Jump to content



Video Converter


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα ξεκίνησα να κατεβάζω ταινίες και σειρές για να περαστούν σε εξωτερικό σκληρό για να βλέπω στην τηλεόραση μιας και έκοψα την Nova και πλέον έχω συνηθίσει να βλέπω συνέχεια σειρές και ταινίες :p

 

Ψάχνω ένα  video convernet για να ενσωματώσω στην ουσία τους υπότιτλους στα αρχεία καθώς δεν αναγνωρίζονται σε όλες τις τηλεοράσεις οι εξωτερικοί υπότιτλοι.

 

Υπάρχουν πολλές επιλογές στο Internet (χρησιμοποιώ τώρα το Freemake Video Converter) απλα ψάχνω κάποιον converter που να χρησιμοποιεί τις δυνατότητες της gpu και της cpu ταυτόχρονα (αν υπάρχει) ώστε να μειώσω το χρόνο μετατροπής.

 

Αυτή την στιγμή μετατρέπει 1Gb/12λεπτά χρησιμοποιώντας μόνο την CPU. Απλά τα 1000Gb που στην ουσία θέλω να μετατρέψω χρειάζονται περίπου 200 ώρες (χωρίς να χρησιμοποιώ το pc, με χρήση του αυξάνονται αρκετά).

 

Οποιος μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή για το πως μπορώ να συντομεύσω την ταχύτητα μετατροπής θα ήμουν ευγνώμων. 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το handbrake, με το h.264 intel qsv, για γρήγορο encoding. Χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη της cpu (intel i5-4670k), και κάνει encoding στο 1/5-1/4 του χρόνου που θέλει με τη cpu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το handbrake, με το h.264 intel qsv, για γρήγορο encoding. Χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη της cpu (intel i5-4670k), και κάνει encoding στο 1/5-1/4 του χρόνου που θέλει με τη cpu.

Όντως έχει κάποια διαφορά  μειώθηκε ο χρόνος κατα 3 λεπτά λιγότερο ανα Gb. Ίσως δεν έχει μεγαλύτερη διαφορά γιατί έχω παλιάς γενιας cpu intel. (E5450). Απλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που αποτυπώνει τους υπότιτλους, τους βγάζει με πολύ θόρυβο σε σχέση με αυτό που χρησιμοποιώ τώρα (δλδ του προσαρμόζει στην ανάλυση της ταινίας). Διορθώνεται κάπως αυτό;

 

το xilisoft video converter εχει gpu acceleration. ρίξτου μια ματιά.

Δεν έχει κάποια διαφορά με αυτόν χρησιμοποιώ τώρα δυστυχώς. Χρησιμοποιεί ελάχιστα δευτερόλεπτα την gpu με αποτέλεσμα να μην έχει στην πράξη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, κάνεις hardcode τους υπότιτλους στο βίντεο. Καλύτερα να επιλέγεις να φτιάχνεις mkv, και απλώς να προσθέτεις τους υπότιτλους. Έτσι ελέγχεις το μέγεθός τους (αλλά και συγχρονισμούς, χρώματα κλπ) από το πρόγραμμα αναπαραγωγής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Freemake υποστηρίζει CUDA, αλλά μόνο για h264 νομίζω. Παίξε λίγο και με τον Tencoder ο οποίος δεν έχει GPU accelaration αλλά είναι γρήγορος με multicore CPUs. Τσέκαρε και Mpeg4 codec αντί για h264. Αν δεν σκοπεύεις να κρατήσεις τα αρχεία που μετατρέπεις, λίγο μεγαλύτερο bandwidth και mpeg 4 codec θα βγάζει ικανοποιητικής ποιότητας αρχείο, πιο μεγάλο, αλλά που θα κωδικοποιείται και πολύ γρηγορότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, κάνεις hardcode τους υπότιτλους στο βίντεο. Καλύτερα να επιλέγεις να φτιάχνεις mkv, και απλώς να προσθέτεις τους υπότιτλους. Έτσι ελέγχεις το μέγεθός τους (αλλά και συγχρονισμούς, χρώματα κλπ) από το πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Θα δοκιμαστεί, καθώς έβαλα 500Gb στην ουρά των torrents :p  Σε 1-2 μέρες που θα κατέβουν όλα θα το δοκιμάσω.

