Jump to content



Αγορά UPS


Recommended Posts

Ψάχνω να αγορασω ενα UPS(Line Interactive) για τον καινουργιο υπολογιστή που πήρα. Το τροφοδοτικο που εχει ειναι στα 500W. Γνωρίζω οτι οι APC και ΕΑΤΟΝ ειναι πολυ καλες εταιρειες αλλα αυτο που με προβληματίζει ειναι ο θορυβος που παράγουν τα UPS(γυρω στα 40 dB). Γνωρίζετε καποιο καλο UPS που να ειναι (σχετικα) αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγορασω ενα UPS(Line Interactive) για τον καινουργιο υπολογιστή που πήρα. Το τροφοδοτικο που εχει ειναι στα 500W. Γνωρίζω οτι οι APC και ΕΑΤΟΝ ειναι πολυ καλες εταιρειες αλλα αυτο που με προβληματίζει ειναι ο θορυβος που παράγουν τα UPS(γυρω στα 40 dB). Γνωρίζετε καποιο καλο UPS που να ειναι (σχετικα) αθορυβο?

εγω εχω αυτο http://www.e-shop.gr/fortron-fsp-ep650-line-interactive-ups-p-PER.701851 1 χρονο κ κατι κ μου εχει βγει πολυ καλο! εχω συνδεση τηλεοραση, κεντρικη μοναδα, rj-11, κ το καλωδιο usb που ειχε για να ελεγχω τη κατασταση. να σημειωσω οτι το τροφοδοτικο μου ειναι 650wat. ειναι line interactive οπως θες κ δεν εχω καθολου θορυβο. στο προτεινω!

Link to comment
Share on other sites

Τα Line Interactive ώς επί τι πλείστον δεν έχουν ανεμιστήρα. Υπάρχουν κάποια μοντέλα που έχουν και μπαίνει όταν γυρνάει στη λειτουργία μπαταρίας.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να δείς τα μοντέλα κάθε εταιρίας που είναι εύκαιρα στα καταστήματα που σε βολεύουν και να ψάξεις συγκεκριμένα για το καθένα εάν έχει ανεμιστήρα και υπό τι συνθήκες λειτουργεί.

 

Σε λειτουργία χωρίς ανεμιστήρα, ο θόρυβος που παράγεται είναι πρακτικά ακουστός από αρκετά κοντινή απόσταση, οπότε δεν θα έχεις θέμα.

 

Θεωρητικά πας για 800VA και άνω, πρακτικά, λειτουργώ μικρό pcάκι που έχει 500W τροφοδοτικό, με 500VA της APC (350W) και μιας και δεν κάνει πολλά πράγματα η κατανάλωσή του είναι εντός ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εψαξα και βρηκα 2-3. Δεν γνωριζω ομως αν εχουν ανεμιστηρα. Αν γνωριζετε κατι παραπανω πειτε μου. Ποιο απο τα παρακατω θεωρειτε καλυτερο?
http://www.e-shop.gr/apc-back-ups-pro-br900g-gr-900va-schuko-p-PER.664137

http://www.e-shop.gr/apc-br900gi-power-saving-back-ups-pro-900va-p-PER.664111

http://www.e-shop.gr/eaton-ellipse-pro-650-din-p-PER.664332

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρώτα ( είναι ουσιαστικά ίδια, με το GI μοντέλο να έχει ΙΕC υποδοχές ενώ το σκέτο Schuko ) δεν δείχνουν να έχουν, αν είχαν θα υπήρχαν γρίλλιες πίσω, το τρίτο, είναι θεωρητικά μικρότερο από αυτό που χρειάζεσαι και δείχνει να έχει ανεμιστήρα και αν έχει είναι αμφίβολο το πότε μπαίνει.

