Jump to content



Αγορά UPS


Recommended Posts

18 hours ago, hwpel said:

Γεια σας παιδιά!

Έχω αγοράσει ενα ups της APC 1000VA Smart, Line Interactive. Είναι λογικό να ακούγετε ενας ήχος σαν σφύριγμα; Πολύ χαμηλής έντασης. (Δε μιλάω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος)

 

 

Κάποιος παιδιά; Είναι λογικό το ups να κάνει έναν ήχο σαν μετασχηματιστής; 

Link to comment
Share on other sites

 Λογικο ειναι,εχει μετασχηματιστες μεσα, αρκετα UPS της APC κανουν ενα περιοδικο ηχο σα σφυριγμα/τσιρτσιρισμα και ειναι απο ταλαντωση καποιου εξαρτηματος, συνηθως μετασχηματιστη.

 

Ειτε το βαζεις σε καποιο σημειο να μην πολυακουγεται,ειτε το συνηθιζεις. 

 

Γενικα, εχω παρατηρησει πως ο ηχος είναι πιο εντονος οταν το φορτιο αυξάνεται και οταν η μπαταρια ειναι στο τέλος της ζωης της.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, felix said:

 Λογικο ειναι,εχει μετασχηματιστες μεσα, αρκετα UPS της APC κανουν ενα περιοδικο ηχο σα σφυριγμα/τσιρτσιρισμα και ειναι απο ταλαντωση καποιου εξαρτηματος, συνηθως μετασχηματιστη.

 

Ειτε το βαζεις σε καποιο σημειο να μην πολυακουγεται,ειτε το συνηθιζεις. 

 

Γενικα, εχω παρατηρησει πως ο ηχος είναι πιο εντονος οταν το φορτιο αυξάνεται και οταν η μπαταρια ειναι στο τέλος της ζωης της.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι coil whine;

 

Είναι καινούριο οπότε δεν τίθεται θέμα μπαταρίας..

Δεν είναι τόσο ενοχλητικό, πρέπει να εχει απόλυτη ησυχία και να είσαι κοντά για να το ακούσεις. Απλά είπα μήπως έχει κάποιο πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια σε τι load ειναι οταν ακους τον θορυβο?

Το 750αρι που εχω(3 μηνων) με τρομαξε οταν λειτουργησε απο την μπαταρια με 10-15% load. Με 1% ισα ισα που ακουγοταν.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν ακουγεται, αλλα μαλλον ειναι λογο του χαμηλου load(10-15%)...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος σαν σφύριγμα ακούγετε απο το ups και όταν εχω κλειστό τον υπολογιστή. Αυτή τη στιγμή εχω load 11% και ακούγετε αυτός ο θόρυβος.

 

Εσένα το ups ακούγεται και όταν έχεις κλειστό τον υπολογιστή; Μιλάω για ενα πάρα πολύ ψιλό σφύριγμα

Έγινε επεξεργασία από hwpel
Link to comment
Share on other sites

Η τα τσόκ η οι μετασχηματιστές θα είναι, δεν είναι παράξενο, όλα τα ups το κάνουν.

 

Κατά τη γνώμη μου, όσοι θέλουν καλό ups της προκοπής, η θα πάνε σε APC η σε Eaton. Έχουν το καλύτερο service και το δικό μου λίγο ακόμη και θα κλείσει 10ετία ;)

Το ποιό ιδανικό είναι το online, καθώς φιλτράρει τα πάντα, ενώ σε line interactive που είναι τα περισσότερα. Αν γίνεται αυξωμίωση μικρού μεγέθους (230 σε 215 π.χ.) η το ανάποδο, δεν θα φιλτραριστεί από το Line interactive. Στο online το ορίζεις 230, 230 θα βγάζει. Το μόνο μείον είναι η τιμή αλλά αν τα δεδομένα σου αξίζουν 500+ Ευρώ θα τα δώσεις και στο ups.

Πλέον βρίσκεις APC (Line interactive) με 150Ευρώ, που είναι ότι πρέπει για απλό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι μετασχηματιστές πρέπει να ακούγονται.

