Jump to content



Windows phone- πόσο έχει ωριμάσει το λειτουργικό;


panos444

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σκέφτομαι να πάρω το Lumia 930. Αυτήν τη στιγμή έχω το OnePlus One.

Το μάρκετ το είχα δει στα WP7,5. Είχα ένα Lumia 800 από το οποίο σαν λειτουργικό είχα τις χειρότερες αναμνήσεις αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και από την Νόκια. Είναι το μόνο που με "φοβίζει". Είναι ακόμα έτσι; Έχει αναβαθμιστεί; Οι κλασσικές εφαρμογές Whatsapp Viber Facebook κτλ πως λειτουργούν; Τότε ήταν χειρότερη και από beta η φάση. Έβγαινα από την εφαρμογή και όταν ξανά έμπαινα φόρτωνε από την αρχή..

Το βασικότερο όλων: πως τα πάει με τα μαιλ; Και εννοώ τα εταιρικά από exchange. Τέλος αν έχουμε ανοιχτό το wifi απενεργοποιείται αυτό μαζί με την οθόνη;(Stand by)

Φυσικά δεν σκοπεύω να δώσω τα 350 του σκρουτζ, από την προσφορά του Γερμανού με το Xbox στα 450 ή 500 ευρώ σκέφτομαι γιατί βαρέθηκα το 1+.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον κι από μένα τα παραπάνω, αν και απ'ότι παρατηρώ, υποστήριξη δυστυχώς δεν υπάρχει. Δεν μιλάω για Whatup, Facebook κτλ γιατί δεν με ενδιαφέρουν αλλά για μερικά πιο εξεζητημένα. π.χ. Το εταιρικό antivirus που έχω στο Note 4, δεν υπάρχει για Windows Phone. H εφαρμογή που χρησιμοποιώ στο Oslo για να βγάζω εισιτήριο κάθε μήνα για τα MMM, δεν υπάρχει για Windows Phone κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση τα 8.1 με τα 7.5/7.8. Έχουν λυθεί τα προβλήματα και το λειτουργικό δεν είναι beta πλέον. Το wifi μένει ανοιχτό και οι ειδοποιήσεις  έρχονται κανονικά απο τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο καθώς και πολλά άλλα.

Σαν λειτουργικότητα out of the box είναι ανώτερο απο ανδροειδές.

 

Αλλά, στις εφαρμογές, αν και η κατάσταση αλλάζει σταθερα προς το καλύτερο, υπάρχουν ελλείψεις. 

 

Και στην ύπαρξη κάποιων εφαρμογών αλλά και στην λειτουργικότητα καποιων απ αυτές που υπάρχουν. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές αυτές ήταν τυχαία επιλογή ως πιο δημοφιλή και απλά αναφορικά το έκανα γιατί ούτε αυτές δούλευαν καλά. 

Για τα mail με exchange το έχεις τσεκάρει καθόλου; Δεν πρόκειται να βάλω antivirus στο κινητό και σε κανένα κινητό ποτέ. Τα mail που περιέχουν κάτι κακόβουλο κάνει κρα από χιλιόμετρα, στα υπόλοιπα απλά δεν μπαίνω πουθενά ύποπτα. (Αυτό είπα στον ΙΤ μας και ακόμα αφρίζει! :hehe:)

@soulclaimer πιο κινητό έχεις εσύ;Το 930 βλέπω θα πάρει και την αναβάθμιση σε 10. Εμφάνιση έχει,καλή κάμερα φαίνεται να έχει, από τις εφαρμογές δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. File manager έχει; Γενικά πες μερικές ελλείψεις και θετικά.  

edit: ο exchange δείχνει πως λειτουργεί κανονικά. Link: http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp7/people/set-up-an-email-account

Τώρα μένει να δω τον συγχρονισμό. Έχει άμεση ενημέρωση email και λοιπών ειδοποιήσεων ή είναι ρύθμιση ανά Χ λεπτά; Γιατί θυμάμαι πως ανάλογα το ρύθμιζες και δεν έκανε συνεχή ανανέωση όπως στα android/iphone. Επίσης ακόμα ένα σημαντικό που πρέπει να το πει ένας κάτοχος είναι: βγάζει μία μέρα η μπαταρία;

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Εχω Moto G2 και Lumia 625. 

Για το exchange δεν έχω άποψη.

File manager έχει της MS και τον κατεβάζεις απο το store και είναι λειτουργικότατος.

Ο συγχρονισμός σε οτιδήποτε γίνεται as items arrive, based on my usage ή ανα όση ώρα το ορίσεις. Είναι κομπλέ με imap/pop. 

Επίσης μπορείς να κάνεις φακελους με tiles/αρχεία/οτιδήποτε στο start που είναι καλή εμπειρία. 

Μετα το τελευταίο update διορθώθηκαν τα περισσότερα bugs οποτε ελλειψεις/κενα σαν λειτουργικό δεν έχει κραυγαλέες. Είναι πλέον θέμα προτίμησης περισσότερο.

