Jump to content



Recommended Posts

Παρατήρησα στο hdsentinel, οτι ο HDD (WD 2TB Black) υπερθερμαίνεται φτάνωντας τους 56 βαθμούς (!)

 

Ελεγξα όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού και όλα δείχνουν οκ. Το υπόλοιπο σύστημα είναι σε πολυ χαμηλές θερμοκρασίες μιας και δεν υπάρχει κάρτα γραφικών (χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη) και η CPU ψύχετε απο μία h80i και δεν έχει ξεπεράσεις τους 26 C. 

 

Ο δίσκος σε όλες τις υπόλοιπες τιμές του HD Sentinel είναι άριστος 100%. Τι άλλο θα μπορούσα να ελέγξω ? Χρειάζεται να πάρω κάποια εξειδικευμένη ψύξη για HDD ? Δεν είχα ποτέ στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

 

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον έχεις κολλητά με άλλον σκληρό (σάντουιτς με άλλους σκληρούς) και δεν βρίσκεται χωμένος σε μη καλά αεριζόμενο σημείο, δεν είναι καλό σημάδι. Πιστεύω ότι οδεύει προς τα τέλη του... Ο τελευταίος μου σκληρός άρχισε έτσι σιγά-σιγά. Ανέβαζε 58-60°. Και μετά άρχισε να ροκανίζεται η υγεία του σταθερά. Κράτα backup και άσ'τον όσο πάει. 

Link to comment
Share on other sites

δεν λες και πολλα...!!

 

1 εχεις ανεμιστηρα που να φυσαει πανω στον/ους δισκο/ους?

2 εχεις αλλους δισκους? ωστε να συγκρινεις θερμοκρασιες?

 

Ναι έχεις δίκιο. Το κουτί είναι το corsair carbide air 240 και δεν έχει ανεμιστήρα απευθείας προς τη θήκη των δίσκων. Υπάρχει ακόμα ένας ssd με το λειτουργικό του οποίου η θερμοκρασία είναι πολυ νορμάλ και δεν είναι συγκρίσιμη με αυτή του WD. Γενικά στη θέση που είναι το κουτί των 3.5 δίσκων στο συγκεκριμένο κουτί δεν υπάρχει ανεμιστήρας κοντά παρα μόνο στην πλάτη του κουτιού που έχει θέση για έναν 8αρι (?)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο σχεδιασμός αυτού του κουτιού. Και δεν εννοώ το ασυνήθιστο σχήμα του. Αλλά το γεγονός ότι ενώ στο θάλαμο της μητρικής το airflow είναι υποδειγματικό, πετυχαίνοντας αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το συναγωνισμό, στο θάλαμο με το τροφοδοτικό και τα drives δεν υπάρχει καθόλου ψήξη. Είναι απλά απαράδεκτο. Το ότι παίρνει προαιρετικά έναν ανεμιστήρα 80mm (κάποιος παρακαλώ να επιβεβαιώσει) σε συνδιασμό με τo "High Airflow" (όπως χαρακτηρίζει η Corsair το κουτί) είναι για γέλια. Η ψύξη των σκληρών είναι απολύτως απαραίτητα, ειδικά για τους 7200rpm που ανεβάζουν πιο ψηλές θερμοκρασίες.

Δεν ξέρω πως μπορείς να λύσεις το πρόβλημά σου μόνιμα και αποτελεσματικά. Τον 80mm να τον βάλεις ακόμα και αν δεν είναι κοντά στους σκληρούς. Θα βοηθήσει στη δημιουργία aifflow σε όλο το θάλαμο και θα ρίξει τις θερμοκρασίες αλλά δεν ξέρω πόσο. Όπως και να έχει, κάτι πρέπει να κάνεις άμεσα. Στην χειρότερη περίπτωση, κάνε πατέντα έστω και προσωρινή, τοποθετώντας κάποιο ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στο σκληρό. Μην τον αφήσεις να δουλεύει σε τέτοιες θερμοκρασίες που αναφέρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο σχεδιασμός αυτού του κουτιού. Και δεν εννοώ το ασυνήθιστο σχήμα του. Αλλά το γεγονός ότι ενώ στο θάλαμο της μητρικής το airflow είναι υποδειγματικό, πετυχαίνοντας αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το συναγωνισμό, στο θάλαμο με το τροφοδοτικό και τα drives δεν υπάρχει καθόλου ψήξη. Είναι απλά απαράδεκτο. Το ότι παίρνει προαιρετικά έναν ανεμιστήρα 80mm (κάποιος παρακαλώ να επιβεβαιώσει) σε συνδιασμό με τo "High Airflow" (όπως χαρακτηρίζει η Corsair το κουτί) είναι για γέλια. Η ψύξη των σκληρών είναι απολύτως απαραίτητα, ειδικά για τους 7200rpm που ανεβάζουν πιο ψηλές θερμοκρασίες.