 

Με το freemake converter (το είχα στην σειρά τα 45Gb οπότε δεν το ακύρωσα) πήραν στο σύνολο 14 ώρες (με 4 ώρες ταυτόχρονη χρήση υπολογιστή). Πιστεύω αρκετά απογοητευτικό.

Θα δοκιμάσω ένα αντίστοιχο όγκο αρχείων με το handbrake με το h.264 για να δω που βρίσκεται. Μπορείς να που πεις πάνω κάτω τι να βάζω σε αυτές τις επιλογές; http://prntscr.com/63d6bn

 

 

Το Freemake υποστηρίζει CUDA, αλλά μόνο για h264 νομίζω. Παίξε λίγο και με τον Tencoder ο οποίος δεν έχει GPU accelaration αλλά είναι γρήγορος με multicore CPUs. Τσέκαρε και Mpeg4 codec αντί για h264. Αν δεν σκοπεύεις να κρατήσεις τα αρχεία που μετατρέπεις, λίγο μεγαλύτερο bandwidth και mpeg 4 codec θα βγάζει ικανοποιητικής ποιότητας αρχείο, πιο μεγάλο, αλλά που θα κωδικοποιείται και πολύ γρηγορότερα.

Δυστυχώς έχω AMD κάρτα γραφικών, κάτι που το μετανιώνω καθημερινά γιατί θα βοηθούσε πολύ το CUDA σε αυτά που κάνω.

Τα αρχικά αρχεία θα διαγραφούν. Δεν με ενδιαφέρει αν βγουν λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος, αρκεί να μην έχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το αρχικό. 

Θα το δοκιμάσω και αυτόν με τις συμβουλές που μου είπες για να δω πως πηγαίνει σε ταχύτητα.

 

 

 

Edit: Με ultra fast encoding H.264 έπεσα στο 1/5 του χρόνου (εντυπωσιακό), απλά με επίπτωση στο θόρυβο και το μέγεθος που αυξήθηκε κατά 31%.

http://prntscr.com/63dcnl [το αριστερά είναι με το freemake 17 λεπτά επεξεργασία 500Mb, το δεξιά με handbrake 2,5 λεπτά επεξεργασία 505Mb(από 250Mb στο Very fast 6.5λεπτά επεξεργασίας) με αρχικό αρχείο 350Mb]

To δεύτερο έχει μεγαλύτερο θόρυβο αλλά σε απόσταση τηλεόρασης νομίζω δεν θα είναι καν εμφανές, εδώ στον υπολογιστή με μεγάλη προσπάθεια κατάλαβα με ταυτόχρονη αναπαραγωγή την διαφορά τους.

http://prntscr.com/63dhkg Το πρωτότυπο με εξωτερικούς υπότιτλους.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το HandBrake: Nightly Builds με την AMD.

 

PS Το CUDA στέλνει τα pixels όπου του καπνίσει. Βγάζει σαφέστατα κατώτερη ποιότητα στο τελικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά δεν είδα με σε σχέση την προηγούμενη έκδοση που είχα.

Όπως και να έχει το πρόγραμμα αυτό σίγουρα είναι πολύ πιο γρήγορο από αυτό που χρησιμοποιούσα, οπότε για να έχω μια ισορροπία στην ποιότητα και στο μέγεθος μένω σε κωδικοποίηση mkv με h264;

 

Τα αρχεία mkv θα τα αναγνωρίζει η τηλεόραση; Καθώς θα συνδεθούν κατευθείαν επάνω της χωρίς κάποιο μεσάζων μέσο.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα αρχεία mkv θα τα αναγνωρίζει η τηλεόραση; Καθώς θα συνδεθούν κατευθείαν επάνω της χωρίς κάποιο μεσάζων μέσο.

