Jump to content



Recommended Posts

Γεια σας είμαι ο στέλιος και θα ήθελα να μάθω να φτιάχνω εφαρμογές iOS Android .μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κανένα καλό βιβλίο σχετικά με τον προγραμματισμό εφαρμογών;; (όποιος γνωρίζει να γράψει τα Λίνκ από κάτω για το βιβλίο από κάποιο κατάστημα πχ public) ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου οτι τα βιβλια γινονται ευκολα outdated γιατι οι εκδοσεις IDE και os "τρεχουν"

καλυτερη πηγη σου το internet, εκτος και αν ψαχνεις βιβλια java πχ που υπαρχουν πολλα και καλα, και ειναι μια εξαιρετικη αρχη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω αρχικά να έχεις μια συσκευή για το αντίστοιχο λειτουργικό που θα κάνεις develop, πχ Android ή Iphone.
Στη συνέχεια δούλεψε λίγο την αντίστοιχη γλώσσα σε απλές εφαρμογές στο pc να μάθεις τις βασικές αρχές και πρακτικές και να αποκτήσεις μια αίσθηση του πως δουλεύει. Για android που γράφεις πάνω σε Java, το Java How to program είναι ίσως κορυφαίο, ακόμα και μια παλαιότερη έκδοση είναι αρκετή, και μετα στο dev site της Google έχεε οτιδήποτε χρειαστεις.

 

Για το Iphone ξέρω ότι παίζει με Objective C, αλλά δεν έχω ασχοληθεί οπότε μπορεί κάποιος άλλος να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με αυτό που σου ανέφερα αλλά στα ελληνικά. Αν και καθαρά προσωπική μου άποψη, θα σου πρότεινα να βρεις μια αγγλική έκδοση, έστω και μεταχειρισμένη(στο amazon μπορεί να το βρεις και με 20 λίρες περίπου), μόνο και μόνο γιατί όταν προχωρήσεις λίγο και αρχίσεις να ψάχνεις στο Ίντερνετ για περισσότερα, θα είσαι ήδη εξοικιωμένος με την αγγλική ορολογία και δε θα ψάχνεσαι να βρεις τι αντιστοιχίες περίεργες έχουν κάνει στη μετάφραση.

 

Και ένα τελευταίο, σελίδες όπως το codecademy έχουν αρκετά εκτενή και interactive(αλληλεπιδραστικά, το ήξερες αυτό :p) tutorials για τα βασικά μιας γλώσσας, ώστε να δεις αν σ'αρέσει κιόλας για να ασχοληθείς, πριν δώσεις ενα 50άρικο για ένα βιβλίο ή κάποιο άλλο resource.

 

και ένα λινκ: http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/0273759760/sr=8-2/qid=1426592462/ref=olp_tab_used?ie=UTF8&condition=used&qid=1426592462&sr=8-2

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι έρωτας. Τρομερό απλά! Οτιδήποτε θα χρειαστείς ποτέ για java. Πάρε το στα ελληνικά καλύτερα για πιο εύκολο διάβασμα κατά τη γνώμη μου

Από κει και πέρα, όταν το διαβάσεις όλο και λύνεις και τις ασκήσεις μέσα, προχώρα σε Android developing

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tbh, δεν είναι ανάγκη να το διαβάσει όλο, εκτός αν θέλει να το γυρίσει σε full-time java dev :p

Δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά ξεφεύγει λίγο από το scope, ειδικά αν αρχίσει να σκαλίζει multithreading και συναφή. Ας δουλέψει πάνω στο πρώτο 1/3, και μετά δίνει πόνο σε όποιο απ'τα δύο θέλει, είτε Java, είτε Android.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ειδικά το τελευταίο 1/3 δε θα του χρειάζεται πουθενά λογικά

Να ξέρεις πάντως ότι ο καλύτερος φίλος του προγραμματιστή είναι το διαδίκτυο. Έχει μερικούς τρομερούς οδηγούς για να εξοικειωθεις με Android

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα προτιμούσα να πάρω το βιβλίο στα ελληνικά για να κατανοήσω καλύτερα την γλώσσα του προγραμματισμού! Και ένα τελευταίο εαν κατάλαβω το Java και γενικά μπορώ να χειρίζομαι εφαρμογές Android θα μπορώ και να κατανοώ το objective c που είναι για app iOS os(iphone.mac)??

