Jump to content



Οθόνη για χρήση γραφείου. Μεταξύ δύο DELL.


Trexx

Recommended Posts

Αγαπητοί συμφορουμίτες βρίσκομαι σε αναζήτηση μόνιτορ.

 

Χρήση: Word, browsing

Βudget: 180 ευρώ

Διαστάσεις: 22'

Σύνδεση με pc: dvi ή hdmi

Hχεία, usb3 κτλ κτλ: Εντελώς αδιάφορα

 

Eίμαι ανάμεσα σε αυτές:

 

http://www.skroutz.gr/s/2750921/Dell-S2240L.html

http://www.skroutz.gr/s/3908682/Dell-P2214H.html

 

Η πρώτη νομίζω ότι είναι glossy και θα ψηνόμουν να το δοκιμάσω, καθώς δεν είχα ποτέ αντίστοιχο monitor. Aπο την δεύτερη ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω καθώς έχω ήδη την U2414H και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Στη δεύτερη με πείθει περισσότερο ο βραχίονας. Ρόλο παίζει και το design καθώς προορίζεται για επαγγελματικό χώρο. Το κύριο (οικιακό) μου monitor θα παραμείνει η U2414H.

 

ΥΓ. Δεκτές προτάσεις για άλλη οθόνη, μη αποδεκτές προτάσεις οθονών >=23'

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

199 προσφορά στην msystems την 24άρα P2414H που είναι αστέρι.

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=17248

 

 

Για ποιό λόγο  >=23 μή αποδεκτές?

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπει σε γραφείο, όχι διάταξης Γ και θα κρύβει τον υποφαινόμενο. Άσε που θα είναι γκουμούτσα. Από την πρότασή σου να συμπεράνω ότι είσαι υπέρ της P2214H? Για το glossy έχεις άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα την P2314H και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Άψογα χρώματα και γωνίες θέασης, η περιστρεφόμενη βάση και το ρυθμιζόμενο ύψος είναι επίσης πολύ λειτουργικά και ποιοτικά,

σε καμία κίνηση δε νομίζεις πως θα σου μείνει στα χέρια.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά 2214 με 2414 στο μέγεθος είναι τόσο μικρή που δε θα καθόμουν να σκεφτώ την 1.8 ίντσες διαγωνίου έξτρα που θα με "κρύβουν"....νομίζω θα μετανιώσεις που δε πήγες σε 24άρα FHD. Θα είναι σίγουρα πιο ξεκούραστη από ότι 22άρα FHD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά 2214 με 2414 στο μέγεθος είναι τόσο μικρή που δε θα καθόμουν να σκεφτώ την 1.8 ίντσες διαγωνίου έξτρα που θα με "κρύβουν"....νομίζω θα μετανιώσεις που δε πήγες σε 24άρα FHD. Θα είναι σίγουρα πιο ξεκούραστη από ότι 22άρα FHD.

 

Που να έλεγα και ότι το συζητάω, ε :):p  Θυμίζω ότι έχω 24αρα οθόνη και συγκεκριμένα την U2414. Ξέρω πόσες είναι οι 24 ίντσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που δεν πάω στη σιγουριά της P2214 είναι το "άγνωστο" της glossy. Ντάξει, ξέρω ότι δεν θα θυμίζει και πολύ apple cinema display (το μόνο σε glossy που έχω δει απο κοντά) αλλά πιθανόν να ήθελα να τη δοκιμάσω. Σοβαρή η παρατήρηση για το φωτισμό, θα τη λάβω υπόψιν σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω οτι δε βρίσκω λόγο να πας στην 22άρα και να μην προτιμήσεις την 24άρα με 18ευρώ διαφορά.

 

 

Μα δεν είναι τα ευρώ το θέμα. Και 18 ευρώ φτηνότερη να ήταν η 24αρα δεν θα την έπαιρνα. Σε κάθε περίπτωση με τα μεταφορικά που χρεώνει το msystems για θεσνικη θα μου έβγαινε πάνω από 220.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται όμως κατανοητό τί ακριβώς θα κρύβει η 24άρα που δε θα κρύβει η 22άρα. Περισσότερες εισόδους θα έχεις, πιο ξεκούραστο μέγεθος για 1920x1080 θα έχεις. Σορρυ που επιμένω αλλά κάτι χάνω που δεν έχω αντιληφθεί? :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται όμως κατανοητό τί ακριβώς θα κρύβει η 24άρα που δε θα κρύβει η 22άρα. Περισσότερες εισόδους θα έχεις, πιο ξεκούραστο μέγεθος για 1920x1080 θα έχεις. Σορρυ που επιμένω αλλά κάτι χάνω που δεν έχω αντιληφθεί? :p

 

Χάνεις το γεγονός ότι το ζήτημα δεν είναι τεχνικό. Είναι ζήτημα αισθητικό, design, ισορροπίας των χώρων (και των όγκων). Κάποια nec ή eizo -έστω και με υπέρβαση στο μπάτζετ- που να είναι καλύτερη της P2214 υπάρχει;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ρόλο παίζει και το design καθώς προορίζεται για επαγγελματικό χώρο. 

 

 

LG 23MP75HM-P

  • READER MODE
  • FLICKER-SAFE

 

http://www.e-shop.gr/lg-23mp75hm-p23-led-monitor-full-hd-with-speakers-p-PER.170158

http://www.digideli.gr/LG-23MP75HM-P-23-26084

 

Είπες όχι από 23 και πάνω, στην βάζω να την δεις.

Από αυτές που έβαλες στην p2214h θα πήγαινα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετικό design αν και θα ήθελα κάτι -οπτικά- πιο business oriented. Aπ ότι βλεπω η S2240 έχει VA (AMVA) panel με ότι θετικό σημαίνει αυτό σε μαύρο και κοντράστ σε σχέση με το γνωστό ips της P2214. Οκ, το μαύρο δεν με αφορά σε αυτή τη χρήση, το contrast όμως; Είναι κάποιος που έχει δει από κοντά φτηνή glossy οθόνη για να μεταφέρει εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη πρώτη (Dell S2240L) οι Glossy είναι λίγο πιο σκοτεινές αλλα από χρώματα δεν παίζονται, Εξάλλου προσωπικά ποτε δεν μου άρεσαν οι φωτεινές οθόνες αλλα λάτρευα τα χρώματα.

 

Και ναι σε room με πολλά φώτα δεν κάνει καθρεφτίζει.

 

Ψηφίζω πρώτη.

Επίσης σβηστή κάνει και για καθρέφτη :p

Έγινε επεξεργασία από rackal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις το γεγονός ότι το ζήτημα δεν είναι τεχνικό. Είναι ζήτημα αισθητικό, design, ισορροπίας των χώρων (και των όγκων). Κάποια nec ή eizo -έστω και με υπέρβαση στο μπάτζετ- που να είναι καλύτερη της P2214 υπάρχει;

Για ρίξε μια ματιά στο βίντεο είναι η Dell UZ σε τρία μεγέθη ίσως η μικροί ταιριάξει στο γραφείο σου.

http://www.dell.com/content/topics/topic.aspx/global/products/video/en/monitor_uz2215_video?c=us&l=en&s=bsd&cs=04&~ck=mn&~lt=bodyonly#ooid=JtbDJ4bjq6M6roCHqQyDxIRDwy18wtP4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.