Jump to content



επιλογη wireless (pci, pcie, usb)


intercoolerr730

Recommended Posts

Εψαξα εδω στο forum αλλα δε βρηκα καποιο παρομοιο θεμα σχετικα με wireless (pci, pcie, usb).

Για αυτο κ δημιουργησα ενα! :D

Προς το παρον το modem ειναι κοντα με τη κεντρικη μοναδα κ το εχω συνδεσει ενσυρματα! Συντομα ομως θα αλλαξουν καπως τα πραγματα κ θα χρειαστει να απομακρυνθει με αποτελεσμα να μην ειναι δυνατη η συνδεση με μεγαλυτερο καλωδιο.

Τι προτεινετε; Wireless με pci, pcie, usb?

Εψαξα διαφορα στο internet αλλα τρελαθηκα καπως! :mellow:

Γνωμη μου ειναι οτι με pci ή pcie θα εχω καλυτερη αποδοση απο το usb. Και η τιμη να παιζει γυρω στα 50€!

Λοιπον; :unsure:

 

Υ.Γ: η μητρικη ειναι assus m5a78l le.

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το πόσο θα απομακρυνθεί η μονάδα και τι εμπόδια θα παρεμβάλονται. Μπορείς να πάρεις κάτι φτηνότερο και να δώσεις κάτι για μία κεραιούλα ώστε να ενισχύει τη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι ανούσιο να σαι με πολύ καλή κάρτα δικτύου και εταιρικό router.

Όπως είπε και ο trendy εξαρτάται πόσο μακριά θα σαι από το ρούτερ και τι παρεμβάλλεται μεταξύ (τοίχοι,όροφοι)

 

-Εγώ έχω δοκιμάσει από pci το tl-wn722n αλλά δεν έπιανε πολύ καλά καθώς το ρούτερ ήταν ένα όροφο κάτω. Άλλαξα τις κεραίες του με δυο 5db της tp-link και βελτιώθηκε από 2->4 γραμμές

-Από usb στο ίδιο σπίτι/ίδιο υπολογιστή/ίδια απόσταση έχω δοκιμάσει το tl-wn822n και έπιανε πολύ καλύτερα από το παραπάνω pci.

 

H γνώμη μου είναι πάρε το tl-wn822n ή για ακόμα πιο φθηνά το tl-wn722n και αν δεν κάνεις δουλειά πάρε καλύτερο ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ τα USB σε κάθε περίπτωση. Προτιμώ, αν αποφασίσω πως χρειάζεται power cycle το wifi, να κάνω την "μέσα-έξω" άσκηση, παρά reboot (και καμιά φορά, μπορεί να χρειαστεί μέχρι και shutdown-start). Και υπάρχουν wireless USB (όπως το TL-WN722N) στα οποία μπορείς να προσαρτήσεις άλλη κεραία. Τα watt που δίνει η θύρα USB είναι πολύ περισσότερα από όσα χρειάζεται η "νόμιμη" ισχύ εκπομπής. Το USB επίσης το πας σε άλλον υπολογιστή χωρίς να ανοίξεις κουτί. Το μοναδικό όφελος που βλέπω σε PCI-Express είναι lan-party protection (από τους ελαφροχέρηδες) και καλύτερη λήψη από όσα από αυτά έχουν περισσότερες της μία κεραίες.
 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια!

Κατα δευτερον συγνωμη που δεν περιεγραψα πιο αναλυτικα τη κατασταση που επικρατει σχετικα με κεντρικη μοναδα κ ρουτερ!

 

Λοιπον, η κεντρικη μοναδα θα ειναι στο ιδιο σπιτι κ στον ιδιο χωρο με το ρουτερ (δε θα ειναι σε δωματιο κανενα απο τα 2). Δε θα παρεμβαλετε τιποτα.

Η αποσταση τους θα ειναι περιπου 10 μετρα (κ πολυ λεω).

Ανεφερα ως πλαφον τη τιμη των 50€ γιατι δε θελω να κανω μια αγορα των 10€ κ σε 1 εβδομαδα να φαει σουτ!

Στη συνεχεια, γνωμη μου ειναι οτι ενα pcie  θα εχει καλυτερη αποδοση κ συμπεριφορα απο ενα usb ή pci. Για αυτο το λογο <κλεινω> προς τα εκει χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειμαι ανοιχτος κ σε αλλες αποψεις! :)

Α κ για να συνοψισουμε!

Αν μπορειτε προτεινετε κατι απο e-shop γιατι εμεις εδω στη επαρχια δεν εχουμε τη δυνατοτητα του skroutz!

Ευχαριστω!


Εξαρτάται το πόσο θα απομακρυνθεί η μονάδα και τι εμπόδια θα παρεμβάλονται. Μπορείς να πάρεις κάτι φτηνότερο και να δώσεις κάτι για μία κεραιούλα ώστε να ενισχύει τη λήψη.

περιπου 10 μετρα αποσταση κ δε θα παρεμβαλετε τιποτα!


δε γνωριζω τιποτα για αυτα! :(  με την εννοια οτι δεν ετυχε να ακουσω αποψεις.