Η μήπως θα χρειαστώ άλλο βιβλίο για objective c?

Link to comment
Share on other sites

Και μισό όταν μάθω το 1/3 του βιβλίου τι θα ξέρω ?(εννοώ ο βασικός στόχος μου είναι να μάθω να φτιάχνω εφαρμογές Android και iOS )εάν μαθαίνοντας το 1/3 του βιβλίου που μου είπατε πριν θα μπορώ και θα ξέρω να φτιαχνω εφαρμογές Android iOS τότε είμαι καλά ελπίζω να είναι αυτό που νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η objective c είναι τελείως διαφορετική γλώσσα, διαφορετικό λειτουργικό σύστημα, διαφορετικά εργαλεία και δε συμμαζεύεται. Κάποιες αρχές και πρακτικές μπορείς να τις εφαρμόσεις σε οποιαδήποτε παρόμοια γλώσσα, αλλά η σύνταξη και οι μεθόδοι/functions/calls είναι άλλο πράμα.

 

Επειδή φαίνεται να μην έχεις ασχοληθεί με τον προγραμματισμό(no offense intended, όλοι από κάπου ξεκινήσαμε), θα σε παροτρύνω έντονα να παίξεις με free online courses & εργαλεία για λίγο πριν επενδύσεις και ξενερώσεις στη μέση. To udemy έχει ένα αρκετά καλό course for complete beginners, που καλύπτει και εργαλεία και άλλες λεπτομέρειες που θα χρειαστείς, και το πολύ πολύ τελικά να περάσεις αέρα μερικά κεφάλαια στο βιβλίο αν αποφασίσεις να τα σκάσεις.

 

edit: Υπάρχουν και frameworks(mono, xamarin) σε c# και άλλες γλώσσες που βγάζουν απευθείας εφαρμογές και για iOS και για Android με τη μια, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.


Και μισό όταν μάθω το 1/3 του βιβλίου τι θα ξέρω ?(εννοώ ο βασικός στόχος μου είναι να μάθω να φτιάχνω εφαρμογές Android και iOS )εάν μαθαίνοντας το 1/3 του βιβλίου που μου είπατε πριν θα μπορώ και θα ξέρω να φτιαχνω εφαρμογές Android iOS τότε είμαι καλά ελπίζω να είναι αυτό που νομίζω!

Ίσως ακουστεί ηλίθιο...αλλά όταν προχωρήσεις ως ένα σημείο και φτιάξεις και κάμποσα απλά προγράμματα, θα καταλάβεις από μόνος σου ότι είσαι έτοιμος να περάσεις σε Android κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι αλλά αυτά τα tutorials λένε για προγραμματισμό εφαρμογών υπολογιστών εγώ όμως θέλω προγραμματισμό εφαρμογών Android :/ εκτός και αν πρέπει να ξεκινήσω με αυτά πρώτα δεν ξέρω :/

Link to comment
Share on other sites

Αν το Java μου μαθαίνει για προγραμματισμό εφαρμογων Android τότε θα κάνω αυτό ακριβώς που μου είπες θα δω πολλά tutorials και αν με ενδιαφέρει θα αγοράσω το βιβλίο αν όμως το Java δεν με βοηθάει στις εφαρμογές Android άστο καλύτερα Υ.Γ συγχώρεσε με δεν ξέρω Χριστό από αυτά γι αυτό άλλοτε ρωτάω :p

Αν πρέπει να μάθω πρώτα Java Οκ θα πάρω το βιβλίο και μετά θα κατεβάσω το Android development και γενικά θα ασχοληθώ ευχαριστώ :)

Κατάλαβα πάντως τι θα κάνω. Θα ασχοληθώ με το Java tutorials και με το βιβλίο και στην συνέχεια θα κατεβάσω κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα για εφαρμογές Android σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.