 

Ναι μεταξύ APC και Eaton ήμουν, κατέληξα στη πρώτη. Εκτός απο το προϊόν πληρώνεις και την υποστήριξη όπως είπες.

 

Σίγουρα το online είναι το καλύτερο αλλα πιστεύω προορίζεται για πιο επαγγελματική χρήση. Βέβαια εξαρτάται για τι το θέλεις κτλ...

Με την πάροδο του χρόνο οι μετασχηματιστές θα ακούγονται περισσότερο;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την μπαταρία όλα ακούγονται, ακόμη κι αν δεν έχουν ανεμιστήρα να λειτουργεί σε αυτή τη φάση.

 

Ναι, ο ήχος είναι ίδιος με coil whine, όπως στις κάρτες και τα τροφοδοτικά που έχουν κατα καιρούς απασχολήσει και το δικό μας φόρουμ, απλά είναι σε περιοδική φάση και ίσως λίγο πιο έντονος ήχος.

 

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν κάνει μόντες με μπογιά ειδική για αποφυγή συντονισμών σε ηλεκτρονικά, με αμφίβολο αποτέλεσμα όμως .

 

Νομίζω ότι δεν αξίζει να σε απασχολήσει άλλο, αν δείς ότι δεν γίνεται αλλιώς, άρχισε να σκέφτεσαι την κατασκευή ηχοπετάσματος για να κόβει τον ήχο αυτό, ή άρχισε να ακούς μουσική όσο είσαι στο pc.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jerky έγραψε:

απο θορυβο πως ειναι ? μου ειπαν οτι το fan λειτουγρει μονο οταν δουλευει απο μπαταρια.

αθόρυβο. Δουλεύει το ανεμιστηράκι μόνο όταν δουλεύει η μπαταρία. Ακριβώς όπως στο είπαν.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, astrolabos said:

αθόρυβο. Δουλεύει το ανεμιστηράκι μόνο όταν δουλεύει η μπαταρία. Ακριβώς όπως στο είπαν.

ωραια ευχαριστω.

 

7 minutes ago, Wizard! said:

Δε βρίσκω το λόγο να πας σε 1200VA όταν το 1400VA και αντίστοιχης ποιότητας είναι φθηνότερο, εκτός αν το Eaton είναι online, αλλά δεν είδα κάτι τέτοιο.

οποτε θα παω για το Apc ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2016 at 1:27 AM, hwpel said:

Ο ήχος σαν σφύριγμα ακούγετε απο το ups και όταν εχω κλειστό τον υπολογιστή. Αυτή τη στιγμή εχω load 11% και ακούγετε αυτός ο θόρυβος.

 

Εσένα το ups ακούγεται και όταν έχεις κλειστό τον υπολογιστή; Μιλάω για ενα πάρα πολύ ψιλό σφύριγμα

Το έχεις πάνω σε πολύμπριζο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο μου κάνει και σε μένα. Δεν έχω apc αλλά cyberpower. Μία φορά το δοκίμσα βέβαια. Όταν έκλεισα το pc ακουγόταν αυτός ο ήχος και μόλις έκλεισα και το πολύμπριζο σταμάτησε ο ήχος. Για δοκίμασε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pasjohn said:

Ναι το ίδιο μου κάνει και σε μένα. Δεν έχω apc αλλά cyberpower. Μία φορά το δοκίμσα βέβαια. Όταν έκλεισα το pc ακουγόταν αυτός ο ήχος και μόλις έκλεισα και το πολύμπριζο σταμάτησε ο ήχος. Για δοκίμασε.

 

Μόλις το δοκίμασα. Το πολύμπριζο έφταιγε τελικά. Μόλις το έκλεισα σταμάτησε να κάνει αυτό το σφύριγμα. Τώρα το έχω απευθείας πάνω στη μπρίζα και δουλεύει αθόρυβα. Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Πολύ περίεργο πάντως αυτό που δημιουργείται με το πολύμπριζο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.