ερωτηση που ισως ειναι αστοχη! αυτο δεν ειναι για να βαλεις το μαραφετι στη πριζα κ να <επεκταθει> κατα καποιο τροπο το ρουτερ;


Για μένα είναι ανούσιο να σαι με πολύ καλή κάρτα δικτύου και εταιρικό router.

Όπως είπε και ο trendy εξαρτάται πόσο μακριά θα σαι από το ρούτερ και τι παρεμβάλλεται μεταξύ (τοίχοι,όροφοι)

 

-Εγώ έχω δοκιμάσει από pci το tl-wn722n αλλά δεν έπιανε πολύ καλά καθώς το ρούτερ ήταν ένα όροφο κάτω. Άλλαξα τις κεραίες του με δυο 5db της tp-link και βελτιώθηκε από 2->4 γραμμές

-Από usb στο ίδιο σπίτι/ίδιο υπολογιστή/ίδια απόσταση έχω δοκιμάσει το tl-wn822n και έπιανε πολύ καλύτερα από το παραπάνω pci.

 

H γνώμη μου είναι πάρε το tl-wn822n ή για ακόμα πιο φθηνά το tl-wn722n και αν δεν κάνεις δουλειά πάρε καλύτερο ρούτερ.

κατα αρχην ευχαριστω για τα προιοντα που παρουσιασες κ συγκρινες!

επειδη μου εχει <κολλησει>!!!! :p  η ιδεα για pcie θα προτιμησω κατι απο αυτη τη γκαμα! :D


Εγώ προτιμώ τα USB σε κάθε περίπτωση. Προτιμώ, αν αποφασίσω πως χρειάζεται power cycle το wifi, να κάνω την "μέσα-έξω" άσκηση, παρά reboot (και καμιά φορά, μπορεί να χρειαστεί μέχρι και shutdown-start). Και υπάρχουν wireless USB (όπως το TL-WN722N) στα οποία μπορείς να προσαρτήσεις άλλη κεραία. Τα watt που δίνει η θύρα USB είναι πολύ περισσότερα από όσα χρειάζεται η "νόμιμη" ισχύ εκπομπής. Το USB επίσης το πας σε άλλον υπολογιστή χωρίς να ανοίξεις κουτί. Το μοναδικό όφελος που βλέπω σε PCI-Express είναι lan-party protection (από τους ελαφροχέρηδες) και καλύτερη λήψη από όσα από αυτά έχουν περισσότερες της μία κεραίες.
 

δε θα μεταφερθει το wireless  οτι και να ειναι (pcie, pci, usb).

Απο τη τελευταια προταση δε καταλαβα τι θες να πεις! :huh:

Link to comment
Share on other sites

 

δε γνωριζω τιποτα για αυτα! :(  με την εννοια οτι δεν ετυχε να ακουσω αποψεις.

ερωτηση που ισως ειναι αστοχη! αυτο δεν ειναι για να βαλεις το μαραφετι στη πριζα κ να <επεκταθει> κατα καποιο τροπο το ρουτερ;

 

 

Κι εγώ είχα πρόβλημα αντίστοιχο με το δικό σου και είπα να δοκιμάσω powerline.

Πήρα αυτά http://www.skroutz.gr/s/3157330/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-AV500-Powerline-Adapter-with-AC-Pass-Through-Starter-Kit.html

 

Το μόνο που έκανα ήταν να τα βάλω στην πρίζα και να συνδέσω πάνω τους router και υπολογιστή. Ούτε ρυθμίσεις ούτε τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TL-WN822N πολυ καλύτερο από το TL-WN722N, από προσωπική εμπειρία (πχ αν καθόταν κάποιος μπροστά από την κεραία, με οριακό σήμα, το 822Ν δεν έχανε το σήμα ενώ το 722Ν το έχανε).

 

Στην περίπτωση σου, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, όποιο και αν διαλέξεις (ίδιος χώρος).

 

Το usb σου προσφέρει καλύτερη συμβατότητα -μελλοντικά, μπαίνει πχ και σε λαπτοπ- από το pci/pcie και δεν θα σου "κόψει" τίποτα από το bandwidth (το vdsl/adsl είναι πολύ πιο αργό, δυστυχώς).

 

 

ΥΓ Αναφέρεις και κάποια ακριβά, που λαμβάνουν και 5Ghz, δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις τόσα χρήματα αφού παίζεις στα 2,4.

Έγινε επεξεργασία από Raider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω τιποτα για αυτα!   με την εννοια οτι δεν ετυχε να ακουσω αποψεις. ερωτηση που ισως ειναι αστοχη! αυτο δεν ειναι για να βαλεις το μαραφετι στη πριζα κ να <επεκταθει> κατα καποιο τροπο το ρουτερ;

 

Αν πας σ'αυτήν την λύση, από το ζευγάρι που θα πάρεις συνδέεις το ένα με το router σου και το βάζεις στην πρίζα, παίρνεις το δεύτερο και σε όποια πρίζα το συνδέσεις στο σπίτι, με καλώδιο δίνεις internet στο laptop η Η/Υ που έχεις.

