Jump to content



Στήσιμο Υπολογιστή Gaming


Recommended Posts

 

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο forum, ενδιαφερομαι για το στησιμο pc για gaming κυριως. Ειχα βαλει ενα οριο στα 550ε και ειχα καταληξει σε επεξεργαστη am

d fx 6300

με MB/ asus M5A78L-M/USB3 με μια καρτα γραφικων sapphire r9 270x 2gb αλλα με οσους μιλησα με αποτρεψαν απο την αγορα. Μου ειπαν πως πρεπει να ανεβασω το budget στα 700 ε για να εχω ενα μηχανιμα που να αξιζει και να κρατησει. Τι λετε εσεις? Καποια προτινομενη συνθεση? Ευχαριστω εκ των προτερων

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! πριν ενα χρονο εστησα κ εγω το pc (οχι με προδιαγραφες gaming) αλλα μονο η κεντρικη μοναδα πηγε κοντα στα 650€.

αν θες τη συμβουλη μου επειδη λες οτι θες gaming pc ριξε κανα 800€ - 850€. ναι ξερω η τιμη ειναι τεραστια ετσι μου φαινοντανε κ εμενα αλλα μετα απο 2 μηνες το μετανιωσα που δεν τα εριξα... :( 

Για τη μητρικη που λες εγω εχω Assus M5A78L LE κ αυτη που ανεφερες παρα πανω ειναι <αδερφακι> της. ενταξει δεν ειχα προβλημα αλλα νομιζω οτι ειναι κυριως για απλη χρηση κ οχι gaming.  anywhay! Μη δωσεις μονο βαρυτητα στη καρτα γραφικων αλλα στο ΟΛΟ συστημα.

Υ.Γ: (δε κανω διαφημιση!) εγω το πηρα απο e-shop κ μου το συναρμολογησε αυτο. θα σου το προτεινα γιατι εχει αρκετα προιοντα σε προσφορα. κ αν δωσεις κ το e-mail σου στο newsleter θα σου στειλει καποιες προσφορες σε πολλα προιοντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε.

 

Δεν βαζουμε AMD για βαρια/σοβαρα games που ισως να παιξουμε και online.

 

Δευτερον, εξαρταται τι θελεις να παιξεις και πως θελεις να το παιξεις.

 

To skyrim παραδειγμα ειναι ηδη 3 χρονων, παιζει σε πολλα ειδους PC τωρα με τι mods θες να το παιξεις, δεν ξερω.

 

Αυτη την στιγμη, ενα "gaming PC" που καλυπτει τα παντα και θεωρειτε future proof.. εχει τα εξης:

 

(4460)4590/4690K/4790K

(170)189/230/320 ευρω.

 

H97/Z97 αναλογα ποσο memory support θες και τι θες να κανεις.

85ε/130ε

 

8GB RAM στα 1600Μhz 79-84ε, οτι και να βαλεις.

 

Το λιγοτερο 280Χ και το σωστο ειναι GTX 970, δηλαδη η ~250ε γιατι δεν εχεις budget ή το σωστο ~380ε για την 970.

 

Δηλαδη εχεις:

 

189ε+85+80+250ε=604 euro μονο για τα κομματια που θα αφορουν αποδοση στα games και αυτο για το λιγοτερο "σωστο gaming" που θα παιζει παραδειγμα AC στο High.

 

Το σωστο βεβαια ειναι 189+85+80+380 οποτε μιλαμε για 730ε +

 

Αυτο για να εχεις κατι που θα λεμε θα βαρεσει 5ετια με μια αλλαγη καρτας γραφικων ενδιαμεσα για να στρωσει λιγο.

 

ι5+8gb ram+ μια φτηνη z97 ή μια Η97 ειναι standard πραγματα.

 

Καρτα γραφικων, ειναι αναλογα ποσο θες να κρατησει και τη eye candy θες να βλεπεις.

 

Κουτια τροφοδοτικα ειναι standard πραγματα οποτε δεν τα αναφερω καν.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε.

 

Δεν βαζουμε AMD για βαρια/σοβαρα games που ισως να παιξουμε και online.

 

Δευτερον, εξαρταται τι θελεις να παιξεις και πως θελεις να το παιξεις.

 

To skyrim παραδειγμα ειναι ηδη 3 χρονων, παιζει σε πολλα ειδους PC τωρα με τι mods θες να το παιξεις, δεν ξερω.

 

Αυτη την στιγμη, ενα "gaming PC" που καλυπτει τα παντα και θεωρειτε future proof.. εχει τα εξης:

 

(4460)4590/4690K/4790K

(170)189/230/320 ευρω.

