηκα το Thermaltake V3 και θέλω κάτι με καλύτερη ποιότητα

 

Budget: Περί τα 100 ευρώ. Ιδανικά ψάχνω κάτι σαν πχ το Fractal Mini αλλά να παίρνει Full ATX μητρική. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ας βαλω μερικα, να ξεκινησει το ψαξιμο.....

 

http://www.skroutz.gr/s/331508/Antec-Sonata-Proto.html

http://www.skroutz.gr/s/428670/Corsair-Carbide-300R.html

http://www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-340.html

http://www.skroutz.gr/s/2899415/CoolerMaster-Centurion-6.html

http://www.skroutz.gr/s/2574644/Lian-Li-PC-8N.html

 

 

 

κι ενα ιδιαιτερο κουτι, που δεν ξερω αν σου κανει.  αυτο το βαζω εκτος συναγωνισμου...!!!
http://www.skroutz.gr/s/398405/Lian-Li-PC-A05FN.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/4023143/CoolerMaster-Silencio-650-Pure.html?from=autocomplete&keyphrase=silencio+650+pure 

 

Μαλλον ειναι το πιο καλο (θα το παρω σε κανα μηνα και εγω γιατι αυτο που εχω ειναι ... αστα). επισης το 300R που προτεινει ο Cabdik ειναι πολυ καλο και υπαρχει και σε Windowed μονο ομως στο visionstudio το βρηκα. 

Και το S340 παρα πολυ καλο , ειμαι ακομη σε διλλημα για το ποιο να επιλεξω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέποντας βίντεο YouTube (δε το έχω δει από κοντά) φάνηκε πιο μικρό από ότι στις φωτο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. νομίζω επειδή έχει ηχομονωτικο υλικό θα έχει 3-4 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία, όμως θα είναι αρκετά αθόρυβο, έχει καλό cable management. Και γενικά ευρύχωρο

Link to comment
Share on other sites

οι προτασεις που εβαλα ηταν οι πιο κοντινες στις διαστασεις που θελει ο TS. 

 

βεβαιως υπαρχουν κι αλλα κουτια, πολυ καλα και ποιοτικα, αλλα παιζουν κοντα στα 50χ50 ΥχΒ..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στα δύο κουτιά της raijintek. Agos και Arcadia. Πρόσφατα έφτιαξα νέο σύστημα με το Agos και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Φοβερή τιμή, πολύ εύκολη η εγκατάσταση, καλό cable management και με διαφορά το πιο αθόρυβο κουτί που (δεν) έχω ακούσει  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρίξε μια ματιά και στα δύο κουτιά της raijintek. Agos και Arcadia. Πρόσφατα έφτιαξα νέο σύστημα με το Agos και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Φοβερή τιμή, πολύ εύκολη η εγκατάσταση, καλό cable management και με διαφορά το πιο αθόρυβο κουτί που (δεν) έχω ακούσει  :D

agos ναι , arcadia οχι . οι δισκοι δεν ασφαλιζουν στα συρταρια του με αποτελεσμα να κουνιουνται . χωρια οτι θελει μπροστα ανεμιστηρα γιατι δεν εχει (εκτος αν δεν θελετε καλο airflow) :p

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έφτιαξα ένα σύστημα για φίλο σε Fractal Design Midi R2. Το κουτί μου άρεσε σαν ποιότητα κατασκευής και διαρρύθμιση. Το μόνο δεν μου άρεσε ήταν το μέγεθός του αφού ήταν αρκετά μεγάλο ειδικά σε φάρδος και βάθος με αποτέλεσμα να πιάνει περισσότερο χώρο από όσο θα ήθελα (WxHxD: 230 x 460 x 515mm).

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο δικό μου σύστημα και αναζητώ κουτί παρόμοιας ποιότητας και ευκολίας διαρρύθμισης που να είναι όμως πιο κοντά στο μέγεθος του Thermaltake V3 Black που έχω τώρα (430.0 x 190.0 x 473.0mm).