 

Το αντίστοιχο Eaton Ellipse 850VA πάντως σίγουρα έχει, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσεις  :

 

11_eaton_ellipse_pro_850_din.jpg

 

Για σίγουρα μπορείς να στείλεις στο support της Eaton ή να τηλεφωνήσεις στο Service (Powerservices.gr)

 

 

EDIT : Από το ρώσικο review του Εaton 850 παραπάνω, με μετάφραση προκύπτει ότι μάλλον δε λειτουργεί συνεχώς ο ανεμιστήρας :

 

 

ο ανεμιστήρας γυρίζει μόνο σπάνια: σε κατάσταση stand-alone (μπαταρία) και μερικές φορές όταν ενεργοποιείται η μονάδα AVR. Όταν αποκατασταθεί η τροφοδοσία ρεύματος σταματά αυτόματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Λογικα θα καταληξω στην αγορα του APC(http://www.e-shop.gr/apc-back-ups-pro-br900g-gr-900va-schuko-p-PER.664137) .

Πιστευω να ειναι καλη επιλογη μιας και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την συγκεκριμενη εταιρεια. Εαν εχετε να μου προτεινετε και κατι ακομα καλυτερο θα ηταν ευπροσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ότι αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά τα UPS του 80-100ρικου για Line-Interactive, είναι πάνω-κάτω στο ίδιο grade.

 

Το είχα ξεχάσει το CyberPower του anonymus-root, παλιότερα που έψαχνα είχα σχηματίσει καλή είκόνα γιαυτό.

 

Αν θέλεις κάτι, πάρε το APC, αλλιώς αν αντέχει η τσέπη σου ένα κλικ ( 60€ ) πιό πάνω, προτίμησε το Cyberpower που βγάζει και ημίτονο.

 

Βέβαια, κουμάντο στις τσέπες των άλλων δεν μπορώ να κάνω, ούτε έχω κριτήριο, αλλά αν αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιο οικονομικό, πάλι θα καλυφθείς έως ένα βαθμό από τη συσκευή που θα επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, τελικα κατεληξα σε μια πιο οικονομικη λυση(http://www.e-shop.gr/fortron-ep1000-line-interactive-ups-p-PER.701850). Συνδεσα τον υπολογιστη και την οθονη σε αυτο. Μαλιστα σημερα με τον καιρο που ειχε με ειδοποιησε και μια φορα για αυξομοιωση της τασης. Τελος παντων θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι τελευταιο. Το ups θα πρεπει να το εχω μονιμα ανοιχτο ή οταν κλεινω τον υπολογιστη να κλεινω και το ups μετα? Ρωταω γιατι χτες το βραδυ το ειχα ανοιχτο και καποια στιγμη εκανε εναν θορυβο ειδοποιησης για αυξομοιωση της τασης του ρευματος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τελικα κατεληξα σε μια πιο οικονομικη λυση(http://www.e-shop.gr/fortron-ep1000-line-interactive-ups-p-PER.701850). Συνδεσα τον υπολογιστη και την οθονη σε αυτο. Μαλιστα σημερα με τον καιρο που ειχε με ειδοποιησε και μια φορα για αυξομοιωση της τασης. Τελος παντων θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι τελευταιο. Το ups θα πρεπει να το εχω μονιμα ανοιχτο ή οταν κλεινω τον υπολογιστη να κλεινω και το ups μετα? Ρωταω γιατι χτες το βραδυ το ειχα ανοιχτο και καποια στιγμη εκανε εναν θορυβο ειδοποιησης για αυξομοιωση της τασης του ρευματος

