Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc

ναι αλλά και το κεφάλι του ήσυχο (την σήμερον ημέρα που οι δίσκοι πρέπει να θεωρούνται αναλώσιμα καθώς ψοφάνε σαν τις μύγες)

εξάλλου το κόστος είναι πλέον αμελητέο πχ για 1 ακόμη 160 σε raid 1 (ή στην περίπτωσή σου για άλλους 2 * 80 για 0+1 - αν και τότε μπορεί να είχες πρόβλημα θορύβου)

Βρε, το κουτί δεν είναι για πολύ φόρτωμα, αν βάλω και 3ο δίσκο θα πρέπει να πάω και σε άλλο controller... Αλλά ειλικρινά, δεν έχει και τίποτε σημαντικά δεδομένα, άσε που 1 χρόνο τώρα, οι συγκεκριμένοι δίσκοι δουλεύουν μια χαρά....

Έτσι και σκάσουν κακομοίρη μου, την έχεις πολύ άσχημα, πρόσεχε καλά, θα σου κάνω ζημιά :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:15]

άντε να δούμε και water cooled προβολέα (πλάκα-πλάκα εκεί θα είχε νόημα - από την άποψη της μείωσης θορύβου)

Πλάκα πλάκα μου την την σπάει υπερβολικά ο θόρυβος :confused: του projector πλέον :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76

Και η απάντηση μου στα πανιά (wannabe firehawk)

http://www.goosystems.com/cgi-bin/ic/goosystems/screengoo?id=m3zFBMyg

ναι αλλά το πανί, πέραν της ποιότητας εικόνας, εξυπηρετεί και πρακτικούς σκοπούς (μαζεύεται και δεν χαλάει την εικόνα του χώρου)

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα αναπαραγωγής χρησιμοποιείτε;

Το κορυφαίο για μένα είναι το WinDVD 6 αλλά δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα Trimension και υπότιτλοι (υπάρχει καθυστέρηση στην εμφάνιση της δεύτερης γραμμής των υπότιτλων, με αποτέλεσμα να μην διαβάζονται στο τέλος)

!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:17]

ναι αλλά το πανί, πέραν της ποιότητας εικόνας, εξυπηρετεί και πρακτικούς σκοπούς (μαζεύεται και δεν χαλάει την εικόνα του χώρου)

Συμφωνώ απόλυτα αλλά εγώ καθάρισα με 90 92" οθόνη :devil:

Βέβαια σαν ποιότητα τα ακριβά πανιά είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Βρε, το κουτί δεν είναι για πολύ φόρτωμα, αν βάλω και 3ο δίσκο θα πρέπει να πάω και σε άλλο controller... Αλλά ειλικρινά, δεν έχει και τίποτε σημαντικά δεδομένα, άσε που 1 χρόνο τώρα, οι συγκεκριμένοι δίσκοι δουλεύουν μια χαρά....

Έτσι και σκάσουν κακομοίρη μου, την έχεις πολύ άσχημα, πρόσεχε καλά, θα σου κάνω ζημιά :hehe: :hehe:

1 χρόνο και δουλεύουν και οι 2 ακόμη; :woot:

ο γιατρός δίνει max 3 μήνες ζωή στο array σου (λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα καλύτερο - μην με πιέζεις :D )

raid 1 αμέσως - δεν ακούω τίποτα! :p

ΥΓ ναι ξέχασα το ICH5R (no more than 2 sata)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76

Τι πρόγραμμα αναπαραγωγής χρησιμοποιείτε;

Το κορυφαίο για μένα είναι το WinDVD 6 αλλά δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα Trimension και υπότιτλοι (υπάρχει καθυστέρηση στην εμφάνιση της δεύτερης γραμμής των υπότιτλων, με αποτέλεσμα να μην διαβάζονται στο τέλος)

!!!!!