Μου κάνει και το μέγεθος των παλιών καλών κουτιών της Heroichi όπως το CI-6A19 που ήταν 460x430x210mm.

Η διαφορά φαίνεται μικρή αλλά είναι υπαρκτή ανάμεσα στα δύο κουτιά (Thermaltake και Fractal) ειδικά στο πλάτος και το βάθος. Από ότι βλέπω η Fractal δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

 

Τι ζητώ να χωρά στο κουτί:

-Full ATX μητρική (μάλλον νέο σύστημα Intel 1150 εκτός αν μεταφέρω το υπάρχον AMD AM3 εκεί)

-750W PSU Nitrox ή άλλο αντίστοιχο

-Όχι υδρόψυξη

-CPU ψύξη: Coolermaster 212 Evo ή Arctic Freezer 13

-Τουλάχιστον 120mm fans εμπρος και πίσω.

-Κάρτα γραφικών πχ ΑΤΙ 6700 ή ανάλογη (δεν παίζω παιχνίδια)

-1 SSD

-2 HDD

-1 DVD/R

 

Με ενδιαφέρει πρωτίστως (όχι απαραίτητα με τη σειρά αυτή)

-η καλή τακτοποίηση και διευθέτηση των καλωδίων

-η προστασία από σκόνη

-η ποιότητα

-η ευκολία διαρρύθμισης (πχ αφαιρούμενο/α trays)

-ο καλός συνδυασμός ψύξης και χαμηλού θορύβου

-να περιλαμβάνονται damping λάστιχα για τους δίσκους (αν το λέω σωστά) όπως στο Fractal

-θα ήταν καλό να έχει πλαϊνό παράθυρο

 

Λόγος αλλαγής: Βαρέθηκα το Thermaltake V3 και θέλω κάτι με καλύτερη ποιότητα

 

Budget: Περί τα 100 ευρώ. Ιδανικά ψάχνω κάτι σαν πχ το Fractal Mini αλλά να παίρνει Full ATX μητρική. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.

 

Όσο μικρότερο πλάτος έχει ένα κουτί τόσο μικρότερο χώρο συνήθως έχει στο πίσω μέρος για τακτοποίηση καλωδίων. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα με 19cm πλάτος. Επίσης, είναι πολύ δύσκολο να συνδυάσεις και κουτί που να παίρνει και Full ATX μητρική. Δύσκολα θα βρείς αυτό που ψάχνεις. Κάπου πρέπει να κάνεις υποχώρηση και συμβιβασμό. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά το κουτί δεν είναι μεγάλο. Για αυτό άλλωστε είναι και midi. Αν αυτο είναι μεγάλο τότε τα 220x550x540 είναι τεράστια? Αν δεν έχεις χώρο να το βάλεις είναι άλλο θέμα αλλά το μέγεθος του κουτιού είναι κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Από τα αρκετά κουτιά που έχει τύχει να δω από κοντά μέχρι στιγμής και να πιάσω στα χέρια μου πάντως (κυρίως Corsair, Thermaltake Collermaster), τείνω να καταλήξω στο γενικό συμπέρασμα ότι από τα καλύτερα στην κατηγορία των ~100 ευρώ είναι το υπερπλήρες (ποιότητα, φίλτρα, modular, παράθυρο, 3 ανεμιστήρες κλπ) Fractal Midi R2 και στην κατηγορία των ~130 ευρώ το Fractal Define R4 / R5.

Εάν ήταν φθηνότερο πχ το Corsair 300R (όπως συμβαίνει σε κάποιες άλλες χώρες από ότι έχω δει) θα αποτελούσε σοβαρό υποψήφιο. Πολύ καλό κουτί και κόμπακτ. Αλλά στην ίδια τιμή με το Midi R2, μένει πίσω.

Οπότε εάν προχωρήσω στην υλοποίηση νέου assembled συστήματος προσανατολίζομαι στο να κοιτάξω ένα από αυτά.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, χρειάζεται τελικά ένας συμβιβασμός!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.