εγω οταν κλεινω το pc κλεινω και το ups. αν θες τη γνωμη μου να το κλεινεις δεν υπαρχει λογος να ειναι ανοιχτο αν δε χρησιμοποιεις αυτα που εχεις συνδεδεμενα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά όλα. Αποφεύγω να ανοιγωκλείνω το UPS μαζί με υπολογιστή σε καθημερινή γιατί κάθε φορά που ανάβει το UPS κάνει self-test στις μπαταρίες και τις καταπονεί. Το κλείνω όταν σκοπεύω να φύγω από το σπίτι για πάνω από μια-δυό μέρες γιατί μπορεί όσο λείπω να γίνει καμιά διακοπή ρεύματος και να γυρίσω και να το βρω άδειο από μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα ψάχνω κ εγώ για ενα ups γιατι το εχω αφήσει έτσι τόσο καιρό και στο τέλος θα την πατήσω .λεω να συνδέσω πάνω pc οθόνη κ τα δυο router μου .απο μια συζήτηση που εχω κάνει χωρίς να εχω κατάλαβει κ πολλα ,πρέπει να πάρω ενα γύρω στα 600w .Το τροφοδοτικό μου ειναι 650w .Ετσι ώστε να με καλύψει το ups κ σε μια τυχόν πλήρη δράση του Pc μου κ όχι απλά να ειναι σε αναμονή .σε πλήρη δράση να φτάνει μαζί με όλα τα αλλα πιστεύω γύρω στα 550 w το πολύ αν δεν κάνω λάθος .δεν εχω πολύ καταλάβει τι ειναι το line interactive η on line k το stand by .επισης αν κατάλαβα καλα επειδή το τροφοδοτικό μου έχει input 9-4.5 A πρέπει να κοιτάξω να πάρω ενα ups με output πάνω απο 4 διότι σε περίπτωση ανομαλιας του ρεύματος απο πλευράς ups σε διακοπή προκειμένου να το επαναφέρει στα επίπεδα που θέλει να μην κλείσει το τροφοδοτικό απο μόνο του για ασφάλεια .Ολα αυτά σας τα λεω αν εχω καταλάβει καλα .τελος να βρω κ το ημιτονο να ειναι καθαρό pure sine wave ,χωρίς να εχω ξεκαθάρισει στο μυαλό μου τι ακριβώς ειναι αυτό .Με όλα αυτά που σας είπα τι έχετε να μου προτείνετε ?αν βγάλατε άκρι με όλα αυτ που γράφω :-p

Link to comment
Share on other sites

Τα UPS είναι σε VA και όχι σε W. Αναφορικά τα 1000VA σε UPS είναι περίπου 600W.

Ο υπολογιστής της υπογραφής αν δεν παίζει άγριο gaming κρατάει πάνω από 10 λεπτά αυτονομία (στα 10 αν δεν το αποτρέψεις το software σου κάνει shutdown αυτόματα).

Θεωρητικά το 1000άρι UPS μπορεί να κρατήσει και 2 υπολογιστές ανοιχτούς αν δεν υπάρχει κάνα SLI με εξωτικές κάρτες γραφικών πάνω.

 

τα τροφοδοτικά σε Η/Υ αναφέρουν την μέγιστη αποδιδόμενη ισχύς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την χρησιμοποιείς. Ο υπολογιστής της υπογραφής δουλεύει με 700άρι τροφοδοτικό αλλά έχει περάσει και από 550άρι και από 1000άρι τροφοδοτικό. Σε full load είναι κοντά στα 300W η κατανάλωση μαζί με οθόνες κτλ. Σε normal browsing είναι κάπου κοντά στα 60-80W. Startup δεν έχει πρόβλημα να κάνει το UPS σε υπολογιστή αν και αυτή είναι ΠΟΛΥ σπάνια περίπτωση. Να έχει κοπεί το ρεύμα δηλαδή και να θες να ανοίξεις τον υπολογιστή για 10-15 λεπτά να δουλέψεις. Συνήθως πέφτει το ρεύμα και αν δεν επανέλθει σε 5-6 λεπτά αποθηκεύεις και κλείνεις.

 