Τι τηλεόραση έχεις ? οταν λες θα συνδεθούν κατευθείαν πάνω της εννοεις μεσω δικτύου ?

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά δεν είδα με σε σχέση την προηγούμενη έκδοση που είχα.

Δοκίμασες DXVA και OpenCL στην εν λόγω έκδοση;

Τι επεξεργαστή έχεις;

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για πολλές μετατροπές, το πισι να δουλεύει 100% για μέρες. Μήπως να αγόραζες έναν φθηνό android player και να ξεμπερδεύεις από περιττές μετατροπές (στις οποίες είτε χάνεις σε ποιότητα είτε σε χώρο, σε χρόνο σίγουρα);

 

Εμπειρία για player δεν έχω, αλλά αν κρίνω από ένα απλό κινέζικο τάμπλετ, που παίζει -σχεδόν- ότι του έχω ρίξει, δεν πιστεύω να έχεις θέμα. Θα μπορείς να ρυθμίσεις και το μέγεθος υποτίτλων για κάθε τηλεόραση ξεχωριστά, bookmarks σε σειρές, γενικότερα πιο οργανωμένα πράγματα..

 

Παλαιότερα το encoding/transcoding ήταν μονόδρομος, τώρα πιστεύω πως πρέπει να αποφεύγετε σε περιπτώσεις που μιλάμε για πολλά αρχεία και οι επιλογές είναι πολλές.

 

ΥΓ Από gpu μην περιμένεις να δεις θαύματα, σε συνεργασία με cpu πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες DXVA και OpenCL στην εν λόγω έκδοση;

Τι επεξεργαστή έχεις;

Και στην κανονική την έκδοση τα είχε αυτά αλλά δοκίμασα το OpenCL και όντως έχει μια μικρή διαφορά όταν το βάζω στο ultra fast είχες δίκαιο.

Εχω τον XEON E5450(~Q9650) , όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά ακόμα με καλύπτει.

 

Μιλάς για πολλές μετατροπές, το πισι να δουλεύει 100% για μέρες. Μήπως να αγόραζες έναν φθηνό android player και να ξεμπερδεύεις από περιττές μετατροπές (στις οποίες είτε χάνεις σε ποιότητα είτε σε χώρο, σε χρόνο σίγουρα);

 

Εμπειρία για player δεν έχω, αλλά αν κρίνω από ένα απλό κινέζικο τάμπλετ, που παίζει -σχεδόν- ότι του έχω ρίξει, δεν πιστεύω να έχεις θέμα. Θα μπορείς να ρυθμίσεις και το μέγεθος υποτίτλων για κάθε τηλεόραση ξεχωριστά, bookmarks σε σειρές, γενικότερα πιο οργανωμένα πράγματα..

 

Παλαιότερα το encoding/transcoding ήταν μονόδρομος, τώρα πιστεύω πως πρέπει να αποφεύγετε σε περιπτώσεις που μιλάμε για πολλά αρχεία και οι επιλογές είναι πολλές.

 

ΥΓ Από gpu μην περιμένεις να δεις θαύματα, σε συνεργασία με cpu πάντα.

Εεε και να δουλεύει στο 100% θα κουραστεί; Αστον να τον κάνω και απόσβεση  και να του βγάλω το ζουμί :p

 

Μου κατέστρεψες την προσπάθεια άσε με.... <_<  Προοριζόταν για το πατρικό μου και σκέφτηκα ότι οι γονείς μου δεν θα μπορούν καν να το ανοίξουν αλλά έχει εδώ και 2 χρόνια που χρησιμοποιούν tablet.

Θα τους το κάνω για ευκολία για αρχή, και όταν αγοραστεί Mini player android θα το σταματήσω. Οπότε ας συνεχίσουμε στο θέμα :D

 

 

 

Μπορεί να μου πει κάποιος την ουσιαστική διαφορά μεταξύ του avi,mkv,mp4 ή η διαφορά είναι στο τι encoding θα τους βάλω; (h.264 ,xdiv , mpeg4) σε κάποιο σημείο το χάνω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη :p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.