Οτι μειονεκτήματα εχει είναι στο store. Σε σχέση με Playstore είναι πίσω οπως και να το κάνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχεία video χρεισιμοποιειτε κάποιο τροπο η προγραμμα που να τα παιζει όλα?

Δεν έχω βρει ακόμα εναν καλό player ρε γαμωτι.

Exchange που έχω δοκιμάσει εγώ παιζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχεία video χρεισιμοποιειτε κάποιο τροπο η προγραμμα που να τα παιζει όλα?

Δεν έχω βρει ακόμα εναν καλό player ρε γαμωτι.

Exchange που έχω δοκιμάσει εγώ παιζει μια χαρά.

 

moli player επί πληρωμή (μπορείς να τον εγκαθιστάς κάθε 15 μέρες και να τον έχεις free έτσι)

 

vlc beta για δωρεάν (έχει αρχίσει να στρώνει εδώ και μερικά updates)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πετάω ταινίες και βλέπω όπως στο opo; και εκεί που εγκατέλειπα την ιδέα της απόκτησης.. Ενδιαφέρον, Θα πάω να το δω και από κοντά! Κανένας κάτοχος 930 διαβάζει να τον πρηξω με ερωτήσεις; τα μέιλ με λίγα λόγια έρχονται κανονικά και χωρίς καθυστερήσεις, σωστά; ποσό αναμονή έχετε με ανοιχτά συνέχεια 3g και πόσο onscreen time;

Link to comment
Share on other sites

Έχω windows mobile στο συρτάρι και windows tablet.

Έχω βολευτει και μαθει με εναν τροπο να δουλεύω σε android. Δεν μπορω να τον αλλάξω. Ειδικα την επιλογή του να ανοίγει μέσα απο σελιδα τα video κατευθείαν με την εφαρμογη που θέλεις και όχι απο τον browser δεν την αλλαζω με τίποτα.

Κατα τα αλλά είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει η μπαταρια μην πας σε 930. Μερα σαν εταιρικο (ανοιχτα ολα) δεν βγαζει. Σε φωτογραφίες και απλοτητα ειναι κορυφη, δεν κολλαει, δεν κρασαρει, δεν δεν δεν. Απλα συνεχιζει να λειτουργει με uptime μεχρι και 48 ημερες συνεχομενα.

 

Btw, Cortana rules ακομα και με βλαχοβαλκάνια αγγλικα :p

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει η μπαταρια μην πας σε 930. Μερα σαν εταιρικο (ανοιχτα ολα) δεν βγαζει. Σε φωτογραφίες και απλοτητα ειναι κορυφη, δεν κολλαει, δεν κρασαρει, δεν δεν δεν. Απλα συνεχιζει να λειτουργει με uptime μεχρι και 48 ημερες συνεχομενα.

 

Btw, Cortana rules ακομα και με βλαχοβαλκάνια αγγλικα :p

Ναι διάβασα για την Κορτάνα αλλά είναι χαρακτηριστικό που δεν πρόκειται να αξιοποιήσω ποτέ. Αν δεν βγάζει μέρα είναι τραγικό φάουλ. Το μόνο που σκέφτομαι είναι μετά την ξενέρα θα περιμένω κάνα μήνα για κάνα Κινέζικο και ως που θα κατρακυλήσει επιτέλους αυτό το ευρώ.. Αν ήταν στα περσινά ~1,4 θα έπαιρνα iphone 6.

Σαν σκέψη λέω να μην το τολμήσω μάλλον. Όποιος όμως γουστάρει το xbox και σκέφτεται την αλλαγή κινητού, στα 450€ Lumia 930+Xbox One αξίζει με τα χίλια.

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου με το 730, ερχόμενος απο android, και συγκεκριμένα το πολύ καλό για τα λεφτά του Jiayu G3. Με το που άνοιξα το 730, σοκ, καμιά σχέση με φιλοσοφία android/miui που είχα δουλέψει στο G3, μου φαινόταν μπάχαλο... Μετά από 2 ώρες χρήσης, τα πάντα ήταν στην θέση τους, τα περισσότερα έβγαζαν νόημα, κάποια ακόμα δεν βγάζουν(π.χ. που έχουν κρύψει κάποιες ρυθμίσεις ).

 

Στην ερώτηση του topic starter, πραγματικά δεν περίμενα τόσο καλή εμπειρία χρήσης από κινητό με 1gb ram. Δεν κολλάει, δεν κάνεις reboot δεν δεν... εξαιρετική διαχείριση πόρων, mail και onedrive παίζουν out of the box, μπαταρία που με την δικιά μου χρήση βγάζει άνετα 2 μέρες gps και χάρτες που πραγματικά είναι απίστευτοι.

 

Παράπονα, η έλλειψη εφαρμογών στο store, που το ήξερα πριν πάω σε win phone. Συγκεκριμένα, μου λείπει η εφαρμογή της vodafon cu, ένας καλός media player(free !) το swiftkey(board) του android. Μέχρι εδώ. Από εδώ και κάτω, ότι χρειάζομαι υπάρχει στο κινητό και δουλεύει καμπάνα. 