Δεν ξέρω πως μπορείς να λύσεις το πρόβλημά σου μόνιμα και αποτελεσματικά. Τον 80mm να τον βάλεις ακόμα και αν δεν είναι κοντά στους σκληρούς. Θα βοηθήσει στη δημιουργία aifflow σε όλο το θάλαμο και θα ρίξει τις θερμοκρασίες αλλά δεν ξέρω πόσο. Όπως και να έχει, κάτι πρέπει να κάνεις άμεσα. Στην χειρότερη περίπτωση, κάνε πατέντα έστω και προσωρινή, τοποθετώντας κάποιο ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στο σκληρό. Μην τον αφήσεις να δουλεύει σε τέτοιες θερμοκρασίες που αναφέρεις.

 

 

Ακριβώς αυτό ! Είναι τραγικό να διαφημίζεις High Airflow για ένα κουτί το οποίο απευθύνεται ΜΟΝΟ στο χώρο που υπάρχει η μητρική. Το γεγονός και μόνο οτι στο επίσημο φόρουμ της corsair - του οποίου link έχω παραθέσει πιο πάνω - ο εκπρόσωπος αναγνωρίζει το πρόβλημα και δεσμεύεται να το μεταφέρει στους σχεδιαστές νομίζω λέει πολλά. Εχω ήδη παραγγείλει ένα 80mm καθώς και μια ψύκτρα δίσκων της Xilence μήπως και δω κάποια βελτίωση. 

 

Ειλικρινά αν δε δουλέψει σωστά με τα 2 παραπάνω, στο συγκεκριμένο κουτί δεν νομίζω ότι έχω και πολλές επιλογές παρά μόνο σε πατέντα. Επίσης όπως αναφέρει και ο @slalom δοκίμασα να αφήσω και του κουτί εντελώς αφαιρώντας και τα 2 πλαϊνά και ο δίσκος εξακολουθουσε να βρίσκεται στους 50-53 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

...γνώμη μου είναι να βάλεις τον μεγαλύτερο ανεμιστήρα που "παίρνει" για να "δροσίζει" τους δίσκους με υψηλότερο cfm, σε όσο πιό χαμηλές στροφές γίνετε...

Επίσης, δες μήπως ο δίσκος έχει ακόμα εγγύηση...

Οπότε, κρατάς back up και άν σκάσει μέσα στην εγγύηση είσαι set.

Η μικρότερη εγγύηση με τα σημερινά δεδομένα είναι στα 2 χρόνια για τους 2TB...

Εάν κοντεύει να τελειώσει η εγγύηση, πάρε back up, "στιψε" τον ή άλλαξέ τον...

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος του έχει 5 χρόνια εγγύηση και είναι θερμός δίσκος.

Τον δίσκο σε ποια θέση τον έχεις; Κολλητά σε αυτή που είναι στο πλαϊνό; Εχεις άλλο δίσκο μαζί του; Αν όχι πήγαινε τον στη μέση του cage.

Θα βοηθούσε αρκετά να έβαζες στο πίσω πλαινό ανεμιστήρα ΕΞΑΓΩΓΗΣ. Εχει θέση το κουτί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος του έχει 5 χρόνια εγγύηση και είναι θερμός δίσκος.