 

H97/Z97 αναλογα ποσο memory support θες και τι θες να κανεις.

85ε/130ε

 

8GB RAM στα 1600Μhz 79-84ε, οτι και να βαλεις.

 

Το λιγοτερο 280Χ και το σωστο ειναι GTX 970, δηλαδη η ~250ε γιατι δεν εχεις budget ή το σωστο ~380ε για την 970.

 

Δηλαδη εχεις:

 

189ε+85+80+250ε=604 euro μονο για τα κομματια που θα αφορουν αποδοση στα games και αυτο για το λιγοτερο "σωστο gaming" που θα παιζει παραδειγμα AC στο High.

 

Το σωστο βεβαια ειναι 189+85+80+380 οποτε μιλαμε για 730ε +

 

Αυτο για να εχεις κατι που θα λεμε θα βαρεσει 5ετια με μια αλλαγη καρτας γραφικων ενδιαμεσα για να στρωσει λιγο.

 

ι5+8gb ram+ μια φτηνη z97 ή μια Η97 ειναι standard πραγματα.

 

Καρτα γραφικων, ειναι αναλογα ποσο θες να κρατησει και τη eye candy θες να βλεπεις.

 

Κουτια τροφοδοτικα ειναι standard πραγματα οποτε δεν τα αναφερω καν.

καταρχας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις! Δεν εχω ασχοληθει ως τωρα με hardware οντας κατοχος macbook.. οποτε αμα εβαζα i5 4590 με μια μητρικη Η97 (απο οτι βλεπω οι τιμες ξεκιναν απο 70ε) με 8αρα ram και για καρτα γραφικων σκευτομουν την sapphire r9 280 3GB πιστευεις θα ειναι μια καλη επιλογη? επισης σκευτομουν να προσθεσω και εναν ssd 128gb μαζι με σκληρο 1tb

Link to comment
Share on other sites

μια μητρικη με Η81- 50€

εναν 4690κ με 220€

8γιγα ddr3 με 70€

μια 960gtx (απο 25/1) με ~200€..

 

και εισαι ετοιμος...Κανε και ενα oc αμα θες τον 4690κ ..και bb αμδ.

 

Και εγώ αυτό ακριβώς θα έφτιαχνα. Ίσως λίγο καλύτερη κάρτα γραφικών αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως εγώ προσωπικά προτιμώ asus ως μάρκα. Απο εκεί και πέρα δες τι ανάγκες έχεις εσύ για την επιλογή του μοντέλου. Πχ. θα βάλεις πολλούς δίσκους? Άρα θέλεις πολλές sata. Σκοπεύεις αργότερα να βάλεις πάνω απο μία κάρτες γραφικών? Θέλεις περισσότερες pci express (ανεβαίνει το budget). Θέλεις πολλές usb? Θέλεις να έχει δυνατότητες για overclock? κτλ κτλ. Συνήθως μία μητρική στα 70-80 ευρώ σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Aν οχι αυτη ως τη φθηνοτερη δυνατη που να αξιζει προφανως ....αυτη

 

Σε τετοιο συστημα -απο θεμα κοστους- και να εχεις βλεψεις για δυο καρτες ειναι καπως.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Χρυσος ο FX8350 αλλα ΟΧΙ για παιχνιδια. Για οτι αλλο θελεις σχεδον αλλα οχι για παιχνιδια. Τον ειχα, τον εδωσα, καλα να ειναι αλλα οχι.

 

Σωστα τα γράφει ο @potis.

 

Η97/Ζ97 μητρικη, 4590/4690/4790Κ για επεξεργαστη, 8GB RAM και μεταχειρισμενη 7970/280Χ για αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα έχω στήσει ένα μηχάνημα με τον FX-6300 επάνω. Γενικά διάβαζα καλά σχόλια και στο budget μου (300€ χωρίς GPU) ήταν η πιο καλή πρόταση οπότε τον πήρα. Μια χαρά φαίνεται σε δυο παιχνίδια που τον δοκίμασα (sniper elite 3 ultra settings και asseto corsa με high settings).

Link to comment
Share on other sites

Χρυσος ο FX8350 αλλα ΟΧΙ για παιχνιδια. Για οτι αλλο θελεις σχεδον αλλα οχι για παιχνιδια. Τον ειχα, τον εδωσα, καλα να ειναι αλλα οχι.

Σωστα τα γράφει ο @potis.

Η97/Ζ97 μητρικη, 4590/4690/4790Κ για επεξεργαστη, 8GB RAM και μεταχειρισμενη 7970/280Χ για αρχη.

Γιατί δν κανει ο 8350 για παιχνίδια; τεκμηρίωσε το λίγο σε παρακαλώ..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.