Jump to content



Ανακατασκευασμένοι Δίσκοι


Recommended Posts

Θα αγοράζατε refurbished δίσκο για αποθήκη ? θέλω να πάρω 2 κομμάτια 3ΤΒ και βρήκα ανακατασκευασμένους απο Seagate στα 80 ευρώ με 22 μήνες εγγύηση. Καινούργιοι 3ΤΒ απο οτι έψαξα πάνε 100+ ευρώ. Στους 2 γλυτώνω ένα 40άρι. Δεν είχα ποτέ Refurbished δίσκο, δεν ξέρω κατα πόσο αξιόπιστος μπορεί να είναι σε σχέση με καινούργιο. Απο ότι νομίζω, στις αντικαταστάσεις απο τα RMA οι εταιρίες στέλνουν τέτοιους δίσκους, έχει κάποιος καμιά προσωπική εμπειρία ?

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε αντικαταστήσει κάποτε το κίτρινο μαγαζί 2 δίσκους που ειχα σε refubrished αλλα παρέδωσαν πνευμα εντέλει σε μικρο χρονικό διάστημα , μπορεί να γλιτώσεις 40ε στους 2 αλλα για το μέγεθος (3tb) παρε καινούργιους για μεγαλύτερη αξιοπιστία καλης λειτουργίας για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο ,  γιατι αν βάλεις σημαντικά αρχεία μεσα και χτυπήσουν σε ενα χρονο θα ψαχνεσε .

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά πάντως οι refurbished ειναι οι μόνοι δίσκοι που ελέγχονται για την καταστασή τους απο τις εταιρείες. Απλώς να δεις να ειναι refurbished απο την κατασκευάστρια (seagate, wd) και όχι απο ΟΕΜ (πχ DELL) που σαφώς δεν θα κάνουν τον ίδιο έλεγχο

 

απο κει και πέρα ενας δίσκος = κανένας δίσκος ειτε ειναι καινουριος ειτε refurbished δεν ξέρεις πότε θα τα τινάξει, οποτε κρατα backup

 

τα παραπάνω εννοειται με την προυποθεση ο refurbished να χει χαμηλοτερη τιμή και παρομοια εγγύηση

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσωπικά, μένω μακρυά απ' ο,τιδήποτε refubrished, για προσωπική χρήση.....  Αλλά γνώμες είναι αυτές. Ίσως με σημαντική διαφορά στο κόστος και αξιοπρεπή εγγύηση.... αλλά και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.