Τον δίσκο σε ποια θέση τον έχεις; Κολλητά σε αυτή που είναι στο πλαϊνό; Εχεις άλλο δίσκο μαζί του; Αν όχι πήγαινε τον στη μέση του cage.

Θα βοηθούσε αρκετά να έβαζες στο πίσω πλαινό ανεμιστήρα ΕΞΑΓΩΓΗΣ. Εχει θέση το κουτί

 

ο δίσκος είναι στο cage που ειναι κολλητά στο πλαινό. Μαζί του υπάρχει ένας SSD μεν αλλά παλιό μοντέλο που ήταν 3.5. 

Εχω παραγγείλει ήδη ένα 80αρη για την πίσω θέση εξαγωγής. Θεωρείς οτι θα ήταν προτιμότερο να βγάζει ζεστό αέρα απο μέσα ή να εισάγει κρύο αέρα απο έξω προς τα μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Για το Air240 δε μιλάμε;

Πίσω απο το cage έχει διάτρητη λαμαρίνα

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_873704.jpg

Στο πλαϊνό έχει θέση για 120mm Ανεμιστήρα

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_741314.jpg

Βάζοντας τον εξαγωγής θα ρουφήξει απο εκεί και θα πάρει αέρα απο έξω μέσα στο cage. Θα σου σαρώσει τον δίσκο.

Τον 80άρη γιατί να τον πάρεις;

Αυτές οι θέσεις είναι απο τη μεριά της μητρικής

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_1193152.jpg

Εκτός αν δε θυμάμαι καλά το κουτί

Link to comment
Share on other sites

Για το Air240 δε μιλάμε;

Πίσω απο το cage έχει διάτρητη λαμαρίνα

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_873704.jpg

Στο πλαϊνό έχει θέση για 120mm Ανεμιστήρα

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_741314.jpg

Βάζοντας τον εξαγωγής θα ρουφήξει απο εκεί και θα πάρει αέρα απο έξω μέσα στο cage. Θα σου σαρώσει τον δίσκο.

Τον 80άρη γιατί να τον πάρεις;

Αυτές οι θέσεις είναι απο τη μεριά της μητρικής

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_40/gallery_33144_40_1193152.jpg

Εκτός αν δε θυμάμαι καλά το κουτί

 

Μια χαρά το θυμάσαι το κουτί. Πίσω απο το cage μου φαίνεται οτι  είναι πολυ στριμωγμένα για να χωρέσει δίσκος. Θα βάλω σίγουρα ένα 120mm στο πλαινό για εξαγωγή όπως προτείνεις να δω αν θα έχει βελτίωση. 

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έγινε παρανόηση με το μέση του cage που είπα πριν.

Εννούσα το εξής. Εχει 3 θέσεις για δίσκους το cage σωστά; Ας πούμε την 1, την 2 και την 3. Με αυτό που είπα εννοούσα να τον βάλεις στη θέση 2 και όχι ανάμεσα σε cage και πλαϊνό. Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής και υπήρξε κάποια παρανόηση :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μάλλον έγινε παρανόηση με το μέση του cage που είπα πριν.

Εννούσα το εξής. Εχει 3 θέσεις για δίσκους το cage σωστά; Ας πούμε την 1, την 2 και την 3. Με αυτό που είπα εννοούσα να τον βάλεις στη θέση 2 και όχι ανάμεσα σε cage και πλαϊνό. Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής και υπήρξε κάποια παρανόηση :)

 

 

ααααα  :rolleyes:  τώρα μάλιστα. Θα το δοκιμάσω και αυτό. 

 

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα ενα 120mm που εξάγει αέρα απο το κουτί στο πλαίνο (πίσω απο το μανγητικό φίλτρο). Ο δίσκος ξεκίνησε απο τους 24 βαθμούς και μετά απο 7 ώρες περίπου λείτουργίας είχε φτάσει στους 39. Σίγουρα είναι μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τους 56 που είχα πρίν ωστόσο νομίζω οτι χρειάζεται κι άλλη βοήθεια. Το μηχανάκι προορίζεται για χρήση 24/7 και δεν πρέπει να σηκώνει τέτοιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.