Αν θες να έχεις και ασύρματο internet υπάρχει και αντίστοιχο ζευγάρι powerline, όπου το ένα από τα δυο, πέρα ότι μπορείς να συνδέσεις κάποια συσκευή με καλώδιο έχεις την δυνατότητα να συνδέσεις και ασύρματα κάποια συσκευή.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ τη βοηθεια! :)

θα επανερθω δριμυτερος σε αυτο το θεμα σχολιαζοντας ποια ηταν η επιλογη και οι αποδοσεις της στα τελη Φεβρουαριου που θα κανω την αγορα!

to be continued.... :happy:

 

Υ.Γ: με βλεπω να <κλεινω> προς τα powerline γιατι εχω κ <ερωτα> με τις ενσυρματες συνδεσεις στο θεμα internet! :p

Έγινε επεξεργασία από intercoolerr730
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ τη βοηθεια! :)

θα επανερθω δριμυτερος σε αυτο το θεμα σχολιαζοντας ποια ηταν η επιλογη και οι αποδοσεις της στα τελη Φεβρουαριου που θα κανω την αγορα!

to be continued.... :happy:

 

Υ.Γ: με βλεπω να <κλεινω> προς τα powerline γιατι εχω κ <ερωτα> με τις ενσυρματες συνδεσεις στο θεμα internet! :p

 

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά τελικά τα powerline μου κάνουν διακοπές στην σύνδεση κάθε φορά που ανάβω θερμοσίφωνο. Αν η ηλεκτρική υποδομή έχει κάποιο οποιοδήποτε πρόβλημα θα σου σπάσει τα νεύρα. UTP και πάλι UTP.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

update στο θεμα!

Λεω να παρω αυτο http://www.e-shop.gr/zyxel-nwd6505-dual-band-wireless-ac600-usb-adapter-p-PER.614385

Θα ειναι σε δωματιο το pc και το modem στο σαλονι. Θα μεσολαβει ενας τοιχος.

Λετε να υπαρχει θεμα; Στο ιδιο δωματιο υπαρχει laptop και πιανει full σημα (5 γραμμες).

Λοιπον; :mellow:

Link to comment
Share on other sites

update στο θεμα!

Τελικα πηρα αυτο! http://www.e-shop.gr/zyxel-nwd6505-dual-band-wireless-ac600-usb-adapter-p-PER.614385

Λοιπον, το εβαλα τη πρωτη φορα σε αποσταση ενος μετρου απο το modem και ενω ειχε 5 γραμμες σημα το internet δε τραβαγε....

Τωρα το εχω σε δωματιο και το modem στο σαλονι (αποσταση περιπου 10 μετρα με τοιχο) και ποτε δειχνει 5 γραμμες ποτε 3 αλλα σαν ταχυτητα ειναι σχετικα <καλα> σε συγκριση με οταν το ειχα στο 1 μετρο απο το modem (σχεδον διπλα του ηταν!).

Το λαπτοπ δειχνει 5 γραμμες και εχει λιγο καλυτερη ταχυτητα απο το σταθερο που το τοποθετησα. Στη κατασταση του δικτυου δειχνει 54,0 mbit/δευτ. αν αυτο λεει κατι....

Σκοπευω να το δουλεψω μια μερα ακομα να το δω πως παει και μετα λεω να το στειλω για πιστωση και να παρω αλλο.

Πριν το κανω αυτο εχετε να προτεινετε καμια πατεντα; ή αλλη λυση;

Υ.Γ: Εχω βαλει επεκταση για να ειναι πιο ψηλα η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κανω αυτο εχετε να προτεινετε καμια πατεντα; ή αλλη λυση;

 

Ναι, να βάλεις powerline αν δεν θέλεις καλώδια. Με μόνο 5 ευρώ παραπάνω απο το usb που πήρες, αγοράζεις ένα αξιόλογο ζευγαράκι tplink και θα έχεις ταχύτητες σταθερότερες απο το ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να βάλεις powerline αν δεν θέλεις καλώδια. Με μόνο 5 ευρώ παραπάνω απο το usb που πήρες, αγοράζεις ένα αξιόλογο ζευγαράκι tplink και θα έχεις ταχύτητες σταθερότερες απο το ασύρματο.

Το powerline δε βολευει γιατι θα μπει σε πολυμπριζο (αν μπει), και εκτος αυτου ετσι οπως ειναι διαμορφωμενος ο χωρος δε βολευει....

Σκεφτηκα παλι usb και συσκεκριμενα καποιο απο αυτα: http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wdn4200-n900-wireless-dual-band-usb-adapter-p-PER.612567

http://www.e-shop.gr/asus-usb-n53-wireless-usb-adapter-p-PER.614969

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-t2u-ac600-wireless-dual-band-usb-adapter-p-PER.612728

http://www.e-shop.gr/asus-usb-n13-80211n-wireless-usb-adapter-p-PER.614949

εχετε καμια ιδεα για τις αποδοσεις τους;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.