 

Όσο αφορά τα κινέζικα, δεν πήρα το επόμενο jiauy που έβγαινε στα ίδια λεφτά, για έναν λόγο. Δεν ήθελα να είμαι πάλι beta tester της jiayu και της κάθε jiayu , Στο G3 πέρασα τουλάχιστον 30 διαφορετικές rom, official και όχι, γιατί ποτέ μα ποτέ δεν δούλεψε όπως έπρεπε. Πέτυχα ρομ που είχαν καλύτερη διαχείριση πόρων απο την official, χειρότερη διαχείριση μπαταρίας, to gps σε κάποιες έπαιζε, σε κάποιες όχι... απλά δεν το γούσταρα να το ξανακάνω.

 

@narta

 

Σχετικά με την Cortana,

 

Θα πρέπει να αλλάξω γλώσσα/region σε αγγλικά για να δουλέψει; δεν έχω ασχοληθεί :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση του topic starter, πραγματικά δεν περίμενα τόσο καλή εμπειρία χρήσης από κινητό με 1gb ram. Δεν κολλάει, δεν κάνεις reboot δεν δεν... εξαιρετική διαχείριση πόρων, mail και onedrive παίζουν out of the box, μπαταρία που με την δικιά μου χρήση βγάζει άνετα 2 μέρες gps και χάρτες που πραγματικά είναι απίστευτοι.

 

 

 

Ούτε εγώ περίμενα με 512. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 635 σαν backup και να σου πω, εχω ξεχαστεί οτι δεν ειναι το κανονικό μου. Κάνει τα βασικά μια χαρά και ειναι πολύ απλό.

 

Αν συνεχισει ανοδικά το store, το σκεφτομαι και εγω για τα επομενα μοντέλα.

 

* Αγγλία εχει η EE προσοφρα το 635 στις £49. 

**GPS και ηχος (ακουστικα, μικροφωνα) πολυ πιο γρηγορα και αμεσα απο το oneplus.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

 

 

Σχετικά με την Cortana,

 

Θα πρέπει να αλλάξω γλώσσα/region σε αγγλικά για να δουλέψει; δεν έχω ασχοληθεί :p

 

Υeap και στο speech settings improve recognition for non native speakers 

Παντως παιζουν 730/640 σε τιμες απελπιστηκα καλες. Περιμενω 640 XL για την παρτη μου και 640 Dual για την γυναικα. Με 380 καθαριζεις δυο αξιοπρεπεστατα smartphone

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@narta αν επέλεγες ανάμεσα σε 1+ και 930 τι θα έπαιρνες; (Και γιατί ;) Νομίζω έχεις και τα δύο αν έχω καταλάβει καλά; Με γυρίζει η ιδέα να το πάρω δεν μπορώ να καταλήξω.

εδιτ: πληκτρολόγιο αλλάζεις ή το στάνταρντ μόνο;

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Θέμα χρημάτων δεν τίθεται γιατί αν θα το πάρω, έχει 225 ευρώ, τιμή που δεν χρειάζεται να βάλω ευρώ πουλώντας το 1+1. Από εκεί και πέρα η μπαταρία με απασχολεί ΠΑΡΑ πολύ, το ίδιο και η κάμερα τόσο για δουλειά που συνεχώς χρειάζεται να τραβήξω κάτι, όσο και για την διασκέδαση. Θα δείξει κάπου κοντά στο Πάσχα αν το πάρω. Ανάλογα πως θα μου γυρίσει το θέμα μέχρι τότε! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lumia 930 (Icon) με Windows 8.1 και έχω να αναφέρω ότι δεν πρόκειται να ξανά γυρίσω στο Android άμα η Microsoft συνεχίσει έτσι!!

 

Πολύ light λειτουργικό μου δίνει όλα όσα ζητάω! το κινητό δεν κολλάει σχεδόν καθόλου! απίστευτη ποιότητα!

 

Έχω βρει επίσης την υγεία μου με το OneDriveκαι το Outlook που χρησιμοποιώ για e-mail μου αυτή η κίνηση τις Microsoft ένα λειτουργικό για όλα θα βοηθήσει παρα πολύ

 

Επίσης τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ το Bing ως τώρα έχει και τα θετικά και αρνητικά του... θα δούμε τι θα αλλάξει με τα Win10

 

Ps: Επίσης το προηγούμενο smartphone που είχα ήταν το Oneplus One το πούλησα για να πάρω το Lumia 930 και πιστεύω έκανα παρα πολύ καλή κίνηση!! μου έχει λύση τα χερια απίστευτη ποιότητα και Camera!

Ps2: Έχω όλες τις εφαρμογές που είχα και στο Android του Oneplus one(LL Custom Rom) εκτος από το Gmail και το GoogleDrive (δεν καίγομαι και όλας), εάν έχεις παραπάνω ερώτησης γράψτε μου να στις απαντήσω στο θέμα του Lumia 930
Έγινε επεξεργασία από Cguevara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.