άσε αυτό το trimension μεγάλη απάτη

εκτός του προβλήματος των υπότιτλων, κόβει από τα περιθώρια της εικόνας (δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει) και κόβει όποτε θέλει και μία μεγάλη λωρίδα από το κάτω μέρος.....(τα μπλέκει με τους υπότιτλους)

γενικά το έχω καταργήσει και έχω μείνει μόνο στην προσθήκη λίγου sharpness

τσέκαρε και αυτό που γράφω στην αρχή του thread για το zoom player και αν έχεις όρεξη πειραματίσου και εσύ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:26]

άσε αυτό το trimension μεγάλη απάτη

εκτός του προβλήματος των υπότιτλων, κόβει από τα περιθώρια της εικόνας (δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει) και κόβει όποτε θέλει και μία μεγάλη λωρίδα από το κάτω μέρος.....(τα μπλέκει με τους υπότιτλους)

γενικά το έχω καταργήσει και έχω μείνει μόνο στην προσθήκη λίγου sharpness

τσέκαρε και αυτό που γράφω στην αρχή του thread για το zoom player και αν έχεις όρεξη πειραματίσου και εσύ.....

Επίσης με το trimension σε πολύ σκοτεινές σκηνές μαυρίζει την οθόνη σε περιοχές με χαμηλή φωτεινότητα (κατα τα άλλα κορυφαίο εεεε :tomato: )

Θα πειραματιστώ με το zplayer...

thanx :T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας παρουσιάσω και εγω το δικό μου HTPC .

CASE: ANTEC OVERTURE click me

M/B : ALBATRON PX865PE PRO II

CPU: P4 Prescott 3.0 με ZALMAN CNPS 7000CU

MEMORY : 4*256 400MHz

HDD: 80GB MAXTOR

VGA :Sapphire THE BEAST ATI 9000PRO ALL IN WONDER

SOUND : AUDIGY 2ZS 7.1

SPEAKERS : CREATIVE GIGAWORKS S750 7.1

DVD-ROM : SONY 16X

DVD-RW : LITEON 811S

REMOTE : STREAMZAP

Το HTPC συνδεεται με μια 32" wide phillips και απο προγράματα dvd υπαρχου τα POWERDVD 5 καθώς και το WINDVD 6 PLATINUM.

ΑΥΤΑ

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

το trimension ειναι κορυφαιο.βεβαια θελει και δυνατο pc.σε διαφορα κλιπακια βιντεο δεν εχει καμια σχεση η ομαλοτητα της κινησης οταν εχω επιλεξει trimension.

υπαρχουν καποιοι νεοι προβολεις που εχουν πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου 23 db οπως ο νεος προβολεας της panasonic ae 700 1280x720.ο οποιος ειναι και η επομενη αγορα μου.τεραστιο ζουμ και δυνατοτητα μετακινησης τις εικονας σε ολες τις κατευθυνσεις χωρις να κουνηθει ο προβολεας.(απιστευτη ευκολια στην τοποθετηση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Μιας κ ειναι στο θεμα....Τα Win Media Center Edition τι ακριβως ειναι ?

παραλλαγή των XP για HTPC αλλά για κάποιον που ξέρει από PC και δεν τον ενδιάφερει το όμορφο interface των MC δεν υπάρχει λόγος να τα βάλει (κάνεις καλύτερα την δουλειά σου με ξεχωριστά προγράμματα για κάθε χρήση)

Link to comment
Share on other sites

asus digimatrix...

Αναπτήσω μια εφαρμογή για htpc σε linux για λογαριασμό μεγάλης εταιρίας (δεν μπορώ να δώσω όνομα) η οποία θα γίνει embedd σε pc μικρότερο απο 3.5 ιντσες... Θα μπορεί να γράφει dvd, να παίζει τα πάντα (mp3, xvid, divx, μέσω λαν, αποθήκευση dvd σε δίσκο, προβολή φωτογραφιών απο κάμερα και πολλά άλλα...)

post-851-1416071457,4942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ [Σήμερα, στις 00:08]

υπαρχουν καποιοι νεοι προβολεις που εχουν πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου 23 db οπως ο νεος προβολεας της panasonic ae 700 1280x720.ο οποιος ειναι και η επομενη αγορα μου.τεραστιο ζουμ και δυνατοτητα μετακινησης τις εικονας σε ολες τις κατευθυνσεις χωρις να κουνηθει ο προβολεας.(απιστευτη ευκολια στην τοποθετηση)

Και ο δικός μου λέει ότι είναι 28dBA (Benq PE7800) αλλά σε ένα review που τον μετρήσανε με ντεσιμπελόμετρο έδειξε 35dBA. Πάντως ο panasonic στα λεφτά του είναι κορυφή. :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.