Jump to content



SanDisk Cruzer Extreme 64GB 41,99€


Recommended Posts

o.k. πάω πάσο...

...αλλά κατά μέσο όρο εγώ προσωπικά δεν μεταφέρω ούτε μία φορά την ημέρα 20-30 γίγα - μπορεί μία φορά την εβδομάδα...

και λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι τα στικάκια είναι ως επί το πλείστον για να κρατάμε κανένα back up...

άντε gia κανένα "boot drive" να άξιζε τον κόπο...

Τες πα, σκεφτόμουν περισσότερο το "value for money" - o.k.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, για 42 ίσως όχι, η τιμή φαντάζει καλή λόγω της υπερτιμολόγησης στην Ελλάδα. Η τιμή του ήταν 65-75€ τη στιγμή που στο εξωτερικό είχε 40-45€ σε κάποιια φάση με 6-7 αποστολή.

 

Υπάρχουν αρκετοί που έχουν 10-20-30GB data τη μέρα, αλλά και για μικρότερα αρχεία, δεν περιμένεις καν.

 

Backup σε flash memory ούτε να με πλήρωναν. Readily-Available ναι, και να τα έχω σε κάποιο άλλο αποθηκευτικό για σίγουρη κόπια,ή/και  στο cloud.

 

Σήμερα βιαζόμουν να φύγω και έκανα εγγραφή πολλών μικρών αρχείων 11GB σε στικάκι USB3.0 μεν αλλά με καρδιά USB1.1...χάλια μνήμες μάλλον, περίμενα δέκα ώρες να περάσει τα αρχεία.

 

Με το Extreme αυτά γίνονται σε ρυθμούς SSD SATAII

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παρω κατι τοσο μεγαλο και να μεταφερω 20-30 GB την μερα παιρνω 64GB SSD με καλωδιακι απο το Ebay.

 

Δεν αξιζει σε αυτη την τιμη για μενα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Περι ορέξεως...ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός, στα 33 που είχε όταν το πήρα με μεγεθος να μπαίνει και στα κλειδιά (ή έστω να χάνεται σε μια τσέπη), ήταν ότι καλύτερο, δεδομένης της τιμής που είχε Ελλάδα στα 30-35€ παραπάνω.

 

 

Για κατι πιο ζόρικο όπως είπε ο GeorgeVasil θα έπαιρνα θήκη msata-to-usb3.0 και έναν 850 EVO msata, αλλά σε μεγαλύτερο όγκο και με περισσότερα €

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι λέτε; πήρα το στικακι πέρσι τέτοιο καιρο στα 70 € και παρόλο που δεν το κάνω και τόσο μεγάλη χρηση, είναι απο τις λιγες φορες που δεν κλαίω τα λεφτά μου και ας έχει πέσει τόσο η τιμή του πλέον!

Έγινε επεξεργασία από jimmy81
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω συζηταμε την προσφορα και εαν ειναι καλο η οχι, αφηνουν σχολεια ατομα που το πηραν και λενε την γνωμη τους. Τωρα κατι αλλες προσφορες που ειδα πχ 128gb 45 ευρω "used" ασε μας, τα εχω φαει στην μαπα τα μεταχειρισμενα, και το πηρα οκ, εδω μιλαμε για ταχυτητες μεταφερω σε αυτο το flasaki δεδωμενα 30-40 GB την ημερα, λογο 3D render + movies. Απλα δεν υπαρχει, οποιος το πηρε ξερει τι λεω. Εχω φαει και εγω ωρες και ωρες με αλλα flasakia σε μεταφορα δεδομενων. αυτο μονο καταπίνει ... :D

Για 33~ euro αξιζει και με το παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι οτι ενώ οι μέγιστες επιδόσεις υποτίθεται επιτυγχάνονται σε FAT32, προφανώς έκανα μετατροπή σε NTFS για να μεταφέρω μεγαλύτερα αρχεία, αλλά και εκεί βλέπω 200ρες!! :T: 

 

Σε μερικούς τύπους αρχείων μόνο πέφτουν κάπως οι επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι οτι ενώ οι μέγιστες επιδόσεις υποτίθεται επιτυγχάνονται σε FAT32, προφανώς έκανα μετατροπή σε NTFS για να μεταφέρω μεγαλύτερα αρχεία, αλλά και εκεί βλέπω 200ρες!! :T:

 

Σε μερικούς τύπους αρχείων μόνο πέφτουν κάπως οι επιδόσεις.

ισχυει αλλα οταν μιλαμε για μεγαλα αρχεια, πανε σαν τρελα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.