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο line interactive κοντά στα 800-850VA αν έχεις normal υπολογιστή. Αν χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια πόσταρε το budget που έχεις για την αγορά UPS καθώς και τα specs και χρήση του H/Y σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ψάχνω κ εγώ για ενα ups γιατι το εχω αφήσει έτσι τόσο καιρό και στο τέλος θα την πατήσω .λεω να συνδέσω πάνω pc οθόνη κ τα δυο router μου .απο μια συζήτηση που εχω κάνει χωρίς να εχω κατάλαβει κ πολλα ,πρέπει να πάρω ενα γύρω στα 600w .Το τροφοδοτικό μου ειναι 650w .Ετσι ώστε να με καλύψει το ups κ σε μια τυχόν πλήρη δράση του Pc μου κ όχι απλά να ειναι σε αναμονή .σε πλήρη δράση να φτάνει μαζί με όλα τα αλλα πιστεύω γύρω στα 550 w το πολύ αν δεν κάνω λάθος .δεν εχω πολύ καταλάβει τι ειναι το line interactive η on line k το stand by .επισης αν κατάλαβα καλα επειδή το τροφοδοτικό μου έχει input 9-4.5 A πρέπει να κοιτάξω να πάρω ενα ups με output πάνω απο 4 διότι σε περίπτωση ανομαλιας του ρεύματος απο πλευράς ups σε διακοπή προκειμένου να το επαναφέρει στα επίπεδα που θέλει να μην κλείσει το τροφοδοτικό απο μόνο του για ασφάλεια .Ολα αυτά σας τα λεω αν εχω καταλάβει καλα .τελος να βρω κ το ημιτονο να ειναι καθαρό pure sine wave ,χωρίς να εχω ξεκαθάρισει στο μυαλό μου τι ακριβώς ειναι αυτό .Με όλα αυτά που σας είπα τι έχετε να μου προτείνετε ?αν βγάλατε άκρι με όλα αυτ που γράφω :-p

 

Για ποιό λόγο θεωρείς ότι χρειάζεσαι Ups?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο θεωρείς ότι χρειάζεσαι Ups?

Για να προστατέψω το pc μου με οτι συνεπάγεται  αυτο και να εχω internet όσο περισσότερο μπορώ μέχρι να έρθει πάλι το ρεύμα .

Τα UPS είναι σε VA και όχι σε W. Αναφορικά τα 1000VA σε UPS είναι περίπου 600W.

Ο υπολογιστής της υπογραφής αν δεν παίζει άγριο gaming κρατάει πάνω από 10 λεπτά αυτονομία (στα 10 αν δεν το αποτρέψεις το software σου κάνει shutdown αυτόματα).

Θεωρητικά το 1000άρι UPS μπορεί να κρατήσει και 2 υπολογιστές ανοιχτούς αν δεν υπάρχει κάνα SLI με εξωτικές κάρτες γραφικών πάνω.

 

τα τροφοδοτικά σε Η/Υ αναφέρουν την μέγιστη αποδιδόμενη ισχύς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την χρησιμοποιείς. Ο υπολογιστής της υπογραφής δουλεύει με 700άρι τροφοδοτικό αλλά έχει περάσει και από 550άρι και από 1000άρι τροφοδοτικό. Σε full load είναι κοντά στα 300W η κατανάλωση μαζί με οθόνες κτλ. Σε normal browsing είναι κάπου κοντά στα 60-80W. Startup δεν έχει πρόβλημα να κάνει το UPS σε υπολογιστή αν και αυτή είναι ΠΟΛΥ σπάνια περίπτωση. Να έχει κοπεί το ρεύμα δηλαδή και να θες να ανοίξεις τον υπολογιστή για 10-15 λεπτά να δουλέψεις. Συνήθως πέφτει το ρεύμα και αν δεν επανέλθει σε 5-6 λεπτά αποθηκεύεις και κλείνεις.

 

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο line interactive κοντά στα 800-850VA αν έχεις normal υπολογιστή. Αν χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια πόσταρε το budget που έχεις για την αγορά UPS καθώς και τα specs και χρήση του H/Y σου.

Ευχαριστώ πολύ, περίπου στα VA W εχω καταληξει εκει περιπου που λες κ εσυ αν ειναι να κερδισω σε τιμη σε αυτονομια παιρνω ενα με 800va για να δώσω κατι παραπάνω για χρόνο που κρατάει αν αυτό είναι εφικτό  .Για λεφτα λεω το πολυ 130€.απλα με ειχε προβληματισει το ημίτονο κ τι A input θα εχει γιατι δεν γράφουν όλοι . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Φιλε αν δεν θες να διαθεσεις παρα πολλα χρηματα μπορεις να παρεις αυτο (http://www.e-shop.gr/fortron-ep1000-line-interactive-ups-p-PER.701850). Εγω προσωπικα αυτο αγορασα μετα απο ψαξιμο. Δεν εχει ανεμιστηρα οποτε ειναι αθορυβο, δεν ζεσταινεται και μου κραταει μια χαρα τον υπολογιστη(500Watt)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.